İçeriğe Yönlendir

Gümüş Külçe ile Yatırım Yapmak?

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek
(düzenlendi)

Konuyu galiba doğru yere açtım aynı altın yatırımı yapar gibi gümüşü gram şeklinde külçe ile alsak uzun vadede iyi bir getirisi olurmu. Altın yatırımı yap diyor herkes ama ben yine de bu gümüş külçelerine bayaa heveslendim. Zarar edermiyim acaba ?

5 yıllık gümüş değer tablosu

3affed30a97b694a8edf42f3dff0f767.jpg

Çok talep olmadığı için her kuyumcuda yok galiba külçe şeklinde gümüş.

Örnek

77460ec8565efeb5517dc54451c9fa4d.jpg

Yorumlarınızı bekliyorum.

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Gumuste yillar icinde dusus gorunuyor. Yatirim icin altin mantikli. Kisa sureli dususler yaşasa da grafik yillar icinde yukari dogru.

Gumus riskli geldi bana. Tabiki belli olmaz belki bundan sonra 5sene icinde yine 2 katina cikar. 

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Yatırım için aklıma gelecek en son şey gümüş olur heralde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgen Acar

zamanında baya kar etirmişti bana ama böyle külçe değil tabi,türkiye finans bankasının targetfx diye bir alım satım programı var 5 gün 24 saat kullanılabilen ,oralardan al sat ile iyi paralar kazanılabiliyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fotoğraf filmi bitip jpg e geçince tüm dünya, gümüş değer kayvbetti zira foto kağında kullanılan bir hammadde idi. zarar izafidir yılık banka faziien göre mi? bitkoyne göre mi diye karşılaştırma yaparak reel kar görülür.

düğünlerde gümüş takmaya ikna edin hanımları gümüş tavan yapsın mesela.

altın gibi takı talebi çok değildir, gümüş genelde sanayide hammaddedir.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Derin Acar

Bende gümüş ve altın alım satımı yapıyorum arkadaşlar. Ancak fiziki yollarla değil. Viop piyasasında al sat yapıyorum. En azından elimin altında sık sık takip ediyorum. Gidip kuyumcu vs uğraşmıyorum. Şimdi viop nedir diye sorarsanız kısaca açıklıyım: 

Borsa İstanbul çatısı altında hizmet veren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası, kısaca VİOP olarak anılır. 4 Şubat 2005 tarihinde İzmir’de Türkiye’nin ilk özel borsası olarak kurulmuştur. 2013 yılında ise Borsa İstanbul çatısı altına girerek tüzel kişiliğini kaydetmiş ve bir piyasa haline gelmiştir.

Bir tanım yapmak gerekirse; vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin elektronik ortamda alınıp satılabildiği kaldıraçlı bir piyasadır. Bahsi geçen sözleşmeler, sermaye piyasası araçları üzerinde düzenlenmiş türev araçlardır.

Vadeli işlem sözleşmeleri, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir finansal aracı, bugünden üzerinde anlaşılan bir fiyattan, belirlenen ileri bir tarihte alma veya satma yükümlüğü verir.

Bu kısım biraz karışık gelmiş olabilir. O yüzden adım adım açıklayalım:

Standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki finansal araç; dolar, altın ve buğday gibi enstrümanların belli bir miktar ve kaliteye göre seçildiğini ifade eder. Bunun sonucunda da standartları belirlenmiş bir vadeli işlem sözleşmesine konu olurlar.

Yani 1 adet Dolar/TL vadeli işlem sözleşmesi, 1000 dolar büyüklüğündedir. Bunun belirlenmiş bir fiyatı vardır ve yatırımcı bunun üzerine işlem yapar.

Aynı şekilde 1 adet buğday vadeli işlem sözleşmesinde dayanak varlık, Anadolu kırmızı sert ikinci sınıf baz kalite buğdaydır. Sözleşmenin büyüklüğü 5 tondur ve bunun da belli bir fiyatı vardır.

Viop ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazıdan da tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz: https://paratic.com/viop-nedir/

Gümüş ve altın al satlarımı viop piyasasında uzun kısa ve orta vadede daha kolay bir şekilde yapıyorum. Varsa yatırımcılar gelin konuşalım bilgi paylaşımı yapalım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Derin Acar yazdı:

Ancak fiziki yollarla değil. Viop piyasasında al sat yapıyorum

mortgage krizi zamanı piyasada mıydınız?

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Sanal alın. Kuveytte var

Gumuste yillar icinde dusus gorunuyor. Yatirim icin altin mantikli. Kisa sureli dususler yaşasa da grafik yillar icinde yukari dogru.
Gumus riskli geldi bana. Tabiki belli olmaz belki bundan sonra 5sene icinde yine 2 katina cikar. 
Altında yukarı doğru bir hareket bir trend yok. Aksine oldukça riskli bir emtia. Sen dolarla aldığın için sürekli artıyor gibi oluyor o kadar b685a97f73e15b34ce0b41ec4e06945b.jpg
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Tahir Ak yazdı:

Sanal alın. Kuveytte var

Altında yukarı doğru bir hareket bir trend yok. Aksine oldukça riskli bir emtia. Sen dolarla aldığın için sürekli artıyor gibi oluyor o kadar b685a97f73e15b34ce0b41ec4e06945b.jpg

Bu dogru tabi. 5 senelik dilimde ne alirsaniz alin dolar bazinda buyuk bir degisiklik olmaz. Ulkemizde altinin iyi yatirim araci olmasinin nedeni dolarin artmasi. Araba bile cok iyi bir yatirim TL bazinda...

Mesela 2011 yilinda  altin veya gumus dolar ile alinmis olsa bugun zararda... Gumus buyuk zararda, altin az zararda.

TL bazinda ikiside karda ama altinin yukselisi pek etkilenmemis.

https://silverprice.org/silver-price-history.html bu adreste yillara ve para birimine gore grafikler var

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...