İçeriğe Yönlendir

99 Model 3.20i Temizse Alinir mi?

A. Yıldırım Yıldız

Recommended Posts

A. Yıldırım Yıldız
(düzenlendi)

Merhaba. Temmuz ayinda 2007 model focus arac satin aldim. Dert tasa yasatmadi cok sukur. Bugunlerde bmw 99 model 3.20i bir aracla takas durumu gundeme geldi. Bmw tecrubem oldu genc zamanlarda. Lakin gerek maddi durum, gerekse yasin verdigi sebeplerle m3 gibi bir aracti. Ama ona binerken dahi e46 kasayi gozum her yerde secerdi. Simdi hem yas ilerledi, hem evlendik cocugumuz oldu. Aractan beklentilerimiz degisti haliyle. Yakiti nasil, bagaj durumu ne, sagladigi konfor ve diger teknolojik extralar gibi beklentiler basliyor. Zaten cocuk arabasini bagaja koydukmu bagajin yarisi iptal. :-) Lakin daha genc yaslardan gelen kipirtilar arada depresiyor. Ona da her zaman engel olamiyoruz. Baslikta belirttigim arac 278.xxx kilometrede. Denilene gore motor yaklasik 20.000 km once yapilmis ve servis kayitli, kontrol edilebilir. Kesin niyetine girersek kontrol ederiz. Bir degisen, bir sokup takma, birde boya var. Hasar kaydi yok. M paketmis bu arada. Bahsi gecen ozellik ve bilgilere gore arac iyi gibi duruyor. Arac icin istenen bedel 35.000 tl civarinda. O paraya biter gibi daha dogrusu. Satis siteleri bazli yaptigim arastirmaya gore fiyat hicte fena degil gibi geldi bana. Lakin derinlemesine olmasa da birkac yerde okuduklarimdan anladigim kadariyla bu kasada genelde 2002 ve sonrasi tavsiye ediliyor. Motor farklari daha cok etken. Yada ben o kadarini algilayabildim. Ilgisi ve bilgisi olanlarin bilgisine ve tavsiyelerine danismak istedim. Yukarida yazdiklarima ekleyecekleriniz, su yanlis dedikleriniz, tavsiyeleriniz, nelere dikkat etmem gerektigi gibi yorumlarinizi bekliyorum. E46 hevesimi de alirsam herhalde gozum acik gitmem diye dusunuyorum. En azindan dort teker babinda durum boyle. :-) Simdiden herkese tesekkur ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

E46larda diferansiyel ve şaseye bağlantılarını iyi kontrol edin. Fazlaca yanlanan araçlarda bu bölgede sıkıntılar çıkabiliyor.

Sunroof yoksa değişen parça da olması sebebiyle satışı çok zor olacaktır, bu göz önüne alarak bir fiyat biçin.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
35 eder mi , zor bence

Aslina bakarsaniz su an kullanimima haiz aracin dahi bictigim fiyati vicdanen beni rahatsiz ediyor ama, malum piyasa sartlari vicdanla cuzdan arasinda farki epey aciyor. Arti yonde de, eksi yonde de vaziyet boyle maalesef. Bu sebepten mecbur piyasa sartlarina gore cuzdani denk getirebildigimiz kadariyla hareket edip, vicdani ikinci plana atiyoruz. Ki arzu ettigimi metalara sahip olalim. Sirf bu sebepten piyasa ve cuzdan dengesi tuttu ve piyasada esdeger araclara cogu zaman daha yuksek rakamlar istendigi icin sicak bakiyorum. Su sira asil meselem teknik noktalar. Markaya yabanci olmasam da, bize tanidik eski camlar bardak oldu. Bir bilene danisma ihtiyaci hasil oldugunda ertelememenin hep faydasini gordugum icin, bildigimi okumaya devam ediyorim affiniza siginarak. :-)
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

35.000 tl'ye 99 model benzinli bmw alacağıma 2006-2007 model mondeo tdci alırım.

Bu tarz arabaların başınıza açması muhtemel masraflar sizi arabadan kolayca soğutabilir.

Sevgiler saygılar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Bir saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

35.000 tl'ye 99 model benzinli bmw alacağıma 2006-2007 model mondeo tdci alırım.

Bu tarz arabaların başınıza açması muhtemel masraflar sizi arabadan kolayca soğutabilir.

