İçeriğe Yönlendir

2006 Focus Ghia Tekno Paket (b/lpg) İnceleme

Yücel Metin

Recommended Posts

Yücel Metin

Model: 2006

Araç: Ford Focus 2 Ghia (Tekno paket) 1.6 Benzinli (b/lpg) Otomatik

Kilometre:190 bin km

Kullanım: 2 yıl, 15 bin km

2008 yılında tanıştım Ford ile, ilk aracım; serinin ilk ve en güzel kasası olan Focus 1 hb 1.8 tdci, ikinci aracım Focus 2 sd 1.6 tdci .( resimlerini aralara serpiştiririm.)Ford’a ara verip bir kaç farklı marka araca bindikten sonra anladım ki ford bende iz bırakmış.  Tekrar Focus 2 sd benzin otom. alarak yuvaya geri döndüm.  Bence Ford Focus güven ve keyif veren bir araç, C sekmentinin gelişimine öncülük etmiş bir model.

Direksiyona oturduğunuz andan itibaren araç güven hissi veriyor. Karakterli bir sürüş sergiliyor. Gerçekten ailecek güvenli konforlu kullanılacak şekilde dizayn edilmiş. Kemik gibi kasası var. Dizel Cvt şanzıman sahiplerini üzsede her markanın mutlaka buna benzer hataları olmuştur.

Focus 1-1.8 tdci: keşfedilmemiş bir araç 115 hp, dehşet bir   hız makinası. Bildiğin transit-connet motorunun neler yapacağını yaşayarak gördüm.(yazılımla neler yapar hayal edemiyorum.)

8NWk27.jpg

Focus 2-1.6 tdci: tam bir güç konfor ve tasarruf aracı. Sürüşü tat veren bir araçtı

(zaman olursa eski araçlarımında incelemesini eklerim yarışmaya)

mJgd70.jpg

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Gelelim kullandığım aracıma

3pWNjM.jpg

Aracımı; 8 yıldır kullanan; 2. sahibi askeri personelden aldım. Aracın bakımlarını hiç aksatmamış tek bir tamirci yapmış. Atiker simit depo lpg var. Lpg sistemi motor ile uyumlu, arıza lambası yakmıyor, 150 bin km de subaplar yenilenmiş . Lpg arıza çıkarmadı şimdiye kadar, ayarlarına dikkat ediyorum subaplar önemli. Ankaralıyız neye önem veririz..!hata boya, çok şükür şimdilik yok. Eski sahibi gezmeyi seviyormuş, km yüksekliğinden belli.

Aracımdaki 100 Hp 1.6 benzinli motor 150 Nm tork üretiyor. 4 ileri oranlı otomatik şanzıman ile performans vasatı geçemiyor, aracı yüksek devirde kullandığınızda tat veriyor.  vites geçişleri sarsıntısız uzun yolda tork konvektörü gücü direk şanzımana aktararak 5. Vites var hissi veriyor. Ankara şehir içi trafikte 8,5-9 litre (benzin) uzun yolda 6 litre civarı değerler görüyorum sakin kullanımda. Lpg kullanımında bu verdiğim değerlere +2 lt ekliyor.

Özellikleri:

·         ABS+EBD,

·         Derinlik ve yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon. (Deri kaplı),

·         Elektrik kumandalı camlar (camları kumandadan açıp kapatılabiliniyor),

·         Elektrikli ve ısıtmalı aynalar, çift bölgeli otomatik klima,

·         Direksiyondan kumandalı Sony radyo/CD çalar,

·         Elektrikli yükseklik ayarlı sürücü, yükseklik ayarlı ön yolcu koltuğunda manuel, ön koltuklarda bel desteği (uzun yolda çok işe yarıyor),

·         Hız sabitleme sistemi(kullandığım en verimlisi),

·          Yol bilgisayarı (yetersiz ),

·         Yağmur sensörü(açık unutursanız sabahın ayazında ilk kontak açılışında çalışıyor sıkıntı), far sensörü, otomatik kararan iç ayna,

·          Ön kol dayama, soğutmalı torpido gözü,

·         Arka kapıya entegre güneşlikler,

·         Çift kilitleme sistemi ve alarm. (kaput açıldığında dahi ötüyor.)

