İçeriğe Yönlendir

Ka - Kısa Hikaye Uzun Nefes

Azad Mirzade

Recommended Posts

Azad Mirzade

Bu ay itibariyle Ka yı alalı 3 yıl bitmiş oldu.

Her sene değiştireyim desem de hem maddi hem manevi olarak bir engel çıkıyor karşıma, değiştiremiyorum :) 

En son 1 ay evvel hararet yaptı, hemen sağa çektim, yedek su deposu çatladı. Termostatı vs söktük baktık ki balçık olmuş içi, ben ustalara kaç kere dedim oysa ki suyuna bakın şunun diye, her seferinde eksiltmiyorsa sorun yok dediler. Sorun varmış :)

Tesisatı temizlettirdim, termostatı şimdilik taktırmadım, Acar Technology'den tempmeter aldım, çok şık harika bir alet, linki aşağıda. 

1 aydır sıkıntı yok neyse ki motora vs bir şey olmadı. Bir aydır sıkıntısız biniyorum.

Şu an gözüme batan sorun sol taraftan damlayan bir yağ, nereden geldiğini kestiremedim ama günde bi 10 damlası var, bakalım ne çıkacak yarın ustaya göstereceğim. Bu arada KA lar artık 30 binden yukarı yönlü fiyatlarda :D İstesek de araba alıp satamıyoruz sanırım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mehmet Acar üyeydi forumumuza. Şahane el işi ürünler yapıyor, helal olsun.

Antifreeze ölçtürmek arada bir iyidir.  Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Sani Gerşon yazdı:

Mehmet Acar üyeydi forumumuza. Şahane el işi ürünler yapıyor, helal olsun.

Antifreeze ölçtürmek arada bir iyidir.  Geçmiş olsun.

Teşekkürler Sani, 3 yıl önceki halimle şu anki halim arasında hayli mesafe var, çok şey öğrenmişim forumdan, sizlerden :) 

Valla 3 yıl iyi dayandı o su, neyse ki uzun yola çıktığımda cortlamadı, Antalyaya gidip gelmiştim, evin önünde koyverdi kendini, sadık ka :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Azad Mirzade

Havaların soğumasıyla beraber araba sabahları ilk çalıştırmada benzin almıyormuş gibi davranmaya başladı, titremeye, rolantiyi tutturamamaya başladı.

Bir arakdaşımın önerisi üzerine yakın zaman montelediğimiz tempmeteri söktüm ve eski haline döndü araç. 

teori de şu: ısı kablosundan beyine giden kabloya tempmeter kablosunu da eklediğimiz için araç beyni karışıyor ve motoru -50 de sanıyormuş hep, yani iki yere de o sinyali yollaması lazım nşa ama olmuyor sanırım. pratikte o kabloyu oradan çıkarınca normalleşti her şey.

Acar bey yeni bir arakart göndereyim dedi, bilmiyorum belki tempmetersiz kullanmaya devam ederim. :)

Sol far da dün göz kırpmaya başladı, temassızlık var sanırım, akşam akşam uğraşamadım ama bu akşam gidince bi yoklama çekeceğim kablolarına.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yazın durum nasıldı? o teoriye göre hava sıcakken daha çok boğulması lazımdı

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Çağlar Bayur yazdı:

yazın durum nasıldı? o teoriye göre hava sıcakken daha çok boğulması lazımdı

takalı 50 gün oldu olmadı tam havalar 20 25 civarıydı.

ilk günler sorun çıkarmadı, sonraki günlerde biraz etkilendi ama havalar soğuyunca iyice boğulmaya başladı, dersinki benzin pompası bozuk herhalde.

mantığa oturtamadım evet ama cihazı sökünce konu kapandı, normale döndü 🤨

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

deneme amaçlı obd okuyucu varsa, onu takarak durum ne oluyor izlenebilir. ilginç bir durum  olmuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Yani mantık kuramadım. Acaba şase mi yapıyor?

ben de bir dalgınlığa düştüm, tempmeter obd ye takılmıyor yahu. sıcaklık müşürüne paralel çekince beyin moytor suyunu yanlış anlamış olabilir

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Obd okuyucu var. Eszamanli gosteriyor kalibre edince. Ancak ısı kablosuna tempmeterin kablosunu bağlayınca orda veri sadece tempmetera gidiyor da sanki beyine ısı bilgisi gitmiyor gibi. Olmaması gereken bir şey o veriyi paylaşabiliyor twingolar sanki ama ka da birkaç kişide daha benzer şikayeti duydum onlara da kabloyu sökün deneyin dedim. Bakalım.

