İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Yağ Soğutucu Termostatı Sorunu

Serkan Araç

Recommended Posts

Serkan Araç

Merhabalar 

Bugun ıstanbuldan kocaeline gittim yolda açıktı. 100-110 ıle gıttım geldım genelde fakat hızlı gıttıgımde bırsey farkettım. Hararet gostergesı ortada degildi. Ilk baslangıncdan sonrakı cızgıdeydı. Bu normal mi ? Araç durdugunda yada trafıkde ıse tam ortaya geliyor. Bu yakıtı etkılermi ? Uzun yolda neden boyle oldu anlamadım. Sorun nerde acaba 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Aracın performanslı çalışabilmesi için yeterli sıcaklığa gelmesi gerekir diye biliyorum :) 

Yorum bağlantısı

Dizelse normal, benim lagunanada  uzun yolda soğurdu, 

benzinli broadway ile 160 la giderken hararet yerinden kalkmazdı , ama mola için durduğumda anında 90 a vururdu sıcaklık yada şehir içine girdiğimde yavaşlayınca :D 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

benzinli broadway ile 160 la giderken hararet yerinden kalkmazdı , ama mola için durduğumda anında 90 a vururdu sıcaklık yada şehir içine girdiğimde yavaşlayınca [emoji3] 
Dci verimli. Stabil hali bile diğer dizel motorlardan aşağıda.
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Koçbıyık

Normal değil, benzinli ya da dizel. Termostat kaçırıyor olmalı, yağ soğutucusuna katılmıyorum. Yağ soğutucusu termıstatın kapamaması daha çok hararet yapar bildiğim kadarıyla.
Benim başıma da gelmişti, seri bir dizi problemlerin başlangıcı sonucu mu bilmiyorum ama termostatın değişmesi bile fayda etmemişti. Sonraki araçlarımdan birinde daha oldu aynı şikayet. Termostat değişti sorun çözüldü. Umarım sizin ki de sadece öyledir. Mondeolarda termostatın içindeki parça değişir, tümü değişmez. İşçilik önemli bence...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Araç

Merhaba araç dizel mesela bugunde yaklasık suan 30 km yaptık hava yagmurlu hararet en fazla bırıncı cızgıye geldı kalprıferde bıraz acık. Yanı bu nırmalmı degılmı anlamadım acıkcası :D

24 dakika önce, Alper Koçbıyık yazdı:

Normal değil, benzinli ya da dizel. Termostat kaçırıyor olmalı, yağ soğutucusuna katılmıyorum. Yağ soğutucusu termıstatın kapamaması daha çok hararet yapar bildiğim kadarıyla.
Benim başıma da gelmişti, seri bir dizi problemlerin başlangıcı sonucu mu bilmiyorum ama termostatın değişmesi bile fayda etmemişti. Sonraki araçlarımdan birinde daha oldu aynı şikayet. Termostat değişti sorun çözüldü. Umarım sizin ki de sadece öyledir. Mondeolarda termostatın içindeki parça değişir, tümü değişmez. İşçilik önemli bence...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

13 saat önce, Ozer Oz yazdı:

benzinli broadway ile 160 la giderken hararet yerinden kalkmazdı , ama mola için durduğumda anında 90 a vururdu sıcaklık yada şehir içine girdiğimde yavaşlayınca :D 

14 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Benzinli mi dizel mi ?

Merhaba araç dizel mesela bugunde yaklasık suan 30 km yaptık hava yagmurlu hararet en fazla bırıncı cızgıye geldı kalprıferde bıraz acık. Yanı bu nırmalmı degılmı anlamadım acıkcası :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normal değil. 3-5 km de hararet normale gelmeli ve düşmemeli.
Termostatı değiştirin.

Tapatalk imzamızı kapatalım lütfen

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Hava çok soğuksa normal sayılabilir ben geçen sene gece -12 derecede yarım saat yol gittim hızım 80-100 dü hararet 90 a çıkmadı

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Soguk sicak gece gunduz yaz kis yagmur camur kar gunes dere tepe otoban stabilize yokus inis rolanti vites hararet 90 dan asagi iniyorsa veya 90 a hic cikmiyorsa (belirli bir mesafe katedildigi zaman 5 km ideal bazi araclarda farklilik olabilir biraz sapabilir sicaklik farkettirebilir) aracta sorun var demektir. Bunun normali anormali olmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Soguk sicak gece gunduz yaz kis yagmur camur kar gunes dere tepe otoban stabilize yokus inis rolanti vites hararet 90 dan asagi iniyorsa veya 90 a hic cikmiyorsa (belirli bir mesafe katedildigi zaman 5 km ideal bazi araclarda farklilik olabilir biraz sapabilir sicaklik farkettirebilir) aracta sorun var demektir. Bunun normali anormali olmaz.

+1

Tapatalk imzamızı kapatalım lütfen
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Değil. Dci kangoo harareti uzun eğimli yerde düşüyor. 70 derece civarında kalıyor. Motorun ısınması için 5 10 km gerekebiliyor çok soğuk havalarda. Zaten rölanti ibre oynamıyor
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Değil. Dci kangoo harareti uzun eğimli yerde düşüyor. 70 derece civarında kalıyor. Motorun ısınması için 5 10 km gerekebiliyor çok soğuk havalarda. Zaten rölanti ibre oynamıyor

Abi kangoo'nun OBD ile bi harareti ölç bakalım. MEgane'da düşüyordu, termostat değiştim milim oynamadı bir daha.

Duster'da da kontrol ediyorum, termostat derecesinden ne yukarı ne aşağı oynuyor meret.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İki kere değiştirdik, birinde meraktan körledik aynı. Motorun önü çok havadar

Normal şartta 88 derece

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

İki kere değiştirdik, birinde meraktan körledik aynı. Motorun önü çok havadar

Normal şartta 88 derece

Duster'ın önünü biliyorsun, oradan bile 80'den aşağı düşmüyor. Termostatım 80'lik.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
23 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Sani, sadece 105 böyle. 90lık 10 dakika içinde ısınıyor

Ne çektiysek o 5hp yüzünden çektik :p 110'luk canavar valla.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Abi motorda kronik varsa bu sicaklik gercegini degistirir mi :) Bolu tuneli rampasini eski ve yeni araclarimda -19 la viteste ikende rolantide inerkende hep 90 idi. 2 kere termostat degistirdik demissin. Acaba yuvasiyla veya kutuguyle mi degisiyor yoksa sadece termostat mi degisiyor Kangoo da? Kangoo yazinda ayni durumda mi?
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yazın dahi hararet geç yükseliyor, tabi kış kadar değil. Traffic o da aynı. Kütük sensör ile değişiyor. Radyatöre damla su gitmiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...