·         Sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları

Ghia donanımın bu özelliklerine ek olarak

Tekno paket:

·         Ön cam rezistans  (kışın motor ısınana kadar ön camda hiçbir şey bırakmıyor çok verimli)

·         Mercekli adaptif far, 15 dereceye kadar dönebilen ve bu şekilde dönüş yönüne göre otomatik olan farları ayarlayan sistem.

·         Isıtmalı fıskiyeler

·         Sync (İngilizce) radyo istasyonu, klima kontrolleri gibi işlemleri yapabiliyor.

·         Bluetooth özelliği telefona bağlanabilme

Tekno pakete ayrı bir parantez açmakta fayda var. Adaptif farlar, diğer markaların sis lambalarıyla yaptığı sokak arası dönüşlerinde kör nokta azaltma işinde yardımcı, bence yeterli değil ama havalı, aydınlatması vw bora aracımdan sonra projektör gibi geldi. Uzun yolda tatlı virajlara girerken direksiyonu çevirdiğin yöne bakması çok işe yarıyor çizgisi çok güzel karşıdan gelenin gözünü almıyor. Tekno paketin En çok işime yarayan sevdiğim özelliği ön cam rezistansı oldu, ilk aldığımda gece araç kullanırken rahatsız ediyordu,  zamanla varlığını unuttum. Sivas’ın ve Ankara’nın ayazında araç ısınıp lpg’ye geçene kadar ön camın buzunu, buğusunu çözüyor. Doğu illerinde ve iç Anadolu’da çok işe yarar. Isıtmalı fıskiyelerin çalışma mantığını çözdüğümde ayrıca yazarım. Sesli yanıt sistemini Türkçeleştirmek için araştırmalarım devam ediyor.

a18jMQ.jpg

Kronik sorunları :

·         Motor sesini benzinli dizel fark etmiyor, kabine biraz farza alıyor.yol sesi alıyor.

·         Fıskiyelerin kaput üzerinde olması nedeniyle kaputta su lekesi oluyor.

·         Bagaj kapağı gövde arası elektrik tesisatı zamanla yıpranıyor temassızlık yapabiliyor. Bagaj kilitli kalabiliyor.

·         Focus 2 kasalarda marjbiyel taş ize sorunu var. Çamurluk ağzında ve marjbiyele çok taş fırlatıyor(minik paçalık koymamakta inat ediyorlar Koreli ve Japon üreticiler bu konuda hassas). 2.5 kasalarda bakalit koyarak bir nebzede olsa taş izini önlediler. Eski aracıma sonradan bakalit takmıştım, bu aracıma zamansızlıktan takamadım.

·         Göğüsteki küçük torpido üst kapağı tırnağı kolay kırılabiliyor. (plastik tamircisinde ucuza yaptırılabilir)

·         Gösterge tablosu lehimleri zamanla çatlama yapabiliyor. (başıma sadece bu aracımda geldi diğer focus larımda denk gelmemişti) motor arızası, direksiyon arızası, otomatik şanzıman arızası, gibi hatalar gösteriyor araç yürümez oluyor, çözümü lehimleri tazelemek masrafsız, ama birçok arkadaşın, bilgisiz tamircilerin gazabına uğradığını biliyorum.

·         Zamanla ön ve arka z rotlar tıkırtı yapıyor. Çözümü değişim.

·         Farlar otomatik mod da kullanılırsa, zamanla far ampulü patlayabiliyor(zamanından önce). Bence sebebi marşa bastığımızda voltaj dalgalanması. Marşa basarken aracın aslında farları kapatması gerekir diye düşünüyorum.

·         Kol dayamanın, zamanla plastik olan menteşelerinin kırılması.

Sonuç olarak çok söze gerek yok. Türkiye yollarında sahibini üzmeyen masrafsız sağlam bir araba. Senelerdir kullanıyorum, umarım senelerce kullanırım. En ideal focus 2 dizel manuel olanı.

kX7ALD.jpg

pGMj8a.jpg

YO8MWZ.jpg

NO83gX.jpg

RO8X9R.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Elinize sağlık, özellikle gösterge arızasına değindiğiniz güzel olmuş.
Benimde başıma geldi ve yakıt ve mazot pompasından şüphelenmistim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
24 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ford'un en güzel araçlarından biri.. 

