İçeriğe Yönlendir

En İyi Çay Demleme Yarışması.

Haşmet Güngör

Recommended Posts

Erhan Doruk

Geçen bi çayevinde gördüm. Adam kaynar su ile çayı demledi sonra demliği biraz ocakta kaynattı, sonra 15dk kadar kısık ateşte bekletti. Çay gayet lezzetli olmuştu. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
O.Yücel Çetin

Erzurum'da kahveci dayının biri soğuk suya demlerdi çayı gayet güzel oluyordu. Ben kendim genelde çayı demler alt suyu 5 dakika civarı kaynatır öyle içerim gayet güzel oluyor altı sürekli açık olduğunda hem aşırı sıcak oluyor hem erken acıyor çay. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Osman Yücel Çetin yazdı:

Erzurum'da kahveci dayının biri soğuk suya demlerdi çayı gayet güzel oluyordu. Ben kendim genelde çayı demler alt suyu 5 dakika civarı kaynatır öyle içerim gayet güzel oluyor altı sürekli açık olduğunda hem aşırı sıcak oluyor hem erken acıyor çay. 

Bizde hep soğuk dem yaparız. İki gün bayatlamaz çay 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Soğuk demlemeyi çok duydum ama hiç denemedim. 

Ben demlerken kaynamış suyu demliğe biraz yukardan döker, demliği ocağa koyar, hafif kaynamaya başlayıp dem kabarınca ocaktan alırım. Altına su çeker kısık ateşte kaynayınca içerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Çayın özelliğine göre demlenme süresi belirlenmeli. Her çayın demlenme süresi farklı olur genelde. Bir ayar tutturup devam edilmeli.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mahmut Yıldız yazdı:

Ben demlerken kaynamış suyu demliğe biraz yukardan döker, demliği ocağa koyar, hafif kaynamaya başlayıp dem kabarınca ocaktan alırım. Altına su çeker kısık ateşte kaynayınca içerim.

Yaktın çayı en başta. Sıcak dem için kaynayan suyu biraz bekleyip çaya dökmek olabilir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Kaynayan suyu üst demlüğe koyarım 3 dk falan beklerim ısı azalsın. Üstten çayı basar öyle bırakırım. Bunu yaptım diye kendimi mühendis falan sanıyordum bu konuda default_smile.png

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Demlemedin. Savaştın çayla
[emoji85]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Soğuk demlemeyi deneyeceğim ama böyle de fena olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Kangal
En dogru yöntem biraz üstten suyun oksijeni
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Çay kötüyse ne yaparsan yap olmaz. Yöredeki özel fabrikaların haricinde piyasada bulabileceğiniz en kaliteli çay çaykur altınbaş. Onun haricinde sadece bölgenin özel çayı isterseniz de çaykursan var. Markette olmaz. İnternet sitesinden ya da fabrikadan satış var. İçimi çok yumuşak çaydır. İnsanı dinlendirir. 

kaynamış ve yarım dk dinlenmiş suya çayı üstten dökeriz. Ağzı kapalı şekilde 20dk kendi kendine dinlenen çay enfes olur. Yumuşak olur. Üstten kaynamış suyu dökerseniz tüm çay haşlanır. Ya da kenarından cılız döküp kabartmak lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Bence de çay kötüyse ne yapsan yap güzel çay olmaz ama su da çok önemli. Kimi su var azıcık çay atarsın koyu dem çıkarır kimi su var istediğin kadar at dem çıkmaz. 

Su kaynatma konusuna gelince iyice kaynar su sonra demliğe konur ve üstüne atılır çay diğer türlü çay haşlanır tadı olmaz derler. 

Bir de her şeyden öte bu damak tadı işidir. Ben bergamotlu çay severim kokusu çok hoşuma gider. Tomurcuk değil tomurcuk insanın ağzını biraz değişik yapıyor. Ama kimisi de hiç sevmez kokulu çayı. Ben yumuşak içimli çayları seviyorum. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

9ca7faa1702557d099bff91d74585af1.jpg

Yaklaşık iki yıldır favorim.
Trabzon Sürmene çayı.

