Mert Ozdemir

Araç Muayenesi

Recommended Posts

Mert Ozdemir

Merhaba, Hayırlı sabahlar. Kullandığım araç kısmet olursa muayene'ye girecek. Öncelikle gidip LPG'ci de egzoz emisyon ölçümü yaptırdım. Sızdırmazlık testini de yapalım dedim ama bana söylenen şey ; Sızdırmazlık kalktı, LPG ruhsata işli değilse yapılıyor dendi, İyi tamam dedim. İki problem daha var dedi. 1-) LPG dolum kapağı aracın altında olmayacağını, Tamponda olacağını söyledi. Ama büyük ihtimal geçersin dedi. 2. Olarak'ta : Bizim LPG Simit, Stepne yerinde. Alt taraftan bakıldığında aracın LPG boruları geliyor stepne tarafından ve siyah plastik kaplı üstü. Bu siyah plastik boruların söküleceğini, Bakır boruların gözükmesi istendiğini söyledi. Ve Lift'e kaldırıp sökeceğiz, 50 Lira işçilikten bahsetti. Ne yapmamı önerirsiniz ? 

Edit: İlk yardım çantası ve Yangın Tüpü olmasa bile hafif kusur yazıyorlar diye bir şeyler kulağıma geldi. Doğruluk payı nedir ?

Saygılarımla.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal

Merhaba hayırlı sabahlar.

1- Sızdırmazlık lpg nin ilk takıldığında alınması şart. Diğer durumda şart değil zorunlu evrak listesinden kaldırıldı. Ama yolda polis sızdırmazlığın olmadığını görürse ceza yazabilir. Aynı cam filminin muayeneden geçip, ekiplerin ceza yazması gibi. Bu konuda bilgim bu yönde. Aksi de olabilir.

2- Lpg dolum ağzı yine ilk takıldığında geçerli, yoksa sızdırmazlık verilmiyor, ruhsata işli ise dolum ağzının yerinin değişmesine gerek yok.

3- Stepne de ise bir yalıtım malzemesi konuyor o şart diye biliyorum. Bakır boruların da gözükmesi gerekiyor spiral hortumlar kesilecek sökülecek. Muayene ile 2 kere uğraşmayayım derseniz herhangi bir lpg ci bunu halleder.

4- İlkyardım çantasını bilmiyorum ama benim yangın tüpünün kullanım tarihi dolmuştu hafif kusur yazdılar, görevli bunun değiştirilmesi gerektiğini de ayrıca belirtti.

Başka sorunuz?

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Ozdemir
3 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Merhaba hayırlı sabahlar.

1- Sızdırmazlık lpg nin ilk takıldığında alınması şart. Diğer durumda şart değil zorunlu evrak listesinden kaldırıldı. Ama yolda polis sızdırmazlığın olmadığını görürse ceza yazabilir. Aynı cam filminin muayeneden geçip, ekiplerin ceza yazması gibi. Bu konuda bilgim bu yönde. Aksi de olabilir.

2- Lpg dolum ağzı yine ilk takıldığında geçerli, yoksa sızdırmazlık verilmiyor, ruhsata işli ise dolum ağzının yerinin değişmesine gerek yok.

3- Stepne de ise bir yalıtım malzemesi konuyor o şart diye biliyorum. Bakır boruların da gözükmesi gerekiyor spiral hortumlar kesilecek sökülecek. Muayene ile 2 kere uğraşmayayım derseniz herhangi bir lpg ci bunu halleder.

4- İlkyardım çantasını bilmiyorum ama benim yangın tüpünün kullanım tarihi dolmuştu hafif kusur yazdılar, görevli bunun değiştirilmesi gerektiğini de ayrıca belirtti.

Başka sorunuz?

Teşekkür ederim  Abi cevapların için. Bu kadar :) Saygılarımla

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Özgür Güzen

Bu konuda oldukça tecrübeli sayılırım.  Araç muayenesine çok sık gidiyorum araç çokluğundan dolayı.

1-  Sizin için sızdırmazlığa gerek yok.

2- Lpg dolum ağzının yerini değiştirmenize gerek yok. O konuda yanlış bilgi vermiş. (Son 1 ay içinde 3 araç götürdüm hepsinde de depo tampon altındaydı.)

3- Simit tipi Lpg tanklarında yani stepne yerine takılı olan araçlarda yalıtım malzemesi zorunluluğu kalktı. Sadece normal lpg tankları olanlarda zorunlu.

4- İlk yardım Çantası ve Yangın tüpünüz yoksa Hafif Kusurlu olarak muayeneden geçersiniz.  

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Ozdemir
40 dakika önce, Özgür Güzen yazdı:

Bu konuda oldukça tecrübeli sayılırım.  Araç muayenesine çok sık gidiyorum araç çokluğundan dolayı.

