İçeriğe Yönlendir

O Bir Japon Bebeği :)

Tuna İşgören

Recommended Posts

Tuna İşgören

2003 yılından bu zamana motosiklet kullanıcısıyım ve bu zamana kadar hep çin üretimi motosiklet kullandım. Haojin , Kuba , Yuki gibi markalarda yeterince deneyim ettim yeri geldi motor ustası oldum sağolsunlar oldukça tecrübe kazandırdılar.  Tabi bunca zaman motorun rahatlığına alışmam sebebiyle ve tekirdağ'ın mahalle arasından akan ana yol trafiğine dayanamadım ve bir japon almaya karar verdim. Hali hazırda zaten kullanmış olduğum çin üretimi Yuki Mars 150CC scooteri'mi satılığa çıkardım. Aslında beni japon almaya iten en büyük neden sağlamlık verimli motor ve konfordur. Çin motosikletlerinde ne yazık ki bunlar yok.  Yuki 100 km'de 5 litreye yakın benzin tüketimi yaptığı için 4 litreyi geçmiyordu( son zamanlarda 5'e kadar yükseldi ) bardağı taşıran son damla oldu benim için. Satışa çıkardım ve 4 gün içerisinde istediğim rakama sattım.  Alacağım motorda tekirdağ'dan bir tanıdığımızda olduğu için iyice rahatladım. Çünkü 2.el motosiklet risk. Yan yatma olayı genelde olan birşey. 

Yuki'nin Satışını verdiğim gün yeni Motosikletin satışını aldım.  Kendisi Japon bebeği PCX olur . 

2016 model PCX 150  1300 km'de sahibinden teslim aldım. Bindiğim ilk andan itibaren dediğim şey şu oldu bu zamana kadar sen motora binmemişsin. Motosikletin dengesi inanılmaz. Direksiyon tepkisi ve yolda gidişi japon olduğunun kanıtı . 

150 CC 13,6 Ps ve 14nm Tork üreten yakıt enjeksiyon ve sıvı soğutma sistemine sahip. sınıfında ki en teknolojik motor yapısına sahip diyebilirim. Örneğin  Honda marş motoru olarak ACG sistemi kullanmış.  Bu marş sistemi hem motoru çalıştırmaya , Çalıştıktan sonra motosiklet için gerekli enerjiyi üretmeye yarıyor yani alternatör :)

Marş sesi hiç yok . Marş'a bastıktan sonra çalıştığını duyuyorsunuz. Ayrıca honda bu segmentte ki scooterine Start&stop özelliği koymuş . motor ile durduktan 3 saniye sonra kendini kapatıyor gaza açtığınız anda motor çalışıp ok gibi fırlıyor gecikme sıfır..

Gelelim en can alıcı noktaya yakıt tüketimi 

Honda burda da iyi çalışmış ve yakıt tüketimi olayında 2 - 2,5 litre arasını tutturmuş . Ben aldığımda 2.5 litre gözüküyordu yol bilgisayarında benzin alınca sıfırlanıyor 2 litre yaktıracağımı düşünüyorum. Ayrıca Full led farlara sahip Ön far sinyaller stop lambası hepsi led teknolojisi.  Ayrıca fren konusunu es geçmeyelim arka fren kampana olmasına rağmen kombine fren sistemi sayesinde çizgisini bozmadan duruyor.  Arka fren sıkıldığında %70 arka %30 Ön fren sıkıyor kendisi  Ön fren sıkınca tam tersi.  Abs'de olsaydı iyi olurdu tabi :) 

Aklınıza takılan soruları yanıtlamaktan keyif alırım :)  Almak isteyen varsa tavsiyemdir. 

Gelelim Fotoğraflara  ,  Yağmur sebebiyle biraz kirliyiz kusura bakmayın :)

8N2vAW.jpg

Dy6bpm.jpg

mJ7ymZ.jpg

Ey6dkB.jpg

jQ1OmD.jpg

2EN3Bd.jpg

By6Q3Q.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

fiyatı nasıl?
bende zabıta iken, bir süre honda dylan dı sanırım bindim, düştümde:=) tekerler çapları küçük olan dan sa büyük olanlar bana daha çok güven veriyor, dönüş çapı hareketliliği daha kıvrak gibi, şehir içi. çokta tecrübeli değilim, puch zamanın çocuklarıyız :=) ailem razı değil ama benim de hep aklımda olan bir şey, transalp, tenere, kle 500 ler hoşuma gidiyor.. 

kazasız belasız iyi günlerde binin inşaAllah..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bayağı teknolojikmiş yahu. Beğendim. Düşmesiz, darbesiz kullanırsınız inşallah.

