İçeriğe Yönlendir

3. Stop Lambanıza İyi Bakın

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Araçlarımızda bulunan 3. stop lambasının 

- 1974 yılında ABD'li psikolog Dr. John Voevodsky tarafından önerilen bir yenilik olduğunu,
- San Fransisco'da yapılan 10 aylık test sürecinde 3. stop lambası takılan taksilerin %60 daha az arkadan vurma kazası yaşadığını,
- 8 eyalette yapılan daha geniş çaplı araştırma sonucunda arkadan vurma kazalarının yılda % 4.3 azaldığını ve maddi kazancın 600 milyon USD olduğunu,
- Bu nedenle 1986'da ABD'de, 1998'de Avrupa'da araçlarda zorunlu hale getirildiğini,

Biliyor muydunuz ?

http://www.geceucusu.com/topic/8104-3-stop-lambanıza-iyi-bakın

Third-brake-light-CHMSL.jpg

• Beğen 17
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Güzel bilgi.

Ama çift arka sisi ile gezen bir millete gel de bu bilgiyi anlat. Bunun önemini anlat :) 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ve hâlâ en büyük eksiklik fren ile parkın aynı havuzda olması. Fren lambası harici olarak yansa 3.fren lambası ihtiyacı olmaz bile

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Değil 3 fren lambası 25 tane lamba olsa bile bizde elde telefon ile araç kullananlar olduğu Sürece hiç bir işe yaramaz

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

3. Frenin zorunlu olduğunu bilmiyordum.
Çok faydalı buluyorum.
Özellikle led olmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Ve hâlâ en büyük eksiklik fren ile parkın aynı havuzda olması. Fren lambası harici olarak yansa 3.fren lambası ihtiyacı olmaz bile

Bende aynı fikirdeyim. Neden araçların %99'unda bu mantık var.
İlle bir çift ampül kullanılacaksa arka sisle parkı aynı yapsınlar. Hem bu sayede birçok kişi arka sisi açmaktanda vazgeçmiş olur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

2000 yılında sıfır transit gelince şirkete ilk işim fren ve sisleri yer değiştirmek oldu. Şimdi forda binek araçlarda kullanıyor aynı mantığı

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
İlle bir çift ampül kullanılacaksa arka sisle parkı aynı yapsınlar. Hem bu sayede birçok kişi arka sisi açmaktanda vazgeçmiş olur.
Ruhunda apaçilik olan adam her turlu yakar o sisi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:
1 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Ruhunda apaçilik olan adam her turlu yakar o sisi.

Birçoğu arkada farklı yerde bir ışıkdaha yandığı için güzel göründüğünü sanıyor. Yada aracında orijinalinde sis olmayanlar sisfarı taktırınca arkaların tesisatına bağlatıyor daha doğrusu işten kaçtığı için bizim sanayideki ustalar öyle bağlıyor.
2-3 tane ıslarla arka sislambasını kullanan arkadaşım vardı baktım lafla anlamıyorlar bende orijinalde 21w olan ampülleri 10w olanlarla değiştirdim park lambasından birazdaha parlak yanıyor ama en azından 21w kadar rahatsız etmiyor arkadakı sürücüyü.

11-12 senedir araba kullanıyorum 1 kere yanıyormu diye bakmak dışında arka sisi hiç açmadım :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Tamamen lede geçince bu sorun ortadan kalkar artık 

2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

3. Frenin zorunlu olduğunu bilmiyordum.
Çok faydalı buluyorum.
Özellikle led olmalı.

Hemen led'e geçildi zaten, led daha hızlı yandığı için 7-8 metre önce farkediyor sürücü.

2 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Malum, tasarruf. Ama daha önemlisi park ile arka sisin görünme açılarının farklı olması, sis çok dar açılı. Bu nedenle yapılamaz.

2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

2000 yılında sıfır transit gelince şirkete ilk işim fren ve sisleri yer değiştirmek oldu. Şimdi forda binek araçlarda kullanıyor aynı mantığı

Malesef yanlış bir uygulama olmuş. Fren ile arka sisin görünme açıları farklı, sis çok dar açılı.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fark etmiyor gerçek hayatta. Sis bulutunu delip geçen ışık yok. Orada araç olduğunu fark ettiriyor o kadar

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arka sis lambası şehiriçinde hiç bir işe yaramaz. Şehir dışında da işe yaradığı bence görecelidir. Aksine arkadan gelen aracın önünde kırmızı bir sis tabakası oluşturuyor.. Birde dörtlü yakma modası var siste işte o zaman ben öndeki aracı durmuş ya da her an duracak gibi değerlendiriyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

4lü yakanlardan çok uyardığım oldu. Uyuz oluyorum. Adama diyorum niye yaktın, görülmek için. La acil bişey olup dursan nasıl anlayacağım, bunun amacı o değil diyince haa diyor. Millet cahil

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Park fren tek ampulde olanlarda çok mantıklı bir şey

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

3. stopları vumetre gibi yapsalar ortadan kenarlara doğru, yapılan frenin sertliğine göre yansa çok güzel olur bence :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

3. Stop yanmazsa muayeneden geçmiyor, şahit oldum...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3. Stop yanmazsa muayeneden geçmiyor, şahit oldum...
Evet bende şahit oldum kendi aracımda :D
  • Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Malesef yanlış bir uygulama olmuş. Fren ile arka sisin görünme açıları farklı, sis çok dar açılı.
Focus mk2 sedan da park ile sis aynı orijinalden. Fren üstte tek ampül.
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
8 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:
14 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Focus mk2 sedan da park ile sis aynı orijinalden. Fren üstte tek ampül.

Sanırım bir istisna. Pek kabul gören bir şey değil çünkü.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
4lü yakanlardan çok uyardığım oldu. Uyuz oluyorum. Adama diyorum niye yaktın, görülmek için. La acil bişey olup dursan nasıl anlayacağım, bunun amacı o değil diyince haa diyor. Millet cahil
Hava çok sisli ve arka sis farı yoksa anlarım abi, gerçekten parklar görünmüyor özellikle Broadway tarzı eski araçlarda.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Olsun, yine de dörtlü yakılmaz. En kötü halde kenara çekip 4lü yakılır

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arka sis farı ön sisten daha faydalıdır. 

Ben önü yakmaya gerek duymuyor olsam bile yoğun yağış ve sisli havada mutlaka arka sisleri açarım.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
42 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Arka sis farı ön sisten daha faydalıdır. 

Ben önü yakmaya gerek duymuyor olsam bile yoğun yağış ve sisli havada mutlaka arka sisleri açarım.. 

Yoğun yağışta sis daha kötü abi arkadakine daha çok yağmurdan ışık kırılıp daha çok göz alıyor. Sis başka tabi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oluşan girdaptan yerden kalkan sulardan araç ve stobu görünmüyor... 

Öndeki aracı görmekte zorlandığım an, arka sisleri açarım ben Köksal.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...