İçeriğe Yönlendir

Lacetti'm

Mehmet Cihat

Recommended Posts

Benhur Yılmaz

:nazar: güzel olmuş.tekrar hata kaza vermesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Aaa ne zaman toplandı [emoji848]usta hızlıymış [emoji41]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ömer Saraç

S.a. arkadaşlar. Öncelikle mehmet arkadaşı ayakta alkışlıyorum. Lacettiye benden daha aşıkmış. Ellerine emeğine sağlık yaptiklarin ve yazdiklarini soluksuz okudum resmen. 

Benim guzeller guzeli lacettimde bir sorunum var cozemedim gitti. Bilginiz vardir insallah ta yardimci olursunuz. Dunya kadar konu inceledim okudum ustalara gittim klimacida lpgciye, alttakimcidam motorcuya. Sorunum cozulemedi. Klima acikken devir dusup motor stop ettiriyor. Neler yaptigimi uzun uzadiya yazmayim ama nette okudugum herseyi yaptim. Basina gelipte cozen varsa allah rizasi icin banada anlatsin diye yazayim dedim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

En basitinden düşünülmeli. Neler yapıldı diye sormak istemem. Teşhis için yanılgı olur. Rölantiyi stabil hale getiren valf, selenoid motor vs görünmekte sizin sorun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
S.a. arkadaşlar. Öncelikle mehmet arkadaşı ayakta alkışlıyorum. Lacettiye benden daha aşıkmış. Ellerine emeğine sağlık yaptiklarin ve yazdiklarini soluksuz okudum resmen. 
Benim guzeller guzeli lacettimde bir sorunum var cozemedim gitti. Bilginiz vardir insallah ta yardimci olursunuz. Dunya kadar konu inceledim okudum ustalara gittim klimacida lpgciye, alttakimcidam motorcuya. Sorunum cozulemedi. Klima acikken devir dusup motor stop ettiriyor. Neler yaptigimi uzun uzadiya yazmayim ama nette okudugum herseyi yaptim. Basina gelipte cozen varsa allah rizasi icin banada anlatsin diye yazayim dedim.

Neleri nasıl yaptığınızı, başka yeni bir konuda kısaca anlatın ki, yanlış mı eksik mi yorumlayabilelim.
Yorum bağlantısı
Ömer Saraç

s.a. arkadaşlar, chevrolet lacetti aracı olupta lpg de klima açıkken rölanti düşüyor stop ediyor, rölanti dalgalanması var v.s. gibi sorunları olan arkadaşlara umarım yardımcı olur. 

aracınızın sağıyla soluyla kesinlikle oynatmayın.
http://www.autocats.ws/manual/chevrolet/tis0211/tr/documents_2010/Nubira-Lacetti/sm-j/7J2_1F02.tr.html#J1F0DA

Rölanti Alışma Prosedürü
Aşağıdaki listede verilen işlemlerden biri veya birkaçı yapıldığında, şu rölanti alışma prosedürleri gerçekleştirilmelidir;
- ECM'nin değiştirilmesi
- Yeni gaz kelebeği gövdesinin değiştirilmesi (MTIA, ETC)
- IAC valfının değiştirilmesi
- Gaz kelebeği gövdesindeki kömür atıklarının temizlenmesi
- Güç beslemesinin ayrılması (akü kablosu, ECM sigortası vb.) (sadece Delphi ECM)
- ECM yazılımının yeniden programlanması (sadece ETC'li Siemens D160 ECM sistemi)
Kontağı AÇIN.
Adaptasyon değerlerini tarama aleti ile resetleyin (sadece MTIA). ( aletimiz yok! akü kutup başını söküp 10> dakika bekleyin sonra kontağı açın)
Kontağı 15 saniye için KAPATIN.
Kontağı 5 saniye için AÇIN
Kontağı 15 saniye kapatın. (ETC sistemli Siemens D160 ECM için, kontağı 35 saniye KAPATIN.)
Motoru park/nötr konumunda çalıştırın.
Araçta otomatik transaks düzeni varsa, el frenini çekin. Fren pedalına basıp transaksı 1 saniye için D (Sürüş) konumuna getirin ve tekrar P (Park) konumuna dönün. (Sadece Siemens ECM).
Soğutucu sıcaklığı 85° C (185°F) üzerine çıkana kadar motoru çalıştırın.
Eğer mevcut ise, klimayı 10 saniye AÇIN.
Araçta otomatik transaks düzeni varsa, el frenini çekin. Fren pedalına basarak transaksı 10 saniye için D (Sürüş) konumuna getirin.
Eğer mevcut ise, klimayı 10 saniye KAPATIN.
Araçta otomatik transaks düzeni varsa, fren pedalına basarak transaksı park/nötr konumuna getirin.
Kontağı KAPATIN. Rölanti alışma prosedürü tamamlanır.
Motoru tekrar çalıştırmadan önce, 15 saniye bekleyin (sadece Siemens ECM). (ETC sistemli Siemens D160 ECM için, kontağı 35 saniye KAPATIN.)

