İçeriğe Yönlendir

Kar Zinciri Hakkında

Gökhan Albayrak

Recommended Posts

Erdem Çağla
On 12.11.2017 at 19:40, Servet Aydın yazdı:

Görseldeki rampa epey dik. Otomobil 2. vitese bağıra bağıra geçiyor. Burayı önden çekiş koca minibüs  kış lastiği ile dans ede ede çıkıyor. İyi rüzgar aldığı için tuzlama vs olmaz ise buz oluyor. Jartiyerli Traffic ile ağustos sıcağında gibi çıkıp iniyoruz

hocam jartiyer ne marka ben dealayım bulunsun

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Forumda Hüseyin Matur'dan almıştık. Markası belli değildi. Piyasada çokça var. 30-50 tl arası bişey. Kış lastiği kifayetsiz kaldığı anlarda zincirden daha iyi

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Forumda Hüseyin Matur'dan almıştık. Markası belli değildi. Piyasada çokça var. 30-50 tl arası bişey. Kış lastiği kifayetsiz kaldığı anlarda zincirden daha iyi

"Sen" faktörünü çıkarırsak?

3 saat önce, Koray Yiğit yazdı:

Gökhan bey.

Zincir hatali montaj yada kopma gibi durumlarsa davlumbaza ve araca ciddi zarar veriyor. Daha da önemlisi yanınızda ciddi bir ağırlık olarakta taşıyorsunuz. Ve seyir halinde titreşimide ciddi rahatsız edici. Daha önce aracımda zincir bulunduruyordum ama soğukta takması inanın hiç keyifli değil.

Kar paleti snowwolf 4 yıldır aracimda bulunduruyorum zincire göre çok daha hafif montajı çok kolay. O rampa gibi yerlerde sizi kesinlille yarıyolda bırakmaz. Manisa sipilde harikalar yarattı kar ve buz üstünde 4x4 ranger ile bir çok arabayı kurtardım.

Kar çorabını kullanmadım ama montajını aşırı pratik izlediğim görsellerde. O rampada sıkıntınızı çözermi kullananlar daha iyi yorum yapacaktır.

Zinciri bir önceki aracımda kullandım, bağlaması çok zor değildi. Titreşim konusu dediğiniz gibi. Kar paletini kullanmadım, canlı olarak da hiç görmedim. Muhakkak tarifiniz gibidir. Ona da bakayım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Ben derken, anlamadım :)

sürücü denmiş, insan ise, hani normal insan gibi . yemeklrde çorba salata yiyen falan, kave içen...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

sürücü denmiş, insan ise, hani normal insan gibi . yemeklrde çorba salata yiyen falan, kave içen...

:hohoho: nokta.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çaylı kek severim 5 saat virajı yol sonrası

:hohoho: nokta.
Gül anam güüll. Karda kal, ben gülecem
"Senin tecrüben yeter" yani Servet Abi... [emoji3] 
Ben bir kere kullandım, eleman her kış kullanıyor :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
21 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Gül anam güüll. Karda kal, ben gülecem 

Yolda kalırsam ö.m. atayım :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

KNK marka zincirleri için hazırlanmış ölçü tablosu buldum. Literatür olması için ekliyorum.

vJV8JD.jpg

PON6lv.jpg

Tabloya göre lastiklerime uygun (225 55 R16) olan ölçü 11 modeli olarak görülmektedir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Bu arada kar çorabı ile ilgili birkaç inceleme videosu izledim, genel manada kar üzerinde kullanıldığından bahsediliyor. Benim ihtiyacım olan yerde kar altında parke taş döşeli ve bu taşların arasında muhtemelen buzlanma var ve üzerinde de gizli buz katmanı mevcut. Buz üzerine yağmış karda çorabın pek işimi görmeyeceği kanısına vardım. Hal böyleyken de zincirin yılda 2-3 günlük olan bu ihtiyacımı karşılayacağını düşünüyorum. Arayışlarım neticesinde KNK marka X model 11 ölçüsünün benim ilacım olacağına kanaat getirdim. Önümüzdeki ay içerisinde satın alımını gerçekleştireceğim. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bende dört gözle yolların buzlanmasını bekliyorum. Çorap takılı traffic ile moralini bozacağım senin :)

Bu arada, aklında bulunsun, buz denk geldiği vakit ayakkabının altına bi parça bez koyup ayağını sürtmeyi dene. Sonra konuşalım yine :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Yenigün

Konu madem kar zinciri, ben de birşey sormak isterim. Aracım Kuga ve 4x4. Ancak akıllı dört çeker mantığı ile çalışıyor, yani duruma göre arka tekerler çeker duruma geçiyor. Yakın zamanda Uludağ'a çıkacağım. Aracımda kış lastiği var ama bazen kış lastiği olsa bile yolda buzlanma varsa Jandarma zorunlu olarak zincir taktırıyor. Bu durumda benim hangi lastiklere zincir takmam gerekir ? Normalde hep çeker olan ön lastiklere mi ? Yoksa dördüne birden mi ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 dakika önce, Mustafa Yenigün yazdı:

Konu madem kar zinciri, ben de birşey sormak isterim. Aracım Kuga ve 4x4. Ancak akıllı dört çeker mantığı ile çalışıyor, yani duruma göre arka tekerler çeker duruma geçiyor. Yakın zamanda Uludağ'a çıkacağım. Aracımda kış lastiği var ama bazen kış lastiği olsa bile yolda buzlanma varsa Jandarma zorunlu olarak zincir taktırıyor. Bu durumda benim hangi lastiklere zincir takmam gerekir ? Normalde hep çeker olan ön lastiklere mi ? Yoksa dördüne birden mi ?

