İçeriğe Yönlendir

LED ve Halojen Ampul Karşılaştırması

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar;

Geçenlerde Aliexpress'ten aldığım uygun fiyatlı LED ampul ile standart halojen ampulün karşılaştırmasını yaptım.

Öncelikle elimde kendi aracımdan çıkan Hella H7 mercek vardı. Karşılaştırmayı bu mercek üzerinde yaptım.

Çekimlerde Sony A7 makine ile aynı enstantane, diyafram ve ISO değerlerinde çekim yaptım. Ki aradaki ışık farkı ortaya çıksın. Cep telefonu veya otomatik modda çekim yaparsanız aradaki fark sizi yanıltır.

Ampul üzerindeki led türü COB. Cree veya Lumiled değil. Onların testlerini de ileri de yapacağım.

İlanda yazan bilgilere göre her bir ampul 36W(36x2=72W) , 4000lumen (4000x2=8000lumen). 6500K renk ısısına sahip. Fanlı tip H7 ampul. 

Videoya detayları yansıttım.

Sonuç olarak; H7 mercek üzerinde ışık dağılımı halojen ampule göre kesinlikle daha homojen. ve kesinlikle daha güçlü ışık veriyor. 

Ancak merceksiz H7 projektörde nasıl tepki verir bilemiyorum. Üstelik markadan markaya ışık dağılımı mutlaka değişecektir. 

37242499054_d0470bbf56_z.jpg

37898438156_9dd510e676_z.jpg

37242520904_23b8de12d0_z.jpg

37898423546_3235ea15d0_z.jpg

26176244869_6a75fe57bb_z.jpg

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Elinize sağlık kullandığınız merceğin kalitesiyle ilintili çünkü daha önce halojen mercekli kısa farda ben de led kullandım bu kadar keskin çizgi olmadı.Karsilastirma için teşekkürler:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

iki ampülüde fara takmadan dışarda elde tutarak masanın üstüne yada uygun düz bir zemine tutun(dikine şekilde, soket kısmı yukarda olacak, zeminebiraz uzak tutun) aydınlatmasına dikkat edin, halojen ve led ampülleri ayrı ayrı deneyin, aydınlatma şekline bakın, 360 derece aydınlatma hangisinde ona bakın, doğrusu bu çünki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Teşekkürler. Etrafına 360 derece homojen ışık veremese de bir yansıtıcı içerisinde karşıya homojen dağılım yaptığı sürece sorun yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Benimde bu değişikliği yapmam lazım C-Max'ın kısaları hiç iyi değil. Teşekkürler video için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Güzel bir karşılaştırma olmuş. Eline sağlık mustafa.
Benim ledler depoda yatıyor. Taksammı ki :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Teşekkürler. Etrafına 360 derece homojen ışık veremese de bir yansıtıcı içerisinde karşıya homojen dağılım yaptığı sürece sorun yok. 

İncelemen güzel olmuş bu arada :)

dağılıma gelince, yakından öylede bende o şekilde olmadı ki kullandıklarımda fena güçlüydü, yola çıkınca hemen anlıyorsun farkı, ledler sağ-sol yönünde mercek içindeyse ortada ışık kaybı oluyor, 360 dercede kasıt buydu, nasıl diyim 160 derece açılı 2 parça aydınlatma var yani aydınlanmayan alan var ve mercek içinde eşit dağilım olmuyor neyazıkki, yanlar güzel yolun ortası loş,  o yüzden söküp xenona dönmüştüm, zaten xenonun yanında güçsüz kaldıydı,  benim gördüğüm led olacaksa fabrika çıkışlı led olması, tabii o zamanda sadece bir ampülle olmuyor, farın kendisi teknoloji harikası oluyor, neyse böyle işte....

h4 farda yada bu fara takılmış bi-xenon mercekte özellikle iyi değil, ama uzun kısa ayrı olan farlarda sıkıntı olmuyor sanırım, h7 farda fena değil gibi duruyor, mercekte ise :i-ih:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
İncelemen güzel olmuş bu arada [emoji4]
dağılıma gelince, yakından öylede bende o şekilde olmadı ki kullandıklarımda fena güçlüydü, yola çıkınca hemen anlıyorsun farkı, ledler sağ-sol yönünde mercek içindeyse ortada ışık kaybı oluyor, 360 dercede kasıt buydu, nasıl diyim 160 derece açılı 2 parça aydınlatma var yani aydınlanmayan alan var ve mercek içinde eşit dağilım olmuyor neyazıkki, yanlar güzel yolun ortası loş,  o yüzden söküp xenona dönmüştüm, zaten xenonun yanında güçsüz kaldıydı,  benim gördüğüm led olacaksa fabrika çıkışlı led olması, tabii o zamanda sadece bir ampülle olmuyor, farın kendisi teknoloji harikası oluyor, neyse böyle işte....
h4 farda yada bu fara takılmış bi-xenon mercekte özellikle iyi değil, ama uzun kısa ayrı olan farlarda sıkıntı olmuyor sanırım, h7 farda fena değil gibi duruyor, mercekte ise :i-ih:
Aynisini dusunuyorum ben demek istediginizi anladim. Xenon veya halojen ampul yapisi geregi 360 derece isik veriyor ve yansitiyor. Led ampullerde ise duz zemine yerlestirilmis led oldugu icin o zeminin kenarlari ölü alan oluyor. Isik dagilimi yeterli olmuyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Metin Akbal yazdı:
10 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Aynisini dusunuyorum ben demek istediginizi anladim. Xenon veya halojen ampul yapisi geregi 360 derece isik veriyor ve yansitiyor. Led ampullerde ise duz zemine yerlestirilmis led oldugu icin o zeminin kenarlari ölü alan oluyor. Isik dagilimi yeterli olmuyor.

hah tamda budur, beni delirtip ledi söktürende buydu....

