İçeriğe Yönlendir

Yoğuşmalı Kombi ?

Arif Aykın

Recommended Posts

Tahir İlter
6 dakika önce, Tuna İşgören yazdı:

Tahir abi cosa da modulasyon mevcut degil, genelde kombi markalarinin kendi urettikleri termostatlar modulasyonlu oluyor, misal buderus kendi termostatlarini modele gore üretiyor,  her ürettiği termostatta bütün ürün gamındaki kombi ile uyumlu olmuyor

Beni servis yaktı o konuda. Termostatı kendim karşılayacaktım Vailant ta kendi markası dışında termostat takarsam garanti dışı kalacağını söyledi o yüzden vailant kablosuz on/off termostat almak zorunda kaldım fiyat açısından  uygundu evden çıkarken de bırakır giderim diye düşündüm. Montajı yaptıktan sonra hemen hemen tüm markalara Vailant termostat takılabildiğini söyledi servis.Bunu daha önce söyleseydi Vailant modülasyonlu kablosuz alırdım evi boşaltacağım zamanda söker giderdim.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Şimdi modülasyon işini araştırdım biraz ama bunu sanırım kombi kendisi uyguluyormuş kombinin modülasyonlu olması gerekiyormuş oda termostatları kuru kontak sadece ya var ya Yok bilgisi veriyorlarmış. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu arada oda termostatlarından hassasiyet durumuna dikkat etmek gerekiyor. Daha altı var mı bilmiyorum ama konforlu ısınma 0.5 derecelik hassasiyette olması lazım.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Evet doğru diyorsunuz bu sebeple ben ht300 kablosuz aldım 0.5 derece ayarlı.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Yoğuşma yüksek değil düşük ısılarda olur. Yukarıda yanlış bilgiler var. 55 dereceyi geçtikten sonra örneğin 60 70 gibi yoğuşma hemen hemen hiç olmaz. 40 50 derece arasında genellikle tam verim alınır ve yüzde 10 kadar bir verim sağlanabilir.

Tasarruf edilmek için kombiye yakın olan peteklere mutlaka termo vana takılmalı ve az kullanılan odaların petekleri kapatılmayıp düşük ısıya ayarlanmalıdır.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Dün akşam 6 da eve gelince 60 dereceye ayarlıydı ve 7 m3 yakmıştı. 50 dereceye çekmiştim bu akşam geldiğimde 4 m3 yaktığını gördüm ev derece ile oynanmadı. Ben kombiye yakın olan peteklerin vanalarını kıstım basınç artması için sondaki peteklere basınçlı gitmesi için öyle yazıyordu bir sitede. Benim sistemim Petek’ten Peteğe değil kombi altında mobil sistem var oradan kapatıp açıyorum ayar yapmak için vanaları. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Şimdi birşey farkettim oda termostatı kombinin yandığını gösterir ibaresi mevcut 

4GoQ50.jpg

fakat kombide alev işareti mevcut değil sadece sirkülasyon yapıyor yanma yok 50 derece ayarlı kombi 40 derece de alevleniyor su geri dönüşü 50 derece olunca kombiyi söndürüyor ama sirkülasyon devam ediyor. Oda 22.5 olunca komple sirkülasyonda stop ediyor 21.5 olunca kombi devreye giriyor.

JOJNvq.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 saat önce, Fikret Özsoy yazdı:

Yoğuşma yüksek değil düşük ısılarda olur. Yukarıda yanlış bilgiler var. 55 dereceyi geçtikten sonra örneğin 60 70 gibi yoğuşma hemen hemen hiç olmaz. 40 50 derece arasında genellikle tam verim alınır ve yüzde 10 kadar bir verim sağlanabilir.

Tasarruf edilmek için kombiye yakın olan peteklere mutlaka termo vana takılmalı ve az kullanılan odaların petekleri kapatılmayıp düşük ısıya ayarlanmalıdır.

Hangi mesajda yanlış bilgi?

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
52 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Hangi mesajda yanlış bilgi?

Tahir Bey yüksek sıcaklılkta daha verimli yoğuşma olacağını yazmıştı dikkatimi çekti.

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş
Mehmet Göktürk
19 dakika önce, Fikret Özsoy yazdı:

Tahir Bey yüksek sıcaklılkta daha verimli yoğuşma olacağını yazmıştı dikkatimi çekti.

Evet o ters yazmış bence dili sürçmüş. Öyle şey olmaz tabi ki.

Benim koyduğum grafikte çok güzel anlatmış ancak sıcaklıklar Fahrenhayt.  120F=50 derece felan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İletimi okudum tekrar dil sürçmesi degil ama eksik bilgi. Şöyle ki 55 60 lı sıcaklıklarda da yoğuşma yapıldığını zannediyordum öyle değil gibi görünüyor. Teşekkür ederim bilgilendime için. 

Peki sormak istediğim iki soru var.

1- 60 derecede çalışan kombinin atık gazı neden soğuk. Yoğuşma olmuyor ise baca sıcaklığının sıcak olması gerekmez mi ?

2- Sıcaklık yükseldiğinde bacadan çıkan beyaz duman nedir ? Eski yoğuşmasız kombide böyle bir duman yoktu. Alt sıcaklıklarda bunda da yok sadece yüksek sıcaklıkta ortaya çıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
9 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Şimdi modülasyon işini araştırdım biraz ama bunu sanırım kombi kendisi uyguluyormuş kombinin modülasyonlu olması gerekiyormuş oda termostatları kuru kontak sadece ya var ya Yok bilgisi veriyorlarmış. 

