İçeriğe Yönlendir

2008 S-Max İncelemesi

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Babacım bu araba sihirli :)

S-Max ilk bakışta dikkati çeken boyutları ile tam bir aile otomobili olduğunu anında belli ediyor. Bu büyük görünümlü boyuta rağmen uzunluğu sadece 4,77 mt, eni ise 2,15 mt ağırlığı ise 1650 kg(ruhsat bilgisi, nette ) ile D segmenti bir araç boyutlarında ancak aradaki fark yükseklik ve iç hacme gelince kendini gösteriyor(evet içi D segmentinden daha geniş). Aracın altı yüksek denilebilir. Uzakdoğu otomobillerin sürttüğü yerde fazladan 2-3 yetişkinle sürtmeden geçiyorum(focus 2 de böyle idi).

Ön taraftan başlayacak olursak benim için ön önemli tasarım özelliklerinden birisi olan “torpido kısmının üstüme gelmemesi” olarak belirtilebilir. Sonrasında spor ön koltuklar sizi sararken geniş ön cam ve kelebek camları ferahlığı ve görüşü daha da arttıran bir özellik. Derin ön göğüs ve sonrasındaki kısa kaput aracın burnunun kısa kalmasını sağlarken iç hacmi de daha ferah gösteriyor. Ön kol dayama mondeodaki gibi geniş, iki kişi rahatlıkla aynı anda kullanabiliyor. Bu genişliği boyuna değil de enine yerleştirilmiş ikili bardaklıktan anlamak da mümkün. Elektrikli yükseklik ayarlı koltuklar en aşağıda altı yere yakın uzakdoğu C segmenti havası verirken en yukarıda hafif ticariden yüksek crossover dan alçak bir oturuş pozisyonu sunuyor(kaput aşağı fazla eğimli olduğundan görünmüyor). 1.72 mt boy ile en yüksekte kullanıyorum ve ayak dayamaya ihtiyaç duymuyorum, dizime 90 derece açı vererek ayağımı yere tam basabiliyorum. El freni uçaklardan alınmış gibi ilk kez göreni şaşırtan cinsten(megane 2 görenler şaşırmayabilir).

TkjRIR.jpg

Orta bölüm birbirinden bağımsız 3 adet koltuktan oluşuyor, her biri tam katlanır ve ileri geri bağımsız olarak hareket edebiliyor. Ben genelde bu koltukları en geride kullanıyorum ayrıca çocukların koltuklarında olması şart yoksa virajlarda sağa-sola kolayca savrulabiliyorlar. Orta koltukta biri otururken önünden rahatlıkla geçilebiliyor. Şaft tüneli yok denilecek kadar az, 2 kat paspas kadar ancak. Sağ-sol koltuklarda isofix mevcut ve bu koltukların sırtlığı geriye doğru da yatabiliyor. Ön koltukların arkasındaki katlanır sehpalar da çocuklarda ayrı bir sempatiye neden oluyor.

19OnUd.jpg

DSVy5q.jpg

Üçüncü sıra koltuklar ise birbirinden ayrı açılıp kapanabiliyor. Yani dilerseniz birini açarak diğer kısma eşya yükleyebilirsiniz. Geçişleri orta koltuklar kaydırılarak yapılıyor. Boyutları orta koltuklar kadar geniş değil ancak yetişkinlerle yaptığım denemelerde gayet konforlu olduğu belirtildi. Normal koltuğa göre tek eksisi ayaklar biraz havada kalıyor, dizleri biraz daha kırmak gerekiyor. Benden uzun değilseniz rahatlıkla sığarsınız. 3.sıra için şöyle gözlemlerim oldu, virajlı köy/yayla yollarında yarım saatten sonra mide bulanmasına(orta koltuklar yüksek önünüzü kapatıyor) neden olabiliyor. Uzun yolda ise 3 saatlik yola kadar sıkıntısız yolculuk yapılır, sonrasında yer değiştirilmesini tavsiye ederim. Ön iki kapı camının açılması ile 3.sıraya hava gitmiyor, arka kapı camları açılırsa ferah hava alınıyor. Klima açıksa havalandırma sorunu olmuyor. 3.sıra koltuklar açıldığında bize kalan bagaj ise görüntüdeki gibi ayrıca koltuklar açık iken şöyle bir göz de ortaya çıkıyor, bagaj için oldukça kullanışlı.

gsHL6U.jpg

Aracın arkadaki 5 koltuğunu yatırarak yatak yapmak isterseniz bu da mümkün, koltuklar yatırıldığında ön koltuk arkasından bagaj kapağına kadar 200 cm x 120 cm(en dar yeri, ön taraf daha da genişliyor) çift kişilik yatak ebadında yer mevcut. 2 yetişkin araya 1 bebek, ayak yanımıza da 1 çocuk şeklinde bir gece konaklayarak testimizi yaptık, gayet başarılı.

