İçeriğe Yönlendir

İşyeri Güvenlik Kamerası Tavsiyesi

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Arkadaşlar merhaba,

İş yerimize güvenlik kamerası takmayı ya da taktırmayı düşünüyoruz. 8 kanal olacak ve  ses kaydı da yapabilmeli. 

Bununla ilgili bir tecrübe eden oldu mu, hangi marka iyidir ya da neye dikkat etmek lazım.

Görüntünün süper net olmasından ziyade stabil bir sistem olması daha önemli.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Uzmanlığım yok ama müşterilerimizde Haikon kullanıyoruz. Mutlaka POE cihaz ve POE kamera olmasına özen gösterin. BNC kalmadığı gibi yönetimi de zor artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
18 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Arkadaşlar merhaba,

İş yerimize güvenlik kamerası takmayı ya da taktırmayı düşünüyoruz. 8 kanal olacak ve  ses kaydı da yapabilmeli. 

Bununla ilgili bir tecrübe eden oldu mu, hangi marka iyidir ya da neye dikkat etmek lazım.

Görüntünün süper net olmasından ziyade stabil bir sistem olması daha önemli.

dunlop marka sistem iyi biraz inceledim. kameralar kalite kalite ama genelde hepsi kalitesiz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
42 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Uzmanlığım yok ama müşterilerimizde Haikon kullanıyoruz. Mutlaka POE cihaz ve POE kamera olmasına özen gösterin. BNC kalmadığı gibi yönetimi de zor artık.

Abi POE dediğin power on ethernet mi? Bir de ip kamera mı daha iyi olur analog kamera mı. BNC dediğin nedir?

IP kamera olunca 8 kamerayı bir switch'e takıp tek kablo üzerinden NVR cihazına girsek performans sorunu olur mu?

42 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

dunlop marka sistem iyi biraz inceledim. kameralar kalite kalite ama genelde hepsi kalitesiz :)

Hepsi made in china ama işte insan bir tık kalitelisini arıyor :biggrin:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Power Over Ethernet, yani Ethernet kablosu üstünden güç iletimidir. İşin içinde ethernet olduğu için zaten ip kameradır. BNC teknolojisi artık bitti.

Kameraları switch üzerinde değil, kayıt cihazı üzerinde topluyorsunuz. Switch alırsanız tek tek kameraları ayarlamanız gerekir ve switch POE olmak zorunda kalır. Bu yönetim açısından daha meşaakatlidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Bildiğim kadarıyla Dunlop ve Haikon aynı cihazlar. İkisi de belli bir seviyenin üstünde kalitede. Avrupa ya da Amerikan menşei cihazlara çok yüksek bedeller ödemek istemiyorsanız bu iki marka da iyidir. Artık analog makinaya para vermeyin. Poe konusuna katılıyorum. Bütçe varsa ip olsun, poe olsun. En az AHD olsun.  Ip cihazlarda dikkat etmeniz gereken en önemli husus, kameraları alelade noktalardan işyeri networkune bağlamamak. Mümkünse alacağınız cihazın poe portları haricinde ikinci bir network bağlantısı olsun ve bu portu mümkün olduğunca networkten izole olacak şekilde yapılandırılmasını sağlayın. Yani network tarafına sürekli yayın yapmasını engelleyin, engelletin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
36 dakika önce, Fazlı Özdemir yazdı:

Mümkünse alacağınız cihazın poe portları haricinde ikinci bir network bağlantısı olsun ve bu portu mümkün olduğunca networkten izole olacak şekilde yapılandırılmasını sağlayın. Yani network tarafına sürekli yayın yapmasını engelleyin, engelletin.

Fazlı bey,

Bu tip bi bağlantıda her kamerayı tek tek yapılandırmanız gerekecek. Öbür türlü kayıt cihazı kendisi algılayacaktır kameraları. Yönetim açısından bu çok daha kolay olur. Ayrıca kameralar direkt cihaza girince ikincil ip'den iletişim kurdukları için network'te bi yoğunluk oluşturmuyorlar.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Fazlı bey,

Bu tip bi bağlantıda her kamerayı tek tek yapılandırmanız gerekecek. Öbür türlü kayıt cihazı kendisi algılayacaktır kameraları. Yönetim açısından bu çok daha kolay olur. Ayrıca kameralar direkt cihaza girince ikincil ip'den iletişim kurdukları için network'te bi yoğunluk oluşturmuyorlar.

Aynı şeyi ifade etmeye çalıştım. Kameraları network switchlerine bağlamayın dedim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...