İçeriğe Yönlendir

Focus ile Mazda 3 Ortak Parçalar

Oğuz Erdoğan

Recommended Posts

Oğuz Erdoğan

Herkese merhaba. Focus ile mazda 3 ün birçok ortak parçası varmış. Forumdaki ustalar/bilen arkadaşlar burada paylaşırlarsa çok iyi olur diye düşünüyorum. 2. Nesil de dizel motor aynı olduğunu biliyorum. Alt takımlar veya başka hangi parçalar uyumludur

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 26.12.2017 at 21:52, Oğuz Erdoğan yazdı:

Herkese merhaba. Focus ile mazda 3 ün birçok ortak parçası varmış. Forumdaki ustalar/bilen arkadaşlar burada paylaşırlarsa çok iyi olur diye düşünüyorum. 2. Nesil de dizel motor aynı olduğunu biliyorum. Alt takımlar veya başka hangi parçalar uyumludur

Mazda ile focusun alt takımları aynı yada benzer olabilir.. 

Mazdadaki motoru bilmiyorum, şayet o da psa ise. Ford, Citroen, Pejo, Mazda markalarından kıyaslama yapmak gerekir.. 

Ben ortağın c-max için turbo ile ilgili bir parçayı, ford marka olarak pahalı olduğu için peugeot parçacısından almıştım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

S40 mazda3 focus 2 benzinli motor aynı diye biliyorum. Yine arka travers ve ilgili elemanlar da aynı. Dizelde de motor PSA mekanik aynı . Sadece motor etrafındaki aksesuar parçada ufak farklar var

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Geçmişte konusu vardi. Mazda 3 un patlayan turbo borusunu ford uymadığı icin orjinal sipariş etmisti..

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
11 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Geçmişte konusu vardi. Mazda 3 un patlayan turbo borusunu ford uymadığı icin orjinal sipariş etmisti..

Fiesta için turbo çıkış borusu ararken baktım bende pejoya felan. Turbo tarafı olsun motora sabitlenen yerleri olsun hepsi aynı ama ama hortum girişi tarafındaki açı birebir değil. 45 derece dönen var 60 derece dönen var. Bizimki 90 dönüyor :) olmadı o yüzden

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

Ben kendi aracımda deneyimlediklerimi yazayım, daha önce de başka konuya yazmıştım ama burada toplu halde dursun madem, ekleriz yenisini tespit ettikçe.

Bende 2011 Dizel Touring Sedan var.

Ortak parçalar: Devirdaim pompası, triger seti, mazot filtresi, yağ filtresi, fren balatası, geri vites müşürü.

Ortak olmayanlar: Aks kafası, turbo hortumu, polen filtresi, debriyaj seti.

Ortak olmayanlarda da bir sorun yaşamadık, japoncudan aldık geldik. Sadece turbo hortumunu bulamamıştım ama o ne Ford'da vardı ne Peugeot'da ne de bu motoru kullanan diğer markaların yetkili servisleri dahil tüm parça satıcılarında.

Bu arada Ford ile ortak değil diyoruz ama model bazında denemeler yapmak gerekiyor. Direk focus parçası arıyoruz ama bazen C-max bazen transitte bile çıkıyor. O kısım biraz da ustayla ilgili, bizimki parçaya bakıp direk bulup getiriyor. Mesela geri vites müşürü bildiğin transit parçası. Benim araba niye her sene geri vites müşürü bozuyor o da ayrı mesele ya neyse :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Oğuz Erdoğan

Yedek su deposu da aynıymış

HTC_D820pi cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
On 27.01.2018 at 13:27, Oğuz Erdoğan yazdı:

Fren disk ve balataları da aynı mı

Aynıdır. Mazda’nın fabrikasyon balatasında Fomoco yazar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

2. nesil dizel motor psa motorudur. aynı parçalara gelince, birçok parça benzerdir. bazıları aynıdır. özellikle alt takım. ama mazda uyanıklık yapıp montaj adımında ufak tefek değişiklikler yapıp birebir aynı parçaların mazda'ya uyumunu engellemiş. bu da böyle bir durum. 

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
Oğuz Erdoğan yazdı:

Fren disk ve balataları da aynı mı

Geçen ay balataları değiştirdim, yerli üretim Kale marka, focus ile uyumlu balatalar, diskleri bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Brembo sitesinde focus mk3 disk ile volvo C30-C70ve V40 uyumlu ama mazda görünmüyor. Merkez çapları farklı.

Ford / Mazda

o641GJ.png

Emrah Uludağ yazdı:

Geçen ay balataları değiştirdim, yerli üretim Kale marka, focus ile uyumlu balatalar, diskleri bilmiyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Emrah Uludağ
(düzenlendi)

Aks kafası için Focus'la ortak değil diyerek bir bilgi daha ekleyelim :)

Ek: Ben bu bilgiyi daha önce vermişim meğer, bu hafta içi diğer aks kafasını da değiştirdik tekrar kontrol ettik ordan aklıma geldi. giri silinebilir.

tarihinde Emrah Uludağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...