İçeriğe Yönlendir

Bahşiş Verme Rehberi

Serkan Aktay

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

benzin firmalarının görev tanımlarında cam silmek mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Öğlenleri gittiğim esnaf lokantasında dahi değişir abi. Çorba kaşığına bi şey diyemem ama çorbayı bitirip sen söylemeden alması güzel bi durum.
Senin esnaf lokantan cihangirde dimi? Bizi de götürsene oraya. Çorba içicem sadece
Evet, shell ve opet bu konuda acayip titiz
Kardeşler arasında paranın lafı olmaz.
Olan bana olacak yani
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

shell

burdakilere de haber etsinler o zaman. nerdeyse kendim dolduracağım ytakıtı

1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

esnaf lokantan cihangirde

yemek sonrası ağaç dibinde cafede çay iç bi... şimdiye kadar gör.. içmedim dersin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
yemek sonrası ağaç dibinde cafede çay iç bi... şimdiye kadar gör.. içmedim dersin
Şimdiden masa kapalım yola çıkıyorum?
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
17 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Senin esnaf lokantan cihangirde dimi? Bizi de götürsene oraya. Çorba içicem sadece Evet, shell ve opet bu konuda acayip titiz Olan bana olacak yani

Cihangir'e geldin de götürmedik sanki :beee:

5TL bi çorba yahu, vallahi esnaf lokantası.

http://sonradangurmeler.org/2010/09/18/ozkonak-muhallebicisi-cihangir/

https://istanbulgezegeni.blogspot.com.tr/2016/12/ozkonak-muhallebicisi-cihangir.html

https://www.zomato.com/tr/istanbul/özkonak-muhallebicisi-cihangir-istanbul/photos?category=all

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)
9 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Bandırmanın içindeki Shell 'de, kendim silmek istedim...

Pompacıdan gelen cevap bu bölgede böyle bir uygulamamız yok efendim oldu. :unsure2:

Normal karşıladım... Aynı işletmenin, aynı istasyonu... Biri Bandırma çıkışı ters istikamet diğeri daha merkeze yakın diğer istikamet. LPG fiyatı 22 Kuruş farklı...

Cam silemediğim yer daha pahalı bu arada. Acısı içime kaçtı desem yalan olmaz...

Ekleme: Bu arada kendim silmek istedim derken, abi bırak biz sileriz değil... Silmek için herhangi bir alet edevat yok...

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Hizmet sektöründe birçok pozisyonun maaşı bahşişe göre belirlenir.

Genelde maaşlar düşük olur bahşiş olan yerlerde. Adam zaten maaşını alıyor görevi bu vs diye düşünmemek gerekir bence. 

Bende çok aldım daha önceki pozisyonlarımda. Hala veririm düzgün iş yapan kişilere.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
4 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Hizmet sektöründe birçok pozisyonun maaşı bahşişe göre belirlenir.

Genelde maaşlar düşük olur bahşiş olan yerlerde. Adam zaten maaşını alıyor görevi bu vs diye düşünmemek gerekir bence. 

Bende çok aldım daha önceki pozisyonlarımda. Hala veririm düzgün iş yapan kişilere.

Bahşişler sigorta pirimine esas kazanca dahil olsa keşke. Bu şekilde günlük tüketim oluyor. Görünürde patron memnun, işçi memnun, müşteri memnun. Ya gelecekte...

Bahşiş elbette verilmeli. Yanlış anlaşılmasın dediğim. Ama bahşiş var diye çalışanın hak ettiği ücreti kesen patrona ne diyelim ki...

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
10 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yakacık Total(kendi işlettiği istasyon), bikaç kere kendim aldım çekçeği sildim camları pompacılar biz sileriz filan da demediler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bu bahşiş olayı sadece garsona verilen birşeyde değil.Aracımı bakıma götürdüğümde ustaya bile veriyorum.Aracımın etrafında pervane oluyor.Neden?Hakkını fazlası ile veriyorum,karşılığında güzel hizmet alıyorum.Al gülüm ver gülüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bir saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Bu bahşiş olayı sadece garsona verilen birşeyde değil.Aracımı bakıma götürdüğümde ustaya bile veriyorum.Aracımın etrafında pervane oluyor.Neden?Hakkını fazlası ile veriyorum,karşılığında güzel hizmet alıyorum.Al gülüm ver gülüm.