Ayrıca taşınırken de büyük eşyalar hariç test etme imkanım oldu(onlar için ayrı kamyonet tuttum), tabiri caizse ne var ne yok yüklenebiliyor. 5 kişilik kullanımda fazlaca büyük bagaj hacmine sahip, doldurmak için çaba sarf etmek gerekiyor.

5be1b8a23292ed54c73e00cfa9da3dd5.jpg

097349c10d137781696f83f7d62062e4.jpg

rzAHtg.jpg

Camlar: Aracın camlarına gelecek olursak ön camı uv filtreli, yan camları normal, arka kapı ve diğer arka camları ise karartılmış şekilde. Karartma kısmında biraz abartmışlar çünkü oldukça koyu. Film yaptırdığım hiçbir aracımda bu kadar koyu kullanmadım. İçeriden görüntü sıkıntısı yok. Koyuluğu nedeniyle kalabalık gidilen bir gezide arabada birilerini unutabilirsiniz çünkü dışarıdan içeriyi görebilmek çok zor.  Hatta büyük kızımı bir kez unuttum o olaya güvenlik kısmında bahsedeceğim. Ön kelebek camları virajlarda kör noktayı azaltarak güvenli bir sürüş sunuyor. Arka kapılarda kelebek cam yok, tek parça büyük bir cam mevcut bu nedenle arka camlar sonuna kadar inmiyor bir miktar açıkta kalıyor. Cam kumandaları çift kademeli(tek dokunuşla tamamen açılıp kapanabiliyor), uzaktan kumanda ile de tamamen açılıp kapanabiliyor. 3.sıranın sol camında rezistans ve koy dayamada saklama gözü ile şişelik mevcut, sağda bu iki özellik bulunmuyor(sadece kol dayama var).

0WbrPP.jpg

4cca844e17a8f2fffd68ab1e64b0e54a.jpg

Aracın saklama gözleri oldukça fazla, galaxy de bulunan tavan gözleri yok belki ama hiç ihtiyaç da duymadık.  Kapıların büyük olmasının avantajı olarak kapı cepleri de büyük, öyle şişe şekli verilip sınırlandırılmamış, önden arkaya kadar devam ediyor. Çift gözlü kolçak ve torpido araçtan beklenen genişlikte. Ön koltuk arkası ceplerimiz de var elbette. Göğüs kısmının üst bölümünde ve direksiyonun sol alt kısmında gözler mevcut. Orta yolcu tabanında 2 adet gizli bölme bulunuyor, birinde şişirme kiti birinde çekme demiri mevcut ama isterseniz bunları bagajdaki gizli bölmeye de kolayca koyabilirsiniz(neden böyle bir şey isteyesiniz orasını da bilemiyorum). Koltuk döşemeleri ve iç trimler siyah/gri tonlarda olsa da bel üstü tabir edeceğim kısım ve tavan açık renk olduğundan ferahlıktan fazla kayıp olmuyor(Galaxy modelinde bej trimler mevcut).

İklimlendirme: Klima olarak çift bölgeli ve otomatik klima tercih edilmiş, araç içini soğutmada gayet ön camın büyüklüğüne ve siyah renk olmasına rağmen yeterli, sıfır km dahil diğer marka araçlarla kıyasladığımda geri kalmadığını gözlemledim. Isıtma olarak da webasto olduğu için dizel motorun geç ısınması dert değil zira motor soğuk olsa bile webasto araç içine hemen sıcak hava verebiliyor. Tuşları büyük ve kullanışlı olan sistemin göstergesi de kolay okunuyor. Torpidoda soğutma/ısıtma mevcut. Soğuk konulanı soğuk tutuyor, ılık olanı soğutmuyor. Orta bölüm için yan direklerde bulunan hava kanalı oldukça kullanışlı, ayak kısmına yönlendirme yapıldığında buralardan hava geliyor. Ayrıca orta yan camlardaki buğuyu gidermek için ayrı bir kanal daha mevcut.

