İçeriğe Yönlendir

Mitsubishi Outlander - Süspansiyon Yumuşatma

Talha Bilgi

Recommended Posts

Murat Atagenç

Yaylara müdahale edilmediğinden emin misiniz?

Bence sıfır orijinal yay bulup aracın üstündekilerle karşılaştırmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
6 saat önce, Talha Bilgi yazdı:

aslında amortisörlerimin bozulsaydı aracın daha yumuşak olması gerektiğini anlıyorum

durduğu yerde kaportayı sallayınca rahvan rahvan saalnır ancak bu yolda konforsuz vurma olarak yansır. konforu getiren sönümleyen parça amortisördür

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
6 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Yaylara müdahale edilmediğinden emin misiniz?

Bence sıfır orijinal yay bulup aracın üstündekilerle karşılaştırmak lazım.

Yani bir kaç yere götürdüm göstermek için alttan baktılar yaylarda kesiklik yada tamir söz konusu olsaydı farkederlerdi diye düşünüyorum yada öyle farzediyorum üstad :)

1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

durduğu yerde kaportayı sallayınca rahvan rahvan saalnır ancak bu yolda konforsuz vurma olarak yansır. konforu getiren sönümleyen parça amortisördür

Abi benim araç hiç salınmıyor durduğu yerde kazık gibi tabir yerindeyse :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Abi benim araç hiç salınmıyor durduğu yerde kazık gibi tabir yerindeyse [emoji4]
Amortisör kilitli senin araçta. Lifte kaldırınca kilitlenmiş

Honda crv araçlar da yapıyor aşınma olunca

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
15 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Amortisör kilitli senin araçta. Lifte kaldırınca kilitlenmiş

Honda crv araçlar da yapıyor aşınma olunca

Amortisör kilitlendiğini daha evvel bir ustada söylemişti. Yani gerçekten olabilecek birşeyni ? Yoksa sanayi uydurmasımı bilemedim :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Amortisör testi kolay . Gidin bı expertizciye orda ölçüyorlar. Salınımı vs. 

Yumuşak olsun istiyorsanız coilover yaptırın nasılsa sizin amortisör eski. Darbe vs yoksa amortisörde içini boşaltıp coilover yaparlar. Hem yükseklik ayarı olur hemde yumuşaklık. Ama yumuşaklık istiyorsaniz araç biraz düşüyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Amortisör kilitlendiğini daha evvel bir ustada söylemişti. Yani gerçekten olabilecek birşeyni ? Yoksa sanayi uydurmasımı bilemedim [emoji4]
Sorunlu amortisör lifte iken havlu atar. Araba beton kıvamında yürür
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Bir saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Amortisör testi kolay . Gidin bı expertizciye orda ölçüyorlar. Salınımı vs. 

Yumuşak olsun istiyorsanız coilover yaptırın nasılsa sizin amortisör eski. Darbe vs yoksa amortisörde içini boşaltıp coilover yaparlar. Hem yükseklik ayarı olur hemde yumuşaklık. Ama yumuşaklık istiyorsaniz araç biraz düşüyor

Expertizde test yaptırdım üstad zayıf çıktı amortisör coilover tüvden geçermi ve en yumuşağı bile sert olur diyorlar çok araştıramadım

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Expertizde test yaptırdım üstad zayıf çıktı amortisör coilover tüvden geçermi ve en yumuşağı bile sert olur diyorlar çok araştıramadım
Tuv de kontrolu yapilmiyor bildigim kadari ile en fazla gozle orjinaline uygunlugu kontrol ediliyor gozle.Saglikli calisip calismadigini kontrol eden bir ekipmanlari yok zaten.Bana gore guvenlik acisindan frenlerle es onemlilikte bir donanimin kontrol edilmemesi buyuk tezat.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Geçiyor dediler hiç sokmadım tuve. Amortisör boyu doğru olursa yumuşaklık ayarlanır. Ama orjinal yükseklik ile iyi hesap yapması lazım yapacak kişinin

Bozuk amortisör sert olmaz genelde yumuşak olur ve gereksiz salınım ve yatma vs yapar. Ha araç amortisör üzerine iyice oturdu ise zaten küt küt vurma yapar amartisor kulesine, ki siz buna sert diyorsanız sadece orjinal amortisör taksaniz bile sizi tatmin eder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Konyadaki yetkili mitsubishi servisi aradım, orjinal mitsubishi 3000 tl, markasını belirtmedikleri taiwan malı için 1500 tl dedi.
Kyb: 1100 tl ...
Karar veremedim.

