İçeriğe Yönlendir

Focus II - Gizli Özellik Açma

Ali Eren

Recommended Posts

Serdal Soysal

Tek kelimeyle süper olmuş ya bu işleri yine ford yapmıyorda biz müşterilerine bırakıyor yap ne güzel bir hava katmış ortama, elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Koca

FDS dediğin program IDS gibi bir şeymi? ECU direk ulaşabiliryormuyuz?

Hayır hocam, Ecu'ya direk ulaşmaya izin verilmiyor :) Benim linkini paylaştığım programlar Direk Ecu'ya müdahale edemiyorlar :)

Burak Tebrik Ederim Kardeşim her ne kadar gereklimi gereksizmi tartışmalarıda olsa TR'de bir İlki paylaştın... Çalısmalarından dolayı kocaman Alkış sana...

Tek birsey soracağım Kapıları 7 km. Hızda kilitle, 90 km. De hızda aç desek programda bu var mı ?

Teşekkürler hocam :) Bende önce gerekli mi gereksiz mi diye düşündüm, fakat sonrasında kendim uyguladıktan sonra, neden paylaşmıyım dedim :) Elimden geldiğince de açıklamaya çalıştım :) Umarım faydalı olur :biggrin: Türkiye'de ilki gerçekleştirmek de güzel bir duyguymuş :biggrin:

Ne yazıkki öyle bir özellik yok hocam :)

ElmConfig Programında, Kapıların otomatik kilitlenmesiyle ilgili yapılabilen ayar, kapıların Kaç Km süratten sonra kilitleneceğiyle ilgili :) (Aslında Kapıların yeniden kilitlenmesi ile ilgili süre de yazıyor fakat, aracı durdurup, kapıyı aç - kapa yapıp, araçla hızlanmaya başladığınızda, kapıların kilitleneceği sürati geçince direk kilitleniyor açık olan kapıda. Yani Yeniden kilitlenme ile ilgili yazan süre neyi kapsıyor bilmiyorum. Fakat yakın bir zamanda denemeye çalışacağım, eğer tahmin ettiğim şekilde olursa kötü olacak :)) Aşağıya fotoğrafını koyuyorum :)

Seyahat Halinde Kapıların Otomatik Olarak Kilitlenmesi Özelliğinin Kaç Km Süratten Sonra Aktif hale geleceğini (Kapıların Kilitleneceğini) Gösteren ve Değiştirebilen Bölüm

gemsre.jpg

Aslında en güzeli darbe anında açılacak şekle getirmek. Ama nerdee..

Keşke öyle bir seçenek olsa hocam :)

Tek kelimeyle süper olmuş ya bu işleri yine ford yapmıyorda biz müşterilerine bırakıyor yap ne güzel bir hava katmış ortama, elinize sağlık.

Teşekkürler hocam. Keşke Ford yapsa da bizi uğraştırmasa :)

ooooo bu çok iyi olmuş neyse bende bunlara bakarken ingilizemi geliştirmiştim :D focus 2 lerde eko mod yok diye biliyorum ama kapı kitlenme olayını tuttum şahsen istiyorum hemen kablo vs ne varsa alalım :) yapalım. obd2 soketim var bitane elm alıp adapte ederim :)

Focus 2' lerde Eco Mode yok hocam, fakat anlık yakıt tüketiminin aktif edilebildiğinden bahsedilmiş Ford Owners Club forumunda :) Bende en çok Kapıların Kilitlenmesi özelliğini istemiştim Bektaş hocam, Gösterge Paneline erişebilmek de işin bonusu oldu benim için :biggrin:

Senin çalışmanı da bekliyorum hocam, Focus 2'de nelerin çalışıp çalışmadığını söylersin bize :biggrin: Şimdiden kolay gelsin sanada :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bektaş bu olaya beraber girelim ben tuttum tam mıncıklamalık puzzle gibi :)

Ayrıca Focus 2 lerde Anlık Tuketimin çalışabileceğini düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

abi kadran değiştiğinde kodlama ile açıyor servis bunada rica edildiğinde yapıyor.

Bektaş eski kadranı tekrar takınca kodlanmışsa eski kadranda da çalışıyor.. Bence eski kadranı biraz mıncıklamak gerekiyor..

Aslında en güzeli darbe anında açılacak şekle getirmek. Ama nerdee..