L9PPPt.jpg

Güvenlik

Sürücü ve yolcu hava yastığı

Yan hava yastıkları

Perde hava yastığı

Sürücü diz hava yastığı

ABS+ESP gibi 3 harfli donanımlar mevcut(esp tuşla devre dışı bırakılabiliyor)

İç denetim kontrolü

Yukarıda büyük kızımı arabada unuttuğumdan bahsetmiştim, olay şöyle. Kalabalık bir gezi sonrası eve döndük herkes indi, o hengâmede herkes indi zannederek kapıları kilitledim(zindan tarzı karartmalı camların etkisi büyük), apartmanın önüne park etmiştim, kapıdan içeri girmeden (1 dk olmamıştır) arabanın alarmı(kendine has bir ses, piyadaki alarmlara benzemiyor, korna da değil) çalmaya başladı, aracı açıp kontrol ettiğimde büyük kızımın hareketlerinden çaldığını fark ettim. Kızım korkmuş, ağlamış, teselli olarak “araba seni gördü tanıdı, bize haber verdi” dedim, gönlünü aldım. “Babacım bu araba sihirli” sözü buradan ve değişik kombinasyonlara giren koltuklardan geliyor.

Yol tutuşu focustan alışkın olduğum gibi başarılı, esp yi bir kez bilinçli zorlayıp yakabildim, ortalama kullanımda yakmak çok çok zor. Aracın yola oturuşu güzel, kendinizi güvende hissediyorsunuz.

Müzik sistemi :Sony mp3 çalar direksiyon kumandası ile de kontrol ediliyor ve convers+ ekrana bilgileri getiriyor. 4 hoparlör+4 tweeter ile yeterli kalitede müzik sağlıyo. Direksiyon tuşlarında şöyle iki güzellik var ki birincisi ses ve ileri-geri tuşları sol tarafta(bazı ford modellerinde sağ tarafta), sağ tarafta ise convers+ ekranda ve mp3 klasörü içinde gezinmeyi sağlayan tuşlar mevcut. Ayrıca aux bağlantısı da mevcut olan teybin bluetooth altyapısı olsa da çalıştırmak için extra bir modül almak gerekiyor. Ses kalitesinde 6000 cd ye göre dağlar kadar fark var. Hıza bağlı ses artışı var mı bakmadım ama aile ile seyahat sırasında 120 km ile giderken sohbet ediliyorsa 4.kademe, sohbet yoksa 5. kademede dinlemek yetiyor.

8a6a73059a6723026d231a9cc31deffb.jpg

Aydınlatma: Aracın benim için en güzel yanlarından biri aydınlatma sistemi(erkek çocuğu araba ve ışıkla oynamayı sever, ikisi bir arada olunca kaymaklı kayadıf). Kısalarda Hella d1s bixenon sistemi+viraj aydınlatması özellikle virajlı yollarda sürüşü keyfe çeviriyor. Yağmurda da performansı gayet başarılı. Otomatik yükseklik ayarını araç ilk çalıştığında yapıyor ve sonradan eklenen azalan yüke göre yeni ayar yapmıyor, stop edip tekrar çalıştırmak gerekiyor. Viraj farlarına alışana kadar “acaba arkadan araba mı geliyor” diye dikkatinizi çekse de alışınca rahatlığı da katlanıyor, kör nokta kalmıyor. Sis farlarının konumu yüksek ve aracın tarzını tamamlıyor. Sis dışında kullanma gereği hiç duymadım.

İç-dış Temizlik Bakım: Malum irice bir araç olduğundan temizliği uzun sürüyor ancak içini süpürmek oldukça kolay, fazla eğilip bükülmeden, kırılıp dökülmeden koltukları ileri-geri, yatık-dik pozisyonlara getirip rahatlıkla temizleniyor. Dışını yıkamak ve cilalamak içinse biraz fazlaca vakit gerekiyor. Benim boyumda biriyseniz tavanı köpüklemek için bir şeylerin üzerine çıkmanız gerekiyor. Jantlar ve davlumbazlara özel ilgi gerekiyor malum büyük araçta buralar göze batıyor.