Benim demleme çeşitlerim amacına göre.
Mesela;
1)Yemeği yedim, çay krizim tuttu, üst demliğe çayı koyar, alta da suyu çeker ocağa koyarım. Çay üstte ısınır kuru iken, mis gibi kokutur içeriyi, ardından su kaynar, tek noktadan yavaşça dökerim kaynamış suyu, tam çökecek gibi olduğunda bırakırım su dökmeyi. Ölçüm budur bende.
Bu şekilde çay çok lezzetli olur fakat kısa sürede tüketmek gerekiyor, aksi halde acıyor tadı.

2) Zaman bol, 5-10 bardak içeceğim, acelem yok, çay krizim de yok, önce kaynamış ve 3-5 dk dinlenmiş suyu dökeyim demliğe, üstüne çayı eklerim, ve altına suyu çekip kısık ateşte kendi haline bırakırım.
Saatlerce acımaz bu şekilde çay fakat tadı yumuşak olur. Buruk olmaz.

Soğuk suyla da demledim bikaç kez, güzel oldu. Tek dikkat etmek gereken yer, kireçsiz su kullanmak, 1.5 saatten önce açmamak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Celal Aydın yazdı:

;
1)Yemeği yedim, çay krizim tuttu, üst demliğe çayı koyar, alta da suyu çeker ocağa koyarım. Çay üstte ısınır kuru iken, mis gibi kokutur içeriyi, ardından su kaynar, tek noktadan yavaşça dökerim kaynamış suyu, tam çökecek gibi olduğunda bırakırım su dökmeyi. Ölçüm budur bende.
Bu şekilde çay çok lezzetli olur fakat kısa sürede tüketmek gerekiyor, aksi halde acıyor tadı.

Bende bu yöntemle yapıyorum. Bir çay kaşığı da tomurcuk atıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Bende bu yöntemle yapıyorum. Bir çay kaşığı da tomurcuk atıyorum.

Ben Yayla çayı atıyorum bir tutam. Rumca ya da Lazca olsa gerek, tam bilmiyorum, Maranda derler.
Tomurcuğa benzer tadı var, farklı bir reha katıyor.
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Çay hangisi olursa olsun 25-30 dk. demlenmemiş çayı içemiyorum.

Eskisi gibi harmanla da uğraşmıyorum son zamanlarda. Dayandım Liptona.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Servet Aydın yazdı:

Lipton candır. Çay dediğin acımsı olur tadı 

Ben de uzun zamandır Lipton alıyordum. Geçen aldığım paketin üzerinde yerli ve ithal çaylardan üretilmiştir yazısını okuyunca almayı bıraktım. Üzerinde yerli yazan başka bir marka alıyorum artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kaynamış ve yarım dk dinlenmiş suya çayı üstten dökeriz. Ağzı kapalı şekilde 20dk kendi kendine dinlenen çay enfes olur.

Eskiden çok eskiden kahvecilik yaparken ocakçımız da aynı bu şekilde demlerdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mert Gulkokan yazdı:
Servet Aydın yazdı:
Lipton candır. Çay dediğin acımsı olur tadı 

Bir çuval dolusu çay foton vardı artık vermiyorlar mı yoksa passata mı sığmıyor ?

Lipton ile çalışmıyoruz artık 

Erhan Doruk yazdı:

Ben de uzun zamandır Lipton alıyordum. Geçen aldığım paketin üzerinde yerli ve ithal çaylardan üretilmiştir yazısını okuyunca almayı bıraktım. Üzerinde yerli yazan başka bir marka alıyorum artık.

Çay yakında bitecek. Millet mütahite veriyor kivi ekiyor. Alışın ithal ete alıştığımız gibi 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Gulkokan yazdı:

İngilizlerden fazla çay tüketiyoruz
Bu çayı getirmeselermiş o yörenin halkı ne yaparmış merak ederim hep dağa taşa ek yetişiyor

Fındık. Kivi. Mandalina. Hamsi :) 

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

R1ShVc.jpg

Almanyadan akrabalarım hersene bu çaydan getiriyor. Liptonla karıştırıp içiyoruz. Imkani olan getirtsin şiddetle tavsiye ediyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...