İçeriğe Yönlendir

Muayeneden Geçmeyen Vidalı Plakalar

Sercan Demir

Recommended Posts

Celal Akıncı
47 dakika önce, Emre Usta yazdı:

Işin icinde birisi olarak tuvturkun bahsettigi gibi olmuyor malesef harf yanindaki vidalari sistem yanlis okuyor. Ozellikle silik harf rakam grubu olunca.önce her ilin plaka baskisini standrt haline getirsinlerki sonra vidaya bakarlar.

Ben mi anlatamıyorum, anlamadım ki.

Buradaki mesele şu: Hangi vidalar, ağır kusur sayılır?

Cevap: Çizimlerde işaretlenen şekilde monte edilmiş şu şu vidalar kusur sayılır. Kusur sayılmayan vidalar da söz konusu olabilir. Onlar da plakanın şu, şu, şu bölgelerinde olurlarsa kusur sayılmazlar.
Ha şunu diyorsanız anlarım, karayollarında denetleme için hangi görsel ekipman kullanılıyorsa, muayene istasyonlarında da plakaya o kameralarla, monitörlerle baksınlar. Ama böyle de demiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Vidalar siyah olunca sistem farkli okuyor.zaten kenarlarda vida sorun olmuyor ancak harf aralarindaki oynamalar yanlisliklara neden oluyor.tek sorun vida olsa keşke örneğin adam ticari aracin onune koruyucu demir bariyer takmis ama plakaligin ustune gelmis hic bir sekilde okunma olmuyor.

Yorum bağlantısı
Celal Akıncı
23 dakika önce, Emre Usta yazdı:

Vidalar siyah olunca sistem farkli okuyor.zaten kenarlarda vida sorun olmuyor ancak harf aralarindaki oynamalar yanlisliklara neden oluyor.tek sorun vida olsa keşke örneğin adam ticari aracin onune koruyucu demir bariyer takmis ama plakaligin ustune gelmis hic bir sekilde okunma olmuyor.

Ona bakarsanız, bir suç işlemeye veya yasa/kural ihlali yapmaya niyetlenmiş kişi, plakaya çamur da sıvar. Veya gider bir başkasının "vidasız" ve çalınması kolay plakasını aşırıp kendi aracına takar.
Aslında kapaklı vidalar var. Beyaz kapaklı vidalara izin verilmesi birçok sorunu kökünden halleder.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Plakada vida olmasinin sakincasi yok sadece harf aralarinda olunca yanlisliklara neden okuyor.Sistem yanlis okuyunca ayni plakali baska bir arac baska sehirde supheli duruma dusuyor sistem uzerinde.vidanin uzeri dediginiz gibi boyali kapakli olsa sorun olmaz.sistem yurt disindaki w, q, x harflerini okuyor boyali vidala kapaklari var ancak bizimkileri okurken zorlaniyor [emoji6]

Yorum bağlantısı
Celal Akıncı
8 saat önce, Emre Usta yazdı:

Plakada vida olmasinin sakincasi yok sadece harf aralarinda olunca yanlisliklara neden okuyor.Sistem yanlis okuyunca ayni plakali baska bir arac baska sehirde supheli duruma dusuyor sistem uzerinde.vidanin uzeri dediginiz gibi boyali kapakli olsa sorun olmaz.sistem yurt disindaki w, q, x harflerini okuyor boyali vidala kapaklari var ancak bizimkileri okurken zorlaniyor emoji6.png

Harflerin arasındaki vidalardan kastınız, hani mesela 34 TR 333 örneğinden gidersek, 3 ve 4 arasındaki, T ve R arasındaki veya 333 grubunun karakterlerinin arasındaki vidalar, değil mi? 34 ve TR grubu arasındaki boşlukta yer alan vidayı kastetmiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

en kenarda kısımdarda vida var diye değişik tarihlerde 2 arabada da 

plakaları değiştirttiler. kafasına göre uygulamalara devam...

Yorum bağlantısı
Emre Usta

34.tr.123 olursa yanlis okuyor sistem.ayrica 1 onune vida atinca 7 okuyabiliyor.bazilarida 0 , 9, 3,5 harfelerinin icine ve yanina atiyor vidayi isin içinden cikmasi zor.standart getirilmesi lazim malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Akıncı
Bir saat önce, Ahmet Çankaya yazdı:

en kenarda kısımdarda vida var diye değişik tarihlerde 2 arabada da 

plakaları değiştirttiler. kafasına göre uygulamalara devam...