Evet, Mehmet hocam severek kullaniyorum. Değerini bilen abimizden aldım, elimden geldiğince bakımlarını aksatmıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Sedat Demircan

maşallah aracınıza,bede de mondeo mk2 var ve ilerde param olursa bu kasaya bakıyorum lakin şu 100 hp olayı ve 150 nm tork beni çok düşündürüyor:) bu kasayı bu motor özellikleri nasıl kaldırıyor tat veriyor mu  diye de çok merak ediyorum,heleki 1.8 dizel eski aracınızdan sonra bu motor eziyet gelmedi mi size:) bu arada merak ettim de 1.8 focus dizel aracınızın motoru connect motorun ta kendisi miymiş?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Benim en severek kullandığım araçlarımdan bir tanesi idi.Hala unutmamam.Forumdan Fatih Ada arkadaşımızdan almıştım.Gerçekten çok temiz bir arabaydı.Ev alma niyetiyle sattım.Temizini bulabilseydim,mondeo yerine bende tekno paket alırdım.Çünkü bu özelliklere ve donanıma alışınca,muadil hiç bir arabayı beğenmiyorsunuz.Size de öyle olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

@Sedat Demircan hocam bu araca 100 bg/150 nm yetmiyor, en azından 125 bg olmalıydı. Kasa ve özellikler @Mehmet Pınar hocamında bahsettiği gibi fazlasıyla insanı doyuruyor.

2003 model 1800cc focus'ta evet 115 bg connet motoru vardı(Ford'un kendi motoru). 2008 yılında özellikle arayarak aldım hb kasa, önünde çok az araç durabiliyordu. Egr iptalini ilk yapanlardan olabilirim.

tarihinde Yücel Meta tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan

Yücel Meta yetmiyor derken araçtan soğutacak kadar mı acaba yoksa idare eder düzeyde mi ben epey zayıf kalır sanıyorum ağır kasa diye. O zaman 1.8 focus alsak connect motoru olduğuna göre bayağı bi parçası bol araç olmalı yani tutan bi kasa olmalı demi 1.8? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1,6 100 hp focus manuel vites ise güzel yürür.
Performans beklentisi yoksa gayet yeterli bir kombinasyondur. Vites oranları iyidir.

Yorum bağlantısı
Recep Demirci
(düzenlendi)
12 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

1,6 100 hp focus manuel vites ise güzel yürür.
Performans beklentisi yoksa gayet yeterli bir kombinasyondur. Vites oranları iyidir.

2010 Focus Trend HB Manuel LPGli olan bir kardeşimle akşam birlikteydik özellikle sordum nasıl rampalarda gidişte performans felan abi kötü değil yeterli ben memnunum dedi.Bazı çukur bozuk yerlerden geçince benim Focus1in hissettirdiği rahatsızlıkları Focus2 hissetirmedi. Kasa,malzeme kokpit görünümü felan daha üst düzeyde lakin ben otomatik vites istiyorum performans yeterli olmasa başka araca yöneleceğim gibi.

tarihinde Recep Demirci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
(düzenlendi)

@Recep Demirci Sakin günlük kullanım için yeterli bir motor hocam, korkmanıza gerek yok, 2 senedir keyifle kullaniyorum, 

@Sedat Demircan hocam connetle aynı motor aynı parçalar, kullandığım süre içerisinde motor parçaları konusunda sıkıntı yaşamadım. Aksine komik olaylar yaşadım Bazı Ustaların kaputu açıpta "laa bu kasanın dizeli olmaz, buna nasıl connet motoru koydun " demeleriyle çok karşılaşmıştım o zamanlar 

tarihinde Yücel Meta tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
3 saat önce, Recep Demirci yazdı:

2010 Focus Trend HB Manuel LPGli olan bir kardeşimle akşam birlikteydik özellikle sordum nasıl rampalarda gidişte performans felan abi kötü değil yeterli ben memnunum dedi.Bazı çukur bozuk yerlerden geçince benim Focus1in hissettirdiği rahatsızlıkları Focus2 hissetirmedi. Kasa,malzeme kokpit görünümü felan daha üst düzeyde lakin ben otomatik vites istiyorum performans yeterli olmasa başka araca yöneleceğim gibi.