Termostatinda modulasyonlu olmasi gerekli , buderusta hem on off hemde modulasyonlu modeller mevcut , kombininde modulasyonu desteklemesi gerekli, modulasyonlu kombiye on offta takilabilir

Buderus gb062 ile kullandığım termostat şu model RC10

5137336638ccc918d6b5a8960faa0e75.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
17 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

İletimi okudum tekrar dil sürçmesi degil ama eksik bilgi. Şöyle ki 55 60 lı sıcaklıklarda da yoğuşma yapıldığını zannediyordum öyle değil gibi görünüyor. Teşekkür ederim bilgilendime için. 

Peki sormak istediğim iki soru var.

1- 60 derecede çalışan kombinin atık gazı neden soğuk. Yoğuşma olmuyor ise baca sıcaklığının sıcak olması gerekmez mi ?

2- Sıcaklık yükseldiğinde bacadan çıkan beyaz duman nedir ? Eski yoğuşmasız kombide böyle bir duman yoktu. Alt sıcaklıklarda bunda da yok sadece yüksek sıcaklıkta ortaya çıkıyor.

1- Yoğuşma anahtarı yok aç kapa gibi. Hani turbo devreye giriyor diyenler vardır ya. onun gibi olay. siz derece 60 da olsa bile yine yoğuşma devresinden dolaşarak giren havayı ısıtmak için kullanılıyor çıkan hava. o nedenle ısı değişimi oluyor. Ancak havanın özgül ısısı ve buharın özgül ısısı, suyun yoğuşma/buharlaşma ısısından kat be kat düşüktür. Bu nedenle 1 kg su buharının 1 derece soğutulması ile 1 gram buharın yoğuşması aynı ısıyı kullanır.  (540cal/gr diğeri 0.48 cal/gr)

2- bacadan yoğuşma olmadan çıkan buhar havayı görünce o sıralarda artık yoğuşup görünür hale geliyor. Bacadan çıkan buhar yoğuşma azalıyor yok demektir.

BKZ:  https://www.wikizero.com/tr/Özgül_ısı

https://www.wikizero.com/tr/Buharlaşma_ısısı

not. 

eski yoğuşmasızda görmüyordunuz çünkü çok sıcaktı. görünmez haldeydi. hava çok soğuk olsa (erzurum vb) görürdünüz. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Teşekkür ederim Mehmet hocam.

Kullanım kılavuzu ve servis mağduruyuz yine diyelim... İnatla en yüksek sıcaklığa ayarlayın yazıyor ve diyorlar. Oda termostatı takıldığında. 

Bu ay bu şekilde kullanmaya devam edeceğim,önümüzde ki ay ise 45-55 derece bir sıcaklıkta deneyeceğim bakalım tüketimler nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1 kilo suyun yoğuşması, 100 kilo (litre) suyu 11,25 derece ısıtabiliyor anlamına geliyor bu.  Az değil yani.     540/0.48 = 1125

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören
1 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Kullanım kılavuzu ve servis mağduruyuz yine diyelim... İnatla en yüksek sıcaklığa ayarlayın yazıyor ve diyorlar. Oda termostatı takıldığında. 

Bu ay bu şekilde kullanmaya devam edeceğim,önümüzde ki ay ise 45-55 derece bir sıcaklıkta deneyeceğim bakalım tüketimler nasıl olacak.

Servis termostat montajini yaptığında kombiyi 60 a ayarladi bende dedimki bu isida yoğuşma yapamaz, servisin cevabi şu oldu ; modulasyon var o 60 a çıkmaz merak etme .. tabi ben servis gidince 55 e indirdim :D şuanda da 52 ye set edili

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Bunun nedenini biliyorum aslında.

Eğer düşük sıcaklığa ayarlarsanız gün gelir soğukta termostatınız sürekli ON olsa bile ev ısınmaz. Siz de "bu ne len" demeye başlarsınız. Bu birinci sebep.

İkinci sebep ise kombi çalışırken 150 W gibi bir elektrik harcıyor. Şimdi 30 dk %80 verimle 70 derecede mi çalışmak verimli yoksa 4 saat %95 verimle 50 derecede mi? Birinde 75W/saat diğerinde 600W/saat elektrik yakılacak.

Bu ciddi mesele ve yanıtını bilmiyorum. Muhtemelen yine verimlilik öndedir.

Ancak konfor ve histeresiz gecikmesi, derece yüksek olursa daha iyi olur bu kesin. Öte yandan dereceği yüksek yapmanın önemli sorunlarından biri duvarlarda is lekesi oluşması. Bu da bir faktör.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Çıkıyor çıkıyor :D

Şöyle kabaca bir araştırma yaptım. Kombi ısınma vs ile ilgili sitelerde bile çok net cevaplar yok. Sanırım bu konu referans olacak. Kombi ustaları bile bize eğitimlerde böyle gösterildi diyerek inatla en yüksek sıcaklığı savunmuşlar

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
6 dakika önce, Tuna İşgören yazdı:

Hocam kombi 55 derece yanarkende baya duman çıkıyor bacadan yoğuşma tahliye borusundan baya bi su akıyor @Mehmet Göktürk

Ne demek istediniz anlamadım?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Günlük değil de aylık ortalama ile deneyeceğim ama önümüzde ki ayın daha soğuk olacağını düşünürsek net sonuc alabilir miyim bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Alamazsınız. 55 te keyfinize bakın.

laboratuvar şartlarında ölçmeyince bunlar pek anlaşılmaz.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bir de 60 dan 55 e düşerek ısınma hızında cok büyük zaman kaybı yaşayacağımı düşünmüyorum ama yoğuşma verimini yukselterek daha fazla tasarruf edebileceğimi düşünüyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...