İçeriğe Yönlendir

Dizel Araçta Ne Kadar Yağ Eksilmelidir?

Hakan Gülsoy

Recommended Posts

Doğan Arşiray
(düzenlendi)
On ‎29‎.‎05‎.‎2018 at 12:20, Dogan Arsiray yazdı:

Mercedes dizellerde hiç eksilme olmuyor yada fark edilecek kadar büyük miktarda olmuyor diyelim.

Düzeltiyorum 30000 km de 1.5 litre eksilmiş benimkisi. DPF yok.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

30.000 km de yağ değişmeden mi gidilmiş?

Evet yıllardır sürekli yaptığım şey. hiç bir aracımda yağlama kaynaklı problem yaşamadım. Sürekli sabit hızda kullanıyorum. Bu aracın motoru Euro 4. DPF yok. koyduğum yağ hep en kalitelisinden oluyor. zaten yeni yağ ile elinize alıp kıyasladığınızda pek fark yoktu. DPF var ise uzun ömürlü olarak tasarlanmış mesela VW507 gibi bir onayı olan yağ lazım çünkü DPF ısısı, yağı bozan şey. Dizel doğası gereği daha soğuk çalışıyor, zaten araç çok geç ısınıyor. Isı yoksa ikinci problem oksitlenme, bunun önüne geçmek mümkün değil çünkü zaman içinde oluyor. O nedenle zaman aralıkları var motorların bakımında. Yine de, ben petrol kartellerinin işini içinde olup yağ değişimlerini bilerek ve isteyerek olması gerekenden kısa tuttuklarını düşünüyorum. 30 bin km ye kadar olan yağ değişim  aralıkları var mesela yeni modellerde. Bu nasıl açıklanabilir?  Isıysa ısı, zamansa zaman. Liquimoly nin yeni nesil yağları uzun kullanım ömürlü. Km değil zaman açısından.

Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

10 litremiydi wk yağ kapsitesi

10 litrede 1.5 litre bişey değil 30 binde

değişimde 9.5 litre alıyor. tam boş olsa 10 litre denmiş.

5 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

dieselde yağ seviyesi artar bile yeni teknoloci sağolsun

DPF var ise artabilir. bu kötüye işarettir. Dizel yakıtı yağa karışıyor demektir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
19 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Aşırı eksiltmeye rastlamadım şu ana kadar. Bakımdan bakıma 1lt fazla eksiltmediği sürece sorun yok. 

(Kılavuzda 1000(bin) km’de 1lt eksiltebilir yazıyormuş.) 

Tsi az yakıyor demeye gerek yok zaman, yakıt hesabı yapılırken yağı da katmak lazım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
6 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Tsi az yakıyor demeye gerek yok zaman, yakıt hesabı yapılırken yağı da katmak lazım. 

Doğrudan TSI ile alakalı bir durum değil. 20 yıl önceki hitler motora sahip araçların kılavuzunda yazıyor aynı ibare. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

10 bin km sonra bakıma gel denilen adam, 5000 km sonra motor yağsız kaldı diye servise gidince suçlu kim olacak.?

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Üretici muhtemelen şunu demek istiyor: “Kılavuzda yağ seviyesi nasıl kontrol edilir anlattım, yağ seviyesi için göstergeye uyarı da koydum, kılavuza da 1000km’de 1lt yağ eksiltebilir diye yazdım. Yağsız kalıp yatak sararsan ben mesuliyet kabul etmem.”

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

1.9 TDI motora 8 litre yağ koyup 20 km yol yapmıştım bir keresinde, ne kadar eksiltti tespit edemedim :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
2 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

1.9 TDI motora 8 litre yağ koyup 20 km yol yapmıştım bir keresinde, ne kadar eksiltti tespit edemedim :) 

8lt mi? Bizimkiler 4lt alıyor. O hangi motormuş :) 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Üretici muhtemelen şunu demek istiyor: “Kılavuzda yağ seviyesi nasıl kontrol edilir anlattım, yağ seviyesi için göstergeye uyarı da koydum, kılavuza da 1000km’de 1lt yağ eksiltebilir diye yazdım. Yağsız kalıp yatak sararsan ben mesuliyet kabul etmem.”

+1 kesinlikle katılıyorum. [emoji1360][emoji1360]

B6 kasa 2.0 TDI Passatımız ile 1000+1000 km’lik Uzun yola çıktım vakti zamanda, bir kez yağ uyarısı verdi, 1 litre ekleme yaptım.
Döndüğümde yine eksilmişti, uyarı vermeden bir kez daha ekleme yaptım.
Meğerse aracımın emme manifoldunda çatlak varmış, oradan sızıntı şeklinde kaçırıyormuş.
O yıllarda bayağı tuzluya malolmuştu değişimi.

Yetkili Servisin teknisyenine sormuştum bu suali, yağ eksiltme yapıyor bu araçların geneli diyip fikrini almak istedim,
Verdiği cevap şu;
“Yağ eksiltmiyor bu araçlar, yağı kullanıyor. Yanma odasına belirli aralıklarda püskürtme yapıyor.”