Yalnız bu toplumda biraz zehir. Bir süre sonra vermeyenlerin işleri savsaklanmaya başlar. Azerbaycanda felan bu had safhada.

Bence bu işler alman usulü olmalı. İnsan işini yapmalı. İşveren de ücretini fazla fazla vermeli. Çok yağlı budaklı ilişkiler olmamalı. Nerde çokluk orda... oluyor sonra.

2 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Bandırmanın içindeki Shell 'de, kendim silmek istedim...

Pompacıdan gelen cevap bu bölgede böyle bir uygulamamız yok efendim oldu. :unsure2:

Normal karşıladım... Aynı işletmenin, aynı istasyonu... Biri Bandırma çıkışı ters istikamet diğeri daha merkeze yakın diğer istikamet. LPG fiyatı 22 Kuruş farklı...

Cam silemediğim yer daha pahalı bu arada. Acısı içime kaçtı desem yalan olmaz...

Ekleme: Bu arada kendim silmek istedim derken, abi bırak biz sileriz değil... Silmek için herhangi bir alet edevat yok...

Oha. direk şikayet merkeze...

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Oha. direk şikayet merkeze...

Ben ekstra zannediyordum bu cam silme işini. Görevleri arasında olduğunu bilseydim... Bundan sonra affetmem hiç.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
58 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Ben ekstra zannediyordum bu cam silme işini. Görevleri arasında olduğunu bilseydim... Bundan sonra affetmem hiç.

Ben birkaç yerde çalışan talimatnamesi diye okudum. Yapıştırmışlardı. Tabi elemanlar uymuyor o başka. Aslında fırsat bulursam müşteri hizmetlerinden sorayım.

Talimatname merkezden gelen tipte etiketti. yani istasyon sahibi yaptırmış olamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

EDIT: şimdi aradım müşteri hizmetlerini. durumu anlattım.

"Temel hizmet paketleri" adı altında eğitimde veriliyor ve yapılması zorunlu imiş. Karşılama, hoşgeldiniz denilecek, smart kartınız var mı denilecek. yoksa verlim denilecek. Cam silinecek. Cam suyunuza bakmamı ister misiniz vb denilecek. Bunu Temel eğitimde veriyoruz ve yapmak zorundalar dedi.  (tabi imkan yok ise kalabalıksa onu anlarım)

Şikayetiniz varsa kayıt oluşturabiliriz dedi ayrıca.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)
51 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

EDIT: şimdi aradım müşteri hizmetlerini. durumu anlattım.

"Temel hizmet paketleri" adı altında eğitimde veriliyor ve yapılması zorunlu imiş. Karşılama, hoşgeldiniz denilecek, smart kartınız var mı denilecek. yoksa verlim denilecek. Cam silinecek. Cam suyunuza bakmamı ister misiniz vb denilecek. Bunu Temel eğitimde veriyoruz ve yapmak zorundalar dedi.  (tabi imkan yok ise kalabalıksa onu anlarım)

Şikayetiniz varsa kayıt oluşturabiliriz dedi ayrıca.

Arıyorum hemen.

Ekleme: Aradım. Durumu izah ettim. Gerekli uyarının yapılıp standartların sağlanacağı yönünde samimi bir konuşma gerçekleştirdik.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Geçen sene yazın istanbuldan Zonguldak'a dönerken otobanda biryere girdik yemek yemek için arkadaşla ikimiz. Şimdi adını hatırlayamadım biranda. Servis de sıkıntı yoktu. Yemekten sonra sordular çay kahve ne ikram edelim falan. Neyse çaylarımızıda içtik. Hesabı ödedik 70-80 lira falandı sanırım hesap. Bahşiş de bıraktım tabi nornal sayılabilecek bir orada. Bahçe kısmında oturduğumuz için araba oldukça yakındı kalktık tam arabanın yanına geldik. Bizimle ilgilenen kişi yanımıza geldi elinde poşet. Buyurun dedi buda yolluğunuz. Şaşırdım tabi teşekkür ettik arabaya bindik arkadaş poşeti açtı 2 tane su, 2 tane soda, birkaç tane de ıslak mendil var.
Arkadaşa ikimizde ciddi olarak şaşırdık ilk defa benim başıma geliyor böyle birşey. Keşke daha çok bahşiş bıraksaydım diye düşünmeden edemedim valla. Tebrik ettim adamları

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
3 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Genellikle depoyu doldururum, baktım silmiyor  camlarıda siliver sana zahmet derim. 

