İçeriğe Yönlendir

Jetta 6 - Pasif Rejenerasyon ve Hantallaşma

Mustafa Dilbirliği

Recommended Posts

Mustafa Dilbirliği
(düzenlendi)

Merhaba Arkadaşlar.

2013 1,6 Tdi jettam var.

Aracımı bundan yaklaşık 1 yıl öncesine kadar zevkle kullanıyordum ama nolduysa biranda hantallaştı ve birkaç günün ardından egr arızası verdi.

Gittim egryi iptal ettirdim, biraz böyle kullandım ama araç sürekli pasif rejenerasyona girdi ve performansı da düzelmedi. Sonra tekrar egryi aktif ettirdim ama ne pasif rejenerasyon sıklığında değişme ne de performansında değişme olmadı.

Rejenerasyona girdiği günlerde sabah ilk çalıştırmadan bir süre sonra araç düşük hızda ve yüke bindiği esnada beyaz duman atıyor bununla beraber düşük hızda gaza hafif dokunduğumda bariz bir şekilde araç kelkiniyor. Gazdan ayağımı çekip bastığımda  sanki motor kulağı kopmuşçasına bir tepki alıyorum.

Bütün bu sorunların ardından dpfi temizlettim ama yine de düzelmedi.

şuan aracımda çiğ mazot kokusu fazla yakıt tüketimi ve düşük performans sorunları var.

Benim yaşadıklarımı yaşayanlarınız olmuştur. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Servise gidip aktif rejenerasyon yaptırmanız gerekiyor. Dpf dolmuş sağlam dolmuş hemde

Pasif rejenerasyon esnasında farketmeyip stop etme durumlarında dpf daha çok doluyor. Aslında 3. Viteste 4000 devir çevirerek gezin 15 20 dakika, yol bilgisayarından yağ ısısına da bakın 100 altında olmasın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Dilbirliği
9 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Servise gidip aktif rejenerasyon yaptırmanız gerekiyor. Dpf dolmuş sağlam dolmuş hemde

Pasif rejenerasyon esnasında farketmeyip stop etme durumlarında dpf daha çok doluyor. Aslında 3. Viteste 4000 devir çevirerek gezin 15 20 dakika, yol bilgisayarından yağ ısısına da bakın 100 altında olmasın

Aktif rejenerasyon da yaptım hatta yetmedi nihayetinde egsozcuya temizlettim ilaçla. Mis gibi oldu ? ama daha çok geçmeden(50-100km anca olmuştur) araç yine pasif rejenerasyona girdi

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Aktif rejenerasyon da yaptım hatta yetmedi nihayetinde egsozcuya temizlettim ilaçla. Mis gibi oldu [emoji4] ama daha çok geçmeden(50-100km anca olmuştur) araç yine pasif rejenerasyona girdi
Egsozcu işi intihar gibi, o araçla egsozcu gezmeyin. Sakın ola dpf i açtormayın. Siz boş bir anda 4000 devir çevirin 3. vites ile 15 20 dakika. Kendi temizleyecektir.
Bu arada pasif temizlik %40 doluluğa ulaştığı zaman başlıyor. Aktif ise %60 diye hatırlıyorum. Pasif temizlikte bitene kadar kontağı kapatmayın
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Dilbirliği
Egsozcu işi intihar gibi, o araçla egsozcu gezmeyin. Sakın ola dpf i açtormayın. Siz boş bir anda 4000 devir çevirin 3. vites ile 15 20 dakika. Kendi temizleyecektir.
Bu arada pasif temizlik %40 doluluğa ulaştığı zaman başlıyor. Aktif ise %60 diye hatırlıyorum. Pasif temizlikte bitene kadar kontağı kapatmayın

Bu işlemlerin hepsini yapıyorum ama sorun dpfin dolu olması değil aslında DOLMASI...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Tam dolu değil, %40 a ulaşıyor. Bir depo yakıt ile iki defa pasif yapması normal diyor servis.

Yorum bağlantısı
Mustafa Dilbirliği
Tam dolu değil, %40 a ulaşıyor. Bir depo yakıt ile iki defa pasif yapması normal diyor servis.

50-100 km’de bir pasif rejenerasyon yapması normal değil yani. Performans düşüklüğü ve çiğ mazot kokusuna sebep olan problem her ne ise dpfi de o dolduruyordur

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
(düzenlendi)

DPF o kadar dolduysa ister bilgisayara bağla ister otobana çık1-2 saat dolaş hiç bir fayda etmez o partikül açılacak yapacak bişey yok...

kuzenimin golf6 sının partikülü dolu bilgisayardan bile dejenerasyon yaptıramıyoruz artık gittiği yere kadar gidecek sonra iptal ettireceez.

dolu dpf ilerisi için araca zarar verir araç devamlı kasıla kasıla, rahat nefes alıp veremeyip ne hale gelecek?

tarihinde Emre Öğüt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

50-100 km’de bir pasif rejenerasyon yapması normal değil yani. Performans düşüklüğü ve çiğ mazot kokusuna sebep olan problem her ne ise dpfi de o dolduruyordur

Dpf temizliğinde çiğ yakıt kokusu oluyor zaten, hatta kızartma yağı kokusu gibi kokuda geliyor.
Temizleyemiyor muhtemelen.
Yorum bağlantısı
Mustafa Dilbirliği
DPF o kadar dolduysa ister bilgisayara bağla ister otobana çık1-2 saat dolaş hiç bir fayda etmez o partikül açılacak yapacak bişey yok...
kuzenimin golf6 sının partikülü dolu bilgisayardan bile dejenerasyon yaptıramıyoruz artık gittiği yere kadar gidecek sonra iptal ettireceez.
dolu dpf ilerisi için araca zarar verir araç devamlı kasıla kasıla, rahat nefes alıp veremeyip ne hale gelecek?

Aracıma şuan sıfır dpf taksam o bile dolacak benim. Araçta başka sorun var

Dpf temizliğinde çiğ yakıt kokusu oluyor zaten, hatta kızartma yağı kokusu gibi kokuda geliyor.
Temizleyemiyor muhtemelen.

Evet ama Koku hep var bende

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
1 dakika önce, Mustafa Dilbirliği yazdı:

Aracıma şuan sıfır dpf taksam o bile dolacak benim. Araçta başka sorun var

Evet ama Koku hep var bende

yapmanız gereken ilk şey mekaniksel ve yazılımsal olarak hem dpf yi hemde egr yi iptal ettirmek olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kül ve partikülün farkını tarif etsin o temizlikçi egzosçu bilgi sahibi olalım... yakın zamanda tüv den dpf iptaller geçmeyecek bilginize. aslında bu yılbaşı idi ancak mevzular derinleşince sonraya atılmıştır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Normal sabodan çıkana kül, alkol kullanılan gece yakılan sobadan çıkana partikül

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
59 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Normal sabodan çıkana kül, alkol kullanılan gece yakılan sobadan çıkana partikül

Oyum size :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...