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

amortisör değişimi için hava şartları önemlimi ? Yani Kışın amortisör değişmez diye bir kural varmı ? :)

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Birde DJ marka amortisör varmış ? Kullanan varmı fiyat baya cazip çin malı değilmiş Japon firması alman üretimiymiş

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
23 dakika önce, Talha Bilgi yazdı:

Birde DJ marka amortisör varmış ? Kullanan varmı fiyat baya cazip çin malı değilmiş Japon firması alman üretimiymiş

Monroe baktınız mı?

Renault orjinalinde Monroe ve Sachs kullanıyor mesela. Stok durumuna göre değişiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
9 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Monroe baktınız mı?

Renault orjinalinde Monroe ve Sachs kullanıyor mesela. Stok durumuna göre değişiyor.

monreo baktım bu araç için üretmemiş. 

Servis marka verseydi servise giderdim ama marka vermeden orjinal 3000 tl , taiwan malı 1500 tl dedi. Sanki kyb'yi orjinal diye 3000 TL'ye iteleyecekler gibi :D

Sadece iki marka çıkıyor KYB ve DJ . Fiyat farkı var. KYB set 1200 TL gibi olurken , DJ 500 TL gibiye denk geliyor . KYB japon , DJ japon firması ama avrupa üretimiymiş ispanya veya almanya.

Fiyat önemli değilde yumuşak / konforlu istiyorum o yüzden arada kaldım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Servis marka verseydi servise giderdim ama marka vermeden orjinal 3000 tl , taiwan malı 1500 tl dedi. Sanki kyb'yi orjinal diye 3000 TL'ye iteleyecekler gibi [emoji3]

Sadece iki marka çıkıyor KYB ve DJ . Fiyat farkı var. KYB set 1200 TL gibi olurken , DJ 500 TL gibiye denk geliyor . KYB japon , DJ japon firması ama avrupa üretimiymiş ispanya veya almanya.

Monroe ile gorustunuz mu?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:
39 dakika önce, Talha Bilgi yazdı:

Servis marka verseydi servise giderdim ama marka vermeden orjinal 3000 tl , taiwan malı 1500 tl dedi. Sanki kyb'yi orjinal diye 3000 TL'ye iteleyecekler gibi emoji3.png

Monroe ile gorustunuz mu?

yok direk aramadım sadece firmalara sordum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
52 dakika önce, Talha Bilgi yazdı:

yok direk aramadım sadece firmalara sordum.

Monroe'nun TR iletişimi olması gerekiyor. Bence mutlaka arayın.

(0216) 586 84 84

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Talha Bilgi

Bu konuya not düşeyim, sonraki araştıran kardeşlerime yol göstersin.
Yurt dışında outlanderciler kendilerine özel spor yay yaptırıyorlar. Ama TR'de gerek yok zira yollarımız malum. Ayrıca bu araçların yayları kolay kolay özelliğini kaybetmiyormuş. Orjinal kendi teknik özelliğini barındıran yaylar piyasada mevcut ama benim için gerek kalmadı.

Amortisör ve burç rot baş değişimi bizim araçlar için kafi olmuş oluyor.

Dün akşam üstü alınca bayağı bir yol test ettim şimdilik acizane gördüklerim:

Araç yol tutuşu iyileşti.
Araç yoldaki tümsek vs tıkırtı sesleri bitti.
Viraj kabiliyeti artmış diyebilirim, çok milimetre tabiki ölçemeyiz ama.
Araç oturduktan sonra 1 cm kalkmış oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Talha Bilgi yazdı:

Araç yoldaki tümsek vs tıkırtı sesleri bitti.

Hadi gözün aydın.. 

Benimkinin de travers burçlarından biri bozulmuş ve arka viraj demir lastiği ses yapıyormuş. 

Ustam öyle dedi. 

Sipariş vereceğim.. Bakalım ne olacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Doğan Arşiray

Amortisor iki sekilde bozulur. 1 yag kaybeder ki zaten bu durumda araba jelibon gibi olur. 2 surekli calistigi mesafelerde cesitli toz toprak birikiminden oturu sertlesme meydana gelir ve kucuk artikulasyonlarda bulunamaz ve aracin o tekerlegi kucuk engebelerde ziplar. bu araci oldugundan sert ve tikirtili hissettirir. Yaylar ise eskidikce cokerler ve aracin o tarafi alcalir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...