Sevgiler saygılar.

06-07 dizelin arıza çıkarma ihtimali daha yüksek :) (Bmw insan elinden çıkmışsa)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
1 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

06-07 dizelin arıza çıkarma ihtimali daha yüksek :) (Bmw insan elinden çıkmışsa)

Bmw olsa altımda sanırım insanlıktan çıkardım :D

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Harun beye tamami ile katılıyorum.Derdi bitmez illa değişmesi gereken birşeyleri vardır.Bir ara kaza ile opel omega alıyordum iyiki almamışım.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
8 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

Arıza çıkarma ihtimali yüksek ama öyle çok ahım şahım şeyler değil, hem forumdaki arkadaşlar sağolsun baya bir şeye çözüm bulunuyor. :biggrin:

Mondeo olmaz başka araba olur ama daha modelli olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Ben olsam makyajlı kasayı tercih ederim. Ama heves varsa araca iyice bak, içine sinerse al gitsin. Yaş ve hırpalanma durumunu göze alıp değişmesi gereken parçalar olması gayet normal, bunu da düşünün. En önemlisi, bmw alırken arabasını seven adamdan alın. Avadanlık çoğu şeyin habercisidir.

51 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

35 eder mi , zor bence

Temizse eder. Daha fazla bile edebilir.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Sevgiler saygılar.

Aslinda bu takas veya olmazsa satin alma isi cikmasaydi aklimda mondeo vardi. Fakat dizel araca ilk defa biniyorum focus ile ve hala alisamadim temmuzdan beri. Kulagimiz, surus tarzimiz hep benzinliye alismis. Ayrica arayip bulmakta zor iyice. Fiyatlar malum son donemde otv mtv mevzuu yuzunden iyice sisti. Focusu alirken zamanlama hatasi yapiyorum kisa girerken almaliydim diyordum. Simdi iyiki almisim diyorum. Benim araca su an aldigimin uzerine takriben 4000 tl kar veriyorlar. Ama piyasaya bakiyorum pertli, agir hasarli araclar bile nerdeyse daha yukarida. Benim aracimda boya dahi yok. Versem aynisini yerine koyamiyorum. Mondeolarda bildigim ve gordugum kadariyla sinifinda en makul rakamli araclar ama gozun gonlun begendigine yine benim butcemin ustunde rakamlar yaziyorlar. Ha satabiliyorlar mi gercekten, orasini bilemem. Istenen rakamlari gorebiliyorum sonucta. Hele yasadigim bolgenin piyasasina zaten yaklasilmaz bile. :-) Simdilik boyle bir ikilemde kaldim. Cumleten hakkimizda hayirlisi bakalim.
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Araç temizse ben olsam alırım.

İçimde kalacağına ben içinde olayım. En kotu ihtimal memnun kalmama durumunda maliyetine ya da en fazla 2-3 eksiğine satılabilir diye düşünüyorum. 2000 model focusun 25 ettiği yerde 99 3.20 nin 35 olmasi pekte uçuk bir fiyat değil.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Araç temizse ben olsam alırım.
İçimde kalacağına ben içinde olayım. En kotu ihtimal memnun kalmama durumunda maliyetine ya da en fazla 2-3 eksiğine satılabilir diye düşünüyorum. 2000 model focusun 25 ettiği yerde 99 3.20 nin 35 olmasi pekte uçuk bir fiyat değil.

