İçeriğe Yönlendir

Yoğuşmalı Kombi ?

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın
(düzenlendi)

Demirdöküm nitromix p24 yoğuşmalı kombim mevcut. Yeni oda termostatı aldım general ht300 kablosuz @Erdoğan Temur Abi sağolsun yardımcı oldu almamızda. İnternette araştırdım fakat çok sağlıklı sonuç bulamadım fikri olan varmı veya bu işin erbabı birisi sitemizde. Yoğuşmalı kombiler kaç derecede tam yoğuşmalı gerçekleştirir? Bazıları 52 derece üzerinde tam yoğuşmaya başladığını belirtiyor başkaları da 45 50 derece altında tam yoğuşma üstünde yoğuşma yapmadığını savunuyorlar. Oda termostatı olduğundan kombide su sıcaklığını ayarlayacağım vereceğiniz cevaplara göre teşekkür ederim.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bende yeni bir tane aldım.Henüz kullanmaya başlamadım.Okuduklarım ve incemelerim sonucu termostat ayarı kaç olursa olsun kombi su sıcaklığı 50 de tutulacak en iyi verim için. Bu sıcaklıta kombiye dönen su 30-35 lerde olup ve en iyi yanma verimi alınıyormuş.55-60 derecelere çıkartılınca yağuşma olayı randıman kaybına uğradığından tavsiye edilmiyor. Heleki dahada arttırılırsa yoğuşma hiç olmuyormuş. Daha fazla verim almak içn termostatın modülayon kontrollü olasındada fayda var.Sizinkinde varmı bilemedim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Biz de bu sene doğalgaz ile tanıştık. Dösediler gittiler. Koridor da bir termostat var ayarı kombiden yapıyoruz

Ortam sıcaklığı 23

Petek sıcaklığı 35

Neden anlattım yukarı da bahsedilen tam yoğuşmayı merak ettim

İkincisi general ht 300 her kombiye olur mu

Benim kombi viessman bahsedilen kablosuz termostat viessmann için çok pahalı.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
23 dakika önce, Fevzi Göktaş yazdı:

Biz de bu sene doğalgaz ile tanıştık. Dösediler gittiler. Koridor da bir termostat var ayarı kombiden yapıyoruz

Ortam sıcaklığı 23

Petek sıcaklığı 35

Her kombiye uygun diye biliyorum. Kendim bağladım ben servis 80 tl istedi bende kendim yaptım. Benim hafta içi akşam 5 ile sabah 7 arası 22.5 derece 7 ile 5 arası 20 derece hafta sonu sabit 22.5 kombi 55 derece

29 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:

Yoğuşma olabilmesi için peteklerin m2 olarak belirli bir büyüklükte olması gerekmektedir

Dairem net kullanılabilir alanı 120 m2. Toplam Petek sayısı 8 Petek 7.5 metre Petek mevcut.

32 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Bende yeni bir tane aldım.Henüz kullanmaya başlamadım.Okuduklarım ve incemelerim sonucu termostat ayarı kaç olursa olsun kombi su sıcaklığı 50 de tutulacak en iyi verim için. Bu sıcaklıta kombiye dönen su 30-35 lerde olup ve en iyi yanma verimi alınıyormuş.55-60 derecelere çıkartılınca yağuşma olayı randıman kaybına uğradığından tavsiye edilmiyor. Heleki dahada arttırılırsa yoğuşma hiç olmuyormuş. Daha fazla verim almak içn termostatın modülayon kontrollü olasındada fayda var.Sizinkinde varmı bilemedim...

Valla her sitede farklı cevaplar var bende bu sebepten şimdilik 55 de tutuyorum buradan alacağım cevaba göre ayrlayacam. Kombi firmalarına soruyorum her biri farklı söylüyor.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
6 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Her kombiye uygun diye biliyorum. Kendim bağladım ben servis 80 tl istedi bende kendim yaptım. Benim hafta içi akşam 5 ile sabah 7 arası 22.5 derece 7 ile 5 arası 20 derece hafta sonu sabit 22.5 kombi 55 derece

Dairem net kullanılabilir alanı 120 m2. Toplam Petek sayısı 8 Petek 7.5 metre Petek mevcut.

