İçeriğe Yönlendir

Japon Subaru Fabrikalarında Büyük Skandal!

Sefa Şerif

Recommended Posts

Sefa Şerif

Japonların en büyük otomobil markalarından olan Subaru'nun ismi yeni bir skandalla anılıyor. İşte detaylar...

japon-subura-fabrikalarinda-buyuk-skanda

Otomotiv sektöründen skandal haberleri tam durulmuş derken, Subaru’dan şaşırtıcı haberler geldi. Fabrika bantlarından çıkan araçlar, firmaların tarafından bazen maliyet kısmandan doğan sıkıntılar ardından hatalı çıkabiliyor. Bu kısımda durumun artı ve eksisine bakılarak kronik yöne doğru hareketler çiziliyor. Beklenmeyen ise skandal haberlerinin Japon markalardan gelmesi.

Geçtiğimiz aylarda denetime tabi tutulan Subaru‘nun, üretim bantlarının durdurulmasına kadar olay büyümüştü. Üretiminden sonra ki süreçte son kalite kontrol kişilerinin vasıfsız ve yetki belgelerinin olmadığı anlaşılmıştı. Ve Japonya Hükümeti’nin atadığı müfettişler Subaru’yu sıkı markaja almışlardı.

İnsanların tüm dünyada Kobe Çelik ile gelen Honda’nın Civic C Sütun sorunlarından sonra ikinci büyük olay geldi.

Durumun kaynağı bu sefer Kobe değil yanlış kilometre değerleri!

Sahte kilometre değerlerinin aracın yakıt değerlerine de etki ettiği söylendi.

Hatta denetim yapan müfettişler resmen örnek araçlarda bunun tespitini yapmışlar.

Gözlerimizi Subaru cephesine çevirdiğimizde sahte kilometre değerinin gerçek olduğunu bildirdiler.

Subaru’nun marka sözcüsü Müyuki Yasadu; “Şu anda veriler üzerinden problemi anlamaya çalışıyoruz. Yapılan çalışmaların ardından hata tespit edilirse ikincil olarak bunun nasıl olduğunu ve hangi modellerin etkilendiğini saptamak için harekete geçeceğiz.” şeklinde konuştu.

Müfettişlerin denetim raporlarına göre araç değerleri üzerinde değişiklik yapıldığı tespit edildi. Asıl önemli olan bundan sonra neler olacağı. Görünürde insanların can sağlığına tehdit oluşturacak bir sıkıntı söz konusu değil. Bizce bu olayda Subaru, hatanın hangi modellerinde olduğunu tespit edecek ve servislere gelin çağrısı ile halletme yoluna gidecektir.

Haber Kaynağı: https://paratic.com/subaru-kilometre-sayaci-hata-skandal/

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir km'yi 900 metre falan mı gösterdiler ki..

Anladığım kadarıyla bir şekilde yakıt tüketimini düşük göstermişler.. 

E ama bunu her firma yapıyor. 

Anlamadım galiba ben.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
26 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir km'yi 900 metre falan mı gösterdiler ki..

Anladığım kadarıyla bir şekilde yakıt tüketimini düşük göstermişler.. 

E ama bunu her firma yapıyor. 

Anlamadım galiba ben.  

Bende anlamadım...

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

dünyada moda oldu bu ölçümleri yanlış göstermek,1 lt:900cm3,1 km 900m,1 kg 900gr  :) gıda firmaları ürünlere zam yapmamak için ürünlerin gramajlarını düşürüp fiyatı aynı tutuyorlar en basit örnekle 1 tl çekirdek tez zamanda 1 avuc kadar az olacak :)  araba az yaksın km'den çal harika.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bin metreyi yani 1 km.yi nasıl 900 m gösterilirki ve bunu her firma nasıl yaparki? Olcak işmi bu? Senelerdir bizim üçkağıtçı bir millet olduğumuz yazılır çizilir. Millet 5 kağıtçı olmuş haberimiz yok...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

2017 model Sıfır subaru aracı Ankara'dan getirdim. Yolda hız kameralarından geçerkenki hızım, aldığım kilometre ile gösterdiği Km, Gps bazlı ölçümlerde ölçülen hız ile kadran bilgisi, alınan yol doğruydu. 1 km - 900m olayında başka birşeyler kastedilmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Zamanında dedim, kadrandaki 5 - 7 km sapma sadece bakımları erkene almak diye. Toplam araç sayılarında deli değerler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
1 saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Bin metreyi yani 1 km.yi nasıl 900 m gösterilirki ve bunu her firma nasıl yaparki? Olcak işmi bu? Senelerdir bizim üçkağıtçı bir millet olduğumuz yazılır çizilir. Millet 5 kağıtçı olmuş haberimiz yok...

