İçeriğe Yönlendir

Hadi Hayırlısı Olsun, Yerli Otomobil İmzaları Atıldı

Serkan Aktay

Recommended Posts

M.Fatih Yüce

Tesla'da 50 yada yüzyıllık firma değil ama şu anda gayet iyi işler çıkarıyor.Zorlu bu işe elektrik nedeni ile girdi. Bu kadar karamsar olmayalım, artık bu işler için çok kısa süreler yeterli oluyor.Önümüzdeki 10 yıl, geçmiş 100 yıldan hızlı değişecek. Yerli İha'lar ve atak'lar şu anda semalarımızda uçuyor geriside hızla geliyor.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Erkut Uysal yazdı:

Yüzde yüz yerli olacaksa gerçekten, ben bir adet alırım...

Ama nedense benim hiç ümidim yok... 

Hiç bir otomobil % 100 öz veya yerli üretim olamaz.. 

Abs Esp mecbur boshtan alacak. Beyni bir başkasına yaptıracak.. iyi bir far koyacaksa valeodan helladan vs alacak. Motoru mecbur birinden alacak. Yeni bir motor tasarlamak bunu, çalıştırmak test etmek ve verimli hale getirmek kolay değil. 

Motor psa/mutijet olsa bile razıyım ben.. Yerli sayarım.. Çünkü bir çok marka bu şekilde çalışıyor zaten.   

2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

daha önce ne diyorlardı; bundaki sistem yanında Tesla yaya kalır, kim yaya kalacak göreceğiz....

Tesla'nın, argesini yaptığı her şeyi üretime verdiğini sanmıyorum.. Rakiplerin hamlesine göre hep bir önde olacak şekilde hamlelerinin hazır olduğunu düşünüyorum. 

Ben de olsam böyle yapardım.

Yenilik yap ki, önde ol. Her şeyi bir anda kullanırsan tıkanırsın..   

Tesla'yı malesef rakipsiz görüyorum ben. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Tesla aslında rakipsiz değil di. Di yi ayrı yazıyorum çünkü 20 sene evveldi.

20 sene evvel bir çok marka elektrikli araçlar üretti. En ünlüsü General Motors'un EV1 modeli idi. Tesla'nun sunduğu menzilin yarısını sunuyordu. Ancak tabii ki teknolojisi aynı değildi. 5 senelik kiralama yöntemi ile satıldı, sonrasında petrol lobisi aracın üretimini durdurttu ve 3 adet hariç (2'si GM tarafından kullanılmaz hale getirilip şase olarak sağlam bırakıldı, 1 tanesi ise trafiğe çıkamıyor) tamamı imha edildi.

https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvR2VuZXJhbF9Nb3RvcnNfRVYx

https://eksisozluk.com/ev1--784091

http://www.imdb.com/title/tt0489037/

http://www.beyazperde.com/filmler/film-111609/

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Çok beğendim bu cevabı. Sanki 10 yıl sonra dünyanın sonu gelecek. Hiç bir zaman geç değil, biryerden başlamak gerek.

Ne dedi dün Cumhurbaşkanı, Devrimin üretilmemesi, benzini yok diye yolda kalmasından mı sanıyorsunuz?

devrimin üretilmemesi, yolda kalmasından değil elbet, sebeb nedir biliyoruz zaten...

yerli otonun elektrikli olmaması da aynı sebebten, yani o zamanda aynı sebeb şimdide, değişen birşey yok. anlaşılamayanda bu zaten....

kesinlikle destek olurum bu araba konusuna, ama gerçekleride görerek hareket edecekler, %100 yerli olmaz, olanı yeniden keşfedip üstelik farklısını keşfetmek lazımki buna zaten ne ömür yeter nede olur,  ne olmalı, piyasaya ve çağa uyan şeyler yapmak lazım, elektrikten başka yapabilecek şey yok, ya bunu yaparlar yada hiç yapmasınlar, araba üretelim ordan başlayalım olmaz, arabayıda üretecek altyapı, dizayn edecek insan gücü vs. herşey var zaten, bir yerden başlamak için bunlardan başlanmamalı, zaten var bunlar, yani ne nedir zaten biliyoruzda üretirizde, olay şuan gidecek şeyi üretmek, buda şuan için sadece tam elektrikli uzun menzilli araçlar, yapılacaksa biryerden başlanacaksa başlangıç noktası bu olmalı....