Aslında dediğin gibi olması guvenlik anlamında iyi olur. Bunun olmayacağını düşunerek belii bir hızdan sonra kapıların tekrar açilabilir olmasıda olur diye düşündüm

Yorum bağlantısı
Samet Yarın

harika bir çalışma burak tebrikler zaten focus 1 den beri focuslarda hep gizli özellikler oldugunu biliyorum hızı digital göstermek için ne ugrasmıştık f1 de

birsey soracagım 2 veya 2.5 larda kapı otomatik kilitleme için anahtarı cevirip ısıklar yandıktan sonra 3 kere kitle aç yapıp aktif hale getiremiyormuyuz

follow me home özelliğiyle ilgili bir bölüm varmıdır?

Yorum bağlantısı
Burak Koca

okullarda tatile girdi canım sıkılınca iner kurcalarım :D

ama vw gibi olması beklenmemeli neticede sistem role tetik mantığı güdümlü çalışıyor, vw gibi merkezi elektrik ünitesi yok.. :(

yapılabilecekler belli , kapılar kitlenir anahtardan kapı kitlenince cam kapanır bukadar :(

Evet Bektaş hocam haklısınız, Vw gibi mıncıklayamayız bunu :) Ama olsun, Ford için buda bir artı bana göre. Şuan bu şekilde başlanırsa, ileride yeni seriler için Vw gibi değişiklikler yapılabilir belki :) Mondeo' da falan belki daha fazlası mümkündür diye düşünüyorum ama ne kadar doğru olur bilemem :)

Ford Owners Club forumunda Rusların yaptığı programın olduğu; fakat 6 Ay için 40 Sterlin(Yanlış hatırlamıyorsam) gibi bir fiyatı olduğundan bahsediliyordu. Yanlız sorun olan şey, Rusya'nın dışına gönderim yapılmıyormuş. Kablo da el yapımı deniyordu...

Bektaş bu olaya beraber girelim ben tuttum tam mıncıklamık puzzle gibi :)

Ayrıca Focus 2 lerde Anlık Tuketimin çalışabileceğini düşünüyorum...

Ford Owners Club forumunda, Focus 2'lerde çalıştığından bahsetmişler hocam, anlık yakıt tüketiminin :)

abi kadran değiştiğinde kodlama ile açıyor servis bunada rica edildiğinde yapıyor.

Bektaş hocam, Anlık tüketimle ilgili kodlama hakkında, servisin yaptığına dair bir bilgim yok, Fakat Eskişehir'deki Ford servisi Eco Mode'un bizim araçlarda aktif edilip edilemeceğini bilmiyor. Ben sorduğumda ilk defa duyduklarını söylediler. Anladığım kadarıyla ya Programı incelememişler, ya da bilgileri yok.

Bektaş eski kadranı tekrar takınca kodlanmışsa eski kadranda da çalışıyor.. Bence eski kadranı biraz mıncıklamak gerekiyor..

Aslında dediğin gibi olması guvenlik anlamında iyi olur. Bunun olmayacağını düşunerek belii bir hızdan sonra kapıların tekrar açilabilir olmasıda olur diye düşündüm

Keşke olsaydı hocam :( Acaba aktifleştirilecek özellik mi yok, yoksa Gem modülü bu durumu desteklemiyor mu? Acaba hangisi?

işte onu diyorum ya abi o kadranda görünüyorsa eski kadrandada gözükmeli ama benim istediğim kadran ahanda bu ;

http://www.ford.co.u...1734&blobkey=id

Bektaş hocam bu kadran benimde kalbimi çaldı ;) Acaba fiyatı nedir ki :)

harika bir çalışma burak tebrikler zaten focus 1 den beri focuslarda hep gizli özellikler oldugunu biliyorum hızı digital göstermek için ne ugrasmıştık f1 de

birsey soracagım 2 veya 2.5 larda kapı otomatik kilitleme için anahtarı cevirip ısıklar yandıktan sonra 3 kere kitle aç yapıp aktif hale getiremiyormuyuz

follow me home özelliğiyle ilgili bir bölüm varmıdır?

Teşekkürler Hocam, Follow me özelliği için Programları çok karıştırdım fakat öyle bir seçenek yok. Sadece Follow Me'nin aydınlatma süresini belirleyecebileceğimiz seçenek(tahminime göre) var. Acaba programın ilerleyen versiyonlarında koyarlarmı böyle bir seçeneği merak ediyorum. Acaba Gem modülü değilde, başka bir modül mü var Follow me için? Çünkü şuan için programlardaki seçeneklerde görünmüyor...