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
s.a. arkadaşlar, chevrolet lacetti aracı olupta lpg de klima açıkken rölanti düşüyor stop ediyor, rölanti dalgalanması var v.s. gibi sorunları olan arkadaşlara umarım yardımcı olur. 

aracınızın sağıyla soluyla kesinlikle oynatmayın.
http://www.autocats.ws/manual/chevrolet/tis0211/tr/documents_2010/Nubira-Lacetti/sm-j/7J2_1F02.tr.html#J1F0DA

Rölanti Alışma Prosedürü
Aşağıdaki listede verilen işlemlerden biri veya birkaçı yapıldığında, şu rölanti alışma prosedürleri gerçekleştirilmelidir;
- ECM'nin değiştirilmesi
- Yeni gaz kelebeği gövdesinin değiştirilmesi (MTIA, ETC)
- IAC valfının değiştirilmesi
- Gaz kelebeği gövdesindeki kömür atıklarının temizlenmesi
- Güç beslemesinin ayrılması (akü kablosu, ECM sigortası vb.) (sadece Delphi ECM)
- ECM yazılımının yeniden programlanması (sadece ETC'li Siemens D160 ECM sistemi)
Kontağı AÇIN.
Adaptasyon değerlerini tarama aleti ile resetleyin (sadece MTIA). ( aletimiz yok! akü kutup başını söküp 10> dakika bekleyin sonra kontağı açın)
Kontağı 15 saniye için KAPATIN.
Kontağı 5 saniye için AÇIN
Kontağı 15 saniye kapatın. (ETC sistemli Siemens D160 ECM için, kontağı 35 saniye KAPATIN.)
Motoru park/nötr konumunda çalıştırın.
Araçta otomatik transaks düzeni varsa, el frenini çekin. Fren pedalına basıp transaksı 1 saniye için D (Sürüş) konumuna getirin ve tekrar P (Park) konumuna dönün. (Sadece Siemens ECM).
Soğutucu sıcaklığı 85° C (185°F) üzerine çıkana kadar motoru çalıştırın.
Eğer mevcut ise, klimayı 10 saniye AÇIN.
Araçta otomatik transaks düzeni varsa, el frenini çekin. Fren pedalına basarak transaksı 10 saniye için D (Sürüş) konumuna getirin.
Eğer mevcut ise, klimayı 10 saniye KAPATIN.
Araçta otomatik transaks düzeni varsa, fren pedalına basarak transaksı park/nötr konumuna getirin.
Kontağı KAPATIN. Rölanti alışma prosedürü tamamlanır.
Motoru tekrar çalıştırmadan önce, 15 saniye bekleyin (sadece Siemens ECM). (ETC sistemli Siemens D160 ECM için, kontağı 35 saniye KAPATIN.)
düzeldi mi bunu yapınca
Yorum bağlantısı
Ömer Saraç

malesef arkadaşlar 2 gün düzgün çalıştı yine yaptı aynı şeyi. yine klimacıya gittim klima sorunsuz dedi eski bir opel çalışanı kendine servis açmış onda bunun aleti var dedi gittim.

