İçeriğe Yönlendir

Jetta - Hararet Göstergesi

Mustafa Dilbirliği

Recommended Posts

Emre Şimşek

Aynen dur kalk trafiğe en çok ısındığı an olmalı arabanın oysa. İlk çalıştırmada kısa süre biraz Yüksek devirde çalışması normal ama yüksek devirden alçak devire düşmesi ve sonra normal devrine gelmesi garip üstelik araç sıcakken.Belirtmeyi unuttuğum birşey daha var;
Zaman zaman araç 70 derecelere gelmesine rağmen yüksek devirde çalışıyor sanki kendisini yeni çalıştırılmış soğuk araba zannediyor.
O zaman ben de oyumu hararet müşüründen yana kullanıyorum. :)
Yorum bağlantısı
Mustafa Dilbirliği
O zaman ben de oyumu hararet müşüründen yana kullanıyorum. [emoji4]

Açıkçası ben de böyle olmasını istiyorum çünkü araçta müthiş bir performans düşüklüğü ve yakıt artışı var. Sorun ne bir türlü bulamadık. İnşallah hararet Müşürü bozuktur da sorun bulunmuş olur :))

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Bir saat önce, Mustafa Dilbirliği yazdı:

Hocam sizin kullandığınız araçların yakıtı ne durumda hiç kontrol ediyor musunuz?

bu kış uzun yol yapmadım şehir içide çok dengesiz bir sürüşüm oldugunda 7 lt civarlarında dolaşıyor.

1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Teknik olarak düşün bakalım.. Çalışan motorun motor suyu sıcaklığı termostat açma derecesinin altına ne zaman ve neden düşer :)

Abi düşündüm taşındım biraz öncede yol yaptım 90 derecedeyken kaloriferi 2 ve üstüne getirirsem 70 de kalıyor. Ben doğuştan bi termostat alıp değiştiriyim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
28 dakika önce, Mustafa Dilbirliği yazdı:

Aynen dur kalk trafiğe en çok ısındığı an olmalı arabanın oysa. İlk çalıştırmada kısa süre biraz Yüksek devirde çalışması normal ama yüksek devirden alçak devire düşmesi ve sonra normal devrine gelmesi garip üstelik araç sıcakken.

Belirtmeyi unuttuğum birşey daha var;
Zaman zaman araç 70 derecelere gelmesine rağmen yüksek devirde çalışıyor sanki kendisini yeni çalıştırılmış soğuk araba zannediyor.

Aklıma direk hararet müşürü geliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Devire fazla takılmayın VW 'de sıcağı çevirirsiniz araç soğuksa deviri yükseltir. klima açarsınız yükseltir. dpf rejenerasyon yapar yükseltir. Akü şarjı çok düştüyse yükseltir.  Boşverin takmayın ben takmıyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
13 dakika önce, Erdem Dertsiz yazdı:

Abi düşündüm taşındım biraz öncede yol yaptım 90 derecedeyken kaloriferi 2 ve üstüne getirirsem 70 de kalıyor. Ben doğuştan bi termostat alıp değiştiriyim :)

Servisin görüşünü al bakalım.. Ne diyecekler..  1.6 tdi motorda bu sorun olmaması gerek..

Yorum bağlantısı
Mustafa Dilbirliği
Devire fazla takılmayın VW 'de sıcağı çevirirsiniz araç soğuksa deviri yükseltir. klima açarsınız yükseltir. dpf rejenerasyon yapar yükseltir. Akü şarjı çok düştüyse yükseltir.  Boşverin takmayın ben takmıyorum [emoji4]

İnan’ın hiç takılmayacağım arabanın tadını çıkaracağım ama yakıt arttı ve performans yok hiç. Tadı çıkmıyor yani :))
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Yakıt yaza göre 1 lt gibi arttıysa kış şartları etkisi denebilir. Yine de servise danışın içiniz rahat etsin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Dilbirliği
Yakıt yaza göre 1 lt gibi arttıysa kış şartları etkisi denebilir. Yine de servise danışın içiniz rahat etsin 

Yaklaşık 1 yıldır yaşanan bir problem. İçinden bir kış bir yaz geçti bir kış geçmekte :)) hararet olayını da daha yeni farkettim. İnşallah müşür bozuktur :))
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Servisin görüşünü al bakalım.. Ne diyecekler..  1.6 tdi motorda bu sorun olmaması gerek..