Ayrıca acaba Dijital Hız, Test menüsünde olduğuna göre, Normal yol bilgisayarı menüsüne de koyubilir mi diye düşündüm fakat programda bu tarz bir seçenek yok. Ama bana göre mümkün olmalı. Test menüsünde görülebildiğine göre, yol bilgisayarında da görülebilmeli. En çok istediğim şeylerden biri bu özellik :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ayrıca acaba Dijital Hız, Test menüsünde olduğuna göre, Normal yol bilgisayarı menüsüne de koyubilir mi diye düşündüm fakat programda bu tarz bir seçenek yok. Ama bana göre mümkün olmalı. Test menüsünde görülebildiğine göre, yol bilgisayarında da görülebilmeli. En çok istediğim şeylerden biri bu özellik :)

Dijital hız yerine, yağ sıcaklığı, motor su sıcaklığı daha iyi olurdu. Wv'lerde var, aracın ilk hareketi, turbonun korunması için bence çok güzel bi detay.

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Dijital hız yerine, yağ sıcaklığı, motor su sıcaklığı daha iyi olurdu. Wv'lerde var, aracın ilk hareketi, turbonun korunması için bence çok güzel bi detay.

Hocam olmuşken hepsi olsun :biggrin: Bence Test menüsünde görebildiğimiz özellikleri, Yol bilgisayarında da görebilmeliyiz, bu tarz bir kodlamayla.

hangi araçtan çıkıyor acaba ? onu bulsak

Hiçbir fikrim yok Bektaş Hocam :) Ama Kuga olabilir mi diye düşünüyorum. Ülkemizdeki Kuga'ya binmedim, fakat İnternetteki fotolarda görmüştüm :biggrin:

Yorum bağlantısı
Samet Yarın

Şuan için follow me home zaten mevcut ama ayarlarını değiştirme gibi bir sans var mı diye sordum ben kullanıyorum farlar 30sn yeye yakın açık kalıyor :) bunu sis farlarına çeviremeyiz mi? bence digital hız f1 de olduguna göre bunlar da da vardır

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Hocam bizim Collection'larda mevcut değil ne yazıkki :) Evet hocam var gibi görünüyor, aşağıdaki fotoğrafta Anladığım kadarıyla Follow Me'nin kaç sn. aydınlatma yapacağı belirleniyor. (Safe Home Lights yazısının olduğu sekme, sanırım Follow me.) Ama olmayabilir de, benimki bir tahmin sadece :)

gemsre.jpg

Follow Me'yi sis farlarına çevirmek için herhangi bir seçenek yok hocam. Dijital bana göre de olmalı, fakat seçeneklerde görünmüyor mevcut yazılımlarda. Belki ileriye doğru ortaya çıkar diye düşünüyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

hangi araçtan çıkıyor acaba ? onu bulsak

Bektaş avrupada ki focus larda Yol Bilgisarı bu şekilde yani Gene Focus'ta..

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Yanlız hocam, İngiltere' deki focuslarda da bizim ekranlardan var bildiğim kadarıyla. Yada Ford Owners Club'ta üyeliği olanların :biggrin:

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Teşekkürler hocam, İngilterede de mi bu kadranlar kullanılıyor peki, bir bilginiz varmı :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Genellikle Almanya'da çok rastladım bu kadrana, öğrendiğim kadarı iie sadece 2010 yılından sonraki focus'un bazı Paket seçeneklerinde yer alıyor.. Ayrıca RS'de standart olarak çıkan bir Gösterge.. Şimdi sıkı dur bu Gösterge'de Digital Hız'da var :D

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Hocam yapmayın, denir bu bana ya :( Her pakette olmaması üzücü o zaman, Ford Owners Club'ta Focus RS'i olan biri de video koymuştu, bu gösterge vardı dediğiniz gibi. Hem adamlarda standart çıkıyor, hemde Dijital hız var... Çok üzüldüm şimdi :(

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Yanlız RS'de Digital Hız var.. TDCI'da Aynı Gösterge ile Digital Hız Aktifmidir rastlamadım hiç.. Hatta videosunu izlemiştim, şimdi baktım bulamadım O videoyu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Koca

Sadece RS'te varsa sıkıntı yok o zaman hocam :biggrin: İşte buna sevindim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Peki gelelim Otomatik Kapı Kilitlemeye zaten biz Focus'larda istediğimizde kapıyı otomatik kilitlemeye ayarlayamıyoruz mu ? Buradaki fark hız faktörümü sadece ?