egr valfini çıkardı temizledi, egr soketini, oksijen sensörü soketini balata sipreyiyle temizledi, bi alet bağladı scan 100 yazıyor üzerinde 15-20 saniye sonra çıkardı aracı çalıştırdı klimayı açar açmaz stop etti bunun sorunu klimada, devreye sık girip çıkıyor motorda cevap veremiyor dedi, başka bir klimacıya yönlendirdi. adananın en iyisiymiş. gittim, klimayla zerre kadar alakası yok dedi. geri döndüm 100 liramı alan ayarla sorunumu çözeceğini söyleyen opelciye hakkımı haram ettim kavga dövüş. başka bir klimacıya daha sorayım dedim. abi klimalık değil bu dedi. birini aradı; birini yollayacam derdini öğren çözebileceksen ücretini söyle yap derse yap, yapamayacaksan boşuna para isteme çok yorulmuş zaten dedi.

gittim arabada bişey yok lpg ciye git dedi ( arabayı yakmama ramak kaldı) lpg ciden allah razı olsun. benzine aldı arabayı, klimayı açtı direksiyonu sona dayadı stop etti. çalıştırdı klimayı kapattı direksiyonu sona dayadı frene bastı yine stop etti. abi ne lpg yle alakası var ne klimayla dedi. geri gittim ikinci opelciye. alete bağladı elimi sıktı hayırlı olsun abi bitti sorun dedi. iki tur attık sorun yok.sevinç naraları bende. borcumu sordum, ne borcu abi canın sağolsun dedi. tatlı alıp geleyim dedim. arabadayım ama uçuyorum resmen. tatlı aldım geri dönerken haydaaaa yine stop. :( 

elimde tatlı içimde acı geri gittim. abisini çağırdı. bunun sorunu klimada, gazı fazla dedi. cihaza bağlayıp fazla gazı aldı. çalıştırdı yine stop etti. :( cihazı bağladı adaptasyon için yine aynı. gaz kelebeği değişecek abi o sorunlu dedi.

lpg dediniz değilmiş, adaptasyon dediniz değilmiş, klima gazı dediniz değilmiş, şimdide kelebek diyorsunuz (1200 lira) olmazsa ne *** küfür *** yiyecem dedim. %99 abi dedi. %1 1200 liram daha gidecek dedim. kalsın gardaş böyle binerim zaten kış geldi dedim. çıktım

ağlamadığım kaldı öfkeden.

kime öfkeleneyim kime derken kendime kızdım. ..... 

vazgeçtim. böyle satıp arkamdan anama avradıma sövdüremem, bigün yaptırrım zararda etsem öyle satarım.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
1 saat önce, Ömer Saraç yazdı:

malesef arkadaşlar 2 gün düzgün çalıştı yine yaptı aynı şeyi. yine klimacıya gittim klima sorunsuz dedi eski bir opel çalışanı kendine servis açmış onda bunun aleti var dedi gittim.

egr valfini çıkardı temizledi, egr soketini, oksijen sensörü soketini balata sipreyiyle temizledi, bi alet bağladı scan 100 yazıyor üzerinde 15-20 saniye sonra çıkardı aracı çalıştırdı klimayı açar açmaz stop etti bunun sorunu klimada, devreye sık girip çıkıyor motorda cevap veremiyor dedi, başka bir klimacıya yönlendirdi. adananın en iyisiymiş. gittim, klimayla zerre kadar alakası yok dedi. geri döndüm 100 liramı alan ayarla sorunumu çözeceğini söyleyen opelciye hakkımı haram ettim kavga dövüş. başka bir klimacıya daha sorayım dedim. abi klimalık değil bu dedi. birini aradı; birini yollayacam derdini öğren çözebileceksen ücretini söyle yap derse yap, yapamayacaksan boşuna para isteme çok yorulmuş zaten dedi.

gittim arabada bişey yok lpg ciye git dedi ( arabayı yakmama ramak kaldı) lpg ciden allah razı olsun. benzine aldı arabayı, klimayı açtı direksiyonu sona dayadı stop etti. çalıştırdı klimayı kapattı direksiyonu sona dayadı frene bastı yine stop etti. abi ne lpg yle alakası var ne klimayla dedi. geri gittim ikinci opelciye. alete bağladı elimi sıktı hayırlı olsun abi bitti sorun dedi. iki tur attık sorun yok.sevinç naraları bende. borcumu sordum, ne borcu abi canın sağolsun dedi. tatlı alıp geleyim dedim. arabadayım ama uçuyorum resmen. tatlı aldım geri dönerken haydaaaa yine stop. :(

elimde tatlı içimde acı geri gittim. abisini çağırdı. bunun sorunu klimada, gazı fazla dedi. cihaza bağlayıp fazla gazı aldı. çalıştırdı yine stop etti. :( cihazı bağladı adaptasyon için yine aynı. gaz kelebeği değişecek abi o sorunlu dedi.