Valla her sitede farklı cevaplar var bende bu sebepten şimdilik 55 de tutuyorum buradan alacağım cevaba göre ayrlayacam. Kombi firmalarına soruyorum her biri farklı söylüyor.

Petek miktarı çok az. Bu kadar petekte kombiden pek fazla tasarruf beklemeyin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Modülasyonlu termostat pek yok. Yapılması gereken suyu olabildiğince az sıcak yapmak

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Kombi tercihi yapılırken bir çok firma dolaştım hepside mevcut peteklere yoğuşmalı kombinin yeterli olduğunu belirttiler ve buna göre ürün aldırdılar. Bir firmanın lafına bakmadım özellikle bir çok firma dolaştım sadece bir tanesi farketmez ama yoğuşmalı daha iyi olur dedi. Apartmanda görüştüğümüz komşulardan 7 tanesinden 3 ünde yoğuşmalı var bizde dahil onlarda da oda termostatı mevcut değil bir tane yoğuşmasız olanda var. Geçen kış 270 tl geldi neredeyse hepsine sadece oda termostatı olana 240 tl gelmişti. Yoğuşmalı olanların en çoğu bana gelmişti 220 tl oda bebekti o zaman bizim yavru ondan dolayı sürekli yakıyorduk. Ev 23 23.5 derece olana kadar gece gündüz yanıyordu. Dediğiniz gibi uygun olmayabilir fakat artık kombi değişme şansım Yok ancak peteklerde bi çalışma yapabilirim oda artık seneye.

4 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Modülasyonlu termostat pek yok. Yapılması gereken suyu olabildiğince az sıcak yapmak

Mehmet bey Yani az sıcakta daha iyi mi verim alınır yoğuşma adına. 

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş
Bir saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Hocam kaç tane olacak bizim evde aynı 8 tane

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
6 saat önce, Fevzi Göktaş yazdı:

Hocam kaç tane olacak bizim evde aynı 8 tane

Oda termostatı ve termostatik vana ile kontrol sağlamak daha çok tasarruf sağlıyor.Yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz ama ev ne kadar büyük olursa o kadar çok verim artıyor.100-120m2 evlere takıp 1000 tl fark vermeye değmiyor. Fark kendini 8-10 yılda amaorti ediyor.

6 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Honeywell'de var...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yoğuşmayı her sıcaklıkta yapıyor ama yüksek sıcaklıklarda tam verimli şekilde yapıyor diye biliyorum. Evde ki Vailantın kombisi var bu sene başladık kullanmaya. Çalıştığında baca çıkışına elimi tutunca ılık bir duman çıkışı var sadece her sıcaklıkta. Eski yoğuşmasız kombide oldukça sıcak çıkış olurdu. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
47 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Yoğuşmayı her sıcaklıkta yapıyor ama yüksek sıcaklıklarda tam verimli şekilde yapıyor diye biliyorum. Evde ki Vailantın kombisi var bu sene başladık kullanmaya. Çalıştığında baca çıkışına elimi tutunca ılık bir duman çıkışı var sadece her sıcaklıkta. Eski yoğuşmasız kombide oldukça sıcak çıkış olurdu. 

Bilmiyorum valla bende bu sebepten ne 50 ne 60 ayarladım 55 e ?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ev sürekli sıcak olacaksa bence mümkün olan en düşük sıcaklıkta tutulmalı, sabah evde kimse yoksa falan sıcaklık arttırılmalı, kolay ideal sıcaklığa gelsin diye. 

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Ben hiç değerleri değiştirmiyorûm .gündüz evde kimse olmadığı için akşam eve gelince sıcak oluyor. Gerçi ege de yaşamamızın avantajı da var galiba 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Demirdöküm Nitromix (yoğuşmalı kombi) kullanma kılavuzundan bir tavsiye (23. sayfa) : 

"Oda termostatı kullanılması durumunda, tesisat suyu çıkış sıcaklığının en az 65 °C olarak ayarlanması tavsiye edilir." 

http://www.demirdokum.com.tr/products-2/demir-doekuem-ueruenler/kombiler-1/yo-u-mal-1/nitromix-1/nitromix-p-1/nitromix-kullanm-klavuzu-353300.pdf

Bizdede DD atron var. Hep 45 de ayarlı ve kombi hiç kapatılmıyor. 270m2 ev kışın aylık 280tl ile ısınıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Servis oda termostatını montaja geldiğinde suyu 60 a ayarladı. Altına düşürmeyin ama üstüne çıkabilirsiniz dedi. Kullanma kılavuzunda da benzer ifadeler olunca dokunmuyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Eşanjör performansı giren su ile çıkan suyun arasındaki fark yüksek ise daha yüksektir. Bu da çok petek anlamına gelir.