1-  Sizin için sızdırmazlığa gerek yok.

2- Lpg dolum ağzının yerini değiştirmenize gerek yok. O konuda yanlış bilgi vermiş. (Son 1 ay içinde 3 araç götürdüm hepsinde de depo tampon altındaydı.)

3- Simit tipi Lpg tanklarında yani stepne yerine takılı olan araçlarda yalıtım malzemesi zorunluluğu kalktı. Sadece normal lpg tankları olanlarda zorunlu.

4- İlk yardım Çantası ve Yangın tüpünüz yoksa Hafif Kusurlu olarak muayeneden geçersiniz.  

Öyleyse ben bu şekil de gittiğim de herhangi bir problem yaşamadan geçeceğim anladığım kadarıyla.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Yusuf Koç

Aracın altındaki LPG bakır borusu üzerindeki spirali söktürmeniz gerekir, ona ağır kusur yazıyorlar, ağır kusur alırsanız, tadilat sonrası sızdırmazlık isterler, sızdırmazlık almak isterseniz dolum kapağını tampona almak gerekir derler. Özetle spirali söktürün öyle gidin.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sezgin Yılmaz
Aracın altındaki LPG bakır borusu üzerindeki spirali söktürmeniz gerekir, ona ağır kusur yazıyorlar, ağır kusur alırsanız, tadilat sonrası sızdırmazlık isterler, sızdırmazlık almak isterseniz dolum kapağını tampona almak gerekir derler. Özetle spirali söktürün öyle gidin.
Bizim aracın altındaki borular bu şekilde. Spirali sökeyim diye kanala çektim. Spiral göremedim 15 yıllık sistem, bu zamana kadar spiral olmadan mı muayneden geçtik anlamadım. 23577fe4d8ab4c6ea78cb4545db8e8e9.jpg5372ad2b91e0a513f41bd11f6b669158.jpgb3db010b9ea256e4600e772c905fff71.jpg8987bf2ebb9a31dd6de3bf7f4afd3834.jpg

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Önal

iyi günler  ford cornet aldım bu ay sonu muayene si var camli olduğu için geri vitese taktıgımda uyarıcı taktırmam gerekiyormu zorunlumu bilgisi olan varmi teşekkür ler. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Ali Önal yazdı:

iyi günler  ford cornet aldım bu ay sonu muayene si var camli olduğu için geri vitese taktıgımda uyarıcı taktırmam gerekiyormu zorunlumu bilgisi olan varmi teşekkür ler. 

Hayır herhangi bir şey gerekmez.. 

Onlar sadece okul servislerinde zorunlu.. yada ben yanlış anladım.. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Önal

Kapalı kasalarda zorunlu abim 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Uğur Kamil
8 saat önce, Ali Önal yazdı:

Normal binek araçlarla aynı fazladan dikkat etmeniz gereken bir durum yok.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Önal
12 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Normal binek araçlarla aynı fazladan dikkat etmeniz gereken bir durum yok.

Çok teşekkür ler. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Önal

Tahrik mil(leri): toz körükleri hasarlı
Motor: yag kaçakları var
Aks mili: yag kaçakları var

2009 75 lik Cornet 98 binde, Cumartesi muayeneden geçti, Ama kusurlar bunlar bana sıkıntı yaratırmı,Cumartesi 2500 kilometrelik uzun yola çıkacagım ne yapmalıyım siz büyüklerimden yardım talap ediyorum bu konuda şimdiden teşekkürler.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mustafa Arıkan

Aks körüklerini yaptırın. Çok masraflı şeyler değil zaten. Yağsız kalırsa aks başları bozulur ve ses yapar.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Ozyurek
On 29.07.2018 at 09:49, Ali Önal yazdı:

2009 75 lik Cornet 98 binde, Cumartesi muayeneden geçti, Ama kusurlar bunlar bana sıkıntı yaratırmı,Cumartesi 2500 kilometrelik uzun yola çıkacagım ne yapmalıyım siz büyüklerimden yardım talap ediyorum bu konuda şimdiden teşekkürler.

Bu şekilde 2500 km gitmeyebilir bu araç.. 

Aks körüğünden yağı atarsa yağsız kalan aks başı kısa sürede bozulur veya vuruntu yapmaya başlar... 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Önal
On 03.08.2018 at 17:31, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu şekilde 2500 km gitmeyebilir bu araç.. 

Aks körüğünden yağı atarsa yağsız kalan aks başı kısa sürede bozulur veya vuruntu yapmaya başlar... 

No name osman ustaya sonsuz teşekkürler ilgi alaka için hizmetleri için 🙏🙏🙏🙏

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki