İçeriğe Yönlendir

LED ve Halojen Ampul Karşılaştırması

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Servet Aydın
1 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Canın sağolun, bagajda nasıl kilitli kaldım videosunu görmek ister misin

Şimdi bende arabaya inip söküyordum xenonları, geleyim kapında montajı yapalım istersen

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Şimdi bende arabaya inip söküyordum xenonları, geleyim kapında montajı yapalım istersen

Sıfır isterim :D
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Komisyon alırım % 241

Hah bi sen eksiktin tam oldu

Şaka bir  yanad,a freeform farda H7R gerçekten başarılı. bir haftadır kullanıyorum. Halojen gibi kesilme çizgisi.

şunu sadece bi-xenon olan tek mercekli fardada kullansana kardeşim, bakıyorum artık yazdıklarımıda takmıyorsunuz, iyi siz bilirsiniz....

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ali,

Sanırım 6 seneyi geçti senin mercekleri takalı. Teknolojisi eski. Çıkma olduğu için zaten içi de eski. Şu an sen dağı taşı aydınlatıyor dediğin merceğin aşağı yukarı ne oldu hakkında fikrim var. Mekanik ömrü bitik. Tabiki led ile verim alamayacaksın. Elli kere dedik, her led her mercekte olmaz diye. Sen kulak asmadıktan sonra ben ne yapayım? Ve ayrıca, hiçbir testimi kağıt üstünde yapmam. Az birazda far işinden anlarım. Neyin nasıl olması gerektiği hakkında biraz bilgim var çok şükür

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

ı ıı olmadı, farları çok kullanmam, 6 senedir yaptığım gece yolculuğu çok az, fardan bende biraz anlarım, mekanik ömrü cillop, çünki az kullanırım, hatta selektör bile 6 senede toplasan 4-5 kez ancadır, mercekler temiz, ampüller yeni...

şuna tamam, mercek olayında fikrim yok, gelişmiş olabilir ve evet eski teknoloji mercekte kullandım, gelişme varsa güzel,  kafama yatmayan nasıl bir mercek olayıda bu sıfır kayıpla 360 derece ışık yayan bir xenon ampüle kıysala yarım yarım 90 derece ters yöne ışık yayan led ampülün ışığını birleştirip 360 derece yayan mercek yapmışlar...

o zaman mantık olarak, bu merceğe xenon ampül taktığımızda über sonuç almazmıyız,  2 taraflı ışık yayan sizin lede göre...

2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ali şu an 2200 lümen ancak alıyor o zaman.

ampüller yeni, duman ederim :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Belki o kadar bile değil. Bizim testler hep sıfır mercekler ile oluyor. Ledlerin montaj açıları, polikarbon cam kayıpları vs deniyorum. Ertan'a verdiğim Liberty. Led ve sıfır mercek ile bana fazla fazla kafi geldi. Ama Ertan gözlerim iyi değil, daha güçlü yapalım dedi 4300 xenon koyduk. Şunu iddia eden görmedim; Led xenondan iyidir diye. hiçbirimiz demedik.

Dediğimiz, görme yetinizde problem yoksa alın kullanın. Kayıp yok. Ortada karanlık gölge var ve ayın yeri Audi A6 bilerek karanlık yapıyor. Araç içinden görülmeyen nokta ve oradaki yere vuran ışık yağmur veya sisli havada perde oluşturuyor önümüzde.

Elin gavuru bilerek yapar, bizim ledler ondan daha fazla aydınlatır ama tü kaka olur.

3 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

o zaman mantık olarak, bu merceğe xenon ampül taktığımızda über sonuç almazmıyız,  2 taraflı ışık yayan sizin lede göre...

ampüller yeni, duman ederim :)

Ags, senin merckler bosch diye hatırlıyorum, doğru mu?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Belki o kadar bile değil. Bizim testler hep sıfır mercekler ile oluyor. Ledlerin montaj açıları, polikarbon cam kayıpları vs deniyorum. Ertan'a verdiğim Liberty. Led ve sıfır mercek ile bana fazla fazla kafi geldi. Ama Ertan gözlerim iyi değil, daha güçlü yapalım dedi 4300 xenon koyduk. Şunu iddia eden görmedim; Led xenondan iyidir diye. hiçbirimiz demedik.