Ayrıca yakıt performansı ise doğrusal değil üstel eğri şeklindedir. Yani  50 derece için 100 gram gaz, 55 için 150, 60 için 200 değil 225 şeklinde gider. Eşanjör performansı ise doğrusal olduğundan düşük sıcaklıkta verim daha yüksek olur.

Makineciler detay versin. yanlış mıyım?

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
13 saat önce, Fevzi Göktaş yazdı:

Ortam sıcaklığı 23

Petek sıcaklığı 35

Bizde de viesmann kombi var. General marka taktılar gelip. Sorunsuz çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
7 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Servis oda termostatını montaja geldiğinde suyu 60 a ayarladı. Altına düşürmeyin ama üstüne çıkabilirsiniz dedi. Kullanma kılavuzunda da benzer ifadeler olunca dokunmuyorum. 

Su sıcaklığını ne kadar yükseğe ayarlarsa ev o kadar hızlı ısınıyor ve termostat devreden çıkıyor. Servisler bu bir türlü devreden çıkmıyor şikayetlerini almamak içinde yüksek ayar yapıyorlar. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)
17 dakika önce, Baha Kanberoğlu yazdı:

Su sıcaklığını ne kadar yükseğe ayarlarsa ev o kadar hızlı ısınıyor ve termostat devreden çıkıyor. Servisler bu bir türlü devreden çıkmıyor şikayetlerini almamak içinde yüksek ayar yapıyorlar. 

Olabilir, mantıklı. Belki üretici firma da aynı şikayetleri almamak için kullanma kılavuzunda bu tip ifadelere yer vermiştir. Diğer yandan kombiden takip edebildiğim kadarıyla su sıcaklığı yüksek olunca modülasyona daha hızlı geçiyor. Tabi bunu iyi araştırmak lazım modülasyona geçmek için harcadığı gaz mı fazla, yoksa düşük sıcaklıkta evi ısıtmak için modülasyonun düşük olduğu sıcaklıkta mı daha fazla gaz harcıyor. 

Şu hali ile yalıtımsız bina,kuzey en üst kat, 130 metre kare büyüklükte ki dairede oda termostatı 22.5,23 derecede,kalorifer suyu sıcaklığı 60 derecede Vailant ecotec plus kombi günlük ortalama 7 metreküp civarı gaz yakıyor. 

Ekleme yapayım; petek boyu 12 metre civarı ve tesisat maalesef bol dirsekli 1 metre petek boyu kadar da  onu sayabiliriz.

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

3 yıldır buderus gb062 logamaxplus premix yogusmali kombi kullaniyorum, oda termostatim modulasyonlu rc10 kazan suyum 55 derece ayarlı, petek boyum 8metre ve son derece memnunum, modulasyon olduğu icin 55 dereceye çıkarmıyor kombiyi genelde 42 ile 50 arasinda yanar yogusma performansida gayet iyi . Termostat seçerken on off değil modulasyonlu alinmasi daha fazla tasarruf ettirir çünkü on off ta kazan suyunu baz alir ve kombi her devreye girdiğinde set edilen sıcaklıkta kombiyi yakar alev boyu uzun olur modulasyonda oda sıcaklığına göre kombi ateşlenir termostat ayari 23.5 dereceye ayarli olduğunu var sayalim oda sıcaklığı 23.2 ye düştü 0.3 derecelik ısı ihtiyaci icin kombiyi 40 derecede yakar ve alev boyu kısa olur böylelikle tasarruf elde etmiş oluruz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
2 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Ev sürekli sıcak olacaksa bence mümkün olan en düşük sıcaklıkta tutulmalı, sabah evde kimse yoksa falan sıcaklık arttırılmalı, kolay ideal sıcaklığa gelsin diye. 

