İçeriğe Yönlendir

Clio 4 ESP Var, Tuşu Yok. Karda, Buzda Nasıl Olacak?

Tufan Caliskan

Recommended Posts

Tufan Caliskan
(düzenlendi)

Şirket aracım Clio 4 manuel 1.5 Dci'de ESP ve ASR var. Ancak kapatmak için tuşu yok. Karda biraz patinaj yaparak rahatlıkla çıkabileceğim, kurtarabileceğim yerlerden ASR yi devre dışı bırakamadığım için şimdi nasıl çıkacağım? 

Çözümü bilen var mıdır?

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Connectlerde de aynı sorun vardı.. Patinaj önleme kapanamıyordu. Sonraki modellerde düzelttiler mi bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Clio 4 kış lastiği varsa ve kar araç altı seviyesinden aşağıdaysa yolda zaten kalmaz.Benim eşimde var Clio 4 ve benim mondeo dan çok daha rahat karda yürüyor.Ben sorun yaşayacağınızı sanmam. ESP kapatılsaydı daha iyi olurdu ama ben geçen sene onca kar kışa rağmen çoğu yere clio ile gittim banamısın demedi :)

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Megane 4 kullanıyorum. Dediğiniz gibi , esp olmasına rağmen herhangi bir tuş yok, kapanmıyor, sürekli aktif galiba...

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Bn'm rav4 te de kapanamiyor ama kilit e alinca kapanirmi denemedim ben 4 cekerle kurtulurum ama sizin isiniz zor

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Bn'm rav4 te de kapanamiyor ama kilit e alinca kapanirmi denemedim ben 4 cekerle kurtulurum ama sizin isiniz zor
Kurtulamayacağın yerler de olur. Ancak deaktif edilememesi kötü. Bilgisayarda olabilir belki...
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
34 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:
43 dakika önce, Fatih Keskin yazdı:

Kurtulamayacağın yerler de olur. Ancak deaktif edilememesi kötü. Bilgisayarda olabilir belki...

Bi rus amca video cekmis 3 defa el ferni indir kaldir sonra 3 defa frene bas iptal diye denemek lazim ama bana pek inandirici gelmedi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Clio 4 kış lastiği varsa ve kar araç altı seviyesinden aşağıdaysa yolda zaten kalmaz.Benim eşimde var Clio 4 ve benim mondeo dan çok daha rahat karda yürüyor.Ben sorun yaşayacağınızı sanmam. ESP kapatılsaydı daha iyi olurdu ama ben geçen sene onca kar kışa rağmen çoğu yere clio ile gittim banamısın demedi [emoji4]

şunu gördüm hatcbak arabalar sedan araçlardan daha iyi yürüyor karda.

Esp çekiş kontrol 2 araçta da var 2 araçta kar lastikli olarak düşünülürse

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Daha ziyade küçük ,hafif ve ince tekerli araçlar kar üstünde avantajlı.Ağırlık arttıkça karda araç kendini çekemiyor patinaja düşüyor.Kimi insanlarda ağır araç daha rahat gider mantığı var ama gerçekler tam tersi.Zaten ağır araç rahat yürüseydi kamyonlar yolda kalmazdı :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bunun mantığını anlayamadım gitti. Esp asr daha iyi değil mi karda [emoji16]
Yani patinaja düşmeden araç hareket etmez mi böylelikle

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)
2 dakika önce, Akan Belen yazdı:

Bunun mantığını anlayamadım gitti. Esp asr daha iyi değil mi karda emoji16.png

En ufak bir badanaj yapmada kalıyor araba hiç bir teker dönmüyor sonra.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen
Benim mantığım diyor ki. Araba patinaja düşünce anlık olarak tutup bırakması gerekir. Gücü kesmesi böylece araç yürüyebilir kısa kısa aralıklarla kaldığı nokta da. Mantık yanlış söylüyor o zaman bana
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
6 dakika önce, Akan Belen yazdı:
8 dakika önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Benim mantığım diyor ki. Araba patinaja düşünce anlık olarak tutup bırakması gerekir. Gücü kesmesi böylece araç yürüyebilir kısa kısa aralıklarla kaldığı nokta da. Mantık yanlış söylüyor o zaman bana

Kıliyo diyoruz mantık diyorsun. :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
2 saat önce, Akan Belen yazdı:

Bunun mantığını anlayamadım gitti. Esp asr daha iyi değil mi karda emoji16.png

Esp her zaman iyidir ve hiç bir şekilde bence kapatılmaması gerekmektedir.Ama asr daha farklı çalışan bir sistem fakat çoğu araçta esp ve asr aynı tuş üzerinden kontrol edilir.Asr ile birlikte esp nin kapatılmamasını öneririm.

Asr tekerler yere gücü aktaramadığı zaman bunu algılayarak o tekere giden gücü keser yani siz patinaja başladığınızda araç motor gücünü kısarak patinajı engellemeye çalışacak.Bu ilk başlarda mantıklı geliyor ama patinaj kesilmediği taktirde araç stop edecek kadar gücü kesiyor ve tekere neredeyse hiç güç aktarmıyor.Böyle oluncada biraz patinaj ile kurtarılacak durumlarda yığılıp kalıyorsunuz.Açıkcası her zemin için asr kullanışlı değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Arabayı zorlayarak çıkarmaya çalışıyorsun patinajda. Tabiri caiz ise "yırta yırta" denilir ya öyle. Ama patinaj önleyici sistem senin bunu yapmak istediğini anlamadığı için tekerdeki hareketi kısıtlıyor ve sen de yırta yırta kurtulamıyorsun kaldığın yerden..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Geçen sene benim aracı çıkardığım temiz yere girememişti Lancia, kış lastiği falan da vardı. Üreticiler nasıl atlıyor bu durumu anlamadım.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)
10 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Connectlerde de aynı sorun vardı.. Patinaj önleme kapanamıyordu. Sonraki modellerde düzelttiler mi bilmiyorum. 

2009'dan sonrakilerde yol bilgisayarından kapatılabiliyor.

2009 öncesilerde bir süre zorlandımı sistem kendini devredışı bırakıyor.
Ben bir zararını görmedim şuana kadar. Gecen kış baya karda kullandım.

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bakıldı ki çok kötü yol şartları, çekilir abs sigortası yola devam edilir, iyi lastik iyi sürücü ile

No esp no problem

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
7 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Bakıldı ki çok kötü yol şartları, çekilir abs sigortası yola devam edilir, iyi lastik iyi sürücü ile

No esp no problem

Hatta no abs no problem

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...