İçeriğe Yönlendir

Hız Limitini Aşan Sürücüler Araçlara Takilacak Cihaz ile Anında Tespit Edilecek

Serhat Çerçi

Recommended Posts

Serhat Çerçi

Hız limitini aşan sürücü yandı! Yeni sistem geliyor...

Emniyet ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin imzaladığı protokolle hız limitlerini aşan sürücüler anında belirlenip, interaktif olarak uyarılacak ve ceza kesilecek.

İçişleri Bakanlığı, trafik kazalarına karşı “interaktif mesaj” adlı yeni bir sistemi devreye sokmaya hazırlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbulTicaret Üniversitesi arasında imzalanan “İnteraktif Uyarı ve İnteraktif Denetim Sistemi” projesi 2018 yılı içinde pilot uygulama olarak başlatılacak. Hızlı limitini aşan sürücüye anında uyarı gönderecek olan “interaktif mesaj” sistemi, araçlara takılacak özel bir cihazla çalışacak. Hız limitini aşan sürücüyü anında tespit edecek olan cihaz, bu durumu sistemin bağlı olduğu merkeze bildirecek.

kaynak : http://m.milliyet.com.tr/hiz-limitini-asan-surucu-yandi--ekonomi-2583538/

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Başarılı bir şekilde uygulanır umarım.

Fındık kadar arabamla otobana çıkmaya korkuyorum artık. İçimden geçecekler araba sollarken. Hal bu ki o esnada hız sınırının üzerinde seyrediyorum. En çok kızdığım nokta bu zaten. En sol şeridi 90-100 le işgal edersin anlarım da, 120 ve üzeri hızlarda selektör yemek olmuyor. Edebimle sollama yapıp ait olduğum şeride geçiyorum zaten.

Hatta bu uygulama hayata geçirilirse, araç muayenesinde ağır kusur kriterleri içinde görmek isterim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bence bu iş daha çok kazaya sebep olabilir.Şimdi ben tek şeritli yollarıda kullanıyorum özellikle seydişehir-antalya arasında ve araç sollarken 90 ile nasıl sollama yapacağım.Hadi limiti aşmayıp sollamaya kalkalım sollama esnasında hızamı odaklanacaz ,yolamı, karşıdan gelen araca mı?Umarım bu gibi durumlar değerlendiriliyordur.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hep denetleme ceza yazma mantığı üstünde devam eden kurallar. Amacı ne kolay ceza yazmak. Peki yollar da ne olduğu belli olmayan hız limitleri ne olacak. Eskiden tek şerit git gel olan yolda 50 olan hız sınırı şimdi duble yol hız sınırı yine aynı. 110 tabelası var 20 metre sonra 50 tabelası. Hele ilçeler ayrı bir dert resmen kafasına göre hız limiti belirliyor belediyeler bazı yerlerde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yıllardır araçlarımıza bir şeyler takmaktan bahsediyorlar.. 

Elektronik kelepçe taksınlar. Gittiğimiz yerleri de takip etsinler.  

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
1 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Bence bu iş daha çok kazaya sebep olabilir.Şimdi ben tek şeritli yollarıda kullanıyorum özellikle seydişehir-antalya arasında ve araç sollarken 90 ile nasıl sollama yapacağım.Hadi limiti aşmayıp sollamaya kalkalım sollama esnasında hızamı odaklanacaz ,yolamı, karşıdan gelen araca mı?Umarım bu gibi durumlar değerlendiriliyordur.

Tek şeritli yollarda sollama yaparken hız limiti yoktur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu işi suudi arabistan yaptı. Benim öğrencimin firmasına teklif gelmişti. Yönetici altından kalkamayız diye girmedi. Teknik olarak çok sorun yok ama insanların takip edilmesi durumu işi bozar. Ticaride belki olabilir.

