İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Motor Yağı Sızıntısı ve Bujilerin Dibinde Pas

Mehmet Şaşmaz

Recommended Posts

Mehmet Şaşmaz
(düzenlendi)

Yag motordan siziyordu, Sibop kapak contası değişti. Sorun devam ederse  keçelerden de yapabiliyor dedi usta!

tarihinde Mehmet Şaşmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

buji idibinde de su ve pas varsa, kaputun arka bölümündeki fitile baktırın, yağmur suyu damlıyor olabilir

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Hocam buji kısımlarındaki pasın sebebi cam fıskiye hortumları su damlatıyor ben de de vardı.

Silikon sıktım geçmedi en son kaput izalatörü ( https://urun.n11.com/motor-ve-sanziman/focus-05-07-motor-kaput-izalatoru-P206881013?cid=604001&gclid=EAIaIQobChMIiaCt5IaX2AIVjkMYCh1syQB6EAQYASABEgKhDvD_BwE&gclsrc=aw.ds ) taktım su kesildi.

Keçelerden yağ sızıntısı için de eğer çok değilse terleme şeklinde ise idare edilebilir.

Bujinin birini çıkar bak bakalım haznede yağ var mı varsa keçe değişecek. Ben K.Maraş'ta  fordkar vardı orda yaptırmıştım. İyisini taktır benim taktırdığım erling diye bir marka idi fena değil.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Kemal Yurtsever

Focus 2010 1.6 tdci 90 ps trigerin kenarından ve karterden yağ sızdırıyor. trigerin ordaki keçedenmiş. keçe için açınca trigeri devirdaimi ve yağ pompasını çalıştıran zinciri de değiştir diyorlar. Aracı yeni aldım 175 binde, benden önce ne zaman değişti bilmiyoruz.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Şaşmaz

Arkadaşlar sorun yine  nüksetti. Motor üst kapağı sökülerek sızıntı tespit edildi.  Bujilerin  altından motorsuyu geçiyormuş.  Tapalar su sızdırmış.  Böylece  iki defa tamir ettirdim. 

Tornacı oraya uygun tapa monte  ediyor ve su sızıntısı olana kadar devam edecek. 

* Motor kulağı 

* bujiler

* biji kabloları

* antifiriz 

* lpg filtre

* 50cmlik hortum 

Hepsi 925tl tuttu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

O tapalar geçen kış benim canıma okudu...

Sanırım Ford'un tasarım hatası bu tapalar. Diğer birçok markada tapaların konumu daha farklı belirlenmiş, çürüyüp sızdırsa bile bloktan yere damlıyor, Ford'da ise buji yatağına doluyor. Ateşleme problemi ile ortaya çıkana kadar da fark edilmiyor. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kullanılan antifrize bağlı mı acaba tapa çürümesi? Üretici WSS-M97B44  tip antifriz önermiş mesela. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Şaşmaz
(düzenlendi)

https://drive.google.com/file/d/17SP548MJfoI84MCQEIrYZENLNcOWSKvw/view?usp=drivesdk

4400 tl tuttu.

Motor taşlama yapıldı ,masrafı bayağı tuttu.

Termostat lastiği 10 TL

antifiriz 70 TL

Motor yağı 230

Yağ filtresi 40 TL

Karter tapası 5 TL

Silikon 40 TL

Sprey 20 TL

Silindir kapak contası 180 TL

Devridaim contası 30 TL

Debriyaj seti 700 TL

Motor yıkama 180 TL

Taşlama 750 TL

Sibop kapak contası 60 TL

Direksiyon yağı 40 TL

1 litre yağ 50 TL

Işçilik 2000 TL

Toplam 4400 tl

tarihinde Mehmet Şaşmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mehmet Şaşmaz

Motor suyu Plastik haznesi değişti orjinal 300 lira eskisi çatlamış Haftada bir minimum seviyenin altına iniyor su iniyordu

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Mehmet Şaşmaz

Aslında motor suyunun azalması gaz beyninin hortumundan sızan su imiş gaz beyni değişli 600 tl'ye Aralık ayında

Yorum bağlantısı
Mehmet Şaşmaz

Araç 180 binde 10.000 bakımı yaptıracağım hesaplamalarına göre 500 TL malzeme tutuyor

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Şaşmaz

Arkadaşlar akü iki haftalık fakat marşa basınca geç alıyor sanki benzin yakmıyor önce ikinci defa basınca alıyor. araç tüplü, sıralı sistem var. Sebebi araç beyni olabilir mi? Focus 2009 benzin lpg.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

olabilir mi derken olamaz denemez, lakin sebep sıralaması yaparsak, 10lu listede 11. olur. ilki olarak benzin basıncına bakılmalı, sonra subap kompresyon testine

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Benzin pompası olabilir. Fakir karışım lpg ayarı vardır benzinde araci boğuyor olabilir.

Lpg gaz kesicisi yada enjektörü arizalidir gaz sizdirip motoru boğuyor olabilir

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Şaşmaz

3-4 Usta'ya sordum benzin pompası arızalı. Benzin pompası 350 TL işçilik 250 TL. inşallah düzelir . 2. alternatif benzin deposu ile komple değişim deniyor fiyatı 2000 TL (Orijinal), işçilik 400 TL. 1 yöntemi uygulayacağım arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Şaşmaz

Benzin şamandırasini alman hellen marka 1000tl ye degistirdim. Önceden benzin pompası 250tl ye almıştım maalesef uyum sağlamadı  ve elimde kaldı. 250tl de ustaya . 1500 e mal oldu. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...