Motor-Şanzıman

Gel gelelim bu mekiğin kalbine. Motor mondeo mk3 kasadan tanınan 2.0 lt 130 ps/330 nm tork gücüne sahip duratorq tdci motor. Beygir olarak bakıldığında düşük görünse de torku nedeniyle performansı gayet yeterli bu nedenle yazılım yaptırmayı düşünmedim. İlk kalkışta gaza yüklenirseniz patinaja düşebiliyor. 10 yetişkin ile yokuşlu köy yollarında bile gayet atak, klima açık/kapalı anlamak çok zor. Dizel partikül filtresi de mevcut. Düşük devirde sürekli gitmek filtreyi çabuk tıkayacağından arada yüksek devir çevirmek uygun olacaktır. Trigeri zincir değil kayış şeklinde, 100k km de değiştirmekte fayda var. Motor-mekanik olarak mondeo ile büyük benzerlik gösteriyor o yüzden parçasına ulaşmak kolay oluyor.

Şanzıman ise Japon Aisin firmasının af21 kodlu tork konvertörlü tam otomatik 6 ileri vites kutusu. Motorla uyum içinde çalışıyor, sürüşünüzü öğreniyor, sizi anlıyor ve bunu kullanırken size hissettiriyor. Kullanma alışkanlıklarınıza göre rampa inerken motor freni yapabiliyor, boşa atabiliyor veya vites yükseltebiliyor, manuel alışkanlıklarınızın otomatik olması çok keyifli. Spor modu ve manuel kullanım modu mevcut (direksiyonda kulakçık yok vitesten değişim yapılıyor). Spor moda alıp yine de fazla basmayayım derseniz 2500 devirde vites yükseltiyor, yüklenirseniz üst devirlere kadar aynı vitesi koruyor. D modunda yol durumuna göre 2100 devirde vites yükselttiği oluyor. D modunda yüksek vites düşük devir eğiliminde, torku sayesinde sıkıntı da yaratmıyor ama aracın ağır olduğunu kullanırken hissediyorsunuz. 

Bu birlikteliğin yakıt tüketimine yansıması ise şöyle; İstanbul şehiriçi 10 lt, uzun yol 120 km sabit 7.5 lt, 90 km sabrına hiç ulaşamadım çünkü araç hızı göstermiyor dolayısı ile yol elverdiğince gidiliyor. 120 km ile giderken 6.viteste devir 2100-2200 civarı oluyor. Yakıt deposu 70 lt cik. Yol sesi ön tekerlerden uğultu olarak geliyor, ön davlumbazlarda yalıtım olmaması, 235 taban lastik ve elbette lastiğin sertlik ve markası bunda büyük etken. Soğuk iken gürültülü olan motor camları kapatınca birden sessizleşiyor, yalıtımı oldukça başarılı. Aracım 130.000 km yi geçti, sağından solundan trim sesleri gelmiyor. Ford un kemikli ve tok yapısını hissettiren bir otomobil. Bu aracımdan önce 180.000 km deki bir S max e bakmıştım onda da çukurlara girince anlamsız sesler yoktu.

S max model yılına(2008-Titanyum) göre donanım olarak piyasa ortalamasından ileride, örnek vermek gerekirse,

Convers+

Orijinal lastikleri 235/45/18

Diz hava yastığı + esp + lastik basınç sensörü

Bixenon(D1S) + viraj aydınlatmalı farlar

Elektrikli katlanır ayna

Lastik basınç sensörü(bar olarak değer gösteren)

Titanyuma ek olarak X pakette;

Cam tavan

Koltuk ısıtma

Ön/arka park sensörü

Yarı deri+tam elektrikli ve hafızalı koltuklar

Isıtmalı ön cam gibi ek donanımlar da bulunuyor.

