İçeriğe Yönlendir

Bu Kelebeğin Adını Bilen Var mı?

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Dün araç ile ofis park yerine girerken arkadaşlar İNŞALLAH ezmemişsindir dediler.Neyi ezmemişimdir dediğimde kelebeği gösterdiler.Ne zamandır burda dedim.Sabahdan beri burda dediler.Hatta dün birtane daha vardı kedi yedi.Nesli tükenmekte imiş.Nadir görülen türlerden.Merak ettim googleda arama yaptım benzerine denk gelmedim.Acaba içinizden bu türü bilen varmı.Tehlikede olduğunda sıvı salgılıyormuş o neden ile dokunmadım resmini çekmek ile yetindim.Çok ilginç geldi.

2EXPjA.jpg

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul
Sphingidae (Mekik Kelebeği)

Sphingidae, pul kanatlılar takımına ait bir familyadır. Yaklaşık 1.200 türü bulunmaktadır. En iyi tropikal bölgelerde temsil edilirler ama her bölgede türleri vardır.
Bilimsel adı: Sphingidae
Takson Basamağı: Familya

Sizinde söylediğiniz gibi nadir bulunan bir tür. Türkiyede bazı illerde nadir olarak bulunmuş. Hatta 5-6 adet haber yapılmış bu kelebek hakkında.
  • Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ben güve kelebeği olarak biliyorum.Bilimsel adı nedir bilmem ama halk arasında bu şekilde bahsedilir.Çiftçiler bilirler.Soyunun tükendiğini pek sanmam çünkü sürekli görüyorun bu kelebekten :)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Ben güve kelebeği olarak biliyorum.Bilimsel adı nedir bilmem ama halk arasında bu şekilde bahsedilir.Çiftçiler bilirler.Soyunun tükendiğini pek sanmam çünkü sürekli görüyorun bu kelebekten :)

Kelebekler bizim dilimizde güvedir zaten.40 yaşındayım ömrümde ilk defa gördüm.İşim gereği çiftçilerlede çok haşır neşirim.Çeşit çeşit güve kelebekleri var ama bu kelebek ender bulunan türlerden birisi imiş.Link aşşağıda bir bakın derim.Sayenizde gerçekden nadide bir tür olduğunu öğrendim :) 

http://www.hedefhalk.com/mekik-kelebegi-vanda-ilk-defa-kayit-altina-alindi-1159475h.htm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dün ben de araştırmış haberlere rastlamıştım.. Güzel bir kelebekmiş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...