İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Hız Sabitleyici Eklemek

Fatih Öztürk2

Recommended Posts

Önder Özcan
28 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
48 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:
3 takım var önde . led kafi mi?

Gündüz farı olan tip deme sakın

Desin desin

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erdem Bozok

Fatih bey iyi günler forma yazdıklarınızı okudum. Bendede 2010 model dizel otomatik 2 bin trend modeo var. Hız Sabitleyici Eklemek istiyorum. acaba bu konuda yardımınızı rica edebilirmiyim.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
20 dakika önce, Erdem Bozok yazdı:

Fatih bey iyi günler forma yazdıklarınızı okudum. Bendede 2010 model dizel otomatik 2 bin trend modeo var. Hız Sabitleyici Eklemek istiyorum. acaba bu konuda yardımınızı rica edebilirmiyim.

Erdem bey, öncelikle modifiyeli bir elm327 kablo ve hız sabitleyici tuşları temin etmeniz gerekiyor. Bunları bulduktan sonra iş çok kolay.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozok

anladım ben bunları bulmaya çalışayım acaba alabileceğim tavsiye edeceğiniz bir yer varmı 

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
14 saat önce, Erdem Bozok yazdı:

anladım ben bunları bulmaya çalışayım acaba alabileceğim tavsiye edeceğiniz bir yer varmı 

Tuşları Ebay dan abime aldırdım. Ancak ankaradaki çıkmacılarda var diye duymuştum. Yani çıkmacıları arayıp sorabilirsiniz. Diğer kablo için google da modifiyeli elm327 yazarsanız birsürü bulabilirsin. 

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Özgür Eriş

Herkese merhabalar.2010 model trend 2000 tdci otomatik mondeo aracıma hız sabitleyici taktım proğramdan aktif ettim,taktığımda yanmayan tuş ışıkları yazımla aktif edince yandı, fakat bir türlü çalıştıramadım.Hız sabitleyiciyi yolda devreye almak için bir tuş kombinasyonumu var bilemiyorum.Yardım edermisiniz. teşekkürler .

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Focus gibiyse sol üstten "on" tuşu ile aktif edip, istediğiniz hıza gelince sağ üstten "set +" tuşu ile sabitlenmesi lazım. Hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Özgür Eriş

on yazan bir tuş yok sol üstte gösterge işaretli bir tuş var.Aktif olunca ekranda bir simge belirmesi gerekli diye biliyorum ama belirmedi.Yazılımla aktif etmeden önce tuş ışıkları yanmıyordu şimdi ışıkları da yanıyor yani aktif edildi ama bir türlü devreye alamadım yolda.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bu şekilde değil mi? Ön yapınca yanmıyor, set yapınca yanıyor yolda.d8c2e2a08a443ca12db8c3a8d6ff31bb.jpg

Yorum bağlantısı
Özgür Eriş

Evet tuşlar bu şekilde ama hiçbir şekilde aktif olmadı.Farları açınca tuşların aydınlatmaları açılıyor ama on yada set yaptığımda ekranda bir ikon yada çalışma belitisi yok.70 km ve üzeri hızlarda da denemeler yaptım ama sonuç yok.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Belki yaptınız ama affınıza sığınarak tekrar hatırlatayım, 40 km üzeri hızda giderken önce "on" tuşuna basarak hazır hale getiriyorsuz, sonra 40 km/h  üzeri istediğiniz bir hızdayken set + tuşuna basarak çalıştırıyorsunuz. Frene basınca devreden çıkar.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Belki yaptınız ama affınıza sığınarak tekrar hatırlatayım, 40 km üzeri hızda giderken önce "on" tuşuna basarak hazır hale getiriyorsuz, sonra 40 km/h  üzeri istediğiniz bir hızdayken set + tuşuna basarak çalıştırıyorsunuz. Frene basınca devreden çıkar.
+1

Ve debriyaj a basınca da devreden çıkar
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
+1

Ve debriyaj a basınca da devreden çıkar
Evet, burada arac otomatik o yuzden debriyaji yazmadim ben de [emoji4]
Yorum bağlantısı
Özgür Eriş

on tuşuna basınca ekranda devreye girdiğine dair bir uyarı alamadım,yani hız sabitleyiciyi aktif edince ekranda bir işaret belirmiyor acaba tesisatta bir eksiklik olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
on tuşuna basınca ekranda devreye girdiğine dair bir uyarı alamadım,yani hız sabitleyiciyi aktif edince ekranda bir işaret belirmiyor acaba tesisatta bir eksiklik olabilir mi ?