Motorda led far dikkatimi çekti. Gece bi duvar çizgisi paylaşabilir misiniz rica etsem?

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

teker çapı 14 olduğundan dolayı viraj kabiliyeti baya iyi üstündeki irc lastikler ıslakta güvensiz.  @Osman Bilgin

Ön uzun kısa full led far sani aydınlatması baya iyi  akşama duvar çizgisi çeker paylaşırım @Sani Gerşon

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici

Bu fiyata alınacak en güzel şehir içi motoru,Yakıt tüketimi çok düşük şehir içinde çok kıvrak ve iki yetişkini bayırlarda bile muhteşem çekiyor..En güzel yanıda led farları ve stopları,gece muazzam sürüş veriyor.Tek eksisi (Bana göre)viraj kabiliyeti çok fazla iyi değil çapı ufak olduğundan dolayı,onu da kim aricak şehir içinde tartışılır..Allah kaza bela vermesin çok hoş çok güzel motordur,bundan sonraki motorunuzun da Xmax 250 olması dileğiyle :) 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Xmax hep niyetim vardı ancak şehiricinde dar yerlerde kullandığım için biraz yorardı beni o yüzden pcx ilaç gibi geldi, viraj aslında iyi baya güzel yatıyorum güvensizlik oluşturmadı, eksi olarak söyleyecek tek şey yüksek süratte aşırı rüzgar varsa etkileniyor 80km/h üzerinde seyretmemek gerekli ama rüzgar yoksa ne kadar gidiyorsa sorun yok

Fiyat olayını atlamışız, honda bayiinde 12400 tl plaka ruhsat ivir zıvır ile 13bine göz kırpar , 2016 model benim aldığım kmlerdekiler 11-11500 tl civarında isteniyor

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Hayırlı olsun,tekeriniz düz bassın.Led far çok önemli helede motorsiklette.Bende led yoktu Emre arkadaşımızdan aldığım led ampülleri takmıştım.Sonrası heryer gündüz :) Abs motorda elzem birşey.Bundan önceki motorumda abs yoktu sırf o yüzden satıp abs lisini almıştım.Abs çalışınca elciklerde darbeleri hissediyorsunuz.

İlave etmek istediğim birşey var.Lütfen ön frene dikkat edin.Geçenlerde arkadaşım pcx ile ön frene dikkatsizce asılmış,ön dişlerinin hepsi döküldü.İnanamadım motordan düşüp o hale geldiğine.ALLAH kimseye vermesin.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Hayırlı olsun. Kazasız  belasız iyi günlerde binin inşaAllah..

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Biraz detay bahsedelim

Koltuk alti ve benzin deposu kontakta ki düğme vasıtasıyla açılıyor

9e9b9b49b8aee33ea22c5cae3953c091.jpg

f5c229d13eb1bd160ae79eec0fe80ca6.jpg

Koltuk altı tam boy full face kask alıyor

396a879f715cff951b4141f110ca6c55.jpg

Start stop olayını burdan kapatıp açabiliyoruz

a5b6a992864b1ae659f0c954fe828600.jpg

Torpido gözü ufak ama derin bunun yanında çakmaklık girişi mevcut

c04e72a0e694b4150d6991154dc91c72.jpg

Buda bonus

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

start stop yol bilgisayari bunlar motorda alisik olmadigimiz seyler. Aynen bende Puch zamaninda kalmisim kazasiz belasiz :)

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

start stop gerçekten çok başarılı çalışıyor daha henüz hatasına rastlamadım. gaza dokunduğun gibi motor kaldığı yerden devam ediyor. Şarj dinamosunu marş sistemi olarak kullandığı için marş seside gelmiyor hiç :)

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Maşallah Tuna Allah iyi günlerde kullanmayı nasip etsin inşallah[emoji4]

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Farın çizgisi şu şekilde

dc9a467b5e599ea2ab33399bca57a222.jpg

a02e149cbc4f5d733e8f4907cd2305b6.jpg

Kısa Far

05dda48b3606007ccc6f29d146d66bb8.jpg

Uzun far

877896a5a27fcc0f53e466159bb274af.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
57 dakika önce, Sertaç Karginer yazdı:

Maşallah Tuna Allah iyi günlerde kullanmayı nasip etsin inşallahemoji4.png

Sağol abi allah razı olsun, 

6 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Hayırlı olsun,tekeriniz düz bassın.Led far çok önemli helede motorsiklette.Bende led yoktu Emre arkadaşımızdan aldığım led ampülleri takmıştım.Sonrası heryer gündüz :) Abs motorda elzem birşey.Bundan önceki motorumda abs yoktu sırf o yüzden satıp abs lisini almıştım.Abs çalışınca elciklerde darbeleri hissediyorsunuz.

