İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Seyir Halinde Vuruntu Problemi

Deniz Öztürk

Recommended Posts

Deniz Öztürk

yarın kendi başıma egr, mazot pompası ne varsa girişeceğim  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk

Arkadaşlar mazot filtresine giren bir kablo var o kablo tam girmiyor filtrenin içine.bundan dolayı yapar mı 

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
53 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

yapmaz, o su sensörü...

ali bey krank sensörü olabilir mi bu problemi yaşayan birisi krank sensörünü değiştirerek çözmüş

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

olabilir, tüm sensörleri kontrol etmek lazım, krank basit, değişip deneyin engüzeli, klasik taktik, deneme yanılma, servislerin yaptığı yani...

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)
44 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

olabilir, tüm sensörleri kontrol etmek lazım, krank basit, değişip deneyin engüzeli, klasik taktik, deneme yanılma, servislerin yaptığı yani...

ali bey bugun hava filtresi kutusunu mazot filtresini söktüm.rail müşürününün kablosunu çıkarttım içine balata spreyi sıktım hortumlarla oynadım aracı topladım çalıştırdım 1 km falan gittim araç süperdi yani düzelmişti gazdan ayağımı çektiğimde otomatik vites araba gibi gazdan çekince gider ya gazdan çektiğim tekrar bastığım zaman vuruntu olmadı ama 2 3 km sonra tekrar aynısını yapmaya başladı tam sevinmiştim sürüş zevkli olmaya başlamıştı tekrar aynı yere döndük.ilk defa o 1 km boyunca araçtan zevk aldım 

sanki araç gaz kesiyor devirden düşüyor.gazdan ayağınızı çektiğinizde gırlama sesi oluyor da araç gaza bastığınızda kaldığı yerden devam ediyor ya o bende olmuyor işte.mazot mu yetişmiyor acaba mazot hortumlarından mı kaynaklı anlayamıyorum

tarihinde Deniz Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

o zaman rail müşüründe hata olabilir, değişip denemek lazım, birde aklında bulunsun, balata spreyini soketlere sıkarken yanda bulunan contaya gelmesin, gelirse conta kurur, soketi takarken kaymaz takılıp kalır, ya soketi oturtamazsın yada contayı yırtarsın, buna dikkat et, sokete wd40 sıkman daha iyi, yada yağlı kontak sprey sık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

o zaman rail müşüründe hata olabilir, değişip denemek lazım, birde aklında bulunsun, balata spreyini soketlere sıkarken yanda bulunan contaya gelmesin, gelirse conta kurur, soketi takarken kaymaz takılıp kalır, ya soketi oturtamazsın yada contayı yırtarsın, buna dikkat et, sokete wd40 sıkman daha iyi, yada yağlı kontak sprey sık.

biraz önce map sensörünü söktüm değişen birşey olmadı vuruntu devam.fakat map sensörünü sökünce arıza kodu verdi:P0238 Turbocharger/Supercharger Boost Sensor "A" Circuit High Türkçesi:Turboşarj Takviye sensörü A devresi yüksek

Maf sensörünü de çıkarttım ama çalıştırıp test etmedim sadece arıza kodu vericek mi diye baktım verdi:P0113 Intake Air Temperature Sensor 1 Circuit High

Türkçesi: Emme Sıcaklığı Sensörü 1 Devresi Yüksek

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Gelin bide fren musurunu degistirin.Yada acip swich ayaklarini sıkın.Araba gaz kesiyor diye servis meganin komple gaz pedalini 700 tl ye degistirecekti. Zamansiz stoplarin yandigini fark edince fren musurune yoneldik. Sokup swich ayakalrini sikilayip, temizleyince araba sikintisiz olmustu.

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
11 dakika önce, Hasan Yıldız yazdı:

Gelin bide fren musurunu degistirin.Yada acip swich ayaklarini sıkın.Araba gaz kesiyor diye servis meganin komple gaz pedalini 700 tl ye degistirecekti. Zamansiz stoplarin yandigini fark edince fren musurune yoneldik. Sokup swich ayakalrini sikilayip, temizleyince araba sikintisiz olmustu.

fren müşürü fren pedalının altında sanırım.deneyeceğim.Ek olarak araç ta birşey fark ettim.Rolantide çalışıyorken gaza çok yumuşak basıp çektiğimde araba stop edicek gibi oluyor ama etmiyor bu olay olurken de konsol lambası hafif elektrik düşüklüğü yaşıyor

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)

fuel_injectors.jpg
upload image

bu resimdeki parçadan şüpheleniyorum bugun bunun üzerine balata spreyi sıktım fakat araçta vuruntu vardı şimdi sallantı da eklendi 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