Malum 350 - 400 lira arasına doluyor depo. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

4 sene önce idi konuşmalar bahşişten gidiyor ama arkadaşla Boğaz da yemeğe gittik çıkışta vale arabayı getirdi arkadaş 20 tl verince çocuk abi burada fix 45 demişti arkadaşın suratını hala unutmam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
21 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Genellikle depoyu doldururum, baktım silmiyor  camlarıda siliver sana zahmet derim. 

Malum 350 - 400 lira arasına doluyor depo. 

Benim depo 100 e doluyor tıkabasa :) Malum LPG olunca... 100 liralık LPG kadar sesim çıkıyor :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Valla parası olan konuşur mod on olmuş.

6 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Arıyorum hemen.

Ekleme: Aradım. Durumu izah ettim. Gerekli uyarının yapılıp standartların sağlanacağı yönünde samimi bir konuşma gerçekleştirdik.

Camınızı silmediği için mi aradınız ?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Bir saat önce, Mehmet Kaya yazdı:

Camınızı silmediği için mi aradınız ?

Camımı silmek için alet edevat olmadığı için aradım.

Kendim silerim hep. Çok nadir pompaya parkettiğim gibi gelip sileni gördüm. 

Standart Hizmetleri olduğunu bilmiyordum. Lütuf sanıyordum sadece. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

Bugun meshur bir avmde daha önce de çok gidip memnun kaldıgımız bir dönerciye gitmiş bulunduk.

Mekan tersine evrim gecirmiş, hersey bozulmuş, servis bile yapamıyorlar.

Yedik ,kalktık ,yemeği de hiç begenmedik servisi de.

Hesabı kasada ödedim, para üstünü kuruşuna kadar aldım ve mekanın üstünü çizdim listemden.

Haketmeyene bahşiş yok.

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Ben genelde memnuniyet durumuna göre bırakırım bir şeyler. Levent Namlı'da akşam yemeği 280 TL hesap ödedik 3 arkadaş, neyse küçük para yok üzerimizde bahşiş bırakamadık haliyle kapanışı dayakla yapacaktık az daha hesap kartonunu eline şak şak diye vuruyor garson içinden küfür ederek iki üç gün sinir oldum adama sanki mecburum sana bahşiş vermeye, verirsem teşekkür edersin vermezsem eyvallah. Benim bir mekanda en uyuz olduğum şey içilmeyen suya para yazılması hiç utanmam ya masaya döner alırım suyu yada isterim çıkarken...

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Bana kalirsa ufak miktarlarda olsa calisani motive etmek iyidir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 saat önce, Osman Yücel Çetin yazdı:

Ben genelde memnuniyet durumuna göre bırakırım bir şeyler. Levent Namlı'da akşam yemeği 280 TL hesap ödedik 3 arkadaş, neyse küçük para yok üzerimizde bahşiş bırakamadık haliyle kapanışı dayakla yapacaktık az daha hesap kartonunu eline şak şak diye vuruyor garson içinden küfür ederek iki üç gün sinir oldum adama sanki mecburum sana bahşiş vermeye, verirsem teşekkür edersin vermezsem eyvallah. Benim bir mekanda en uyuz olduğum şey içilmeyen suya para yazılması hiç utanmam ya masaya döner alırım suyu yada isterim çıkarken...

Namlı'ya bi çok defa gittim. Bunu yapan terbiyesizmiş. Bir kere dahi böyle bi muamele ile karşılaşmadık. Ha sonradan yemeklerini bozdu, artık gitmiyoruz o ayrı ama, gittiğimizde bunu yapan olmadı. Demek çalışanlar da bozuldu artık...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...