İlave etmek istediğim birşey var.Lütfen ön frene dikkat edin.Geçenlerde arkadaşım pcx ile ön frene dikkatsizce asılmış,ön dişlerinin hepsi döküldü.İnanamadım motordan düşüp o hale geldiğine.ALLAH kimseye vermesin.

Zaten ilk bindiğimde fren limitlerini falan baya denedim yavaş hızlarda vs. Kombine fren sebebiyle genelde arka fren ağırlıklı kullanıyorum, motor arka fren ile durmaz ama kombine fren sebebiyle önude baya sıkıyor,  kasksız kullaniyor heralde anladığım kadarıyla 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Aydınlatma için ne düşünüyorsun sani ben pek anlamam bu far çizgisinden falan ama sürüş sırasında cidden çok keyif veriyor led farlar @Sani Gerşon

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tuna hayırlı olsun. Epey dolu özellikleri var. Far çizgisi otomobil normunda olmaz bunlarda. Görünüşe göre çok iyi

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
18 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Tuna hayırlı olsun. Epey dolu özellikleri var. Far çizgisi otomobil normunda olmaz bunlarda. Görünüşe göre çok iyi

Sağolasın abim , sani sordu çizgisini bende yükledim pek anlamam bu işlerden :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
33 dakika önce, Tuna İşgören yazdı:

Aydınlatma için ne düşünüyorsun sani ben pek anlamam bu far çizgisinden falan ama sürüş sırasında cidden çok keyif veriyor led farlar @Sani Gerşon

21 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Üstad dururken bana laf düşmez :)

Motorların kesim çizgisi arabalarınkinden çok farklı. İlk Lokman abi'de görmüştüm bunu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Yasir Bilici
19 saat önce, Tuna İşgören yazdı:

Xmax hep niyetim vardı ancak şehiricinde dar yerlerde kullandığım için biraz yorardı beni o yüzden pcx ilaç gibi geldi, viraj aslında iyi baya güzel yatıyorum güvensizlik oluşturmadı, eksi olarak söyleyecek tek şey yüksek süratte aşırı rüzgar varsa etkileniyor 80km/h üzerinde seyretmemek gerekli ama rüzgar yoksa ne kadar gidiyorsa sorun yok

Fiyat olayını atlamışız, honda bayiinde 12400 tl plaka ruhsat ivir zıvır ile 13bine göz kırpar , 2016 model benim aldığım kmlerdekiler 11-11500 tl civarında isteniyor

Xmax birazdaha büyük ve daha ağır ama gazı kapattığınız zaman Aman yarabbi :) Çok güzel motor hiçbir kusuru yok zaten şehir içindede 80 km nin üstüne nadir çıkarsınız.En güzel noktasıda fiyatı,bundan birkaç ay önce dahada düşüktü şaka gibi rakamları vardı Allah kaza bela vermesin.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Kasksız olup olmadığını sormadım.Yüzünde çizik ezik morluk yoktu.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Sabah yakıt aldım şehiriçi gezdim biraz sonra yıkadım pakladım cilaladım toplam 18 km yapmışım yakıt ortalaması şu şekilde , tam tahmin ettiğim gibi 2 litreyi geçmeyecek gibi yakıt

ce29c868fa6aac656ae81c8ef58ce952.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Güle güle kullanın, pcx gerçekten çok az yakan bi scooter. Bende bi arkadaşım sayesinde baya kullandım, özellikle start stopun çalışma hassasiyetine çok şaşırıyorum.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Sonax bsd farkı her yer boncuk :)

6c033d2f0d5e521736ca60c86a96647e.jpg

26d1d6b576395484901fd932cde0afb3.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Depo pedi montajını yaptım 5hp güç artışı oldu :D

2421daf3d9a3b23cea839e27a4777f05.jpg

e1a90874da49f45bb06d30456ad64d80.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...