geçmiş geçmiştir, bitmiştir, gelecekse şuandır, şuan ne gerekli o yapılacak, yada oturacaksınız onlar yapacak siz alacaksınız, geçmişle geçen şeyle başlangıç olmaz....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
36 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

eski bir konu vardı en' ler diye..
Ali Abi, formun en muhalif kişisi Sen misin ki :=)

içinizden geçeni yazsanıza kardeşim, hep benmi şamar oğlanı olacağım, doğru söylediğimi bal gibide anlıyorsunuz :)

muhaliflik değil aslında, olması gerekeni lafı dolandırmadan yazıyorum, doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali yani.....

ya tam elektrikli olacak yada boş iş, olanı yendiden keşfetmeye gerek yok, hele benzinli araç yapalım sonra yavaş yavaş elektriğe geçeriz derlerse ancak gülerim buna, yahu zaten bunu yapacak bilgide alt yapıda herşeyde var, %100 yerlide imkansız, ortak üreteceksin bunu, e kime satacaksın zaten olanı,  kısaca biryerden başyalayım o başlangıç 0 dan olsun olmaz, zaten herşeyin var, yapsana helvayı, yapsana tam elektrikliyi...

Yapmıyorsan bunun tam tanımı şudur, devrim otomobili neden üretilmedi kaldıysa şimdide aynısıdır . 

hiiiç muhaliflikle alakası yok, siyaset hiç yok, tam bağımsız değilsen gücün yoksa ekonomin yoksa yaptırımın yoksa oyalanır durursun, yapsın daha önce dedikleri gibi (Bakaının bizzat kendisi dedi) Tesla dan daha iyi yazılımlı daha üstün elektirkliyi helal olsun diyip gidip yapanın (yaptıranın değil, onların görevi bu) ellerinden öpeyim,  yapabilirmiyiz? kesinlikle ve net EVET, yapılmıyorsa geçeceksiniz masalları....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Estafurullah, Ali Abi.
tesla jet fadılın taktiği ile açıldı kuruldu, 10 sene paraları topladı sonra üretime geçti kar payını dağıttı. Türkiye de yapabilir miydi dersin? örnekleri mevcut:=)
zorlu, bmc. turkcell vd. bunlar anasının gözü senin benim düşündüğümü adamlar düşünmüyorlar mı? kim para itibar kaybetmek ister.. yapılmayacak demiyorlar, yapın ben destekliyim diyor c. başkanıda..
biraz sabredip göreceğiz.. iyi kötü malımıza sahip çıkacağız.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

konu yozlaşmış cahil çıkarıcı toplumla-dışa bağımlı bağımsız olamayan ülke arasında sıkışıp kalmış kısaca, döngüyü kıramaz isek ki çok zor, olmaz bu iş,  yine kötümserim ama durum bu, iyi şeyler var ama iyiler öne bir türlü geçemiyor memlekette :(

Tesla fadıl taktiği uyguladı, üçkağıt yapaydı devlet canına okurdu, bizdeki duruma bak, vurana bir daha vursun diye defalarca fırsat veriliyor, vuranla izin veren arasındaki farka bakarsak..... başta yazdığım yere döndük yine... karamsar olmayımda ne olayım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
10 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

k

Tesla fadıl taktiği uyguladı, üçkağıt yapaydı devlet canına okurdu,

Nokta. Yapanın,yaptığı, yanına kar kaldığı sürece  gelişme olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Tesla aslında rakipsiz değil di. Di yi ayrı yazıyorum çünkü 20 sene evveldi.

20 sene evvel bir çok marka elektrikli araçlar üretti. En ünlüsü General Motors'un EV1 modeli idi. Tesla'nun sunduğu menzilin yarısını sunuyordu.

Reno da yapmıştı.. 80 km gidebildi. bir daha göremedik.. 

Kafa değişmedikçe zor. 

Akülü araba yapıp, 110 watt halojen gündüz farı koyan kafayla bu iş olmaz.. 

49 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

yapılmayacak demiyorlar, yapın ben destekliyim diyor c. başkanıda..

Özelleştirmelerle çok tezat :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
15 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Reno da yapmıştı.. 80 km gidebildi. bir daha göremedik.. 

Kafa değişmedikçe zor. 

Akülü araba yapıp, 110 watt halojen gündüz farı koyan kafayla bu iş olmaz.. 

Fluence ZE'den bahsediyorsan 160km menzil yapmışlardı. Kangoo ZE'ler hala TNT tarafından kullanılıyor.