lpg dediniz değilmiş, adaptasyon dediniz değilmiş, klima gazı dediniz değilmiş, şimdide kelebek diyorsunuz (1200 lira) olmazsa ne *** küfür *** yiyecem dedim. %99 abi dedi. %1 1200 liram daha gidecek dedim. kalsın gardaş böyle binerim zaten kış geldi dedim. çıktım

ağlamadığım kaldı öfkeden.

kime öfkeleneyim kime derken kendime kızdım. ..... 

Konuyu yogunluktan tam okuyamadim.belki yapmis olabilirsiniz ama buyuk ihtimal bu sekilde cozulecektir diye dusunuyorum.Sorun lpg ayarinizda.

Aracinizin Şifre vs biliyorsaniz akü bağlantilarini sökün bir süre bekleyin.tekrar montajini yapin veya yaptirin. Daha sonra aracinizi sadece benzinde kullanin. acele etmeyin. lpg ye de gecirmeyin..

Daha sonra baska bir lpg ciye giderek aracinizi yeni haritayla lpg ayarinizi olusturmasini isteyin.aracinizin haritasi sorunlu ve sorunlu harita uzerinden yeni ayar yapilsa bile problem yasamaktasiniz. Not: benzin haritasini komple silip yeniden olusturabiliyorlarsa direkt haritayi sildirip yeniden kullanarak yaparsaniz daha hizli cozum olacagini dusunuyorum.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Araç yüke bindiğinde, yakıt kesiyor sanki. Klima ve direksiyon çevirme testi böyle söylüyor.

Ben de aküyü kontrol ettirin derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

scan 100 orjinal cihazdır onunla adaptasyon yapıldı ve tutmadıysa %90 boğaz kelebeğiniz arızalıdır. Kelebeği komple temizleyip üstüne adaptasyon yaptırın olmuyorsa kelebek yolu görünüyor hocam. adanada bir arkadaşım var 05462441353 bir görüş lacetti konusunda çok bilgilidir :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

bizim araçlarda tps sensörü yok kelebek üzerindeki devre içerisinde sanıyorum değişmiyor. Eğer ki temizlenip adaptasyonunun yapılmasına rağmen dikiş tutmuyor ise kelebeği değiştirmeden yapılan işlem var son çare olarak onuda deneyebilirsiniz. Yukarıda ismini verdiğim arkadaşla muhakkak görüş araca bir baksın o bakmadan para harcama arabaya :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Artık havalar soğudu bizde kışlık lastiklerimizi taktık, bijon anahtarıma yaptığı uzatma borusu için Mehmet Kazancıoğlu abime teşekkür ederim işimi çok kolaylaştırdı.de60417291dc9f0f1e690ce91985b245.jpg

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

LPG ayarı yaptırın. Afr cihazı ile Akif Tezel ve ekibi bu konuda gayet başarılı ve tavsiye ederim. Akif bey forumdaş idi hatta. Lpgayarı.com sitesi

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
LPG ayarı yaptırın. Afr cihazı ile Akif Tezel ve ekibi bu konuda gayet başarılı ve tavsiye ederim. Akif bey forumdaş idi hatta. Lpgayarı.com sitesi
Sorun lpg de değil benzinde de stop ediyor araç zaten

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
17 saat önce, Mehmet Cihat yazdı:

Sorun lpg de değil benzinde de stop ediyor araç zaten

Mehmet bey tapatalk imzanızı kapatır mısınız?

