İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - Boyadaki Mikron Farkı Pazarlığı Bozdu

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Alıcıyla anlaştık, küsüratlarla uğraştık 1 gün. En son arayı bulduk. Benim aracın fabrikasyon sol ön ve sağ arka kapı boya kalınlık değeri farklı. Eksper de ben alırken bunu not düşmüştü, satarken faydası dokunur diye. Biz arabanın ciğerine varana kadar ne ayıbı varsa anlattık, dürüstlük bunu gerektirir. Ki bu bir ayıp değil orası ayrı. :) Bu boya kalınlığı meselesini pazarlık bittikten sonra arkadaş sormuş soruşturmuş, hakkıdır. Gelen cevap:

x.jpg

Var mı böyle bir şey arkadaşlar? Tamamında mı boya kalınlığı fazla olmalı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

Kac mikronluk fark varki arada? Bi parca boya olma ihtimali mi pazarliginizi bozdu.. insanları anlamak güç

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Araba boyasız olsa çizik var boya ister masrafı var diyorlar.

Araba boyalı olsa, sen bunu boyatmışsın mikron farkı var diyorlar.

Böyle alıcılara araba satılmaz uğraşmayın bence. 

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Nedir ki micron farkı peki? Kaç çıktı yani?

Ekspere sokmadık aracı, ben alırken biliyordum mikron farkını, kaç olduğunu hatırlamıyorum. Arkadaş daha memleketteyken soruşturmuş yani, gelmemişti buraya daha.

3 dakika önce, Ersel Yıldız yazdı:

Kac mikronluk fark varki arada? Bi parca boya olma ihtimali mi pazarliginizi bozdu.. insanları anlamak güç

İşte yukarda mesaj. Mikronu bilmiyorum. Fark eder mi ki? Eksper bana "Boya kalınlığı farklı ama kapı orijinal, dokunulmamış." dedi. Güvenilir bir yer, sallamasyon da değil. @İnan Çınar abi yönlendirmişti.

3 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Araba boyasız olsa çizik var boya ister masrafı var diyorlar.

Araba boyalı olsa, sen bunu boyatmışsın mikron farkı var diyorlar.

Böyle alıcılara araba satılmaz uğraşmayın bence. 

Zaten ben boya kalınlığı meselesini izah dahi etmedim, "EyvAllah" dedim geçtim. Benim anlamadığım, arabanın her yerinde mi kalınlık olmalıymış? :) Hangi yetkili satıcı söyledi bunu merak ettim.

Yetkili servise pazartesi gitsem, bakarlar mı şu iki kapıya ya da boya değerlerine? Belge verirler mi? Ben bir anlayayım şu meseleyi.

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Normal süreçte arabanın boya kalınlığının birbirine yakın olması gerekir. Ancak fabrikada yaşanan sıkıntılardan dolayı bazen tek parça da boyanabiliyor (bazen 2 hatta 3 kez fazladan boyanabiliyor). Bana gore en guzeli tek parca boyali deyip gecmek...

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Kimse ikinci el araca "bunun boyası fabrikadan şu mikron aralığında" ibareli belge vermez. Fabrika çıkış araçlarda bile parçalarda mikron seviyede boya kalınlık farkı olur. Bu fark afaki ise boyalı denebilir. Uğraşmayın, "size satmıyorum, uğraşamam" diyin. Başka araç arasın, hem sizin hemde diğer arkadaşın kafası rahat etsin.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben focusu satarken adam araca bakarak "bu boyalı komple" dedi, arabada arka tampon dışında boya yoktu, parlaklığı gözünü aldı galiba dedim :D

Bende boya ölçer var en hassasından, hiçbir arabada bırakın komple mikronu, aynı parçada bile ufak tefek farklar olur. Aradaki fark önemlidir, kaput 120 çıkarken kapılar 200 çıkarsa şüpheli mesela.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Ben hala bu kadar boya takıntısını anlamadım. Onun için aynı aracı daha ucuz olduğu için hep boyalı alıyorum. Takla atmıştır, şaseler yamulmuştur, sel hasarlıdır anlarım. İki parçası boyalı olsa ne olur. Kaldıki değil. Tabiki takıntısı olanlarada saygı duyarım. Mesala ben avm otoparklarında sırf yanıma yanışıp kapıyı çarpmasınlar diye en uzağa, en az araç olan mümkünse olmayan yere bırakarım. En fazla 2 dakika yürüyorum :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

O paraya Titanium XXXXX bulmuşlar da mikron kadar "kusura" mı takılmışlar. Hoş kusur olsa neyse de...