Olumsuz Gördüğüm Yönleri

Titanyum pakette arka park sensörünün olmaması(kolayca hallettim)

Orta konsoldaki tuşların ve kapı kollarındaki kaplamaların soyulması(kronik ancak kaplama yapan yerler mevcut)

Orta konsoldaki saklama gözünün tırnaklarının kırılması(kronik)

Orta konsoldaki plastiklerin boyaları hassas

Bijonlar üzerine ince sac kaplama yapmışlar söküp takarken yamuluyor, boşa dönüyor oldukça uğraştırıyor. Çözüm ya hepsinin sac kaplamaları kırılıp sökülecek ya da yeni bir takım bijon alınacak. Bijonları focus bijonlarından büyük değiştirirken örnek bijonla gitmekte fayda var.

Çift renkli orijinal jantlar replika focus st jantı diye satılanlara benziyor, sonradan tek renge boyananları gördüm daha tok ve güzel duruyor.

Ayna altı ışıklar kapıları kilitleyince 5 sn sonra sönüyor, süresi oldukça kısa. Follow me home ile desteklenebilir(30 sn)

İçeriden katlanır aynaların kapıları kilitleyince otomatik katlanmasını beklerdim.

Sonuç olarak piyasada az bulunmasına rağmen kullanıcılarından çok yolcuların sevdiği (satacağım diyince büyük kızım ağlıyor), alışkanlık yapan, kolay kolay satmak istemeyeceğiniz başarılı bir otomobil.

c88e9df661929c69ca83b7f52a758156.jpg

c461253feaa82e4ac760b92ed5ea045f.jpg

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 34
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konu yönetimce incelenmiş ve otobüslerin de yarışmaya dahil olması uygun görülmüştür.. 

• Beğen 9
  • Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

c461253feaa82e4ac760b92ed5ea045f.jpg

Landı koyarak, aracının dolaylı yoldan ilgi odağı olmasını sağlaman gözlerden kaçmadı.
  • Beğen 7
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Landı koyarak, aracının dolaylı yoldan ilgi odağı olmasını sağlaman gözlerden kaçmadı.

Boyutları belli olsun diye koydum, bitane de crv ile koyayım

702cde8090c25789d75dfddb0d8f4c9f.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

jantlar orijinal mi replika mi ? anlamadım ?

genel olarak sevdiğim güzel bir araç, paylaşım için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
11 dakika önce, Mustafa Şimşek yazdı:

jantlar orijinal mi replika mi ? anlamadım ?

genel olarak sevdiğim güzel bir araç, paylaşım için teşekkürler.

Orijinal S-Max jantı

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Jantlar orjinal ama replika focus jantına benziyor malesef, makyajlı jantları süper.

Alacağım inşallah Birgün.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
9 dakika önce, Cem Dilmen yazdı:

Elinize sağlık Köksal Bey. Bence oldukça doyurucu bir inceleme olmuş. 

Teşekkürler abi, biraz uzun oldu ama teknik verinin yanısıra kullanıcı deneyimini de paylaşmak istedim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Boyutları belli olsun diye koydum, bitane de crv ile koyayım

Gerek var mı, kamyondan bozma bişe işte anladık yani :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
35 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Ben de şunlara hastayım (kuga jantı)

kuga jantı ile ilgili görsel sonucu

8y4amemy.jpg

haklısın bu da güzel :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
1 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Gerek var mı, kamyondan bozma bişe işte anladık yani :D

@Önder Özcan abi gelir şimdi pendik-kadıköye bağlar :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
4 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Karaköy yok mu :D 

Güvenlik yok mu yaa, biri alsın şu arkadaşı, mangala bağlamayacaksan kalabalık yapma hemşerim :D

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
38 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Teşekkürler abi, biraz uzun oldu ama teknik verinin yanısıra kullanıcı deneyimini de paylaşmak istedim :)

Ama zaten en önemli ve bilinmek istenen kısım o değil mi. Kağıt üstünde bir sürü rakam yaz çiz vs vs. Ama son kullanıcı fikri bence en önemli ve bağlayıcı olanı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

@Önder Özcan abi gelir şimdi pendik-kadıköye bağlar :D

Güzel anlatım. Ama çok uzun, hepsini okumadım :blush:   Gebze- Harem olacak doğrusu :p

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Eline emeğine sağlık, şimdi hangi hatta çalışıyor bu, tam anlamadım. Yolcu olarak test etmek için soruyorum :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Güvenlik yok mu yaa, biri alsın şu arkadaşı, mangala bağlamayacaksan kalabalık yapma hemşerim [emoji3]
Noldu bizim fındıklar madem hemşeriyiz
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...