Itiraf ediyorum; bardagindaki beyaz benizli rakiyi icmek icin ferva arayan alkolik gibiydim. Saniyorum aradigim fetvaya en yakini buydu. :-) En begendigim noktaysa "icimde kalacagina ben icinde olayim" kismi. Son mesajimdan bu yana gecen birkac saat icinde Bursa'da bir arkadasi araci gormeye gonderdim. Expertise isletmesi var ve araci isyerine cekip komple elden gecirmisler. Sahibinin soyledigi disinda bir durum yok simdilik. Yarin servis kayitlarini da alacagiz insallah bir aksilik cikmazsa. Hersey duzgun olsa daha kesin alacagim diye bir durum yok elbette. Kismet meselesi. Birde yasin getirdigi temkinlilik hali malum. Evli ve cocuklu olmayi saymiyorum dahi. Lakin gonlum al, aklim alma diyor. Galibi gorecegiz bakalim. Ama asil karar noktasinda beni etkileyecek asil konu teknik. Ilk mesajimda belirttigim husurlar yani. Surasina bak, burasini es gecme, veya makyajli/makyajsiz su model ve ustu, su kodlu motor olanini bulursan al, bu arac ozelinde fiyat / performans olanlar su veya sunlardir gibi hususlari merak ediyorum asil. Benim su anki durumum marka ile gecmis tecrubelerimin de etkisiyle algida secicilik noktasinda gozumun hep e46 kasaya kaymasi ve uzun sayilabilecek zamandir hep merakimi cezbedip bu kasayi da tecrume etmek isteme hevesim. Elbette yas ve kilometre sebebiyle muhtemel bazi degismesi gereken seyler vardir. Az once gelen habere bakilirsa bu da yok ama ufak tefekte olsa ilerde cikabilir diyelim. Ama hangi aracta yok ki bu. 2007 yilinda tvde alfa romeo 159 reklamini gordum. Internette inceledim ve bayiye gidip satin aldim. Esenler otogara dogru kavsaktan donup gideyim derken 300 metre yol aldim veya almadim, arac ivmelenirken birden sanki civi gibi cakildi asfalta. Bayiyi aradim, usta, iki eleman ve isyeri sahibi geldi, yarim saat sonra servisteydik. Motorla sanziman birbirinden ayrilmis, asfalti kaziyip oldugu yere cakilmis arac. Uzatmiyayim hatali uretim cikti yenisini verdiler. Meshur global krizde iflas bayragini cekene kadar rutin bakim disinda servis yuzu gormedim cok sukur. Kul yapisi nihayetinde. Kismetimizde varsa her aracta basimiza gelebilecek seyler. Birseyler olabilir diye heveslerimden o kadar da kacan yapim yok. Sadece biraz daha yas aldik. Evlendik cocuk sahibi olduk. Fayda - zarar iliskisine biraz daha dikkat eder olduk. Yada olmaya calisiyoruz. Meselam budur nacizane. Teknik konularda yorumlarinizi bekler, herkese hayirli geceler dilerim.
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
İtinayla zehir verilir :biggrin:
bLZGRd.jpg
qJQWa5.jpg

Resimlerden gordugum kadariyla ikinci resimdekinin aynisinin tipkisi :-) Insanin zehre istahi kabari mi? Demek ki kabariyormus. :-)

Yok resimdeki sanki biraz daha parlak baska yakin bir ton. Acinca az farkli geldi.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Hellrot olabilir bu araç.

BMW'de her rengin bir çok tonu var, fotoğraftan ayırt etmek pek mümkün olmuyor.

Sizinkinin bunlardan farklı olması gerek aslında, biri cabrio diğeri coupe.

Galiba sizin araçta bir çoğu gibi sonradan M tampon takılmış. Orijinal M paket zaten nadir.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Hellrot olabilir bu araç.
BMW'de her rengin bir çok tonu var, fotoğraftan ayırt etmek pek mümkün olmuyor.
Sizinkinin bunlardan farklı olması gerek aslında, biri cabrio diğeri coupe.
Galiba sizin araçta bir çoğu gibi sonradan M tampon takılmış. Orijinal M paket zaten nadir.

Yok orjinal m paketmis arac. En azindan denilen oyle. Bu arada az once servis kayitlarina da ulastik. Iki kez haric hep serviste islem gormus arac. En azindan oyle tahmin ediliyor olsa gerek diye dusundum. O iki kez kanisina nasil vardiklarina dair bilgim yok. Ama kayit kalabalik. Haliyle yasinda etkisi var. Sadece yag, filtre vs rutin bakimlari dahi olsa listeyi kabartir haliyle. Gonlum iyice kaymaya basladi araca. Daha once de bir arkadasimizin dedigi gibi, "icimde kalacagina icinde kalirim". Baktim evdeki hesap carsiyi tutmadi ucr bese bakmam satar mondeo gibi bir arac bakarim diye dusunuyorum simdilik. Teknik konularda forumda bmw ile cok fazla ilgilenen sanirim yok ki pek yorumda bulunan cikmadi. Gerek facebooktan, gerek bmw kullananlardan ve ozel servislerden sorma niyetim var. Kemer'de yasiyorum, burada zor. Cuma gunu Antalya'ya gececegim. Orda gidip danisabilecegim tavsiye edilen yer veya yerler varsa ona da acigim. Selamlar, hayirli gunler herkese.
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

