İçeriğe Yönlendir

Opel Tigra-B Far Sorunu

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Dün gündüz trafikde seyir ederken kırmızı ışıkda durduk,önümdeki aracın yansımasından benim farların birinin yanmadığı farkettim.Akşam eve döndüğümde kaputu açtım ampülü çıkardım ama ampül yanıyor.Ampülü yerine taktıkdan sonra eğilip iki farada baktım.Sol far gözümü alacak derecede ışıtıyor ama sağ far çok cansız sanki torpido lambası gibi aydınlatıyor.Bu farlar mercekli.Merceklerini söksem (sökülebiliyorsa şayet)bir düzelme olurmu.Yada yeni bir çift farmı almalıyım.Tecrübeli arkadaşlardan fikir rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Başka ampul denediniz mi? Mesela ampulleri sağ sol yer değiştirin sönük yanan ampul solda da sönük kalıyorsa ampuldendir. Hemen far almaya gerek yok :) sebebi başkadır onun.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Önce ampul değişimi denenmeli. Ancak @Mehmet Ozyurek Megane2'lerin mercekleri de inanılmaz kararıp aydınlatma performansı çok düşüyor. Bu sebeple ihtimal veririm kararmaya.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Halojen H7 yerine xenon takıldı ise, haklısın.. inanılmaz derecede kararabilir.. 

Yada, her hangi bir yerinden toz aldı ise, toz sıcakla pişip, koyu bir katman oluşturabilir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Halojen H7 yerine xenon takıldı ise, haklısın.. inanılmaz derecede kararabilir.. 

Yada, her hangi bir yerinden toz aldı ise, toz sıcakla pişip, koyu bir katman oluşturabilir.. 

Megane2'ler halojenle bile kararabiliyor. Yani olmayacak bi şey değil, o yüzden şeeettiydim :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Sanmıyorum ki,  Fatihin ifadesiyle torpido lambası kadar aydınlatma, kararma yüzünden olsun.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

O kadar kararmış olamaz. Bence önce ampulü değiştir Fatih. 

Mehmet abi led ampül takmıştım,yuvasından çıkardım şiddeti yeterince iyi.Yuvaya takınca ampül sönük kalıyor.

3 saat önce, Ersen Tapan yazdı:

Mercek kararmış olabilirmi acaba ?

Kararmış olsa dışarıdan farkedilirdi değilmi?Diğer far merceği ile aynı tonda duruyor.

2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Kazara 24 volt ampül takılmış olmasın?

12 volt led ampül var.

3 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Başka ampul denediniz mi? Mesela ampulleri sağ sol yer değiştirin sönük yanan ampul solda da sönük kalıyorsa ampuldendir. Hemen far almaya gerek yok :) sebebi başkadır onun.

Görüntü mercekten gibi başka ampül takıp deneyeyim.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aracı aldığımızda üzerinde xenon vardı.Ben onları söküp normal ampül taktırmıştım.Belki bu sebep ile mercekleri yemişde olabilir değilmi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Fatih Sarıkaya yazdı:

Aracı aldığımızda üzerinde xenon vardı.Ben onları söküp normal ampül taktırmıştım.Belki bu sebep ile mercekleri yemişde olabilir değilmi?

O halde Emmi'nin dediğine geliyoruz. Mercekler xenon yüzünden ölmüş.

İlacınız İlker Kemal

https://alfa.sahibinden.com/

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
3 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Kararmış olsa dışarıdan farkedilirdi değilmi?Diğer far merceği ile aynı tonda duruyor.

Çok tecrübem yok bu konuda ama xenon sıkıntı yaratıyor halojen merceklerinde.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

O halde Emmi'nin dediğine geliyoruz. Mercekler xenon yüzünden ölmüş.

İlacınız İlker Kemal

https://alfa.sahibinden.com/

Aradım konuştuk.Farları söküp göndermem lazım.Farları sökünce farsız aracı kullanma şansım olmayacak :) bu sıkıntı olabilir.Xenon mercek ve ampülü takacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

sağ sol ampülleri değişip deneyin

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Led ampül demişsiniz. Led ampülden zaten yeterince verim alamazsınız. Led ampülün birinin odaklamasını sağlayabildiniz ama diğerini sağlayamadığınızı düşünüyorum. Bu detay sanırım herkesin gözünden kaçtı. Aracın üzerindeki mercekler halojen ise halojen ampül takıp deneyin.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
20 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İlker ilaç gibidir. Selamımızı iletin lütfen.

Selam söyledim Mehmet abi onunda selamı var.

9 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Led ampül demişsiniz. Led ampülden zaten yeterince verim alamazsınız. Led ampülün birinin odaklamasını sağlayabildiniz ama diğerini sağlayamadığınızı düşünüyorum. Bu detay sanırım herkesin gözünden kaçtı. Aracın üzerindeki mercekler halojen ise halojen ampül takıp deneyin.

Led ampülü yuvadan çıkardım tekrar taktım,Yuvanın içinde döndürdüm eğdim büktüm ama netice aynı kör,diğeri çok şiddetli.Halojen ampülü henüz deneyemedim.İlker ustaya gönderecem farları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...