Adamlar üçkagitin bile ückağıdıni yapmış :)

Yorum bağlantısı
Bekir Memur

1 km lik düz bir yola 2 çizgi koyup onun arasında deneme yapacaz artık. Bakalım km doğrumu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
22 dakika önce, Bekir Memur yazdı:

1 km lik düz bir yola 2 çizgi koyup onun arasında deneme yapacaz artık. Bakalım km doğrumu.

Yollarda vardır bu.. 5 km'lik test levhaları olur yollarda.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her kadran , gerçek gps hızından fazla gösterir . subaru son testte vasıfsız eleman yüzünden değişime gidiyor, yeni test elemanları, km kadranının olması gerektiği gibi çalışmadığını ve bu yüzden mpg tüketiminin yanıltıcı olduğunu görüyor olarak yeni bir inceleme başlatılmış diolaa. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
Tamer Topaç
On ‎02‎.‎01‎.‎2018 at 11:08, Emre Demir yazdı:

Hani nerde kaldı harakiri :)

Artık kakarakikiri varmış...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Şöyle de bir hikaye vardı, acaba benzer bir durum mu yaşadı caponlar :D 

Yaşlı adamın eşi evde tereyağı yapıyordu kocası ise her gün yakınlarındaki bakkala götürüp satıyor onunla geçiniyorlardı. Bakkal adamın getirdiği tereyağını hiç tartmıyordu.
Ancak bir gün acaba dedi, adam gittikten sonra tereyağını tartıya koydu, 900 gram olduğunu görünce çok öfkelendi ve yarın geldiğinde bunun hesabını sorar bir daha da ondan alışveriş yapmam dedi. 
Ertesi sabah yaşlı adam elinde tereyağı içeriye girdi, bakkal sert bakışlarıyla bir daha senden tereyağı almayacağım dedi. Yaşlı adam üzülerek efendim bir yanlışım mı oldu dedi. 
Bakkal, efendi senin bana verdiğin tereyağını tarttim 900 gram geldi ayıp değilmi bu yaptığın dedi. 
Yaşlı adam utanarak başını yere eğdi ve 
- efendim bizim terazimiz yok, sizden bir kilo şeker almıştık onu tartı olarak kullanıyoruz dedi.
Bakkal utancından ne yapacağını şaşırdı. 

Böyledir işte dünya...
Kime ne ağırlıkta kıymet verirsen o ağırlıkta kıymet bulursun.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
21 dakika önce, Murat Sürücü yazdı:

Yaşlı adamın eşi evde tereyağı yapıyordu kocası ise her gün yakınlarındaki bakkala götürüp satıyor onunla geçiniyorlardı. Bakkal adamın getirdiği tereyağını hiç tartmıyordu.
Ancak bir gün acaba dedi, adam gittikten sonra tereyağını tartıya koydu, 900 gram olduğunu görünce çok öfkelendi ve yarın geldiğinde bunun hesabını sorar bir daha da ondan alışveriş yapmam dedi. 
Ertesi sabah yaşlı adam elinde tereyağı içeriye girdi, bakkal sert bakışlarıyla bir daha senden tereyağı almayacağım dedi. Yaşlı adam üzülerek efendim bir yanlışım mı oldu dedi. 
Bakkal, efendi senin bana verdiğin tereyağını tarttim 900 gram geldi ayıp değilmi bu yaptığın dedi. 
- efendim bizim terazimiz yok, sizden bir kilo şeker almıştık onu tartı olarak kullanıyoruz dedi.

Süpermiş bu hikaye.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Şöyle de bir hikaye vardı, acaba benzer bir durum mu yaşadı caponlar [emoji3] 

Böyledir işte dünya...
Kime ne ağırlıkta kıymet verirsen o ağırlıkta kıymet bulursun.

