İçeriğe Yönlendir

İnsignia - Radyatör Çatlağı ve Su Eksiltme

Cem Dilmen

Recommended Posts

Cem Dilmen

Arkadaşlar merhabalar...
Yaklaşık 2 ay önce  ısıtma sisteminin çalışmaması sonucu Çankır'da götürdüğüm ustam soğutma suyunun çok azaldığını söyledi ve inceleme sonucu radyatörün pres yerinde bir sızıntı olduğunu belirtti. Araç 2016 model İnsignia, radyatörler plastik ve tamiri de pek mümkün değil. En azından bana söylenen bu. Aracın geçmişinde 2016 da radyatörün değiştiğini öğrendim. Buradaki ustam pres yerine bir kaç işlem yaptı ve Würth radyatör sızıntı önleyici falan koydu ancak akıntı devam ediyor. Sıcakta hiç bir sorun yok ama soğuk havada aracın altına 10 saatlik bekleme sonrasında bir miktar akıntı oluyor. Ciddi bir eksilme yok 1 ayda 300-400 ml ancak eksiliyor antifiriz. Ama sonuçta bir akıntı var ve can sıkıyor. Radyatörü sordum 1200 TL bir fiyat verdiler. Serviste yapılırsa 1500 ü bulacak. 
Şimdi sormak istediğim şey şu; Radyatör tıkayıcılardan tekrar kullansam bir zararı olur mu?, Bir de 1 yıl önce radyatör yetkili serviste değişti ise bu parçaların zaten 2 yıl garantisi olmuyor mu, tekrar değişim isteyebilir miyim?. Tamir diye bir şey hakikaten yok mu?.

Bu arada araç İnsignia cosmo 1.6 CDTI ve henüz 13000 de. Ben aldığımda 8000 de idi. 
Teşekkür ediyorum...

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Radyatörün alüminyum kısmına kaynak hariç geri kalan tamirler(plastik kaynağı vs) pek verimli olmuyor malesef hocam. Tıkayıcı da tavsiye etmiyorum ben, servise gidene kadar belki kullanılır ama uzun vadede sıkıntı çıkarmaya gebedir. Aynı servise gidip göstermekte fayda var. Geçmiş olsun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Aracın garantisi henüz bitmemiş.Radyatör serviste takıldıysa(darbedenmi değişmiş, yoksa fabrikasyon sorundanmı) oda  bildiğim kadarıyla 1 yıl garanisi vardır. Servis ile konuşmanızda fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şayet değişen radyatör garantiden değişti ise, eski radyatörün garantisi kadar garantisi vardır. Örnek, Araç 01/01/2016 da trafiğe çıktı ise ve radyatör bugün garantiden değişmiş olsa, yeni takılan radyatörün garantisi 31/12/2017 de biter..

Sonuç, aracın garantisi hala devam ediyor muhtemelen garanti kapsamına girer bu.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, Cem Dilmen yazdı:

Radyatör tıkayıcılardan

toros zamanı motor tekniğinde iş yaparlardı artık motora zarar bile verir. insigna hiç sormadım ama 1500 TL lik bir radyatör de hiç duymamıştım. iyice araştırmış olduğunuzdan eminim ama bir daha sorsanız?

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
52 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

toros zamanı motor tekniğinde iş yaparlardı artık motora zarar bile verir. insigna hiç sormadım ama 1500 TL lik bir radyatör de hiç duymamıştım. iyice araştırmış olduğunuzdan eminim ama bir daha sorsanız?

Evet çağlar bey gm marka imiş muadil yokmuş, hem yetkili servis hem de opel parça tedariçisi arkadaşıma sordum ikisi de aynımfiyatı verdi.

9 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam siz antifirizi saf olarak mi kullaniyorsunuz?

Evet Mehmet hocam. Suyla karıştırsam daha iyi mi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Suyla karistirmayinca 

1- radyatoru deler. Sekil 1a

2- ozgul isisi duser motoru sogutamaz

3- ilginc bi sekilde donma sicakligi kotulesir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 dakika önce, Cem Dilmen yazdı:

Evet Mehmet hocam. Suyla karıştırsam daha iyi mi olur.

-25 -30 olacak şekilde ölçerek eklemek gerekir hocam.. 

Aksi durumda, evet donma olmaz ama soğutma yetersiz olabilir, bunun da ötesinde, genellikle eski araçlarda yaşanan durum: oksitlenmiş yerler çözülür, yada deformeye yatkın yerler deforme olur. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
21 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

freezept.gif

Aluminyumu da eritir denir

60 antifreeze 40 su mudur anladığım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hayir

50 50 ya da 60 40 (af)

Su cogaldikca akiskanlik iyilesir ve ozgul isi artar

50 iyidir

cp.gif

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yukardaki grafiğe göre yaşanılan yöreye göre antifreeze max. %65 i geçmemeli gibi görünüyor. Ülkemiz için en soğuk zaman ve yerde % 45-50 yeterde artar gibi...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Antifriz arttıkça devirdaim düşüyor.. Dolayısı ile ısı transferi düşüyor.. 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Bende farklı bir açıdan yaklaşayım. Piyasada çeşit çeşit antifiriz var. Örneğin geçen sene bauhous'dan  güneş enerjisine koymak için ucuz olduğunu düşündüğüm 25 tl lik bir antifiriz aldım. Merak ettim sırf ölçtürmek için ustama gittim. Üzerinde -40 yazıyordu bu kadar olamaz dedim -10 çıktı :biggrin:. Şimdi bunu aracımıza koyacak olsak yinede sulandıracağız mı? Zaten -10 yeterli düşüklükte değil. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
14 dakika önce, Serkan Aktay yazdı:

Bende farklı bir açıdan yaklaşayım. Piyasada çeşit çeşit antifiriz var. Örneğin geçen sene bauhous'dan  güneş enerjisine koymak için ucuz olduğunu düşündüğüm 25 tl lik bir antifiriz aldım. Merak ettim sırf ölçtürmek için ustama gittim. Üzerinde -40 yazıyordu bu kadar olamaz dedim -10 çıktı :biggrin:. Şimdi bunu aracımıza koyacak olsak yinede sulandıracağız mı? Zaten -10 yeterli düşüklükte değil. 

üstünü okuycan tabi sulu mu değil mi diye.

bunlardan konulacak: (üstünü okuyunuz)

elf.antifiiriz.kod.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Onun %90 ı su zaten :)

Ancak durum farklı.
Bahsettiğin ürün üstünde derece varsa alkolden ibarettir.
Yani cam suyudur o. Güneş enerjisine de olacağından şüpheliyim.
Antifrizde derece yazmaz. Saftır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi anlamadığım, radyatör garantili değil miymiş?

Bilmiyoruz henüz.
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
15 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

üstünü okuycan tabi sulu mu değil mi diye.

bunlardan konulacak: (üstünü okuyunuz)

elf.antifiiriz.kod.jpg

Çok güzel bir araç almışım kullanılan antfrizi bile kalite kokuyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...