İnsanla uğraşmak zor...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

motoru alt takımı sağlam olsun ağır kaza haricinde parça boyasını geçtim komple  boyalı aracı bile  alırım,tercih meselesi ama bu kıdar kıl alıcıyla uğraşmak zor,kazasını belasını geçtik mikron degeri nedirki? yarın gelir birisi çizer çakıyla bırakırsın direk mikron makron hesabını,hayırlısı olsun.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Milimetrenin 1000'de 1'den bahsediyoruz, fabrikasyonda olsa mikron farkı olabilir ancak çok yüksek değerlerde olmaz, ayrıca aynı banttan çıkan araçların mikronları bile farklı olabilir. Eğer bahsedilen değerler çok yüksek değilse herhangi bir sorun yoktur. Aracın üzerinde seramik veya boya uygulaması var ise oda mikron farkı yaratabilir. bir parça boyalı ise mikron değerleri arasında fark yüksektir. 

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Polat

Tavanı fabrikasyon mikron fazlalığı olan araç sattim ekspertiz zaten işlem olmadığını fabrikasyon bu şekilde olduğunu söyledi bence hiç ugrasmayin başka alıcı bulun .

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Kaza harici sürtmeler de, estetik, temizlik anlamın da   boyatan adam anca tebrik edilir.Bu milletin boya takıntısı yüzünden  millet rotuş yapmaya korkuyor.Takma kafana .O kadar hassas ise sıfır alsın.Sanki ayakkabılarını boyamıyorlar.   

Tabi işin aslında  güven bunalımı var, milleti o kadar kazıklardılar ki, her şeye şüpheyle bakar olduk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Fiyat kırmak için bahane ediliyor.

"Alıyorsan al almıyorsan tükanın önünü kapama" muamelesini hak eden alıcı türü belli ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Sıkıntılı yer diğerlerine göre kalın çıkıyorsa pastayla inceltilebilir.

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Maddi imkanı gücü varsa sıfır almalı o zaman.2. elde boyada hele mikron farkına takılmakla zor araç alınır beğenilir.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

ne sıkıntılı insanlar var arkadas yaa boya nedir

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Mikron farki denilen şöyle mi mesela:

Kaputta arabanin her yeri 0.3 mikron, farkli denilen yerler 0.5 mikron.

Ama mesela sag arka kapinin her yeri 0.5 mikron. Dalgali degil. Misal bu kapi boyanmis olsa kapinin ust kismi 0.3 mikron, ortasi 1.5 baska bir yeri 0.7 falan cikmazmiydi? 

Burada iki sey gecerli olabilir bence: ya kapi komple degismis ya da fabrikada kapilar ayri boyanmis

Yanlis mi dusunuyorum

Yorum bağlantısı
Erkan Uygur

Benim aracıma Noname de Çağlar abi bakmıstı.Soylediği aynen suydu once komple boyalı sandı sonra her yerde boya kalın olunca fabrikan böyle cıktığımı hatta sanslı olduğumu söyledi.

Neden abi dedim " Pasta cila iyi gider nasılsa boyan kalın"  dedi:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Satış gerçekleşmedi zaten. Müsait bir zamanda aracı boya için ekspere sokacağım. Neresi kaç miktonmuş tam anlayalım bir. Buraya yazarım.

İster istemez adamın canı sıkılıyor. Ben Ford'larda olağan olduğunu bildiğim için rahatlıkla almıştım. Şimdi Ford'dan anlayan birisi denk gelecek de malını öldürmeyecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...