Sani Gerşon yazdı:

Yani mantık kuramadım. Acaba şase mi yapıyor?

Şase yapsa hep yapar. Bu sadece sabahları ilk çalıştırmada oluyor sonrası yine tıkır tıkır.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Azad Mirzade

Bugün 2 aylık gezintiden sonra termostatı taktırdım, -80lik- artık su sirkulasyonumda sorun kalmadığını düşünüyorum. 

Son bir kez -2hafta sonra- suyunu değiştirdikten sonra her yıl su değişimi yaptırmaya özen göstereceğim-arabam ne olursa olsun-

Sol far led gidip geliyordu -kablolar soyulmuş 🥵 neyse ki erken fark edip elektrikçiyle sorunu çözdük, ama fardan daha sonra bir uğultu gelmeye başladı ki dedim yine abbas yolcu, kendi kendime kurcalarken sesin far ayarlama düğmesinden kaynaklandığını farkettim. 4e getirince bir uğultu, sıfıra getirince sessizlik. Enteresan, tamamen iptal ettim ayar düğmesini.

Ka hava filtresi yoktu piyasada, o nedenle 15binde değiştirmek zorunda kaldım, bugün onu da değiştirince ka kuş gibi oldu. Sen arabaya ne kadar bakarsan o kadar keyifli biniyorsun gerçekten.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Azad Mirzade

Ka ya bakım yaptırıyoruz ama paylaşamıyoruz bu aralar :)

Direksiyon mafsalını değiştirttim, iki mafsal varmış bizde, direksiyon bir anda aptala dönmüştü, şu an normal ve iş görür olarak devam ediyor, 130 140 gibi hızlara daha güvende çıkıyorum, bunu sadece kuzey marmara otobanında yapıyorum :D 

18 mayısta muayene var, eksik çıkarsa yaptırıcam, baskı balata vs her şey değişti, bin km sonra da yağ değişimi.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Azad Mirzade

Kendi çapında yaramazlıklara devam ediyor. Ön panelleri vida ile sağlamlaştırmıştım, ondan sonra o bölgeden su almaya başladı, acaba yanlış bir yeri mi deldim diye düşünmeden edemiyorum. Eskiden bagajdan alırdı, silikonları düzelttim; temizledim vs o geçti. Şimdi ön taraf başladı. Hele kar yağdığında paspaslar baya ıslaktı. Kurutana kadar canım çıktı arabanın içini. Bir haftasonu 3 boyutlu kalemle oraları güzelce onaracağım sanırım.

Yorum bağlantısı
Musa Değerli
Azad Mirzade yazdı:

Kendi çapında yaramazlıklara devam ediyor. Ön panelleri vida ile sağlamlaştırmıştım, ondan sonra o bölgeden su almaya başladı, acaba yanlış bir yeri mi deldim diye düşünmeden edemiyorum. Eskiden bagajdan alırdı, silikonları düzelttim; temizledim vs o geçti. Şimdi ön taraf başladı. Hele kar yağdığında paspaslar baya ıslaktı. Kurutana kadar canım çıktı arabanın içini. Bir haftasonu 3 boyutlu kalemle oraları güzelce onaracağım sanırım.

Arabanın altı ne durumda çürük varmı ?

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Musa Değerli yazdı:

Arabanın altı ne durumda çürük varmı ?

Altta görünen hiç bir şey yok, asfalt dökülmüş gibi, terim aklıma gelmedi. Ama kar yağdığında oldu, üzerinde kar tutmadım sonraki yağışlarda, hayli aldı o süreçte su zaten. Kapı fitillerini de değiştiricem bakalım. Gobel marka aldım bir çift.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Sani Gerşon yazdı:

Polen filtre kabı ilk kontrol. Paspas oradan ıslanır.

Resmen aydınlanma yaşadım, yüzde yüz orası delindi. Bakmadan emin oldum şu an :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Azad Mirzade
Sani Gerşon yazdı:

Hadi hayırlı olsun. Ne alıyoruz yerine?

Kia ceed 2011 motion 1.6 otomatik aldım aynı gün :)   Bir kaç foto çekebilirsem yeni bir konu olarak açacağım yakında.

Ama Ka yı özleyeceğim duygusal olarak çok samimi bir arabaydı. Benim kızlar büyük olay çıkardı :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...