Önlere takılacak, önler kaymadığı sürece arkalar %20'lik güç ile yardımcı olacak. Lastikler ne marka?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
3 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Önlere takılacak, önler kaymadığı sürece arkalar %20'lik güç ile yardımcı olacak. Lastikler ne marka?

Cevap için teşekkürler Servet abi. Lastiklerim Nokian WRG SUV.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Deseni pek haşin görünüyor. Zincirlere bir rağmen kalan olursa insanlık için çekersin artık milleti :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Deseni pek haşin görünüyor. Zincirlere bir rağmen kalan olursa insanlık için çekersin artık milleti :D

WRG değil de, WR SUV 3'müş.  Geçen kış İstanbul'a kar yağdığında eğlenmek için vurmuştum kendimi yollara, çok memnun kalmıştım :)

Gerekirse tabii ki çekeriz, vatandaşımız yollarda kalmasın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
41 dakika önce, Mustafa Yenigün yazdı:

Cevap için teşekkürler Servet abi. Lastiklerim Nokian WRG SUV.

Nokian 'a zincir ? :shok:

Bence gereksiz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
20 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Nokian 'a zincir ? :shok:

Bence gereksiz.

Benim tercihim değil :) Maalesef Uludağ yolunun girişinde, Jandarma yol durumuna göre örneğin eğer buzlanma varsa zorunlu olarak zincir taktırıyor, yoksa yola devam ettirmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
On 11.11.2017 at 00:34, Emre Öğüt yazdı:

ben çivili lastik diyorum ve mesela dunlop icewinter2 

çivi buzda iş görür, kalın yada gevşek karda iş görmez, normal temiz asfalta çıkıncada çivilerin aşınır hatta kopar, çivili lastik buzu çok olan yererde kullanılır esasında...

kışın kış lastiği gerekli, ama kar kalın yada hafiften yada çok buzlanma varsa kış lastiğide yetmez,  kış lastiği aslında soğuk havada ıslak zemin lastiği gibi birşey, bol kar yada buz oldumu kış lastiğine ilave+ zincir-palet-jartiyer pardon çorap vs. destek olarak kullanılmalıdır :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Normalde kar lastiği var ama olur ya yetmediği anlarda kullanmak için şöyle birşey is görmez mi yada kullanan oldumu. Ucu zaten araba da dursun ihtiyaç halinde kullan sonra at gitsin mantığı

4842547b946a7deb576f095381b9c10a.jpg

Yorum bağlantısı
Koray Yiğit
çivi buzda iş görür, kalın yada gevşek karda iş görmez, normal temiz asfalta çıkıncada çivilerin aşınır hatta kopar, çivili lastik buzu çok olan yererde kullanılır esasında...

kışın kış lastiği gerekli, ama kar kalın yada hafiften yada çok buzlanma varsa kış lastiğide yetmez,  kış lastiği aslında soğuk havada ıslak zemin lastiği gibi birşey, bol kar yada buz oldumu kış lastiğine ilave+ zincir-palet-jartiyer pardon çorap vs. destek olarak kullanılmalıdır [emoji4] 
Çivili lastik taze kar ve kuru asfalta iş görmemenin ötesinde kuru asfaltta lastige zarar verme ve sürüş güvenliğini tehlikeye bile sokabilir.

En güzeli 4x4 araca 4 tekerede zincir. Yumuşak karda, buzda, çamurda harikalar yaratır. M.T. lastikli araçları kıskandırır. Sadece doğru ve sağlam montaj yapılmış olsun.
Yorum bağlantısı
Koray Yiğit
23 saat önce, Akan Belen yazdı:
Normalde kar lastiği var ama olur ya yetmediği anlarda kullanmak için şöyle birşey is görmez mi yada kullanan oldumu. Ucu zaten araba da dursun ihtiyaç halinde kullan sonra at gitsin mantığı 

Bu ürünler genelde çöp belki zorlanılan yerde anlık çözüm olabilir ama koparken nereye dolanacağı veya parçların nerelere çarpacağı riskinide düşünmek lazım derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 saat önce, Akan Belen yazdı:

Şimdi kar meselesi denizde tekne meselesi gibi. 

Evet belki işe yarar.. Ama ya yaramaz ise? Kalırsın.

O nedenle sert yerlere girip çıkan tüm araçlarda zincir olmalı. Takmazsın ayrı konu. 

Bir mesele de geniş taban lastiklere zincir takmayın diyorlar çünkü davlumbazda yer olmuyor sanırım.

Benim tiguanın kılavuzunda sadece 215 65 17 lastiğe zincir takabilirsiniz diğerlerine takamazsınız diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...