Artık öyle yapmıyorlarmış işte. Bu zamana kadar canı yananlar da kim vurduya gitti maalesef. Ama kabahat bakanlıkta. Uygulama genelgesi yazmamışlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
32 dakika önce, Celal Akıncı yazdı:

Mesela şu plaka kalmış mıdır, geçmiş midir?

Kalması gerekir... 

Yorum bağlantısı
Celal Akıncı

Evet, aynen öyle olmuş. 3'ün solundaki vidadan dolayı bırakmışlar. Haklı olarak bırakmışlar. 5'in yanındaki vidaya bir şey dememişler. 3'ün solundaki vida 3 rakamının alanında kalıyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Gecmemesi normal önceki mesajimda belirttiğim gibi bazi rakamlarda sorun oluyor.bunu sistem yanlis algiliyor birde vida siyah renk olsaymis tamam [emoji23]

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Resimden ornek verirsek 3 rakami 9
0 rakami 8 yada 8 rakami 0
5 rakami 9 yada 6 okuyabiliyor sistem
Vida bu sekilde yanlis okumaya neden oluyor

017e44d658318bebaaef4161cef31b2a.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
On 06.01.2018 at 17:38, Sercan Demir yazdı:

Az önce TÜVTÜRK u aradım ve net olarak şu soruyu sordum. Plaka da harf veya rakamların üzerinde vida bulunması , plakanın okunulabilirliğini bozmadan yasak mıdır? Aldığım cevap : Uzaktan bakıldığı zaman plaka üzerindeki harf ve rakamların niteliğini değiştirecek okunuşunu engelleyecek vida ... herşeyin yasak olduğu ve harf ve rakamların üzerinde vida bulunmasının yasak olduğuna dair herhangi bir durum olmadığını, İstasyona gidip harfe bakmaları gerektiği ve okunuşunu bozmuyor ise sorun olmayacağını soylendi. 

külli yalan. kenarda bile delik varsa bırakıyorlardı. 

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

bende gördüm kaç sefer, delik nerede olursa olsun bıraktılar kaç aracı, delik var mı yok mu, varsa direkt bırakıyorlar. belki bazı istasyonlar istisnai iş yapıyorlarsa onlar geçiriyordur

Yorum bağlantısı
Ali Gök

benm arabayı alırken muayenden yeni geçmişti. plakalarda vida çatlak ön cam ile geçmiş

adamına göre muamele

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Nihat Palolu

Arabayı 2015'de aldığımda plakaları arabanın orijinal vida deliklerine göre plakalık kullanmadan takmıştım.

Vizeden problemsiz geçiyordu bugün vida yüzünden kaldım.

Hemen yeni plaka bastırıp muayene tekrarıyla geçtim.

Resimleri ekliyorum farkı görün. Bütününe bakarsak ilk plakam daha sade net ve anlaşılır, değil mi?

7anB8P.jpg

qdkA2B.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İkisinin karakteri aynı. Hatta yenisinin mürekkebi daha iyi duruyor.

İkinci olanın seçilebilirliği gayet iyi bence.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bu plaka dahil bir sürü "4" karakteri yanlış plaka var ama geçiyor nedense :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bu plaka dahil bir sürü "4" karakteri yanlış plaka var ama geçiyor nedense :)

http://www.tsof.org.tr/2016/039.pdf

Şurada da konuşmuştuk. 4'e kimsenin takacağını sanmıyorum, font'lara bakıyorlar genelde.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/291169-app-ve-standart-plaka-hakkında/?do=findComment&comment=3183759

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Kameralar, Okuma sistemleri farklı yazılmış karakterleri anlayabiliyor. Bütün konu bu Plaka Tanıma Sistemleri zaten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu plaka dahil bir sürü "4" karakteri yanlış plaka var ama geçiyor nedense default_smile.png

Seneye de 4 ler yüzünden kalınca sinirden küplere binecek. [emoji23]

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Önceden plakada hiç vida olmayacak diyorlardı artık köşelerde olunca birşey demiyorlar. Rakam ve harflerin yanında olunca geçirmiyorlar. Haklılarda kamera sistemleri plakayı yanlış okuyor çünkü.
Bizim şehrin giriş ve çıkışına araç tanıma sistemi eklediler, sisteme girilen plaka(çalıntı, kaçak, aranan vs) sistem plakayı algılayıp direk uyarı veriyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...