İçeriğe Yönlendir

İ30 - Air Süspansiyon Vurma Sorunu ve Diğer Porblemler

Anıl Ercan

Recommended Posts

Anıl Ercan

herkese merhaba abilerim kardeşlerim..

Çok büyük problemlerim var. Lütfen bu konuda yardım ve desteklerinizi esirgemeyin benden.. 

Simdi arkadaslar bilmeyenler için tekrar yazıyım. Benim 2015 Model Hyundai i30 Aracım var. Aracımda 6 Aydır Air Süspansiyon Takılı. Bu Zamana kadar Air taktırmadan Önce Eibach Marka Spor yay Kullandım ve Lastiklerimde 225 40 18 Farroad Marka Yumusak hamurlu Çin Malı Lastikti.

Ne Olduysa Air ve lastik değiştikten Sonra başladı.. Simdi sizlere Sorunlarımı yazıyorum bu arabanın problemi nedir Ona göre Artık Canıma tak etti gereken neyse yapacam..

Aracıma 4 Adet Petlas PT741 Marka 225 40 18 Lastik Taktırdım. Arabada Vuruntu Farroadlara göre biraz fazla oldu. Air Süspansiyon yapıldı arabaya. Konforlu Olsun Diye 4 Bagımsız Sistem yapıldı fakat Konforun K 'sı yok arabada. En Ufak Çukurda Bozuk zeminde pat küt vuruntu yapıyor araba. Arabanın her yerinden Ses gelmeye başladı. 1.5 Ay Evvel Jant Değiştirdim Suan takılı olan jantlar aracın poryasına Buyuk Geldigi için İçlerinden Ufak bir traşlama yapıldı tornada Ve O Sekil takıldı. Arkalarada  2 Cm Spacer takıldı Dışarı Atsın Diye. Suan O Kadar kotuki yol tutusum Araba gezinmeye başladı yolda, Saga Sola Kafasına göre çekmeye başladı. Aractan zerre memnun degilim. Paramla kepaze Oldum Yemin ederim. En Ufak cukurda Patür kütür vuruyor En Ufak Darbeyi Arabanın Her yerinde Hissediyorum. 

Şimdi Abilerim arkadaslarım benim sorunum neyden Kaynaklı ?

Lastiklerden mi ? Air Süspansiyondan mı ? Yada başka bişeydenmi bana bu konuda Ne gibi bi yardım edebilirsiniz. Lütfen Acil olarak Yardımcı Olun Su Kardesinize. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
(düzenlendi)

Kusura bakmayın ama, profesyonel olarak kullanılan, Ar-Ge yapılmış, tüm dünyaca kabul görmüş, güvenliği kanıtlanmış performans amortisör kitleri yerine neden sanayi ürünü .....ştayn markalı amortisörler kullanılır bir türlü anlamış değilim. Bence eski kuş serilerinin helezon kestirmesinden bile daha tehlikeli ürünler bunlar.

Aynı ebatı ben de kullanıyorum. PT 741' lere ben 6 ay dayanamamıştım. Conti CSC 5' e geçtim. Herşey yolunda.

Zaten, hangi teknik veriye göre imal edildiği belli olmayan Air' lere, bir de spacer takılınca vurmalar haliyle artacaktır. Poryada boşluk var mı, aman Allah' hım çok sakat. Yapılan torna her noktada aynı ölçüde mi?

tarihinde Tamer Topaç tarafından düzenlendi
CPC / CSC
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anıl Ercan

Yapılan torna her noktada aynı zaten cok ufak bi milim alındı. Lastikleri değiştirsem sorun düzelcegini bilsem Su dakika gidip Ya Csc5 yada Goodyear Assymteric 3 Alacam. Fakat tam olarak emin olmam lazım. 7 Aydır air süspansiyon takılı aracta Yani Problemim sadece vurma sorunu. Yol tutusumda en ufak problem yoktu Yüksek hızlarda slalom cizmeme ragmen En Ufak stabilitesinde bozulma yoktu taaki bu jantları takana kadar. Taktıgım günden beri araba daha beter oldu. Fakat tam olarak nasıl emin olabiliriz.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Önce standart bir lastik ve jant ikilisi bularak deneyin bence. Ödünç olarak birisinden ya da lastikçiden almanız lazım.

Yorum bağlantısı
Anıl Ercan

Bu jantlar tornadayken 225 45 17 ebatında bi jant lastik takıldı 1 günlügüne bu 18 ler kadar vurma yoktu. Gayet yumusaktı araba. Farroad marka lastiklerlede araba cok konforluydu 225 40 18 olmasına ragmen ne olduysa bu petlaslardan sonra arabada vurma basladı. Air le iyice cekilmez hale geldi araba. 