Yorum bağlantısı
Ömer Saraç

allah razı olsun cevaplarınız için.

numarayı aradım ama cevap vermiyor

akü sökme işlemlerini yaptıktan sonra sadece benzinle 1 depo bitene kadar gezeyim ozaman.

akü obd2 elm327 ile baktığımda, kontak açıkken 12,7 volt rölantideyken 14,3 volt görünüyor. amperle mi alakalı diyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Ömer Saraç

mehmet cihat kardeşim. ahmetin numarasını verdiğin için allah razı olsun. azevvel görüştük yarın biraraya geleceğiz inşallah. çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Ömer Bey' in arızası kelebek soketindeki temassızlıktan çıktı. Teşhisi konuldu tamiri bekleniyor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Saraç

mehmet cihat kardeşim, Allah seni ve aileni üzmesin, üzdürtmesin inşallah. ahmetle tanıştırdın ya işin gücün rasgelsin.

arkadaşlar sorunu gaz kelebeğinin soketinden kaynaklıymış. bazen temas ediyor bazen etmiyor. yarın bi çılgınlık edip sökecem inşallah. soketten rölanti motoruna giden kablolardan birinde bi kopukluk var tüm kablolarını yenileyecem resminide paylaşırım inşallah.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
mehmet cihat kardeşim, Allah seni ve aileni üzmesin, üzdürtmesin inşallah. ahmetle tanıştırdın ya işin gücün rasgelsin.

arkadaşlar sorunu gaz kelebeğinin soketinden kaynaklıymış. bazen temas ediyor bazen etmiyor. yarın bi çılgınlık edip sökecem inşallah. soketten rölanti motoruna giden kablolardan birinde bi kopukluk var tüm kablolarını yenileyecem resminide paylaşırım inşallah.

Rica ederim burası yardımlaşma platformu sizden ricam sizde aracınıza yaptıklarınızı burada paylaşın bizde onlardan faydalanalım :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Saraç

s.a. arkadaşlar. hamdolsun aracımın sorunu tamamen çözüldü.

aracım röelantideyken, direksiyonu sonuna kadar çevirip frene basınca, klima açıkken vitesi boşa aldığımda, klima açıkken rölantide gaza basıp bırakınca stop ediyordu.

elektrikçi klimacıya, klimacı motorcuya, motorcu lpg ciye, lpg ci elektrikçiye yolluyordu. en sonunda birisi rölanti adaptasyonu lazım falanca ustadan başkası yapamaz dedi. gittim.

bi cihaz bağladı tamamdır abi dedi. 3 tur attım sorun devam ediyor. bu sefer klima gazı fazla galiba dedi ona baktı tamam dedi, tur attık yine aynı. kelebek arızalı 1200 lira, yan sanayi 650, çıkma 450 ama tavsiye etmem dedi. burada yazdım sorunumu. mehmet, ahmetle tanıştırdı (allah ikisindende razı olsun) ahmet kelebekten ses gelmesi lazım seninkinden gelmiyor dedi, son ustanın dediği gibi. soketle oynadık ses geldi. sorunun soketten olduğunu kesinleştirdik. 

meslek lisesi elektronik, yüksekokul endüstriyel otomasyon mezunuyum, 2 yıl sanko makina da iş makinası üretiminde, 3 yıl temsa otobüste otobüs üretiminde, 2 yıl kendi işyerim olan bilgisayar bakım onarım servisinde çalışan, aralarda elektrik elektronik tamir işleriyle uğraşan biri olarak, ben bunu yaparım dedim. 

gaz kelebeğini söktüm 

soketin pinlerine zarar vermeden sökmeliydim zira soket bulamadım. soketin, kabloların girdiği kısmını kestim, sarı kablo içerden kopukmuş. .

kelebeğin içinde dişliden dolayı lehimleri sökmem zordu. dişliyi sökmek için saatlerce uğraştım. baktım olmayacak dişlinin üzerinde delik açtım en zor lehimin yapılması gereken noktaya. kabloları renklerini not ettikten sonra lehimledim. power supply kablosu kullandım. lehim işleri bitince siyah sıvı conta ile kelebeğin kablo giriş kısmını ve soketin kestiğim kısmını bol bol contaladım kurumasını bekledim ve taktım. 

hamdolsun canavar gibi oldu. 

resimleri nasıl yükleyebilirim ?

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

+ ya basın galeriden istediğiniz fotoyu seçin gönderin [emoji6]

Geçmiş olsun bu arada .8ba017e52587b4fa002aec070f845885.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...