Çıkmıyor zaten, hızı sabitlemek için set tuşuna basınca, hız sabitleniyor ve ışık yanıyor Focus da, Mondeo da öyledir büyük ihtimal
Yorum bağlantısı
Özgür Eriş
19 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:
36 dakika önce, Özgür Eriş yazdı:

Çıkmıyor zaten, hızı sabitlemek için set tuşuna basınca, hız sabitleniyor ve ışık yanıyor Focus da, Mondeo da öyledir büyük ihtimal

Hiçbir ışık yanmıyor set tuşuna basınca benim araçta.uygulamadaki yönergeyi tam olarak yaptım BCM menüden cruise kontrol açtım(tuşları taktığımda tuş aydınlatma ışıkları yanmıyordu BCM menüden işlemi yapınca ışıklar da yandı)

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Bence tekrar tekrar bilgisayara bağlayıp aktif olup olmadığnı kontrol edin. Aktif olunca ekranda zaten cruise control görünüyor. ON a basınca standby olarak görünür. Aktif olunca da ekranda aktif yazıyor benimki. Ben tuşları takmadan aktif etmiştim. Tuşları takana kadar ekranda herhangi birşey çıkmıyordu. Tuşları takınca crusise control aktif oldu. Olmadı bağlantılar kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Merhaba arkadaşlar. 

Bizde 2 tane S-Max araç var. Biri Titanium X, diğeri de yurtışından gelme ve ruhsatta 2.0 TDCI yazan bir model. İki araç arasında da farklar var. Birinde olan özellik diğerinde yok. Mesela; Titanium X olanda hız sabitleyici var, cam tavan var, ön koltuk arkalarında masa var diğerinde bunlar yok. Ayrıca bu araç 5 kişilik. Diğerinde ise; yokuş kalkış desteği var, Webasto var, koltuk ısıtma var, Converse+ gösterge var fakat hız sabitletici yok. Ve bu araç da 7 kişilik. Böyle daha bir çok farklar var aralarında...

Neyse konuya gelmek istiyorum: 

Hız sabitleyici olmayan modele hız sabitleyici takmak istedik. Ben internetten 2.el bir Mondeo direksiyonu buldum ve tuşları taktım. Zaten Mondeo/S-Max/Galaxy direksiyonları aynı. Şuan hız sabitleyicinin ışıklar yanıyor fakat Cruze devreye girmiyor. Bunun için yukarıda da arkadaşların bahsettiği gibi modifiyeli ELM ile özelliği aktif hale getireceğiz. Yüksek ihtimalle Cruze çalışacaktır. 

Belki biz hiç uğraşmadan yaptırırız diye yetkili servise gittim özelliği açtırmak içini adamlar durumdan bihaberler :)  Beyinin değişmesi lazım falan diye komik şeyler söylediler :) 

Araç şuan şehirdışında olduğu için. haftasonu ELM ile aktif hale getirmeyi düşünüyoruz. Sonucu tekrar bildireceğim.

Yorum bağlantısı
Özgür Eriş

Sonucu merakla bekliyorum,çünkü bende taktım tuşları ELM kablo ile yukarıda tarif edilen işlemi de yaptım ama aktif edemedim.Merakla beklemekteyim.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
32 dakika önce, Özgür Eriş yazdı:

Sonucu merakla bekliyorum,çünkü bende taktım tuşları ELM kablo ile yukarıda tarif edilen işlemi de yaptım ama aktif edemedim.Merakla beklemekteyim.

Yaptığımız zaman haber vereceğim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Clock spring uygun mu.
Parça kataloğundan bakılmalı.
Fren müşürü uygun mu bağlantı gerekli mi. Buna da bakılmalı. Gerekiyorsa değişmeli bu parçalar.

Tesisat uygun mu. Clock spring ve ecu arasında ek bağlantı gerekli mi.
Orijinal cc’li bir araçla kıyaslanabilir

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
9 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Clock spring uygun mu.
Parça kataloğundan bakılmalı.
Fren müşürü uygun mu bağlantı gerekli mi. Buna da bakılmalı. Gerekiyorsa değişmeli bu parçalar.

Tesisat uygun mu. Clock spring ve ecu arasında ek bağlantı gerekli mi.
Orijinal cc’li bir araçla kıyaslanabilir

Ben düğmeleri takınca ışıklar yandı, güç geldi. Yüksek ihtimal ile ELM bu işi çözecek. Araç şuan şehirdışında. Haftasonu veya Pazartesi-Salı operasyonu yapacağız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özgür Eriş
On 08.12.2017 at 10:59, Fatih Öztürk2 yazdı:

odifiyeli elm cihazı. Bizdeki modifiyeli cihazlarla aynıdır.

Hala beklemedeyiz bir haber yok :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...