Dediğimiz, görme yetinizde problem yoksa alın kullanın. Kayıp yok. Ortada karanlık gölge var ve ayın yeri Audi A6 bilerek karanlık yapıyor. Araç içinden görülmeyen nokta ve oradaki yere vuran ışık yağmur veya sisli havada perde oluşturuyor önümüzde.

Elin gavuru bilerek yapar, bizim ledler ondan daha fazla aydınlatır ama tü kaka olur.

Ags, senin merckler bosch diye hatırlıyorum, doğru mu?

boş evet, 6 sene oldumu yav, amma geçmiş zaman, evet bosch ve o zamanlar yeni tip diye geçiyordu....

benim sıkıntım zayıf gelmesi ve ışık kaybı,  yenilesek farı yine xenona göre bu sefer kayıpsız ama zayıf gelecek bana demekki, bu durumda aynen devam ediyorum, hiç uğraşamam, zaten hevesimde kaçtı artık, arabada artık zevk vermiyor gibi, 10 seneyi geçti, sıkıldım gibi sanki, biraz daha sabır ve adam gibi araba alacağım, ledde olacakta herbişeyde inşallah, sök tak yok artık...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ali, yeni nesil mercek ve sendeki gen5 ile facia olur farlar

Göktürk hocanın canı sağolsun, link ver bari alayım ne alacaksam
Yok sana link
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
13 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Göktürk hocanın canı sağolsun, link ver bari alayım ne alacaksam

Gitti bizim kurumun pc leri :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali, yeni nesil mercek ve sendeki gen5 ile facia olur farlar

vermesene gazı kardeşim :D hafiften kaşıntıda yok değil hani, sıkıldım falan ama arada bir depreşiyor valla...

xenon için dedin değilmi, yoksa gen 5 i lede taksak, kabooom :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Havalar güzel olsa akşam dışarıda siyah asfaltta da denerim sorun yok. Ama şu an imkan yok malesef.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
3 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Tarhana

yok lahana, dacia mı bu h7 çin malı ampülle mi yapacan

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
yok lahana, dacia mı bu h7 çin malı ampülle mi yapacan

Golf e takacam çakma Çin xenonunu takmayayım mı
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Derviş Dursun

Şimdi bu h7 ledleri merceksiz kısa farlarıma takamayacak mıyım? Kısalara kullanırım diye ne güzel hayaller kuruyordum. Hiç mi yok olur yanı? Bir umut, bir ışık yok mu abiler :-( teknoloji cağında bu kadar mı çaresiziz? 

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Mercek yoksa şimdiki sistemleri unut
Kedinin ciğere baktığı gibi bakacakmiyim ben o zaman. Ben şimşek led xenon! ile selektör atamayackmiyim ufacık bir mercek yok diye
[emoji22][emoji24]
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Şimdi, Akan Belen yazdı:

Kedinin ciğere baktığı gibi bakacakmiyim ben o zaman. Ben şimşek led xenon! ile selektör atamayackmiyim ufacık bir mercek yok diye
emoji22.pngemoji24.png

Bir büyüğüm "Işık çıkacak yerden mercek esirgenmez" derdi :)

Sen yaparsın abi, uzun-kısa ayrı olmalı sende, uzuna led tak tamamdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bir büyüğüm "Işık çıkacak yerden mercek esirgenmez" derdi [emoji4]

Sen yaparsın abi, uzun-kısa ayrı olmalı sende, uzuna led tak tamamdır.
Uzun kısa ayrı evet. Klasik halojen far mevcut. Uyuz Toyota nerdeyse en üst donanım bendeki ama mercek yok. 50. Yıl serisindeki mercekli led fars 4000 lira civarında diyor servis birine.
Uzunlar dan memnunum aslinda halojen olmasına rağmen. Elbette daha iyisini her zaman tercih ederim. Hele ki benim gibi sürekli viraj, çalışma olan, kötü yol koşulları ve aydınlatma neredeyse olmayan yollarda kullanan biri olarak
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...