Bana pek mantıklı gelmedi [emoji1]
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
11 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

8lt mi? Bizimkiler 4lt alıyor. O hangi motormuş :) 

Senin motorun aynısı otomatik fites olan...

Bizim yağ bölümüne elemanı yeni aldık, bende o zaman 2003 Passat var, dedim sen bunun yağını değiştirebilirmisin ?

Ohoo tabi abi ben çok yaptım dedi, tamam dedim kanala aldım arabayı, alttan tıpayı aç ben geliyorum dedim ofise gittim.

Ofisde işim biraz uzun sürdü aracı kontrol etmeye gidemedim

Sen git motor tıpası yerine şanzımanın tıpasını aç, olan yağı tenekeye indir, yağ boşaldı zannedip üstüne bide motora 4 lt yağ koy :)

Geldi abi tamam senin araba filtreyi de değiştim dedi...

Dedim aferin düzgündür herhalde düşündüm kontrol etmedim, aracı çalıştırdım motor sesi bi değişik, dedim yeni teknoloji yağ bu olur herhalde...

Akşam oldu, çalıştırdım yine aracı eve gittim, yolda bi teklemeler yürümemeler, vites tutarsızlıklar, hız düşmesi filan, geldim evin önüne bıraktım ertesi gün pazar.

Pazar sabahı yağ çubuğunu bi çektim çubuğun orta yerine kadar yağ bulaşıyor, bende zannediyorum ki çubuğun kanalındaki sağda soldaki yağlar bulaşıyor.

Tekrar iş yerine gittim yolda aynı sorunlar, aha dedim şanzıman gidici, iş yerine geldim durdum sonra tekrar çalıştırdım araba yürümüyor, tamircimi aradım dükkana gelmen lazım dedi, acı zulüm gittim dükkana, aracı lifte kaldırdık şanzımana bi baktık gram yağ yok içinde :) 

Bizim yağlamacı elemanın kulaklarını çınlatarak tabi aracın motor yağını yeniden değiştirdik, şanzımanın yağını yeniden koyduk araç düzeldi 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
2 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bizim yağ bölümüne elemanı yeni aldık, bende o zaman 2003 Passat var, dedim sen bunun yağını değiştirebilirmisin ?

Ohoo tabi abi ben çok yaptım dedi, tamam dedim kanala aldım arabayı, alttan tıpayı aç ben geliyorum dedim ofise gittim.

Sen git motor tıpası yerine şanzımanın tıpasını aç, olan yağı tenekeye indir, yağ boşaldı zannedip üstüne bide motora 4 lt yağ koy :)

Dedim aferin düzgündür herhalde düşündüm kontrol etmedim, aracı çalıştırdım motor sesi bi değişik, dedim yeni teknoloji yağ bu olur herhalde...

Akşam oldu, çalıştırdım yine aracı eve gittim, yolda bi teklemeler yürümemeler, vites tutarsızlıklar, hız düşmesi filan, geldim evin önüne bıraktım ertesi gün pazar.

Pazar sabahı yağ çubuğunu bi çektim çubuğun orta yerine kadar yağ bulaşıyor, bende zannediyorum ki çubuğun kanalındaki sağda soldaki yağlar bulaşıyor.

Tekrar iş yerine gittim yolda aynı sorunlar, aha dedim şanzıman gidici, iş yerine geldim durdum sonra tekrar çalıştırdım araba yürümüyor, tamircimi aradım dükkana gelmen lazım dedi, acı zulüm gittim dükkana, aracı lifte kaldırdık şanzımana bi baktık gram yağ yok içinde :) 

Bizim yağlamacı elemanın kulaklarını çınlatarak tabi aracın motor yağını yeniden değiştirdik, şanzımanın yağını yeniden koyduk araç düzeldi 

O arkadaşı tebrik etmek lazım :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
9 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Peki şanzımana ne oldu yağsız o kadar yol gidince 😆

Yorum bağlantısı
Ali Gök
56 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Peki şanzımana ne oldu yağsız o kadar yol gidince 😆

Hepsi boşalmamıştır içinden o sayede gitmiş biraz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

4lt’ye yakın kalıyor şanzımanda. Yoksa yerinden kımıldamaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Peki şanzımana ne oldu yağsız o kadar yol gidince [emoji38]
Bişi olmadı içinde kalan ile ilerledi alet... ZF sağlam şanzımanmış onu anladık :)
  • Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
2 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Egzozdan duman atma oldumu 😬

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Yalnız ZF’nin karteri de harbi büyük. Motor karteri kadar var :) 

İlk bakınca motor kateri sanması normalde o kadar geride motor olmayacağını düşünmemiş heralde eleman. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
2 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Sadece kulağı çınladıysa şanslı imiş.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Egzozdan duman atma oldumu [emoji51]

Yoo yada ben görmedim :)
Sadece kulağı çınladıysa şanslı imiş.
Sonra emekli oldu arkadaşımız...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
9 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Sonra emekli oldu arkadaşımız...

Malulen mi? :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
18 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Stop etmek istediginde arac hala calisiyormuydu 😁

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...