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Peki gelelim Otomatik Kapı Kilitlemeye zaten biz Focus'larda istediğimizde kapıyı otomatik kilitlemeye ayarlayamıyoruz mu ? Buradaki fark hız faktörümü sadece ?

Yok hocam, bildiğim kadarıyla öyle birşey yok? Kapı otomatik kilitlemeye bu yöntemden başka nasıl ayarlanıyor ki? Eğer ayarlandığı bilsem, hiç uğraşmazdım bunlara.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

nasıl yapıyoruz göksel :)

Yok hocam, bildiğim kadarıyla öyle birşey yok? Kapı otomatik kilitlemeye bu yöntemden başka nasıl ayarlanıyor ki? Eğer ayarlandığı bilsem, hiç uğraşmazdım bunlara.

Araca binilip kapılar kapatılır, Kontak anahtarı tüm kontrol ışıkları yanana kadar çevrilir, motor çalıştırılmaz!, Kapı kilit düğmesinden üç defa üst üste kilitleme uygulanır, kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç.. Kontak anahtarı çevrilerek kapatma konumuna getirilir. Kilitten aynı işlem tekrarlanır: Kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç. Kontak anahtarı tekrar ışıkların yandığı konuma getirilir, kısa bir düdük sesi duyulur (bunu duymazsanız olmayacak demektir), Kilitten aynı işlem tekrar edilir: Kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç. Uzun bir düdük sesi duyulur, programlama tamamlanmıştır. Başarılı olmuşsa yaklaşık 10 km/saat hızda kapılar otomatik kilitlenecektir, içeriden manuel olarak açılırsa, söz gelimi yolcu indirme-bindirme, yeniden hareketinizde otomatik kilitleme olmayacaktır.

Dene Bakalım Ya Tutarsa ;)

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Araca binilip kapılar kapatılır, Kontak anahtarı tüm kontrol ışıkları yanana kadar çevrilir, motor çalıştırılmaz!, Kapı kilit düğmesinden üç defa üst üste kilitleme uygulanır, kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç.. Kontak anahtarı çevrilerek kapatma konumuna getirilir. Kilitten aynı işlem tekrarlanır: Kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç. Kontak anahtarı tekrar ışıkların yandığı konuma getirilir, kısa bir düdük sesi duyulur (bunu duymazsanız olmayacak demektir), Kilitten aynı işlem tekrar edilir: Kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç. Uzun bir düdük sesi duyulur, programlama tamamlanmıştır. Başarılı olmuşsa yaklaşık 10 km/saat hızda kapılar otomatik kilitlenecektir, içeriden manuel olarak açılırsa, söz gelimi yolcu indirme-bindirme, yeniden hareketinizde otomatik kilitleme olmayacaktır.

Dene Bakalım Ya Tutarsa ;)

Hocam artık Gem modülünden aktif ettim, bunu uygulayamamda :) Vallahi bilseydim hiç bu işe girmezdim ya, neden haberim olmadı ki benim bundan. Ford Owners Club'ta da kimsenin haberi yok. Herkes bu şekilde Elm 327 ile aktif ediyor Kapıların otomatik kilitlenmesi özelliğini. Siz denediniz mi hocam? Eğer başarılı sonuç aldıysanız ben bunca zaman boşa bekledim demektir, neyse sağlık olsun diyelim artık :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ugurcan Yogun

Konuyu yabancı sitelerden takip edenlere seslenip fiestalar için bir gelişme olursa burada bildirmesini rica etsem çok teşekkür etsem olur mu ? ;)

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Konuyu yabancı sitelerden takip edenlere seslenip fiestalar için bir gelişme olursa burada bildirmesini rica etsem çok teşekkür etsem olur mu ? ;)

Merak etmeyin hocam, elimden geldiğince takip ediyorum Ford Owners Club Forumundaki Elm 327 cihazıyla yapılan değişiklikler konusunu. Eğer Fiesta vb. diğer araçlar içinde yazılım çıkarsa paylaşırım hemen :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...