İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Çeşitli Sorunlar Hakkında Yardım

Oktay Gun

Recommended Posts

Oktay Gun

Sayin forum uyeleri benim bahsettigim sorunlarda akunun bir rolu olabilirmi dun akuyu olcturdum (kontak acik motor stop halde farlari teyp kalorifer fren lambalari arka stoplari acilmis sekilde) usta bir sabah arabanin mars basmamasi an meselesidir dedi sizce bu sorunlarimi etkisi varmidir

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Sorunlarınız arasında elektriksel olabilecek tek şey kilitlerden gelen ses. Aküden olursa belki bu olabilir. Diğer şikayetlerinizin aküyle bağlantısı olmaz.

Yorum bağlantısı
Oktay Gun
19 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Sorunlarınız arasında elektriksel olabilecek tek şey kilitlerden gelen ses. Aküden olursa belki bu olabilir. Diğer şikayetlerinizin aküyle bağlantısı olmaz.

Anladim onder bey tesekkur ederim

Yorum bağlantısı
Ali Ünal
40 dakika önce, Oktay Gun yazdı:

Ali bey soyle zannettigim kadariyla buji ve buji degisimi icin iscilik alinmadi sadece sensor degisimi icin iscilik alindigini saniyorum ki cunku parca 35 tl denildigi ama islem kagidinda 50 yaziyodu birde tanis vasitasi oldugu icin sanirim sizin bahsettiginiz gbi ilk olarak debriyaj sivi kontrollerini ardindan ust merkezi degistirecem bakalim sorun  giderilecekmi

oktay bey aracınız 227 bin km. benim aracım 140 binde serviste baskı balata değiştirmiş ben 223 binde aldım ve 224 binde sizin yaşadığınız bu sorun nedeniyle baskı balata değiştirdim ama üst merkez bana hiç söylenmedi ve bende o zamanlar bilmiyordum. dolayısı ile ilk başlarda debriyaj aşağı indi ama şu an sanki eski halini aldı gibi. sizin de baskı balata 140-150 binde değiştiğini varsayarsak eğer 270 binlere kadar sorun yaratmaz gibi ama bana sorarsanız uzun süreli ben bu arabaya binerim en az daha 3 senesi var satmam için gibi düşünceleriniz var ise baskı balata değişimi anında üst merkezi de değiştirmenizi tavsiye ederim. 1-2 ay içinde ben üst merkezi değiştiririm böylece kesin çözüm olup olmadığını da öğrenmiş oluruz. bir de unutmadan baskı balata + debriyaj bilyası  (alt merkez de deniyor) aynı anda değiştirmek en mantıklısı oluyor aklınızda bulunsun. birde baskı balata için sachs ve luk markalar var sachs tavsiye etmişti benim usta.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oktay Gun

Uzun sure sonra aracima yapilanlari anlatim ama o kadar masrafa ragmen sonuc hala ayni ozel serviste yapilanlar 

Usta araci test etmek icin yola ciktiginda titremeyi oldugunu ve aracin seri olmadigini cok yavas ivmelendigini soyledi titremenin debriyajla alakasi yok fakat titreme mevcut dedi titreme sentesi kacik olabilir dedi ivlenmeyide benzin filtresinden olabilir dedi sente ayari yapildi filtre degisti hic bir degisiklik olmadi ordan cozume ulasamayinca yetkili servise gitmeye karar verdim 

Serviste yapilanlar

Usta bu aracta bujinin buji kablosunun degismesine gerek yokmus bosuna degismis dedi titreme debriyaj bitmesi yakin oldugu icin oluyo dedi yavas ivmelenmeyide bogaz kelebegi buji hava filtresine bagladi ve onlarda yapildi ve yine husran hicbir sey degismedi hersey ayni artik iyice sikildim bu aractan bana yardimci olacak kimseler yokmudur

Arac 5 vites 2500 devirde 100 km yapiyor bu normalmidir bana gorede ivmelenme 1. Ve 2. viteste uygun fakat sonrasinda cok yavas kaliyor cok gec aciliyor araba sonuc nedendir sizce

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Vites hız oranı değişmez. Ha ne olur sabit hızda değilde hızlandırır devir hızla orantısız ilerler o debraj kaçırması ki onda da yarım debraj efekti olur. Kaçıran debraj ile 190 200 gitmisligim var. Şahit bile gösteririm forumdan. Araç manuel vites olup cvt efekti yapardı

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
3 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

hacı murat?

Onda da olmuştu. O ayrı ama servet abi ile Fiesta sürüsümuz var. Araba 200 u görüyor ama 5 de tapa gaz yapınca cvt modu açılıyordu. Devir 4bin sabit hızlanma siz gidin ben geliyom tadında idi

Yorum bağlantısı
Oktay Gun
15 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Vites hız oranı değişmez. Ha ne olur sabit hızda değilde hızlandırır devir hızla orantısız ilerler o debraj kaçırması ki onda da yarım debraj efekti olur. Kaçıran debraj ile 190 200 gitmisligim var. Şahit bile gösteririm forumdan. Araç manuel vites olup cvt efekti yapardı

Dogrudur ifadeniz ama bnim aracta sizce sorun neden kaynaklanabilir bi yardimci olurmusunuz o kadar hevesle aldimki arabayi bunlarla karsilasinca husrana ugradim hep korktugumdu yapilamayacak bir ariza ve basima gecti yardimci olun lutfen

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağlı ve yağsız silindir kompresyonları ölçüldü mü.
Ölçülmedi ise ölçülsün.

Yorum bağlantısı
Oktay Gun
19 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağlı ve yağsız silindir kompresyonları ölçüldü mü.
Ölçülmedi ise ölçülsün.

Mehmet abi bu olcum isini kim kimler yapar bizim buralarda o islemi yapan bir yer varmi acaba mehmet abi bosch servisi yaparmi bu olcumleri

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tüm tamirciler yapar.

Ama ne yazıkki Çoğu bilmiyor.

Buji sökülüp yerine ölçüm cihazı takılacak, benzin akışı kesilecek, tam gaz verip marşa basılacak. Ölçüm değeri okunacak.

Ölçüm cihazı sökülecek. Silindir içine 2-3 damla yağ damlatılacak. Ölçüm aynı şekilde tekrar edilecek.

Yağlı testte değer yükselirse silindir ve sekmanlarda sorun var demektir.

Her halukarda düşükse subaplar bozuk demektir.

Yorum bağlantısı
Oktay Gun
6 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Tüm tamirciler yapar.

Ama ne yazıkki Çoğu bilmiyor.

Buji sökülüp yerine ölçüm cihazı takılacak, benzin akışı kesilecek, tam gaz verip marşa basılacak. Ölçüm değeri okunacak.

Ölçüm cihazı sökülecek. Silindir içine 2-3 damla yağ damlatılacak. Ölçüm aynı şekilde tekrar edilecek.

Yağlı testte değer yükselirse silindir ve sekmanlarda sorun var demektir.

Her halukarda düşükse subaplar bozuk demektir.

Bunu muhtemelen yapsa yapsa ford servisi yapacak bize servis yolu gozuktu yine mehmet abi hadi hayirlisi bakalim

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Osman Özcan2

Benim de buna benzer sıkıntım var vites değiştirdik sonra gaza basınca bekleyip birden hızlanıyor sanki otomatik vites gibi birden yükleniyor gibi oluyor. Şuan yeni başladı bu durum debriyaj ile ilgili gibime geliyor

Focus Ambiente 2001 model

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...