İçeriğe Yönlendir

Fiesta VII - Göğüsün İçinden Gelen Ses

Emir Yapıcı

Recommended Posts

Emir Yapıcı
(düzenlendi)

Selamlar herkese

2017 1.4 benzinli Titanium X Fiesta’ma bir süredir aux girişi ekleme isteğim vardı (hatta başka başlıkta tartışılmıştı). Bugün işin ilk kısmı olan yazılımsal tarafını halletmek üzere arabayı Forscan’a bağladım. Aux input ve devirli otomatik kilitlenmeyi aktifleştirdikten sonra göğüsün içinden gelen bir “brrrrrr” sesi farkettim. Bu ses kontağı açınca gelmeye başlıyor, motor çalışırken devam ediyor, kontağı kapatınca gidiyor. Hava yönlendirme motorundan gelmediğinden eminim. 

Sizce bu ses hep var mıydı ve ne sesi? Forscan ile modül konfigurasyonu yapmak böyle bir sonuç doğurabilir mi?

Teşekkürler

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Otomatik klimanız var sanırım. Klima ısı algılayıcı fan bu. Forumda çokça görüşüldü. Genel sonuç, fan sökülüyor :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Otomatik klimanız var sanırıml. Klima ısı algılayıcı fan bu. Forumda çokça görüşüldü. Genel sonuç, fan sökülüyor :)

Herhangi bir müdahale sonrası genelde araç dinlenir ve bu tür şeyler fark edilir.. 

Sonuç, ya ses duymazdan gelinecek. Yada sökülüp temizlenecek.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emir Yapıcı
4 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Otomatik klimanız var sanırım. Klima ısı algılayıcı fan bu. Forumda çokça görüşüldü. Genel sonuç, fan sökülüyor :)

Evet otomatik klima var da daha 6. Aydan böyle birşey yapması üzdü:) Haftasonu teybi sökmek için oraları dağıtacağım, nereden geliyor tam tespitini yaparım artık.

O ses hep vardı yani öyle mi Sani hocam?

Ben paranoyak modunu açtım çünkü:)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayır hayır, hep olamaz. Fan, toz kir tutunca balansını bozuyor ve ses yapıyor. Tabi üretim hatalı da olabilir, o ayrı.

Teyp için dağıtmadan evvel bence servise götürün ki, ücretsiz halletsinler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Genelde, Direksiyonun sağ altlarına doğru, bir lira kadar bir alanda bozuk para koyacak şekilde ızgarası olan bir yerdir.. 

Fiestada tam yerini bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Emir Yapıcı
11 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Genelde, Direksiyonun sağ altlarına doğru, bir lira kadar bir alanda bozuk para koyacak şekilde ızgarası olan bir yerdir.. 

Fiestada tam yerini bilmiyorum. 

Tam olarak dediğiniz yerde Mehmet bey. Yarın servisle görüşüp @Sani Gerşon beyin dediği gibi teypten önce yaptıracağım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emir Yapıcı

@Mehmet Ozyurek @Sani Gerşon selamlar.

Sesin tam olarak kaynağını çözdüm. Ses, arabanın kabin içi soğukken geliyor, yarım saatlik kullanımdan sonra kabin ısınınca ses tamamen kesiliyor. Sesi daha önce duymamış olma sebebim arabayı yazın almış olmam ve havanın hiç bu kadar soğumamış olması, yani ses aslında orada yoktu  :D 

Sonuç olarak arabayı servise götürüp göğsü söktürmekten vazgeçtim çünkü muhtemelen orada o ses çıkmayacak. Hava sıcakken de gelmeye başlarsa kendim yaparım artık. İçimi rahatlattınız vallahi, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Göğüs sökülmeyecek.
Sadece direksiyon alt kısmındaki kısım açılacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Doğa Torpil

Herkese merhaba,

Bu ses benim 2009 titanium dan da gelmeye başlamıştı. O küçük fan'ı söktüm ve temizledim, ses azaldı ama yine de gitmedi. Yurtdışında bunun için BA61-19F647-AA parça koduyla araya adaptör yapıldığını gördüm.

