İçeriğe Yönlendir

BMW 1.4 Milyonluk Araç Toplatma Hazırlığına Başlıyor!

Sefa Şerif

Recommended Posts

Sefa Şerif

BMW'nin üretimde yaptığı büyük yanlış, markaya büyük zararlar verebilir. Çünkü yanlış üretimle çıkan araçlarda yangın tehlikesi olduğu söylendi. İşte detaylar...

Untitled-design-14-min-687x400.jpg

Son yılların toplatma modasına BMW’de 1.4 milyon adetle ortak oldu. Alman üreticinin sadece ABD’ye özel bu toplatma kararının altında “yangın tehlikesi” yatıyor. Son 2 haftadır dünya Subaru ve Nissan gibi Japon markaların yaptığı sıra dışı olaylarla meşgul olurken, bu sefer Almanya’dan ses geldi.

Dediğimiz gibi BMW’nin şu andaki sorunu 2006 ve 2011 yılları arasında satılan araçların klima ve motor aksamlarında çıkan kritik şikayetler üzerine inceleme yaptı ve olayın oldukça tehlikeli olduğu ortaya çıktı.

Toplatmanın ilk nedenlerinden biri klima!

bmw-1.4-milyonluk-arac-toplatma-hazirlig

Bu kısımda çıkan sorun; klima motorundan çıkıp aracın iç kısmına getirilen kabloların aşırı ısındığı tespit edilmiş. Aşırı ısınmasının ardından bazı araçlarda yangın çıktığı görülmüş. Bunun üzerine araştırma yapan BMW, gerçekten böyle bir şeyin olduğunu kabul etti.

Büyük toplatmanın bir nedeni ise yağ karterindeki sorun.

bmw-1.4-milyonluk-arac-toplatma-hazirlig

Bu kısımda yapılan hatanında yangına bağlı geliştiği söylendi. Yani şu şekilde anlatmamız gerekirse; pozitif yağ karterinin havalandırma valfinde yaşanan yüksek sıcaklık sorununa bağlı olarak, deforme ile birlikte kısa devre sorunları görülmüş. Sonrasında ise PVC valfinin eridikten sonra yangına sebeb olduğu tespit edilmiş.

Baktığımızda olay oldukça ciddi ve maliyetli olacak. Geri çağırılacak araçlar büyük ihtimal her segmentten olacak. Bazı hatalar yapılır ancak servislerde kısa süreli halledilecek cinsten olur. BMW’nin yaptığı bu dikkatsiz üretimden dolayı ölümle sonuçlanan haberler duyabilirdik. Bakalım BMW bu konu hakkında başka açıklamalar yapacak mı?

Kaynak

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

şimdi şöyle bir sorum var BMW bu araçları toplatıp araç sahiplerine yerine araç mı veriyor yada onarıp öyle mi veriyor? ben bugüne kadar bu tür haber çok gördüm ama bu geri çağırlan yada toplatılan araçlar hakkında araç sahiplerine ne olduğuna hiç rastlamadım, bilen varsa yanıtlarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

%90 geri çağrılan araçlar sorunu giderlerek kullanıcısına verilir,uygulama böyledir.  Hangi seriler acaba sorunlu olanlar?

Yorum bağlantısı
Sefa Şerif
26 dakika önce, Mesut Eyibil yazdı:

şimdi şöyle bir sorum var BMW bu araçları toplatıp araç sahiplerine yerine araç mı veriyor yada onarıp öyle mi veriyor? ben bugüne kadar bu tür haber çok gördüm ama bu geri çağırlan yada toplatılan araçlar hakkında araç sahiplerine ne olduğuna hiç rastlamadım, bilen varsa yanıtlarsa sevinirim.

Genelde araçları topladıktan sonra hatalı parçalar ya düzeltiliyor ya da yenisiyle değiştiriliyor. Ancak nadir de olsa mahkeme kararı ile aracın güncel değerinde tazminatı alınabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Her ne kadar can sıkıcı olsa da, markanın malının arkasında durduğunu görmek güzel. En azından tekrar tercih edilebilirliğini arttırıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Sıkıntı yok, abd de satılmış 06-11 yılı arasındaki modellerde varmış. Derin bir nefes alalım :)

Şaka bir yana bize en sorunsuz araçları mı gönderiyorlar yada bizde bi inceleme yok mu? Türkiye de araç geri çağırma pek olmuyor sanki.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bizdeki hiç bir modelde sorun yoktur zaten. Hangisinde oldu ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...