İçeriğe Yönlendir

Megane 3 dci Manuel Yakıt Tüketim Ortalamaları

Mustafa Can Aydoğdu

Recommended Posts

Mustafa Can Aydoğdu

Herkese merhaba, 

45bin km’de satın aldığım Megane 3 2015 90hp Manuel 5 ileri Touch Plus donanım aracım 25km hız ortalaması ile 6,5 lt/100 ortalama yakıt tüketimi gösteriyor bilgisayarında. En yüksek değer olarak 7lt gördüm.  Dikkatli kullanıyor ani hızlanmalardan kaçınıyor ve vites geçiş göstergesine uyuyorum. Sizlerin bu değerler hakkındaki görüşleriniz nedir?

Sizlerin tüketim ortalamalarınız hangi aralıktadır?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Dci ın daha az yakması lazım. Benim C-max aynı ortalama hızla, hiç dikkat etmeden 6.5 yakıyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

90 bg kısa şanzuman. Havalar soğuk. Değer normal. Yazın 1,1.5 litre daha düşüyor yakıt. Kışın en büyük tüketim derdimiz ptc ısıtıcı. 1.5 sömürüyor yakıtı araç ısınana kadar

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

90 bg kısa şanzuman. Havalar soğuk. Değer normal. Yazın 1,1.5 litre daha düşüyor yakıt. Kışın en büyük tüketim derdimiz ptc ısıtıcı. 1.5 sömürüyor yakıtı araç ısınana kadar

PTC :shok: bende bu araba niye şehir içi 7 litrelere çıktı diyorum. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Abi Duster, Megane3 Megane4 1kw'miş.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

1 kw ise 140 amper çekecek demektir. Akıllara zarar akım bu. Bizde araç daha büyük hacimli diye 1.5 kw var demekki. Bir ara ölçmüştüm. 170 amperi gördüm ve neredeyse marş akımı kadar. Şarj dinamosu 210 amper bu arada max.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

1 kw ise 140 amper çekecek demektir. Akıllara zarar akım bu. Bizde araç daha büyük hacimli diye 1.5 kw var demekki. Bir ara ölçmüştüm. 170 amperi gördüm ve neredeyse marş akımı kadar. Şarj dinamosu 210 amper bu arada max.

Kangoo mu traffic mi?

Yine bahsettiğim modeller 125A.

231002949r-alternator-r3.JPG

Yorum bağlantısı
Mustafa Can Aydoğdu

Ptc ısıtıcı motoru ısıtmak için mi yoksa kabini ısıtmak için mi kullanılıyor? İstanbul’da hava aşırı soğumadığı için henüz neredeyse hiç kalorifer’ini hiç açmadım aracın. Yinede tüketime etkisi olurmu?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ptc ısıtıcı motoru ısıtmak için mi yoksa kabini ısıtmak için mi kullanılıyor? İstanbul’da hava aşırı soğumadığı için henüz neredeyse hiç kalorifer’ini hiç açmadım aracın. Yinede tüketime etkisi olurmu?
Nasıl soğumadı yahu. Sabahları 4 5 derece. Kaloriferi açın, en sıcağa alın. 7 derece bazı araçlarda 10 derece altında elektrikli ısıtıcı aktif oluyor. Birde, soğuk havada araçlar zengin karışım ile çalışır. Egr açık bırakılır ki manifold bir an önce ısınsın. Bu da yakıtı etkiler
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Nasıl soğumadı yahu. Sabahları 4 5 derece

Burası İstanbul abi, sabah 7 dereceden başlıyor. Bu sabah 930'da hava 10 derece, öğlen 15 derece idi.

Yiğidin tshirt giydiği mekan bura :p

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bizde sabah 2 ila 5 derece hemen hemen hergün. Donuyoz yahu

Kangoo mu traffic mi?
Yine bahsettiğim modeller 125A.

231002949r-alternator-r3.JPG
Traffic alternatörü daha düşük akımlı. Onlar kalorifer hattına giren suyu 4 adet kızdırma bujisi ile ısıtıyor. Onlarda ikişerli seri bağlı. 30 amper civarında çektiği akım.

Benim alternatör bilyası bozuldu. Sökülünce gördüm max 210 a yazıyor
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

İstanbul, Kış, Şehir İçi Trafiği = 6,5 LT/100 KM bence çok güzel bir değer. 

Yorum bağlantısı
TamerErdoğan

Merhaba 2 ay once 2014 model megane 3 sport tourer otom. aldım h.içi hergün Büyükçekmece(alkent2000) -Bostancı arası gidip geliyorum çıkış saaatim 07,20 gibi ortalama 1saat 25dk gibi sürüyor aksam 7 de cıkıp ortalama 1saat 40 dk gibi eve ulaşabiliyorum.ortalama 110 km sabit yolum var  ortalama 100-130 arası hızla gidiyorum açık yolda.ancak yol buldugum anda cruise kullanmayı tercih ediyorum

Aracın göstergesi 6,1-6,5 arası değişiyor 275 TL deppo dolu hali  min 900 km yol yaptım 950 gibilere çıkabiliyor.bu ısık yandıgı zamankı ortalama.bence istanbul sehiriçinde kullanım olarak 6-6,5 arası normal görünüyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çok iyi değer. İstanbul tabelası içinde seyir yapan araçlarda 7 litre altı yakan gitsin kaputunu öpsün araçlarının :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Kangoo kullanıyorum 1.5 DCI 105 hp 6 vites 1030 km lik şehir içi ortalaması 6.4ile 6.5 arası ( şu anda 6.4 de ) ortalama hız 29.7 km . 6 vitesin avantajı bence mümkün mertebe cut off yapıyorum bazende devirli kullanıyorum . DCI yakıt tüketimi nde kullanıcısını üzmez [emoji4][emoji106]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...