Tr de de internetten bir sitede buldum ve sipariş verdim. Akşama fotoğraflarıyla birlikte paylaşacağım. Umarım kesilir, ve bu dertten muzdarip olan arkadaşlar için çözüm olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
9 dakika önce, Doğa Torpil yazdı:

Herkese merhaba,

Bu ses benim 2009 titanium dan da gelmeye başlamıştı. O küçük fan'ı söktüm ve temizledim, ses azaldı ama yine de gitmedi. Yurtdışında bunun için BA61-19F647-AA parça koduyla araya adaptör yapıldığını gördüm.

Tr de de internetten bir sitede buldum ve sipariş verdim. Akşama fotoğraflarıyla birlikte paylaşacağım. Umarım kesilir, ve bu dertten muzdarip olan arkadaşlar için çözüm olur.

Açıklaması bile dediğiniz gibi yazılmış :D

https://www.esenbogaotomotiv.com/Urunler/GOSTERGE-TABLOSU-FANI/70391

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğa Torpil
(düzenlendi)

Evet Sani, burdan aldım ben de aslında :)

Aslında Almanyada tanıdıklar var ordan sipariş verecektim ama hazır burda bulmuşken uğraşmaya deymez dedim.

Parça çok güzelmiş ortası kauçuk, akşam takmak için can atıyorum. En başından neden düşünmemişlerse :(

tarihinde Doğa Torpil tarafından düzenlendi
Yazım yanlışı düzeltme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Herkese merhaba,
Doğa bey merakla bekliyorum.nereleri ne sekilde sokerek nasil yaptiginizi anlatir iseniz makbule gecer.Tesekkurler.
Yorum bağlantısı
Doğa Torpil

Herkese tekrar merhaba,

Bu akşam adaptörü deneme fırsatım oldu. Takmak sadece 20 dk'mı aldı. Ses sorunu çözüldü kabul ediyorum ama çok küçük bir sivrisinek vızıltısı gibi yine de duyuyorum.

Aşağıda videoyu paylaşıyorum. Videonun 35. saniyesinden sonra adaptörü taktıktan sonraki halini dinleyebilirsiniz.

Takarken de çok zorlanmadım açıkçası.

Öncelikle ön Göğüsü açıyoruz.

vP4VWr.jpg

oV7p4R.jpg

Daha sonra klima kontrolünün kenarındaki 4 vidayı söküyoruz ve yerinden çıkarıyoruz.

1EdBO5.jpg

Hemen sol köşede adaptör elimize geliyor.

lZ1p5g.jpg

Daha sonra aldığım adaptörü üstüne taktım ve sensörü yuvasına tekrar taktım.

Aldığım ürün fotoğrafları:

nlrp0B.jpg

VDYNWj.jpg

Z3dpoo.jpg

Bz2N7Q.jpg

Umarım bu durumdan muzdarip olan arkadaşlar için en azından çözüm olmuştur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Semih Keskin
Emir Yapıcı yazdı:

Selamlar herkese

2017 1.4 benzinli Titanium X Fiesta’ma bir süredir aux girişi ekleme isteğim vardı (hatta başka başlıkta tartışılmıştı). Bugün işin ilk kısmı olan yazılımsal tarafını halletmek üzere arabayı Forscan’a bağladım. Aux input ve devirli otomatik kilitlenmeyi aktifleştirdikten sonra göğüsün içinden gelen bir “brrrrrr” sesi farkettim. Bu ses kontağı açınca gelmeye başlıyor, motor çalışırken devam ediyor, kontağı kapatınca gidiyor. Hava yönlendirme motorundan gelmediğinden eminim. 

Sizce bu ses hep var mıydı ve ne sesi? Forscan ile modül konfigurasyonu yapmak böyle bir sonuç doğurabilir mi?

Teşekkürler

Merhabalar. 2017 Fiesta Trend X paket araç sahibiyim. Aracıma Forscan ile bağlandım. Aux açmak için gerekli noktaya kadar geldim ama Aux'a tıklayınca 4 seçenekten birini seçmemi istiyordu. Hangisini seçip, kaydetmeliyim bilemedim. Yardımcı olur musunuz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...