İçeriğe Yönlendir

Yeni Aracım Hyundai İX35

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Arkadaşlar merhaba;

İX35 başlığı olmadığı için konuyu diğer modeller bölümüne açtım. Acaba forumda benden başka bu araca sahip olan yok mu?

Konuya gelecek olursam;

5 yıldır iyisiyle kötüsüyle kullandığım 2005 model focus mk2 ghia aracımı satılığa koyduktan 2 saat sonra Kurban Bayramı'na yakın Manisa Soma'ya yolcu ettim. Yadigarın arkasından son kez bakarken gözlerim dolu dolu olmadı değil. Malum hem ilk göz ağrısı hem de koskoca 5 senelik beraberliğimiz vardı. Aracı sattıktan sonra Kayınço'nun aracını aldım. Konusunu açmak şimdi nasip oldu.

Yeni yol arkadaşımız 2013 model, değişensiz, 2 parça ufak boyalı 155 binde Hyundai IX35 Serisinin en full gırtlak dolu modeli olan Style Plus üzerine APA opsiyon paketi + Landirenzo LPG. Eski aracımdan farklı olarak açılır panoramik cam tavan, deri koltuklar, koltuk ısıtma, multimedya eğlence ve navigasyon sistemi, otomatik park, geri görüş kamerası, yükseklik ayarlı mercekli farlar, lastik basınç sensörü ilk etapta aklıma gelen farklılıklar;

Gelelim şahsi yorumlarıma;

Araç tecrübem çok olmadığı için eski aracımla kıyaslama yapabilirim. İki araç arasında neredeyse 8 yaş fark var (2005 - 2013).

Açık konuşmam gerekirse Hyundai'yi aldıktan sonra Ford'a biraz daha saygı duymaya başladım. Zira hem kaporta kalitesi olsun hem de iç malzeme kalitesi olsun bu araçtan 8 sene daha eski olan Focus çok daha kaliteli ve oturaklı duruyordu. İX35'in direksiyon üzerindeki gri kaplama boyası yer yer atmışken Focu'un (klimadaki 2 düğme hariç) hiç bir yerinde böyle bir durum yoktu. Ön göğüs ve yan kapı kolları sert plastikten. Kaporta çok ince böyle teneke gibi vurunca boş ses çıkartıyor ama eski aracım daha tok ses çıkartıyordu. Bir de bu aracın kapıları çok hafif eski aracın kapısı çelik ev kapısı gibiydi :) Herhalde yeni arabaları hafif malzemeden yapıyorlar. Arabanın bagajı tam benim aradığım bagaj. Zaten sırf bunun için aldım. Ne koysam dolmuyor. Tabi 2. çocuk da yolda olunca bagaj en büyük ihtiyaç.

Araçta Landirenzo LPG var. %90 LPG ve %10 benzin ile çalışıyor. Yakıt bu ağırlıktaki bir araca göre fena sayılmaz. 120 sabit hız klima komple açık Ankara-Samsun 7.8 ortalama ile geldim. Araçta 6 vites olmasına rağmen 6. viteste 120 ile giderken 3500 devir çeviriyor. Gönül isterdi ki 2500 devir çevirsin.

Bir çırpıda aklıma gelenler bunlar. Sorularınıza cevap vermeye çalışırım. Çok fazla foto yok ama çektikçe eklerim artık.

Sözün özü bu SUV araçlar hormonlu birer C sınıfı imiş :) 

İlk göz ağrısına son bir bakış.

DyylXZ.jpg

OyyR2z.jpg

JOOpLW.jpg

Benim büyük çocuk :)

4GGLmp.jpg

0GG7VR.jpg

Son fotoğraf biraz kalitesiz. Elimde başka fotoğraf olmadığı için yükledim.

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
4 dakika önce, Ersin Özkaya yazdı:

Hayırlı olsun.focus kaça gitti?

8 parça boya

sol ön çamurluk değişik

225bin km

31bin tl ye gitti.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Hayırlı olsun, forddan sonra hyundai kemiksiz gelir, normaldir. Focusun kapı içi kaplaması ile ix35 in ki farklıdır, focusta komple kapatan sac vardır, ix35 muhtemelen naylonla kapatılmıştır.

