İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - TDCi Rölanti Dalgalanması

Nuri Aldemir

Recommended Posts

Nuri Aldemir
(düzenlendi)

Araç boştayken 3-4 dakika arayla bu dalgalanmayı iki defa yapıyor devir sati düşüp geri yükseliyor, 650 lara düşüyor 

tarihinde Nuri Aldemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Nuri Aldemir

Araç Seçkin pompa dizel servisine gitti enjektörler daha önce orada yapılmıştı, arza kaydına bakıldı silindi. Enjektörlerde herhangi bir sıkıntı görülemedi sadece bir yerinde gevşeme olmuştu içeriye mazot kokusu geliyordu o tamir edildi. Bu dalgalanmayı mazot filitresi'nin yapabileceği söylendi. Mazot filitresini bugün değiştirdik fakat aynı sorun hala devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

sanki stop edecekmiş müşürden sinyal gitmişte tam ederken tekrar çalışmış gibi, yani çalışırken kontağı kapat-aç yapmışsın gibi geldi bana, pompaya enjektörden önce elektrik sistemine baktırdınızmı acaba?

Yorum bağlantısı
Nuri Aldemir
(düzenlendi)

Elektrik sisteminde bakacağım bir yer var mı bir bölüm. Araç içine su alıyordu ön taraf su tahliye yeri tıkanmıştı, orası yapıldı fakat orası yapıldıktan sonra kesti sonra tekrar başladı. Bunun ile alaksı olabilir mi ? 

Bide ELM cihazı ile bağlandığında arza kaydı göstermiyor

bilgi
Yorum bağlantısı
Nuri Aldemir
(düzenlendi)

Yg1y26.jpg

NZyX6O.jpg p67Aq0.jpg az4vJz.jpg  burası rölanti sensörü olabilir mi 😊 Daha önce kopmuştu yine kopmuş ama bu kablo o kablo mu bilmedim. Kopmuş kablo daha önce yaptırmıştık(kırmızı olan yer) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

olabilir, egr borunda neden kaynak var acaba (egr yide vakumu kes iptal et bu arada) 

kablolar sakat, bu durumda bakman gereken yerler:

pompa üzerindeki 2 sensör (birisi fctr sensörüydü sanırım diğerinin adını unuttum, mazot ısısı ve basıncına bakıyorlardı yanlış hatırlamıyorsam) ve tesisatı, diğer tarafta mazot filtresinin altındaki rail sensörü, bunları ids ye bağlayıp real time ölçüm modunda (maf sensörünüde kat buna) aracı kullan, tamirci izleyecek verileri kaydedecek, bakalım verilerde zıplama varmı, rolantide çalışırken kabloları ellede dürtükle bu arada :) motor teklediği an sapıtık sinyal veren kısmı bulmaya çalışın....

bunlar hata kodu vermez, tam bozulmadıkları sürece kod yazmaz, anlık hatalar yüzünden motor böyle yapabilir....

bu arada tahmin yürütüyorum haa :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Aldemir

Ankarada bunları yaptırabileceğim önerdiğiniz bir var mı? Egr ve vakum için. Egr önceden iptal olmuş olabilir mi bunu nerden anlayabilirim. Vakumun dezavantajları nedir. Mazot pompası değiştiğinde vakumdan hallettiler. Egr ve vakum yakıtı ve performansı etkiler mi? 

Kabloya gelecek olursak bilgisayara bağlayıp biri içeride oturdu diğer ustada kabloyu birbirine değdirdi sorun burada dediler oraya 20 TL verip kendi elektrikcimizde bu şekilde yaptırdık. 

vj0WYp.jpg

PlRJvb.jpg

gONMjQ.jpg

9m6ZvO.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

egr vakum valfi akünün arkasında, onun hortumunu tıka yeter, kırmızı yada yeşil işaretli yerden egr valfine giden vakumu kestinmi iş tamam

93ea18f74aca8bd239cf7e9fe3b89431.jpg

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Celal Aydın
On 17.05.2018 at 19:24, Ali Cihangiroğlu yazdı:

egr vakum valfi akünün arkasında, onun hortumunu tıka yeter, kırmızı yada yeşil işaretli yerden egr valfine giden vakumu kestinmi iş tamam

93ea18f74aca8bd239cf7e9fe3b89431.jpg

Ali abi bu vakumu tıkama olayı güncel mi? Sanki tek başına yeterli değildi diye hatırlıyorum egr iptali için.

Benim EGR faal durumda, borusu ısınıyor, kontrol ediyorum.

Bu arada Direksiyon Hidrolik Haznen tertemiz duruyor, benimki kapkara çamur gibi olmuş.

Değiştşrsem mi, içini mi temizletsem bilemedim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o motorda yeterli. egr nin ucu egzoza bağlı ısınır normal

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Celal Aydın yazdı:

Ali abi bu vakumu tıkama olayı güncel mi? Sanki tek başına yeterli değildi diye hatırlıyorum egr iptali için.

Benim EGR faal durumda, borusu ısınıyor, kontrol ediyorum.