Evde kimsenin olmadığı zamanlarda sıcaklık düşürüyorum sabah 7 ile akşam 5 arası 20 derece ki o zaman ev zaten 20 dereceye düşmüyor akşam 5 de yanmaya başlıyor akşam 6 civarı evde oluyoruz ev 22 derece olmuş oluyor. Yanlış mı yapıyoruz?

1 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Demirdöküm Nitromix (yoğuşmalı kombi) kullanma kılavuzundan bir tavsiye (23. sayfa) : 

"Oda termostatı kullanılması durumunda, tesisat suyu çıkış sıcaklığının en az 65 °C olarak ayarlanması tavsiye edilir." 

http://www.demirdokum.com.tr/products-2/demir-doekuem-ueruenler/kombiler-1/yo-u-mal-1/nitromix-1/nitromix-p-1/nitromix-kullanm-klavuzu-353300.pdf

Bizdede DD atron var. Hep 45 de ayarlı ve kombi hiç kapatılmıyor. 270m2 ev kışın aylık 280tl ile ısınıyor.

Buna dikkat etmemiştim abi ben. 

1 saat önce, Tahir İlter yazdı:

Olabilir, mantıklı. Belki üretici firma da aynı şikayetleri almamak için kullanma kılavuzunda bu tip ifadelere yer vermiştir. Diğer yandan kombiden takip edebildiğim kadarıyla su sıcaklığı yüksek olunca modülasyona daha hızlı geçiyor. Tabi bunu iyi araştırmak lazım modülasyona geçmek için harcadığı gaz mı fazla, yoksa düşük sıcaklıkta evi ısıtmak için modülasyonun düşük olduğu sıcaklıkta mı daha fazla gaz harcıyor. 

Şu hali ile yalıtımsız bina,kuzey en üst kat, 130 metre kare büyüklükte ki dairede oda termostatı 22.5,23 derecede,kalorifer suyu sıcaklığı 60 derecede Vailant ecotec plus kombi günlük ortalama 7 metreküp civarı gaz yakıyor. 

Ekleme yapayım; petek boyu 12 metre civarı ve tesisat maalesef bol dirsekli 1 metre petek boyu kadar da  onu sayabiliriz.

Benim günlük tüketim 50 derece 5 m3 55 derece 6 m3 60 derece 7 m3 üzgün denedim bunu şu anda 55 de Bıraktım. 50 de olunca ev ısınmıyor gibi geliyor psikolojik de olabilir.

56 dakika önce, Tuna İşgören yazdı:

3 yıldır buderus gb062 logamaxplus premix yogusmali kombi kullaniyorum, oda termostatim modulasyonlu rc10 kazan suyum 55 derece ayarlı, petek boyum 8metre ve son derece memnunum, modulasyon olduğu icin 55 dereceye çıkarmıyor kombiyi genelde 42 ile 50 arasinda yanar yogusma performansida gayet iyi . Termostat seçerken on off değil modulasyonlu alinmasi daha fazla tasarruf ettirir çünkü on off ta kazan suyunu baz alir ve kombi her devreye girdiğinde set edilen sıcaklıkta kombiyi yakar alev boyu uzun olur modulasyonda oda sıcaklığına göre kombi ateşlenir termostat ayari 23.5 dereceye ayarli olduğunu var sayalim oda sıcaklığı 23.2 ye düştü 0.3 derecelik ısı ihtiyaci icin kombiyi 40 derecede yakar ve alev boyu kısa olur böylelikle tasarruf elde etmiş oluruz

Benim termostat da modülasyonlu öyleyse sanırım çünkü ilk yanmada 30 derece başlıyor 1 diş yandığını gösteriyor 10 dk sonra falan daha fazla yanma oluyor 4 diş civarı daha sonra ev yeterli sete ulaşınca birden stop etmiyor yavaş yvaş kapatıyor yanı ayarlıyor 10 dk civarı 1 dişe düşüyor daha soruna kapanıyor. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Evinizde internet varsa Cosa termostatlar var uzaktan yönetilebiliyor. Modülasyon var mı bilmiyorum ama çevremde kullananlar memnun 

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Tahir abi cosa da modulasyon mevcut degil, genelde kombi markalarinin kendi urettikleri termostatlar modulasyonlu oluyor, misal buderus kendi termostatlarini modele gore üretiyor,  her ürettiği termostatta bütün ürün gamındaki kombi ile uyumlu olmuyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...