1 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

onlar kolay çözülen konular.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Aslında var. %10'u o an kullan diyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
24 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Bunun ile ilgili bir kanun maddesi örnek olarak verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
12 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
27 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Aslında var. %10'u o an kullan diyor

Yapabiliyorsan 200 bile yaparsın, sıkıntı yok.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Şahsi araca takip edilmesi için, kimse araç takip cihazı taktırmaz. Ticari araçlara uygulama yapılabilir, Bu cihazların bir bedeli var ayrıca bunun mali yükümlüğü kim tarafından karşılanacak? Senelerce sigorta şirketlerinde böyle bir çalışma yapalım, sürücünün kullanma durumuna göre fiyatlandırma yapalım, hem sürücü hem sigorta şirketi kazansın  diye didindik durduk, ancak nafile, hep projede kaldı. Özel araçlarda uygulanması hem hukuki hemde maddi açıdan zor, hem de çok zor. Toplu taşıma ve ticari kullanıma yönelik araçlarda belki olur. Bence proje olarak tozlu raflarda yerini alır bu iş.  

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
15 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Bunun ile ilgili bir kanun maddesi örnek olarak verebilir misiniz?

Geçme kuralları KTK Madde 54' de belirtilmiş olup, bu madde ve fıkralarında, araç geçme ile ilgili hız sınırı belirtilmemektedir. Biz bunu hız limiti yok olarak yorumlayabiliriz. 

Geçme kural ve yasakları:
Madde 54 – Sürücülerin geçme sırasında uymak zorunda oldukları kural ve yasaklar şunlardır:
a) Geçme kuralları:
Sürücülerin önlerinde giden bir aracı geçmeleri için;
1.Kendisini takip eden sürücülerin kendisini geçmeye başlamamış olması,
2.Önündeki sürücünün başka bir taşıt veya aracı geçme niyetini belirten uyarma işaretini vermemiş olması,
3. Geçeceği aracın hızı ile geçme esnasındaki kendi hızını da göz önüne alarak iki yönlü trafiğin kullanıldığı taşıt yollarında karşıdan gelen trafik dahil karayolunu kullananların tümü için tehlike veya engel olmadan geçme için kullanacağı şeridin yeteri kadar ilerisinin boş olması,
Zorunludur.
Geçme, geçilecek aracın solundaki şeritten yapılır. Geçilecek aracın sürücüsü ses ve ışık cihazları ile uyarılarak, geçerken kullanılan şeritte güvenli mesafe gidildikten sonra işaret verilip izlenecek şeride girmekle tamamlanır.
Araçların sağından veya banketlerden yararlanmak suretiyle geçmek yasaktır.
Ancak, herhangi bir araç, başka bir yola, karayoluna bitişik bir mülke girmek veya sola yanaşıp durmak için bu niyetini sola dönüş işareti ile belirtmiş ise bunların sağındaki şeritten geçilebilir.
Gidişe ayrılmış yol bölümlerinde, şerit değiştirmemek şartı ile bir şeritteki taşıtların diğer şeritteki taşıtlardan hızlı gitmesi geçme sayılmaz.
b) Geçmenin yasak olduğu yerler;
1. Geçmenin herhangi bir trafik işaretiyle yasaklandığı yerlerde,
2. Görüş yetersizliği olan tepelerde ve dönemeçlerde,
3. Yaya ve okul geçitleri yaklaşımında,
4. Kavşaklarda, demiryolu geçitlerinde ve bunların yaklaşımında,
5. Gidiş ve geliş için birer şeridi bulunan iki yönlü trafiğin kullanıldığı köprü ve tünellerde,
Sürücülerin önlerindeki bir aracı geçmeleri yasaktır.
(Değişik: 21/5/1997 - 4262/4 md.) Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 3 600 000 lira para cezası ile cezalandırılırlar.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bence araca hiçbirşey takmalarına gerek yok , az daha düşünseler araca birşey takmadan da anlık hızı görebilirler.

İleride takarlarsa , bu cihazı devre dışı bırakan yada kandırabilen dükkanlar hemen açılır :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sollama yapmak en riskli hareket ,mümkün olduğunca çabuk tamamlamak lazım, bu yüzden geçerken limit yoktur. Tabi geçtiğimiz aracın hız limitleri içinde olması ve bizim de geçtikten sonra uygun hıza düsmemiz gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yıllardır araçlarımıza bir şeyler takmaktan bahsediyorlar.. 

Elektronik kelepçe taksınlar. Gittiğimiz yerleri de takip etsinler.  

