İçeriğe Yönlendir

Cam Filmi Yasası

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na sunulan tasarıda, “Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir’’şeklinde ifadelere yer verildi.

Burada ne demek istiyor ? öz yan camlara uygulanamıyor mu ? Yoksa 1 numara dediğimiz film uygularsak oluyormu ?

yani arkalar 2 önler 1 numara yaparsak sıkıntı çıkarırlar mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ÖN CAM = öndeki cam.. taş gelince kırılan filim olamaz

ÖN YAN CAM: şöför ve yolcu camları %70

ARKA CAM = bagaj üstü  

ARKA YAN CAM = Arka koltuk yanı camlar

en arka yan cam = bagaj kenarı ve hb tipi araçlarda coupe araçlarda yanında koltuk olmayan cam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
28 dakika önce, Murat Öngür yazdı:

Burada ne demek istiyor ? öz yan camlara uygulanamıyor mu ? Yoksa 1 numara dediğimiz film uygularsak oluyormu ?

yani arkalar 2 önler 1 numara yaparsak sıkıntı çıkarırlar mı ?

Camın renksiz ise, 1 numara yapabilirsin, renkli ise renk tonuna göre, 1 numara da fazla gelebilir.. 

Zamanla netlik kazanacaktır bu husus diye düşünüyorum.. 

Anladığım kadarıyla arka camlar için bir sınırlama getirilmemiş.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

"sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartı"

Araç camı renkli ise 1 numara ile % 70 aşılıyor...Eski c max!imde camlar renkliydi ve ön cam hariç hepsi 1 numara film kağlıydı % kaç oluyordu tam olarak bilemiyorum ama içerisi çok rahat ve net görünüyordu.Önler 1 arkalar 2 yapılınca aracın içi fazla kararıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan
Bir saat önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Benim canım filimlerim gitti söktüm sonra yasa çıktı...:(

Aklıma geldikçe hala sinirleniyorum abi.Benim de Canım filmlerim gitti.:(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Aha yine açıldı konu :)

Işığı gören geliyor.:biggrin:

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yetiştirebilirsem uygulama çıkaracagız. Peşindeyim. Android mi olmalı öncelikle?

Mehmet Abi, sorunuzun cevabi amaciniza bagli; uygulamayi markette satmayi ya da uygulama icinde satis yapmayi dusunuyorsaniz IOS (Para harcamaya daha yatkinlar :-) )

Amaciniz oncelikle daha genis kitlelere yayabilmek vb ise Android; cunku operatorlerin cep telefonu penetrasyon oranlarinda Android 2 kat daha fazla IOS'tan.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
23 saat önce, Mustafa Özcan yazdı:

Işığı gören geliyor.:biggrin:

Bir arkadaşa bakıp çıkacağım. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bizim 1 numara dediğimiz en açık filmin geçirgenliği  %50 civarında. %70 geçirgenlik demek 0,4 numara film demek. Çok daha açık filmler çektireceğiz bundan sonra

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Ertugay

Continental'in geliştirdiği elektrikli cam filmi, çok kullanışlı bir icada benziyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

uzun yıllardır var da, bunlarda tek camın maliyeti 1500 dolar gibi.Onu verecek biri varsa yaptıralım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
(düzenlendi)
20 dakika önce, Ahmet Ertugay yazdı:
Continental'in geliştirdiği elektrikli cam filmi, çok kullanışlı bir icada benziyor.

Gelistirme degil zaten var olan PDLC isimli urun.Patentini alip kendi markasi ile üretiyordur.

tarihinde Hasan Yıldız tarafından düzenlendi
Tapatalk imza
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Daha önce gördüğüm örneklerde koyulaştırılınca içeriden dışarıya görmeye imkan vermiyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...