Ablamlara aldık geçenlerde 2.5 kasa lpg otomatik, performans beklentisi varsa uzak durulmalı. Corollanın 124 bg otomatiğini beğendim 1.6 olarak. Yakıtı da 13-14 lt yol bilgisayarında görmek çok kolay. 1.6 otomatik atmosferikle performans olmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Recep Demirci
1 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Ablamlara aldık geçenlerde 2.5 kasa lpg otomatik, performans beklentisi varsa uzak durulmalı. Corollanın 124 bg otomatiğini beğendim 1.6 olarak. Yakıtı da 13-14 lt yol bilgisayarında görmek çok kolay. 1.6 otomatik atmosferikle performans olmaz.

LPGli Focus1de otomatik viteste performans anlamında memnundum lakin Focus2nin kasa ağır.

TSİ+DSG golfleri iyice şu aralar irdeliyorum bakalım inşaallah içime sinen bir araç alabilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
6 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

1.6 kasa bu çekmeyen focus mu 12-13 lt diyorsunuz :( felaket yüksek rakam .İstanbul trafiği ise bilemem tabi

6 saat önce, Yücel Meta yazdı:

@Recep Demirci Sakin günlük kullanım için yeterli bir motor hocam, korkmanıza gerek yok, 2 senedir keyifle kullaniyorum, 

@Sedat Demircan hocam connetle aynı motor aynı parçalar, kullandığım süre içerisinde motor parçaları konusunda sıkıntı yaşamadım. Aksine komik olaylar yaşadım Bazı Ustaların kaputu açıpta "laa bu kasanın dizeli olmaz, buna nasıl connet motoru koydun " demeleriyle çok karşılaşmıştım o zamanlar 

Yol bilgisayar daki rakamlar nedir yakıt tüketimi için ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Yol bilgisayar daki rakamlar nedir yakıt tüketimi için ? 
Evet 1.6 100 bg olan gitmiyor yakıyor.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

@Sedat Demircan hocam; Ankara ş.içi trafikte Ocak ayında yol bilgisayarında 8-9 lt gösteriyor. LPG tüketimi 11- 12 lt/100 km oluyor. Yaz aylarında bariz düşüş oluyor, LPG 9-10 lt/100km  arası tüketti. (yaşadığım yer Çankaya/Dikmen haliyle çok rampa var, buda yakıtı etkiliyor.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Focus1 ve 2 benzinli otomatik performans olarak üzer.
Onlar sadece ulaşım aracıdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
15 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Focus1 ve 2 benzinli otomatik performans olarak üzer.
Onlar sadece ulaşım aracıdır.

focus1 1.6 larda mı güçsüz?kaçhp 100 mü onlar da abi?niye bukadar tutuyor o zaman hayret

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Focus 1 daha hafif, jant daha küçük bı tık fark olur

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 dakika önce, Sedat Demircan yazdı:

focus1 1.6 larda mı güçsüz?kaçhp 100 mü onlar da abi?niye bukadar tutuyor o zaman hayret

üzmesi izafi tabii, pistte 100 ps focus1 ile z4 ü solluyordum virajda. mondeo olsa devamında da üzmeye devam ederdim z4 ü

Yorum bağlantısı
Koray Demir
18 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

üzmesi izafi tabii, pistte 100 ps focus1 ile z4 ü solluyordum virajda. mondeo olsa devamında da üzmeye devam ederdim z4 ü

Ambiante miydi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 saat önce, Koray Demir yazdı:

Ambiante miydi?

tam kellayn idi. kliması vardı ama

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otomatikleri 14,5 saniye 0-100.
100 beygir ama Tork konvertörlü 4 ileri bir şanzımanla yürüyünce hantallaşıyor.
Son hızı da düşük.
Manuelleri daha seri ve kullanılabilir. Performans beklentisi yoksa üzmez.

Tutulma sebebi şanzımanın sorunsuzluğundan.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...