En iyisi tabanvay. Vergisi de yok yakıtı da

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

TRAFİKTEN MEN EDİLMELİ

TBMM Trafik Alt Komisyonu’ndan trafik sorunu için dikkat çekici öneriler geldi. Komisyon’un AK Partili üyesi İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım, başta İstanbul Bağdat Caddesi olmak üzere büyükşehirlerin cadde ve sokaklarının sorumsuz sürücüler tarafından ralli pisti gibi kullanıldığına dikkat çekti. Cezaların caydırıcı olmadığını vurgulayan Yıldırım, bu tür sürücülere ait araçların trafikten men edilmesi gerektiğini açıkladı.

Demiş ki bir büyük, iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batııırrrr. 
Ankara'da, İstanbul'da çakarlı polis ekipleriyle ne ışık, ne hız, nede bir kural tanımadan dolaşırken sen nasıl bunu insanlara yap dersin! 

Önce kendini düzelteceksin ki, toplumda düzelsin. 
Ayrıca sanırım kanunada aykırı benim gittiğim her yeri takip etmesi. Belki çapkınlığa gidiyorum, belki içmeye, belki sıçramaya, belki ibadete. Devlet bunu bilmek zorunda mı? bana inancıma, yaşam tarzıma göremi değer verecek?

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
Bir saat önce, Murat Ersel Çevik yazdı:

En iyisi tabanvay. Vergisi de yok yakıtı da

Vergiden yana pek bir sıkıntılı gördüm seni kardeş :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Herşey iyi güzel ,sollama yaparken hız sınırıda yok diyelim.

Bu cihaz bizim sollama yaptığımızı nasıl anlayacak :) İşin yoksa haksız cezalarla uğraş dur.

Olmaz bu iş bence.

Ayrıca verilen kanun maddelerinde sollama yaparken hız sınırları aşılabilir diye açıkça belirtilmemiş.Tamamen yoruma dayalı ve mahkeme sürecinde hakimin insafına kalan bir durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Bence insan haklarına aykırı durumlar oluşturabilir bu cihaz, gittiğimiz yeri takip etmeden hız sınırını belirleyip cezayı otomatik olarak kesmesi olanaksız... Bu projenin özel araçlar için hayata geçeceğini zannetmiyorum. Ancak yolcu ve yük taşıyan araçlar için mantıklı olabilir. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yapabiliyorsan 200 bile yaparsın, sıkıntı yok.. [emoji6]
Bölünmemiş yol, sınır 121 f16'nın. Bende yardırıp 150 ile geçiyorum kangoo ile. İleride polis gel bakalım cicim der
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:
5 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Yapabiliyorsan 200 bile yaparsın, sıkıntı yok.. emoji6.png

Bölünmemiş yol, sınır 121 f16'nın. Bende yardırıp 150 ile geçiyorum kangoo ile. İleride polis gel bakalım cicim der

115ile giden F16 yı geçme hakkın var mı ? Var..115 ile giden F16 yı 121km/saat sınır dahilinde geçmek için kaç saniye süreye ve kaç km. mesafeye ihtiyacın var ? HEsaplamalar bitince bu mesajın çıktısını alıp sana ileride gel cicim diyen polis memuruna okursun.. ;) Bizim bölünmemiş yollarda fink attığımız dönemlerde kartal sollamalarda 3. vitese düşüyordu..  :D

Kangoo F16 yı hiçbir şart altında geçemez gerçi de mesela diyelim..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

115ile giden F16 yı geçme hakkın var mı ? Var..115 ile giden F16 yı 121km/saat sınır dahilinde geçmek için kaç saniye süreye ve kaç km. mesafeye ihtiyacın var ? HEsaplamalar bitince bu mesajın çıktısını alıp sana ileride gel cicim diyen polis memuruna okursun.. [emoji6] Bizim bölünmemiş yollarda fink attığımız dönemlerde kartal sollamalarda 3. vitese düşüyordu..  [emoji3]
Kangoo F16 yı hiçbir şart altında geçemez gerçi de mesela diyelim..
F16 yı saliseler içinde geçerim de, sürücüsü ani şok yaşayıp korkmasın
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
17 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

F16 yı saliseler içinde geçerim de, sürücüsü ani şok yaşayıp korkmasın

El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanarmış...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...