İçeriğe Yönlendir

Dizel Araçta Ne Kadar Yağ Eksilmelidir?

Hakan Gülsoy

Recommended Posts

Hakan Gülsoy

Arkadaslar iyi aksamlar

Merak ettigim konudur

Bugun bir motor ustasıyla konuştum bana diyor hiç yağ eksiltmez diye iddaa ediyor.

Bende dedim 10.000 km de 1 1.5 litre eksiltir diye

Dogrusu nedir yorumlarinizi bekliyorum arkadaslar.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Eksiltmesi eser miktarda olur sağlıklı motorun. 20.k da yarım litre gibi. Oda olmak zorunda. Karter havalandırmadan çıkan yağ buharı motor içinde yanıp tahliye olduğu içindir. Ve yine eser miktarda turbo milinden kaçırabilir. 10.k'da 1,1.5 litre çok fazla

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

Eski dizel kullanıcısıyım 5 yılda hiç eksilttiğini görmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

Dizel megane baktım 64 binde yag cubugunu cektim hic yag gozukmuyor dogru servise gittim yol bilgisiyarinda yag ekleyin uyari gozukuyordu serviste baktilar 47 binde bakima girmis bakim yaptirin diyor duzelir diyor sonra aradi beni yag eklettim dedi kaçak yok diyor falan filan

Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Sağlıklı dizel yağ anlaşılmayacak miktarda eksiktir iki bakım arasında

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Dizel megane baktım 64 binde yag cubugunu cektim hic yag gozukmuyor dogru servise gittim yol bilgisiyarinda yag ekleyin uyari gozukuyordu serviste baktilar 47 binde bakima girmis bakim yaptirin diyor duzelir diyor sonra aradi beni yag eklettim dedi kaçak yok diyor falan filan
64.k dizel dci yağ eksiltmez normal şartlarda. Bendeki dci 250.k hâlâ eksiltme yok
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Benim Fluance 20 bin yaptığında çubuk taki seviye nerdeyse koyduğunuz yerde duruyor du

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Ben eksilttiğini hiç görmedim tabi bir yarım lt falan eksiltebilir ama bu miktar da yağ çubuğundan anlaşılabilecek bir şey değil 

Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy
64.k dizel dci yağ eksiltmez normal şartlarda. Bendeki dci 250.k hâlâ eksiltme yok

Vazgeçtim[emoji4] araçtan servise goturuyorum normal diyor nasıl iştir anlamadim gitti.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

300 binde fusion 1.6 tdci hiç eksiltmiyordu. Şu an 330 binde hala eksiltmiyor imam yusuf (kütahya) kullanıyor.

çok sıkıştırırsanız eksiltebilir.

Yorum bağlantısı
Bekir Memur

Motorin yapısı itibariyle benzine göre biraz daha yağlı bir yakıttır, bu yüzden çok ama çok az yağ eksiltir diye düşünüyorum fakat bu eksiltmeyi hissetmemiz zor.

Benzinli arabaya göre çok az yağ eksiltmesi olur. 

Kendi arabamda öyle yağ çubuğunda görülebilecek kadar bir eksiltme görmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Benim km orijinal değil, gerçek km kaçta olduğunu da bilmiyorum ama şükür yağı eksilmiyor.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Eksiltmesi eser miktarda olur sağlıklı motorun. 20.k da yarım litre gibi. Oda olmak zorunda. Karter havalandırmadan çıkan yağ buharı motor içinde yanıp tahliye olduğu içindir. Ve yine eser miktarda turbo milinden kaçırabilir. 10.k'da 1,1.5 litre çok fazla

En doğru cevap başka söze gerek yok. 6 yıl 3 farklı  dizel araç kullandım. Eksiltme sembolik değerlerdeydi  hep.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Motorun markasına modeline ve kullanım alışkanlığına göre değişen bir durum bu. Şimdiye kadar kullandığım dizel araçların hiçbirinde motoru sıkıştırsamda eksiltme ile karşılaşmıyordum ancak Sıfır km aldığım Passat 1.6 TDI eğer çok sıkıştırırsam bir miktar (15.000km de yaklaşık 1 litre) eksiltme yapıyor. Sıkıştırmassam hiç eksiltmiyor. Bu durum kitapçıkta yazdığına göre ve yetkili servisin verdiği bilgiye göre gayet normal kabul ediliyor.

Özellikle yeni nesil sıkıştırması yüksek motorlardaki tolerans değerleri ve segman mühendisliği farklılaşmış durumda ve bir miktar yağ eksiltme tahammül edilebilir kabul ediliyor.

Hatta komik ve gariptir ki; aileye ay önce aldığım 1.0 TSI sıfır km VW Golf ün kaput altına Castrol markalı bir etiket yapıştırılmış ve “Her 1000 km de bir motor yağı seviyesinin kontrol edilmesi gerektiği” yazıyor. Sanki yağ seviye uyarısına güvenilmiyor gibi ve neredeyse her yakıt almada yağ kontrol edilmesi gerekiyor uyarısı komik gerçekten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

Kullanım karakterine de bağlı, aşırı sıkıştırınca eksiltme artabiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Güney

Yaklaşık 5 yıl dizel focus kullandım hiç yağ eksilmedi.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
38 dakika önce, Hakan Gülsoy yazdı:

Yanılmışımemoji5.pngemoji4.png

Eksiltmede yanılmamışsın rakamda yanılmışsın hocam. Hiç yağ eklsitmeyen bence de olmaz. Yağlanmanın mantığı gereği bir miktar eksiltme olur, olmak zorunda ama fark edilmesi zor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Silindir içinde kalan film tabakası şeklindeki yağ komple iniyor mu geri kartere hocam o sıcaklıktan sonra veya niye siyahlaşıyor yağ ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

metal tozları ve is karışıyor

seviye yükselmesi mazot karışması ile. DPF araçlarda yaygın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

benim sprtinterda dpf iptaline kadar yağ çoğaltıyordu, dpf iptalinden sonra azaltmaya başladı. yanlış hatırlamıyorsam kitapçığında alçak kullanım devrine göre 15-20 binde 1-,1,5 litre eksiltir diyordu,  ne kadar yüksek devir kullanılırsa o kadar çok eksiltiyordu, gerçi 11,5 litre alıyordu. eksiltmesinden değil bence çoğaltması endişelenmeli, bazı ford araçlarının bazı modellerinde yağda ki mazot oranı yüzde 8-10 gibi bir rakamı geçerse ikaz veriyormuş, yağ değişimi olması için, forddaki dpf arge sinden ki bir mühendis genç söylemişti. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
bilakis artık seviye yükselmesi var.
Mazda da var hocam dediğin gibi dpf kaynaklı mazot karışımı
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...