İçeriğe Yönlendir

Elantra - Cc Tuşları Çalışmıyor

Bünyamin Dedeoğlu

Recommended Posts

Bünyamin Dedeoğlu
(düzenlendi)

Merhaba bugün Hyundai Elantra 2012 model 1.6 d cvvt otomatik bir araç aldım , fakat aracın soldaki tuşları ses açma kapama şarkı atlama geri alma çalışıyor sorun yok , lakin sağ tarafta yer alan On Off Cruise Control Trip  Reset + ve - tuşları çalışmıyor arkadaşlar :-( acaba çok büyük bir problem mi neden böyle bilgisi olan var mı ? Yani sanki o tuşlara elektrik gelmiyor gibi çünkü Cruise Control on tuşuna bastigim zaman Cruise işareti bile çıkmıyor yeşil renk olan, yani orada enerji yok sanırım , ilginç olan bir şeyde anlık yakıtı görebiliyorum fakat araç durduğu zaman ortalama anlık yakıt 30 lt yani o skalanin en sonunda görünüyor , tripe basıyorum değişmiyor ekranı ortalama ne yakmış, ne kadar km gitmişim bikgilerinide göremiyorum yardımcı olabilecek var mı ? 

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
6 dakika önce, Bünyamin Dedeoğlu yazdı:

Merhaba bugün Hyundai Elantra 2012 model 1.6 d cvvt otomatik bir araç aldım , fakat aracın soldaki tuşları ses açma kapama şarkı atlama geri alma çalışıyor sorun yok , lakin sağ tarafta yer alan On Off Cruise Control Trip  Reset + ve - tuşları çalışmıyor arkadaşlar :-( acaba çok büyük bir problem mi neden böyle bilgisi olan var mı ? Yani sanki o tuşlara elektrik gelmiyor gibi çünkü Cruise Control on tuşuna bastigim zaman Cruise işareti bile çıkmıyor yeşil renk olan, yani orada enerji yok sanırım , ilginç olan bir şeyde anlık yakıtı görebiliyorum fakat araç durduğu zaman ortalama anlık yakıt 30 lt yani o skalanin en sonunda görünüyor , tripe basıyorum değişmiyor ekranı ortalama ne yakmış, ne kadar km gitmişim bikgilerinide göremiyorum yardımcı olabilecek var mı ? 

Merhaba, Elantra almışsınız hayırlı olsun öncelikle. Forumda başlıkların sadece ilk harfi büyük yazıyoruz, buna dikkat edelim :)

Cc tuşlarının çalışmamasının bir kaç sebebi olabilir.  Mesela cruise control çalışması için minimum hız 40 civarı olması lazım. Bir de en ufak bir hatada çalışmayabilir. Olası diğer sebepler:

Direksiyon boğazında oksitlenme, kontak spreyi boğaza sıkılarak düzeltilir.

Gaz veya fren pedalındaki elektronik bir problem, baktırmak lazım.

Fren lamabalarından vs birinin patlak olması...

Bu liste uzayabilir.

Cc çalıştırmak için belli bir hızdayken önce on tuşuna basılır ardından set'e basılır ayak gazdan çekilir. Yeşil olan cc ışığı her arabada on tuşuyla beraber yanmayabilir kimisi set tuşundan sonra yanar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Koç

Aracınız hayırlı olsun, kazasız belasız binin. Ben de aracımı almadan önce araştırırken, bir tane 2012 elantraya bakmıştım, alacağım arkadaş araç ile ilgili detaylı bilgiler vermişti. Söylediği bir şey sizin durumla aynıydı. Cruise controlu kendisi takmıştı, taktıktan sonra direksiyondaki düğmelerin çalışmadığını söyledi, servise götürdüğünde montaj-demontaj esnasında direksiyon kutusundaki airbag sargısını bozduğunu söylemişler ve değiştirince düzeldiğini söylemişti.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen clock spring, airbag sarmalı da denilen parça bozuktur.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu

Çok teşekkürler peki bu çok çok maliyetli bir durummudur

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çok teşekkürler peki bu çok çok maliyetli bir durummudur

Qashqaininki 650 lira liste fiyatı. Orjinal
İndirimle 475 fiyat aldım.

Aliekspresten 16 dolara aldım. Yan sanayi.
Aynı yan sanayi Türkiyede 250-300 liralara satılıyordu.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...