Yalnız bakkal şekerde yaptığı gibi gelen tereyağından da tekrar %10 çalarak satıyorsa durum kötü :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

bu haberi internette gördüğümde takip etmiştim olay şöyle idi. üretim bandında bitmiş otomobillerin son kalite kontrollerini yapan kişiler o işi yapmak için eğitim almamış vasıfsız elemanlardı. dolayısı ile bu kişilerin yaptıkları son kontrollerde hata veya eksiklikler olabileceği durumuydu. bu durum japon yasalarına göre ciddi, olmaması gereken bir durum olduğu için japon hükümeti soruşturma başlatmıştı. internete yansıyan bu kadardı.

Hız meselesine gelince trafik cezalarımın hepsi radar cezası olduğu için kullandığım araçların km kadranını sabit radar göstergelerinden ve telefonumdaki GPS üzerinden emin oluncaya kadar test ederim. Şu ana kadar kullandığım 3 ford otomobilin göstergesi % 5 fazla gösteriyor. 100 km/h ile giderken gerçek hızınız 95 km/h. bu durumu polis ve jandarma radarları ile de ölçtüm. 110 km hız sınırı olan yerden 125 km ile veya 90 km/h hız sınırı olan yerden 100 km/h ile geçtikten sonra durup radarda bulunan kişilere veya sonraki ceza yazan araca (eskiden böyleydi) aracımın hızı neydi diye sormuşluğum vardır. ayrıca otoyollarda hız koridor olayı çıktıktan sonra Düzce Ankara arası cruze kontrol ile sabit 135 km ile gittim hiç biz ceza yemedim. ben bu durumun bir emniyet sübabı olarak fabrikalar tarafından bilinerek yapıldığını düşünüyorum. Hız aşımında mahkemelik durumlar yaşanmasın diye. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Hız göstergesinin fazla gösterilmesi zaten olağan bir durum. Ama km sayacı fazla göstermez normal şartlar altında. Sanıyorum şöförü psikolojik olarak frenlemek için hızı fazla gösteriyorlar. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
54 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

bu haberi internette gördüğümde takip etmiştim olay şöyle idi. üretim bandında bitmiş otomobillerin son kalite kontrollerini yapan kişiler o işi yapmak için eğitim almamış vasıfsız elemanlardı. dolayısı ile bu kişilerin yaptıkları son kontrollerde hata veya eksiklikler olabileceği durumuydu. bu durum japon yasalarına göre ciddi, olmaması gereken bir durum olduğu için japon hükümeti soruşturma başlatmıştı. internete yansıyan bu kadardı.

Hız meselesine gelince trafik cezalarımın hepsi radar cezası olduğu için kullandığım araçların km kadranını sabit radar göstergelerinden ve telefonumdaki GPS üzerinden emin oluncaya kadar test ederim. Şu ana kadar kullandığım 3 ford otomobilin göstergesi % 5 fazla gösteriyor. 100 km/h ile giderken gerçek hızınız 95 km/h. bu durumu polis ve jandarma radarları ile de ölçtüm. 110 km hız sınırı olan yerden 125 km ile veya 90 km/h hız sınırı olan yerden 100 km/h ile geçtikten sonra durup radarda bulunan kişilere veya sonraki ceza yazan araca (eskiden böyleydi) aracımın hızı neydi diye sormuşluğum vardır. ayrıca otoyollarda hız koridor olayı çıktıktan sonra Düzce Ankara arası cruze kontrol ile sabit 135 km ile gittim hiç biz ceza yemedim. ben bu durumun bir emniyet sübabı olarak fabrikalar tarafından bilinerek yapıldığını düşünüyorum. Hız aşımında mahkemelik durumlar yaşanmasın diye. 

Hız olayı değil problem. Tüm artaçların hız göstergeleri bir miktar fazla gösteriyor, bu zaten gizli değil. Subarudaki durum kat edilen mesafe sanıyorum.

Mesela km sıfırlıyorsunuz, bir depo ile 700 km gittiğinizi sanıyorsunuz ama aslında gittiğiniz yok 675 km. gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

aynı durumu biz yaşadık. 3 araç (benim fiesta, bacanak kango, diğer arkadaş opel combo) bodruma tatile gittik Kurtköy'den aynı benzin istasyonundan depoları fulledik km leri sıfırladık. Bodruma gittiğimizde kango bizden 22 km fazla yapmıştı. bizde o gün bu gündür bacanağa takılıyoruz sen virajları hep geniş alıyorsun diye. :)  

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...