Dediğin gibi, tüm aydınlatmayı halojen tutmanın mantığı ile elektrikli araç yapmanın mantığını göremiyorum. Bunu 20 sene evvel yapabilmişler zaten. Hiç bir şey katmadık maalesef.

Ancak Tesla sektöre şekil verecek inşallah.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
15 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Mucize beklenmesin. Ticari olsa daha iyi.

5 ortak dan karsan zaten yapıyor. J10 lar lisansı da alınmış %100 yerli değil miydi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Fluence ZE'den bahsediyorsan 160km menzil yapmışlardı.

İşte o halojenlerden olsa gerek testte 80 km gidebilmişti..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Karsan in bu işte olmasına sevindim de BMC batmıştı sanki bı ara 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Yıllardır yapılanları gördükçe umudum azalıyor ama umutsuz da olmak istemiyorum. Benim elimde olsa tam elektrikli, b segmenti bayanlara uygun, hafif ticari tarzı (ailelere de uygun), bir de sedan yapardım. Menzili başlangıçta 150-200 km bile olsa fiyatı mantıklı olursa satışı patlar. Diğer taraftan yakıttan, oto satışından alamadığı vergi kaybını devlet göze alır mı bilemedim, çok bilinmeyenli denklem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Özelleştirmelerle çok tezat :)

desteğin bir çok çeşidi olabilir:=)
devletde ve özel sektörde çalışan biri olarak devlet kontrolünde özelleştirmeden yanayım. 

3 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Tesla fadıl taktiği uyguladı, üçkağıt yapaydı devlet canına okurdu, bizdeki duruma bak, vurana bir daha vursun diye defalarca fırsat veriliyor, vuranla izin veren arasındaki farka bakarsak..... başta yazdığım yere döndük yine... karamsar olmayımda ne olayım...

fadılı cidden merak ediyorum 1999 da imza arabaları için, idda ettiği gibi önümü kesildi yoksa tokatçımıydı? tokatçıysa niye beraat etti? niye canına okunmadı kanunlar mı yetersiz? ya da kişiye göre değişken bir yargı mı var? dilediğini fıkradan romandan içeri at, dilediğini hortumdan, rüşvetten, tokattan dışarı çıkar öyle mi işliyor? 
benimde başta yazdığım yere dönüyoruz, düzeleceksek toplum olarak düzeleceğiz,  başımızda ki siyasiler bürokrat vd. uzaydan gelmiyor biz yetiştiriyoruz, bizim insanlarımız. biz düzelirsek onlar düzelir, yoksa devam aramıza sokulan nifaklarla oyalanmaya..  ben işimi düzgün yaparsam sen yaparsan o yaparsa aramızdaki çürükler otomatik olarak temizlenir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

öyle yada böyle, araç elektrikli olacak, en az menzili (başlangıçta) 400km. olacak ve arabada adam gibi olacak, bunu yapabilirmiyiz evet, yapacakmıyız, hayır, yaptırmazlar....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
41 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

tokatçımıydı?

Tokatçıydı. Hala da öyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
2 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Karsan in bu işte olmasına sevindim de BMC batmıştı sanki bı ara 

Bmc bilerek batırılıp, birilerine satın aldırıldı. Kritik bir firma, savunma sanayi açısından. Yabancı ortak vs

1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Elektrikli aracın artısı nedir?

Çok çarpıcı oluyor :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

75 tl ile ekonomik modda 350 km giden araçtan bahsediyoruz. Tesla asrın icadı değil iken niye hâlâ araçların ilahı yapılır anlamıyorum. Kaldı ki 75 tl lik enerji için ne kadar emisyon salıncak doğaya belli değil.
Kural belli, hafif araç düşük cc. Ve buna entegre tümleşik yakıt sistemli araç. Yapılması en kolay ve düşük maliyetli iş

Ve ayrıca pilli bebekler imkan yok ucuz olamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
9 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Çağı yakalamak. Yoksa bi artısı yok.

He bi de, A6 parasına Ferrari performansı almak :)

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çok çarpıcı oluyor [emoji14]

Bizim millet motoru yıkamaya kalkar valla

Broadwaye ne olmuştu ?
48 volt 200 ah akü ile İzmit gölcük arasını iki sefer yapabiliyordum. Şimdiki imkanım olsa 4x4 hibrit yapardım

Çağı yakalamak. Yoksa bi artısı yok.
He bi de, A6 parasına Ferrari performansı almak [emoji4]
Dip gaz 20 dakika giden Ferrari. Tabi yol varsa
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
26 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Çatıya rüzgar gülü takıp bedava gezecem :exc1:

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...