Yazın bir sıkıntım yok abi. Sadece kışın sorun oluyor. Aldığımdan beri aynı. 1 kere termostat değiştik düzelmeyince çok üstelemedim. Ama termostatı ben değil usta almıştı orjinal olmayabilir. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
51 dakika önce, Erdem Dertsiz yazdı:

bu kış uzun yol yapmadım şehir içide çok dengesiz bir sürüşüm oldugunda 7 lt civarlarında dolaşıyor.

36 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçen hafta başka konuda, (sorunlu bir araçta) "kalorifer açınca hararet düşmez" diyenler nerde :angry:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Geçen hafta başka konuda, (sorunlu bir araçta) "kalorifer açınca hararet düşmez" diyenler nerde :angry:

Yine diyoruz :)
Düşmemeli de diyoruz.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yine diyoruz :)
Düşmemeli de diyoruz.

Adam ağzıyla söylüyor işte, kalorifer açınca 70 e düşüyor diye. Tamam bence de düşmesin, ama düşüyor işte.

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
6 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Adam ağzıyla söylüyor işte, kalorifer açınca 70 e düşüyor diye. Tamam bence de düşmesin, ama düşüyor işte.

Bana göre sorun yok aslında bunlar bozuk diyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimki düşmüyor. Benimkiler düşmezdi.
Mantık da düşmemesi gerektiğini söylüyor.

Farklı bir soğutma sistemi yoksa. Düşmemeli. Düşmesi verimi de düşürür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ama sıcağı açmazsam düşmüyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Düşmek zorunda. Hava soğuk ise, fan hızlı ise düşer. Yerlerde gezmez ama mutlaka düşer.

Mutlaka düşüyor seninde. İbreye takılma. Motor radyatörünün 1/3'ü büyüklüğü olan petek, önünde fan, dışarıdan çekilen soğuk hava. Mecburen soğuyarak geçecek su oradan. Ve mutlaka motor suyu ısısı inecek aşağı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mutlaka düşüyor seninde. İbreye takılma. Motor radyatörünün 1/3'ü büyüklüğü olan petek, önünde fan, dışarıdan çekilen soğuk hava. Mecburen soğuyarak geçecek su oradan. Ve mutlaka motor suyu ısısı inecek aşağı.  

İyi de motor da içten yanmaya devam ediyor.
Kontağı kapamadık. Kompresöre de bindirmedik.
Uzun bir rampa iniyorsak elbet düşer.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fark etmez. Rölanti halinde yanma odası ısısı yüksek olmaz. Su devirdaimi yavaş olur. Ve hatta, en düşük verimli motor sistemi olan benzinli araçlar yazın hararet yaparsa fan sıcağa alınıp kalorifer tam hızda çalıştırılır. O halde iken motor ısısı düşer.

70 dereceye çoğu dizel motorlar iniyor. Hararet göstergeleri dijital ise düşmeyi veya yükselmeyi görmek çok zor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Emmi gozden kacirdigin nokta, termostat problemi olan araclari soyluyorum ben. Termostat saglamsa, motorun icindeki su belli bir isiya gelmeden devirdaim olmaz ki. Yani saglam termostat dusurmez isiyi. Acik termostattan bahsediyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Emmi hep iyi arabaya binmiş galiba. Bizim renoda yokuş çıkarken yaz günü açardı babam kaloriferi ohh keyf..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kardişim bilimsel konuşun belgeli konuşun. Adamı hasta etmeyin. İlla basına mı sızdıralım vidyoları

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Analog gösterge değişmiyor ama orta ekrandaki sıcaklık 70lere düşebiliyor sorunsuz araçta, ordan kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
17 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kardişim bilimsel konuşun belgeli konuşun. Adamı hasta etmeyin. İlla basına mı sızdıralım vidyoları

Sustuk...  :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
21 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Abi buna göre benim arabam normal. 70 derecede aşağı inmiyor su sıcaklığı akşam bende çekiyim. belgeli olsun. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...