3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

D2S led hella mercek. Daha fazlasını isteyenler Dr'a müracaat etmeli :) 

Doktor geldi :)  Bosch Bi-xenon mercek, ortada karanlık bölge var, aydınlatma tırt, ledler hayvan gibi, duvar ışıtması normal, yola çıkacksın sayın king, karanlıkta gideceksin, aracın önü orta kısma bak, sende aydınlıksa Dr. görün, gözler gitmiş yandan ışık alıyor demektir :D  yada benim Merso damgalı orjinal merceğim bozuk :tongue:

360 derece ışık yayılımı yoksa mercek değil prizma takman lazım, CX3 te boşa uğraşmışlar desene, tek uyduruk bir led ampül olsun bitsin o zaman, boşa uğraşmışlar matrix led falan diye....

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Ben geçen gün hep buradan dan 90 tL h7 led aldım abooo dehşet aydınlatıyor çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

D2S led hella mercek. Daha fazlasını isteyenler Dr'a müracaat etmeli :) 7d867067fc904c76931b632759d1df0a.jpg

Bi-led var mı doktor?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bi-led var mı doktor?
Var, yan sanayi ve çok başarılı.

Ali, karanlık bölgeyi araç içerisinde iken göremiyorsun

1f41f7b64bcc934ca0e74bb980bda1e7.jpg
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
19 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

1f41f7b64bcc934ca0e74bb980bda1e7.jpg

@Servet Aydın abi daha öncelerden paylaşmış olduğun bir foto vardı, aydınlatmanın orta kısmı kapkaranlık ve karanlığın ötesi ile aydınlatma çizgisinin arasında kalan aydınlık kısım ise çok dardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

[mention=13526]Servet Aydın[/mention] abi daha öncelerden paylaşmış olduğun bir foto vardı, aydınlatmanın orta kısmı kapkaranlık ve karanlığın ötesi ile aydınlatma çizgisinin arasında kalan aydınlık kısım ise çok dardı.
Eski tip hella mercek. Audi'nin ve Ford'un kullandığı
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Güzel karşılaştırma olmuş led far ile gece sürüşü çok güzel...

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Merceksiz fara takilan led yagisli havalarda goruntuden baska birseye yaramiyor.sadece selektor icin kullaniliyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
4 saat önce, Metin Akbal yazdı:

@Servet Aydın abi daha öncelerden paylaşmış olduğun bir foto vardı, aydınlatmanın orta kısmı kapkaranlık ve karanlığın ötesi ile aydınlatma çizgisinin arasında kalan aydınlık kısım ise çok dardı.

işte o kısım uzun gece yolculuklarında çok kötü oluyor, resmen ölü bölge var, tüm hevesim oyüzden kaçtı, attım gitti ledleri zaten dayanmadı bana, bozuldu bir tarafı (fanlı ve çokta güzel soğuttuğu halde), xenonun yanında zaten bariz hatta çok net güçsüz, led olacaksa far orjinalde led olacak aga...

4 saat önce, Servet Aydın yazdı:

o şekilde olmaz kardeş, karanlıkta yolda bakacaksın, helede 1-2 saat kullan yetti gari diyorsun, bende araç içerisinde görüyorsun çünki neredeyese aracın yarısı kadar bir alanda karanlık kısım oluyor, matrix led gibi düşün, karşıdan araç gelince o kısım sönerya, bende hep sönük oluyor :)

yeni merceklerde sorun kalktı diyorsan iş değişir tabiii....

neyse xenona devam, yeni araç alabilirsem bu memlekette, ya xenon plus yada led matrix falan olacağından böyle uğraşmayada gerek kalmayacak artık :)

ahanda Selçuk bey koymuş, led dediğin....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Standart osram ile değilde night breaker ile denense daha iyi olurdu .

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Aynı ledden bende aldım denememiştim burda hazır denenmiş güzelmiş?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim ledleri taksam mı acaba.
Almıştım ama takmaya üşeniyordum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
56 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim ledleri taksam mı acaba.
Almıştım ama takmaya üşeniyordum.

Öncesi ve sonrası foto'ları bekliyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

COB LED ler bu kadar ilerledi mı yahu. Değilim güzel ama mesafe yakın sanırım, 10-15 metreden karşılaştırma yapmak lazım, LED parlak görüşünsede uzaklık artıkça ışığı zayıflıyor sanki.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
15 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

COB LED ler bu kadar ilerledi mı yahu. Değilim güzel ama mesafe yakın sanırım, 10-15 metreden karşılaştırma yapmak lazım, LED parlak görüşünsede uzaklık artıkça ışığı zayıflıyor sanki.

Aynen öyle mesafe uzadıkta aydınlatma performansı düşüyor malesef.
Ben merceklerde h1 kullanıyorum kısalar gayet güzel ama uzunlar yetersiz geliyordu aydınlatma olarak. Uzunlarada sisleri bağladım bu sefer aydınlatma performansı çok güzel oldu.
Sis ve farlarda bi-led uzun kısa mercek var.

Yorum bağlantısı
Ömer Bastacıoğlu

Bu aralar minibüsçülerde led uzun farlar moda oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...