fakirsen mercedes al kullan kardeşim ömürlük araba. Zenginden bwm al sanayiciye dost ol.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Clk olsa mercedeste de var hevesim ama e46 kadar degil. Hani denemek isterim babinda clk hevesim. Ama iyi bir e46 yi ciddi uzun ve kisa yolda tadini alana kadar kullanasim var. Daha once e36 bindim cok keyifliydi. Onu alirken de arkadaslar benzer seyler soylediler fakat alabildigine tuning islemleri uyguladigim halde rutin bakim disinda cok kucuk masraflar cikti. Onlarda araci yukleyidigimiz icin suspansiyonu sertlestirdik, fren sistemi guclensirildi vs. Bu sebepten trim benzeri problemler. Zaten haftasonlari (o donem Istanbul'da yasiyordum) kullandigim ve korfez pistinde gaza bastigim icin dosemeleri de sokmustum sonunda. :-) Dert yok tasa yoktu yani. :-) Nasip tabii hersey. Zaten artik eski gaza basma, piste gidip lastik yakma hevesimiz de kalmadi. O yasimiz da gecti sayilir.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Valla bizim fabrikadan 2 kişi sizin düşündüğünüz modeller de aldı 2 side üst kapak açtırdılar

Fikrinizi belirttiginiz icin tesekkur ederim. Aracin yasi ve kilometresine gore muhtemel pek cok problem olasilik dahilinde. Lakin bu neredeyse her arac icin olabilir. Ha bu arac ozelinde biraz daha yuksektir risk. Farkindayim. Kani kaynayan genclerin elinde, birde iyi arastirmadan tanidigim tanidigi, ucuza is bitiriyormus gibi durumlardan usta diye gecinen kasap ciraklarinin eline cok dustu bu arabalar. Bu acidan bakinca risk pekte goze alinasi degil. Daha onceki mesajimda aracin servis kayitlarina ulastigimi belirtmistim. Kayitlar ve expertise incelemesine gore arac copsuz uzum gibi duruyor. Lakin bir sanssizligimiz oldu. Dedigim gibi arac Bursa, ben Antalya'dayim. Araci bir tanidigima baktirdim. Buraya kadar hersey guzel. Sahibiyle tekrar gorusup Bursa'ya gidisi netlestirmek icin aradim. Konusurken "araca bakacak kisi gelmiyor mu?" dedi. Konusmanin devaminda tesadufler zincirine kurban gittigimizi anladik. Neredeyse ayni aractan bir tane daha satilikmis. Isin daha garibi diger aracin sahibi aracini gostermek icin kent meydani avm karsisinda fomara cikisi sagda benzin istasyonunda bekliyor. Bizde baktiracagimizin sahibiyle ayni yerde sozlestik. Gidecek olan arkadas Bursa'yi cok iyi bilmedigi icin merkezi yer orasi geldi aklimiza. Diger aracin sahibi ve arkadas orada karsilasinca selamlarip el sikisip "musait bir yere gidelim" sozu hareket etmelerine yetiyor. Vaziyet boyle gelisiyor ve su an neredeyse iki ayni arac ve sahibiyle muhatab durumdayim. Ilk baktigim aracin bilgilerine ve expertizine ihtiyacim var su an. Surec basa sardi. :-) Zira diger arac icin istenen rakam butcemi fazlaca astigi gibi, (kendisi belki de buralardadir kusuruma bakmasin ama) ederinim cok ustunde bir fiyat beklentisi var ve ben bunu dusunmuyorum. Bu tip bir arac alacaksam her anlamda uygun kosullarda alabilmeliyim ki rantabl olsun. Aksi halde gozu kapali maceradan farki yok. Fikir belirten, herhangi katkida bulunan herkese cok tesekkur ederim.
Arayisim bitmedi, bir mevi basa sardi. Hala bastada belirttigim teknik detay ve bilgilere ac ve acigim. Ilgisi, bilgisi ve tecrubelerimi paylasmaktan kacinmayan herkesten Allah razi olsun. Hayirli gunler dilerim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...