Bu arada Direksiyon Hidrolik Haznen tertemiz duruyor, benimki kapkara çamur gibi olmuş.

Değiştşrsem mi, içini mi temizletsem bilemedim. 

Çağlar bey demiş, sadece o hortumu körle yeter....

Hazneye gelince, benim araba değil o, örnek koydum :)  benimkinde kap sararmış durumda, hidrolik siyah gibi ki öyledir, çamurlaşma olmaz ama...

genleşme kabım beyaz çünki değiştim, o kaba dikkat et, 10 sene sonra sararır, baktığında her yerinde kılcal çatlaklar göreceksin, görüyorsan kabı değiştirmen sağlıklı olur, çatlaktan su sızar farketmezsin sonra, zaten ucuzdur, sararıp kılcal çatlaklar görüyorsan değiştir o kabı....  120-130 tl. gibi birşeydir, kapağıyla beraber gelir, kapak önemlidir unutma...

ahanda benim motor

003ea35888aa91ff7f2ca56b07c7e7f9.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Çağlar bey demiş, sadece o hortumu körle yeter....

Hazneye gelince, benim araba değil o, örnek koydum [emoji4]  benimkinde kap sararmış durumda, hidrolik siyah gibi ki öyledir, çamurlaşma olmaz ama...

genleşme kabım beyaz çünki değiştim, o kaba dikkat et, 10 sene sonra sararır, baktığında her yerinde kılcal çatlaklar göreceksin, görüyorsan kabı değiştirmen sağlıklı olur, çatlaktan su sızar farketmezsin sonra, zaten ucuzdur, sararıp kılcal çatlaklar görüyorsan değiştir o kabı....  120-130 tl. gibi birşeydir, kapağıyla beraber gelir, kapak önemlidir unutma...

ahanda benim motor
003ea35888aa91ff7f2ca56b07c7e7f9.jpg

Çağlar bey’e teşekkürler. İlk fırsatta deneyeceğim egr iptalini.
Çekişten yana sıkıntım yok aslında ama yüklenince kara duman sorunum var.
Belki biraz daha azalır diye yapmak istiyorum. Teşekkürler Ali abi.

Hava filtresi vidalarını da değiştireceğim Civata-Somun veya bir numara kalın sunta vidası ile.
Bir tanesi yalama olmuş durumda, içine plastik parça sokup, vida ile diş açarak sıkıştırdım geçici çözüm oldu.

Maşallah cillop gibi motor abi [emoji1]
Kapak yakışmış. K&N ‘de göz kırpıyor ordan [emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

filtremde bende civata kullandım, hemen yalama oldu orjinali, bunlardan kullandım evladiyelik oldu :)

cetin-m8x15-din-933-alti-kose-bas-demir-%C3%A7elik-paslanmaz-pirin%C3%A7-k%C3%B6

7e015f.jpg

istersen somunda fiberli somun kullan, rondelaya gerek olmaz..

DIN_982-1.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

basit iyidir: civata etrafına makeron sar ısıyla erit, mis gibi olur. boşa para harcama, kıs biraz akanomik ol

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

basit iyidir: civata etrafına makeron sar ısıyla erit, mis gibi olur. boşa para harcama, kıs biraz akanomik ol

o civataları toplasan 3 tl eder yahu, ne makaronu, spagettimi ney o :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3 tL ye galvaniz olur anca, ne yani 304 paslanmaz takmadın mı über fiestaya,, ayıp

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
filtremde bende civata kullandım, hemen yalama oldu orjinali, bunlardan kullandım evladiyelik oldu [emoji4]
cetin-m8x15-din-933-alti-kose-bas-demir-civata-beyaz-300-adet-din-933-akb-tam-di-cvata-etin-4145-33-O.jpg%C3%A7elik-paslanmaz-pirin%C3%A7-k%C3%B6r-somun-1024x353.jpg
7e015f.jpg

istersen somunda fiberli somun kullan, rondelaya gerek olmaz..
DIN_982-1.jpg

Somun kısmı yukarı gelecek değil mi abi?
Alt tarafı delmek gerekecek o halde.
Fiberli somun mantıklı geldi.
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
aynen öyle [emoji4]

Tamamdır o halde. Çok sağol üstadım. [emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Süleyman Özakca
Nuri Aldemir yazdı:

Ankarada bunları yaptırabileceğim önerdiğiniz bir var mı? Egr ve vakum için. Egr önceden iptal olmuş olabilir mi bunu nerden anlayabilirim. Vakumun dezavantajları nedir. Mazot pompası değiştiğinde vakumdan hallettiler. Egr ve vakum yakıtı ve performansı etkiler mi? 

Kabloya gelecek olursak bilgisayara bağlayıp biri içeride oturdu diğer ustada kabloyu birbirine değdirdi sorun burada dediler oraya 20 TL verip kendi elektrikcimizde bu şekilde yaptırdık. 

vj0WYp.jpg

PlRJvb.jpg

gONMjQ.jpg

9m6ZvO.jpg

Bendede aynı sorun var kontrol edeceğim eğer sorun burdan ise adres verin çikolata yollucam

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...