İçeriğe Yönlendir

Avensis - Xenon Yerine Halojen Ampul Olur mu?

Tuncay Çataloğlu

Recommended Posts

Servet Aydın
Ben de qashqainin farı sökemiyorum. Altta bi vida var ama. Nerede.
Sanki sökmeye çok niyeti varmış gibi...
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
Ben 31 yasimdayim xenon olmazsa olmazimdir. Yas degil onemli olan surus guvenligi. Su aydinlatmayi hangi halojen verecek [emoji4]36ee54332af1366727dd060022ebc368.jpg
Bixenon mu farlar
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Metin Hoca böyle fotoğraflar yükleyip milletin kanına girme.. 

Servet bile yapmıyor bu kadarını

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Kavgada düşmana söylenmez bu laf. Ağır oldu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Diyor ki gel arabanın kaputunda zıpla, oradan tavanda tango yap. Farları da balyozla yerle bir et

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Buraya kadar tamamdi da

Iste burda tirsmaya basladim [emoji16]
Diyor ki gel arabanın kaputunda zıpla, oradan tavanda tango yap. Farları da balyozla yerle bir et
Aklima su geldi. Bence tavanda dansoz oynatabilirsin abi [emoji16]

1d5e7f1fc0ef6211567c0cf442471a6a.jpg
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

Sağ fardaki xenon ampulu bir elektrikçi sökmeyi başardı. yerine çakma d4s ampul taktım. 

Sol far iyi ama sağ farın aydınlatması çok kötü. Avensislerin kronik problemi xenon ampul arkasındaki yansıtıcının kararması imiş. 

servise telefonla sordum, farın teki 2600 TL. :)

yan sanayi far 500 civarı. 

Herhalde bir süre böyle karanlıkta gezeceğim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

2600 nedir yahu?

Yarı parasına ikisinin de mercekleri değişir, d2s le devam edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

Biraz araştırdım netten. mercek değil , arkadaki yansıtıcı kararıyormuş. 

İstanbul'da tamir eden yerler varmış. Farın ön camı ısıtılıp çıkarıldıktan sonra merceğin arkasındaki yansıtıcı değiştiriliyormuş.

Fakat tekrar geri toplarken ön cam düzgün yapışacak mı, su alır mı ?

Bir de bu işlemi yaptırmak için farlar sökülecek, araba kaç gün yatacak?  

Tavsiye ettiğiniz İlker Beyi arayıp, fikrini soracağım. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Tuncay Çataloğlu

Bu yansıtıcı değiştirme işini kendim yapmaya karar verdim. Far temizleme işi yapanlar bu işi uçuk fiyatlara yapıyorlar.

Bu işe özel silikonu da aliexpressten sipariş verdim. 

Kaliteli krom kaplama yapan yeri de buldum (her krom kaplama olmuyor, diğer farcılarda kaplatıyormuş.)

Yalnız arabanın bir kaç gün yatmasını istemiyorum. Bu mercek yansıtıcısını ya da komplesini bulabilabileceğim bir yer var mı?

Farcılar sadece yansıtıcıya 150-200 istiyorlar. 

O da olmazsa kesip biçmeden yerine başka bir mercek uyar mı? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ama malesef ki hem karnim doysun hem pastam dursun olmuyor ki ustadim :) Direk oturan ancak kendi mercegi olur onuda bulmaniz zaten pek mumkun degil. Bulduklariniz da ayni olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

çıkma mercek buldum iki tane. fotolarında yansıtıcıları gayet iyi. bir iki güne elimde  olur. kaplama işi ile uğraşmadan onlardan birini sağ fara takacağım. diğeri ve çıkan yedek olur. 

Hem karnım doysun hem pastam dursun :)   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hayırlı olsun demek düser bize. Ama işte uğraşmışken neden bixenon değil diye düşünmeden edemiyor insan :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu

Haklısınız ama farklı mercek takmaya cesaret edemedim belki uymaz diye. O yüzden orjinalini aradım. Bugün elime geçti. Yansıtıcılar fena değil ama sökmüşken tam olsun istiyorum.

Silikonlar gelene kadar kaplatmayı düşünüyorum. En azından sök kaplat vs. araba beklememiş olacak. Aynı günde toplarım herhalde.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu yüzden büyüklerimiz der ki imkan sınırını görmek için imkansızı denemek gerekir :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tuncay Çataloğlu

Nihayet far açma vs. işini bugün bitirdim.

İnternetten aldığım çıkma mercek tasının  birini çarşamba günü krom kaplattırdım. 

Aliexpresten de far yapıştırıcı aldım, dün geldi. (butil fitil diye geçiyor)

Bugün farı söktüm. Fırında pişirdim :)  sonra içini açtım. Resim yükleyemiyorum ama tasın içi simsiyah olmuş.

Kaplattığım tası taktım. Fitili oluklara yerleştirip fırınladım, sonra kıstırarak iyice birbirine geçirdim.

Az önce karanlıkta denedik, o fardaki ampul çakma 6000k olmasına rağmen aydınlatma süper. 

İşin zor olan kısmı sadece farı açtıktan sonra eski macunu temizlemek. Gerisi çok kolay.

300-400 TL lik iş değil kesinlikle. Hepsi 1-2 saatimi aldı. Yapmak isteyenlere yardımcı olurum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
On 28.04.2018 at 23:17, Tuncay Çataloğlu yazdı:

Nihayet far açma vs. işini bugün bitirdim.

İnternetten aldığım çıkma mercek tasının  birini çarşamba günü krom kaplattırdım. 

Aliexpresten de far yapıştırıcı aldım, dün geldi. (butil fitil diye geçiyor)

Bugün farı söktüm. Fırında pişirdim :)  sonra içini açtım. Resim yükleyemiyorum ama tasın içi simsiyah olmuş.

Kaplattığım tası taktım. Fitili oluklara yerleştirip fırınladım, sonra kıstırarak iyice birbirine geçirdim.

Az önce karanlıkta denedik, o fardaki ampul çakma 6000k olmasına rağmen aydınlatma süper. 

İşin zor olan kısmı sadece farı açtıktan sonra eski macunu temizlemek. Gerisi çok kolay.

300-400 TL lik iş değil kesinlikle. Hepsi 1-2 saatimi aldı. Yapmak isteyenlere yardımcı olurum.

fırın kaç derecede kaç dakika ısıttınız açmak için ve ayrıca kapatmak için.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

150 derece 5 dakika yeterlidir. Altina tahta tabla vs koymak gerekir.

Yorum bağlantısı
Tuncay Çataloğlu
(düzenlendi)

ölçü aletiyle 80 dereceye ayarladım. 5 dakika yetiyor. çıktığında cıvık sakız gibi olmuştu. kenarından tornavidayı takıp kanırtınca kolayca ayrıldı. 

sıcaklığı fazla denemeyin bence plastik zaten hepsi yamulabilir. hatta ayırdıktan sonra eski silikonu güneş altında temizledim bayağı yumuşuyor sıcakta.

altına da alüminyum folyo koydum.

tarihinde Tuncay Çataloğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...