üstteki rail hattı, sol üst köşede rail müşürü var, kurcalayınca tepki verdiğine göre direk müşürü değişin, boşa sprey sıkmayın...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)

Bu sorunun aynısını focus 1.6 dizel aracında yaşayan birisi enjektör öğrenme verileri ni sıfırlatıp tekrardan öğretmişler.enjektör kodlamak mı oluyor bu? 

bu arada bu sorun 1 km boyunca düzeldi demiştim ya araba sessizleşmişti çalıştığında.

enjektörlerin üzerinde numarası varmış fabrikasyon.ve bu enjektör yerinden çıktığı zaman temizlenme gibi durumlarda yeniden kodlanması ve üzerindeki numara değil de başka numara girilmesi gerekiyormuş.acaba benden önceki sahibi bunu temizlettirdi taktırdıktan sonra kodlama mı yapmadı veya kendi üzerinde yazan numaraları mı yazdırdı bilmiyorum sorun sizce bu olabilir mi bu yorum forum dışından buldum.bizim forum da bulduğum 1 yorum daha var resmi paylaşıyorum

Ekran_Al_nt_s.jpg

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fiestada enjektör kodlama yok diye biliyorum.

yabancı forumlarda okudum biraz önce fordscan ve ids ile kodlanabiliyor.Kodlama yapıldıktan sonra fordscan ile  tüm adaptasyonları sıfırlayıp daha sonra aracı 3-4-5 viteslerde 3500 devire kadar çıkartıp frene basmadan 1500 devire kadar düşürerek  20-25 km boyunca alıştırma işlemi uygulamak gerekiyormuş

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk

ek olarak şimdi dikkatimi çekti.enjektörün üstünde yazması gereken kod 16 haneli olması lazım fakat resimde ki enjektörde 16 haneli kod yok.

soldan_sa_a_4_numaral_enjekt_r.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Demekki kodlama yok.

Ben bir tane fiesta enjektörü tamiri yaptırmıştım. Kodlama yapılmamıştı.
Ancak mondeo mk3 kodlamadan düzgün çalışmaz.
Delphi cihazla yeni kod üretilmişti.
Fiesta tak çalıştır diye biliyorum.
Ha alışma log tutma ve ona göre yeniden çalışma aracın doğasında vardır.

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)

Bugun sipariş ettiğim cihaz geldi.Aracı bağladım rolantideyken silindirlerin değerine baktım fakat enjektör mü silindir mi nedir anlayamadım değerler aşağıda.

asadasda.png

rolanti.png
images upload

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)

Ek olarak abs beynine girdiğim zaman ABSTCVVS kutusu sürekli on off oluyor.bu bir problem mi? Video ektedir.

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
(düzenlendi)
4 saat önce, Deniz Öztürk yazdı:
Ek olarak abs beynine girdiğim zaman ABSTCVVS kutusu sürekli on off oluyor.bu bir problem mi? Video ektedir.
[/url]  

Hep ayni seyi tekrarliyorum belki ama fren musuru sorununa benziyor.

Aldiginiz obd cihazininin linkini paylasabilirmisiniz. Ben 2 tane aldim ikisi de for scana baglanamadi.

tarihinde Hasan Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Güler2

Bu vuruntu bende de oluyor çok nadir. Ama bildiğim kadarıyla bunu yapmasının sebebi egr yi yakıp temizlemesi.

Yorum bağlantısı
Eren Bayralı
7 saat önce, Deniz Öztürk yazdı:

Kullandığın cihaz ve program nedir?

Ben aşağıdaki elm327'yi aldım bir kaç gün içerisinde elimde olacak verilerimizi karşılaştırabiliriz. 

https://tr.aliexpress.com/store/product/ELM327-WIFI-PIC18F25K80-ip-Dizel-Arabalar-al-r-zel-r-n-Safari-Donan-m-V1-5/1854998_32841823812.html?aff_platform=aaf&cpt=1510650955466&sk=6uzVJaI&aff_trace_key=44efd464b8d146b784de9ea4321a6c37-1510650955466-04191-6uzVJaI&terminal_id=88564e848889489fa3a6ffb90738f8af

Yorum bağlantısı
Deniz Öztürk
(düzenlendi)
4 saat önce, Eren Bayralı yazdı:

Arkadaşlar yanlış adaptör almışsınız.ELM327 USB 1.5 olucak fakat aracın beyin protokolüne erişim olması için IDS gibi,MSCAN HSCAN Yani modifiyeli almanız gerekiyor.Forscan programıyla kullanıyorsunuz.Benim aldığım cihaz linki 

https://tr.aliexpress.com/item/ELM327-USB-V1-5-modified-for-Ford-ELMconfig-CH340-25K80-chip-HS-CAN-MS-CAN/32761065127.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.8fxmhA

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...