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

sizin tek sıkıntınız spacer takmak ve lastik yanak boyu uzaması gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Lastiklerden olma ihtimali 0 fakat aldığınız lastiklerde 5 para etmez benim gözümde sizinde öyle olacak emin olabilirsiniz. Suspansiyon ile alakalı bir durum var sanırım Air kime yaptırdınız ? Sanayi işimi yoksa Airmadz tarzı bir firmamı ? Burdan şundan dolayı demek çok zor. Orijinal ebatlarda lastiklerinizi takıp çukurlu  yere girin bakalım darbe emişi ne durumda suspansiyonların bir test edin. Pat küt vurursa gene sorunu bulmuş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Air kullanan herkesin yaşadığı şeyler. Air pişmanlıktır. Geçmiş olsun. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cam filmi konusundaki videodaki hondacı arkadaş ne diyordu.

Honda bu. Film olmadan olmaz, air olmadan olmaz [emoji4]

Hondaların hepsi böyle mi geziyor şimdi. ?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Anil bey elestiri olarak almayin araciniza guzel dokunuslar yaptiniz ama bununda siniri olmali fazlasi husran ve pismanliktir. Araciniza ölü demiyorum ama ölüyü fazla yikama sozu gozumun onune geliyor bu sefer.

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Cam filmi konusundaki videodaki hondacı arkadaş ne diyordu.

Honda bu. Film olmadan olmaz, air olmadan olmaz emoji4.png

Hondaların hepsi böyle mi geziyor şimdi. ?

Eskiden elektronik coiloverlar vardı abi pahalı diye bir anda yok oldu gitti. Yerine ucuz air geldi. Şimdiye kadar etrafımda hiç coilover patladı diye duymadım ama air patladı diye duyduğum 3-4 araba var.

air iyi bişey olsa 10 defa takılmıştı benim arabaya :)

tarihinde Erdem Dertsiz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
10 saat önce, Erdem Dertsiz yazdı:

Eskiden elektronik coiloverlar vardı abi pahalı diye bir anda yok oldu gitti. Yerine ucuz air geldi. Şimdiye kadar etrafımda hiç coilover patladı diye duymadım ama air patladı diye duyduğum 3-4 araba var.

air iyi bişey olsa 10 defa takılmıştı benim arabaya :)

Senin arabanda ne var :tongue:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Caner İçmez

Aracınızı biliyorum ve birçok yerden takip ediyorum. Fakat bir çok arkadaşımda da olduğu gibi air varsa konfor yok.

Hastasıyız ama günlük kullanımdan dolayı takamıyoruz.

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
4 saat önce, Tamer Topaç yazdı:

Senin arabanda ne var :tongue:

18" rs6 jant. 2 cm de alçak :D

225 40 18 dayton marka lastik ( Hala bu lastiği hangi gazla aldım çözemedim :) )

daha ne lazım :)

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

18" rs6 jant. 2 cm de alçak [emoji3]
225 40 18 dayton marka lastik ( Hala bu lastiği hangi gazla aldım çözemedim [emoji4] )

daha ne lazım [emoji4]

Sahiden kimden aldın o gazı?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 dakika önce, Erdem Dertsiz yazdı:

dayton marka

yumuşak mı bari ısırıp baktın mı?

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
33 dakika önce, Tamer Topaç yazdı:

Sahiden kimden aldın o gazı?

Bulursam ..... :fiuw:

32 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

yumuşak mı bari ısırıp baktın mı?

Dişledim abi ama bana pek yumuşak gelmedi.

bide küt küt yapıyor nedendir acaba?

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
On 13.12.2017 at 11:38, Anıl Ercan yazdı:

Bu jantlar tornadayken 225 45 17 ebatında bi jant lastik takıldı 1 günlügüne bu 18 ler kadar vurma yoktu. Gayet yumusaktı araba. Farroad marka lastiklerlede araba cok konforluydu 225 40 18 olmasına ragmen ne olduysa bu petlaslardan sonra arabada vurma basladı. Air le iyice cekilmez hale geldi araba. 

Jantlarınızda sorun var bence, salgılı tornalanmış olabilir. Jant ve lastik değişimi yapmanız gerekiyor bence.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Bence kabus jantların tornaya bağlanması ile başlamış. Nasıl bı aparat ile bağlandı tornaya? Referans nereden, ne ile nasıl alındı?

Yorum bağlantısı

Zevk için harcanan paradan kavus mu görülür yahu sistemi yenilemek lazmdr belki eskimiştir . Ömrü me kadar olaki bu aır in

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren
On 15.12.2017 at 16:15, Mert Gülkokan yazdı:

Sanayideki tornanın kafası ne kadar hassas dönüyor ?

Talaşlı imalat yapan fabrikada çalışıyorum.
Parçalar tezgaha bağlanırken maksimum 0.025 mm salgı ile dönmesini istiyoruz

abi bizde ise 0.01 salgı ile parçaya diş açmaya çalışıyoruz :) 0.025 i her türlü tornacılar saglıyo :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...