Suv değil suvcuk bunlar ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Hocam hayırlı olsun, 

Ben hala seni bekliyorum, focusa bakacaktık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Hayırlı uğurlu olsun. Çok yakışıklı araç. 1,6 mı motor?

1 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Hayırlı olsun, forddan sonra hyundai kemiksiz gelir, normaldir. Focusun kapı içi kaplaması ile ix35 in ki farklıdır, focusta komple kapatan sac vardır, ix35 muhtemelen naylonla kapatılmıştır.

Suv değil suvcuk bunlar ;)

2 kürek de toprak atsaydın, iyice gömseydin arabayı. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Abi test sürüşü yapmıştım(buluşmaya bayi getirmişti), performansı çok kötü gelmişti(1.6 otomatik elantra kullanırken), yüksek sürüşü filan güzel ama içi umduğum ferahlıkta değildi, simsiyah iç kısım ve arka basık olması hoşuma gitmemişti(özellikle arkada otururken, önde pek farkedilmiyor ki aslında günümüzün birçok arabasından iyidir ). Modellerin ferahlığı azaldıkça ilgi alanımdan çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

4x2 di mi bu araç?

Bu araç yüksek MPV bence, SUV denemez.

Hayırlı olsun :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
35 dakika önce, Mehmet Pınar yazdı:

Hocam hayırlı olsun, 

Ben hala seni bekliyorum, focusa bakacaktık.

Mehmet Hocam Giresun'a gelemedim o bayram. Ankara'da geçirdik bayramı.

28 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Abi test sürüşü yapmıştım(buluşmaya bayi getirmişti), performansı çok kötü gelmişti(1.6 otomatik elantra kullanırken), yüksek sürüşü filan güzel ama içi umduğum ferahlıkta değildi, simsiyah iç kısım ve arka basık olması hoşuma gitmemişti(özellikle arkada otururken, önde pek farkedilmiyor ki aslında günümüzün birçok arabasından iyidir ). Modellerin ferahlığı azaldıkça ilgi alanımdan çıkıyor.

Köksal Hocam cam tavan olunca içerisi pek bi ferah oluyor. Basıklık hissetmedim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Hayırlısı olsun hocam, nasip değilmiş diyelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
37 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Aynen abi. 1.6 GDI motor var. Performans öyle üst düzel olmasa da ne öldürüyor ne güldürüyor. Yokuşlarda iki kere düşündürüyor :)

33 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

4x2 di mi bu araç?

Bu araç yüksek MPV bence, SUV denemez.

Hayırlı olsun :nazar:

Doğrudur. 4x2

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
10 dakika önce, Emrah Altun yazdı:

Mehmet Hocam Giresun'a gelemedim o bayram. Ankara'da geçirdik bayramı.

Köksal Hocam cam tavan olunca içerisi pek bi ferah oluyor. Basıklık hissetmedim

Ben işyerinden fotoları görmedim, cam tavan varsa ferahlık iyidir :good1:

Bu arada aracı burun kıvırıyormuş gibi oldum ama bütçe olsa düşünürüm, yeni nesil c segmenti araçların çoğundan iyidir(model vermiyim çarşı karışmasın :D )

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

hayırlı olsun,bence fazla yerden yere vurmayın yeni aracınızı.

alışamassanız yine degiştirirsiniz.kazasız belasız.;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Hayırlı olsun güle güle kullanın.Zamanında komşum sıfır almıştı bundan ama sanırım pek keyif alamadı kısa süre sonra satmıştı.Tip olarak dikkatimi çeken bir araç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
2 saat önce, Recep Demirci yazdı:

Hayırlı olsun güle güle kullanın.Zamanında komşum sıfır almıştı bundan ama sanırım pek keyif alamadı kısa süre sonra satmıştı.Tip olarak dikkatimi çeken bir araç.

Focustan sonra bana çok hantal geldi. Sürüş dinamikleri zayıf, direksiyon hissiz bir araç. Komşunuzu anlıyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...