İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - Anlam Veremediğim Sorunlar

Ahmet Türedi

Recommended Posts

Efe Serhan Oğuz
4 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Mazot filtresi 43.000 km de yetkili serviste değişti.Şuan 47.000 km de araç onunla alakalı olsa başka yerlerdede sorun oluşması veya daha sık yapması gerekir.

Contanın çok sağlam olmadığı ve bazen hava kaçırdığı çok söylenmiş yabancı forumlarda belirtileride size yakın ondan söylemek istedim ?

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Tekin-2
On 1/17/2018 at 22:36, Ahmet Türedi yazdı:

Devir dalgalanmasını bir kez video ile yakaladım onu youtube yükledim bakarmısınız aynı şekildemi oluyor.

Soğuk havalarda benim aracımda da bu şekilde oluyor

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
4 saat önce, Mustafa Tekin-2 yazdı:

Soğuk havalarda benim aracımda da bu şekilde oluyor

Sanırım bu bir sorun değilmiş fakat bir önceki  c-max aracımda böyle bir durumla karşılaşmadığım için garip gelmişti.Artık bende çok önemsemiyorum :)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ahmet Türedi

Evet kış ayının gelmesiyle benim araçtaki sıkıntı baya bir zaman sonra tekrarladı.Bu sefer video çekme zamanım oldu.Açıkcası video çekerken kendimi zor tuttum ama sabrettim.Yine aynı senaryo ve yine aynı fırının önü.Lanet yerde ne var anlamadım.işten çıktım fırına geldim aracı stop edip ekmek almaya gittim.içerdeki çalışan sormadan her zamanki ekmeğimi hazırladı parayı ödedim ve çıktım.Toplam 2 3 dakika sürmedi.Sonuç videodaki gibi araç baya bir süre çalışmamak için inat etti.Bu videoyu servisede izleteceğim bakalım bir netice alabilecekmiyim.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

İlginç bir sorun.

Çalışacakmış gibi yapıp çalışmıyor.

Yakıt hiç gelmiyor değil, geliyor ama engel olan bir durum var.

Hiç gelmese yakıt, marş boşta döner, devir saatinden belli olur.

Yakıt pompası desek, bunu sürekli yapması gerek, en azından sık sık yapması gerek, ya da hiç çalışmaması ve yolda bırakması gerek.

Enjektörlerden desek, her türlü anlaşılır, kara duman, tekleme gibi sorunlar olsa da napar eder çalışır, dizel bu.

Hava yapıyor desek, geri dönüş hortumlarından desek, havasını almadan çalışması mümkün değil, 3-5 marştan sonra çalışıyor.

Bence sorun sensörlerin birinden çıkacaktır.

O da arıza kodu vermiyor, hayalet arıza deniyor böylesine.

Umarım çözülür kısa sürede.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Açıkcası bende akıl sır erdiremedim.Soğuk çalıştırılan motor kısa mesafe kullanılıp stop edilince ve çok kısa süre bekletilip tekrar çalıştırılmak istendiğinde yapıyor.Çünkü ne sabah ne akşam işe gelirken veya iş çıkışında çalışmamazlık yapmıyor.Veya park edip biraz oyalandığım durumlardada yapmıyor.Fırın önünden hariç yapmıyor(belkide fırındaki kadar kısa süre yani o kritik süre kadar hiç bir yerde durmamışımdır ondanda şüphelenir oldum.)Ancak dün akşam spor salonundan çıktım ve eve geldim,bu mesafe  iş ile fırın arasındaki mesafenin yarısından az.Stop edip 1-2 dakida bekledim ve tekrar çalıştırdım aracı araç ilk marşta çalıştı ama sanki biraz zorlandı gibi oldu.Telefon yanımda olmadığı için çekim yapamadım.Sanırım motor sıcaklığı ve bekleme süresi ile alakalı kritik bir durum söz konusu.Tübitak projesi gibi baya bir deneysel çalışma gerektireceğe benziyor bu iş :)

Yorum bağlantısı
Ali Gök

ahmet abi fırıncıya soracaktın problemi ne oldu o iş sormadınmı :D 

yav akıl sır ermicek bişe hakkaten. arabayı dik rampaya park ettiğinde çalışmada problem yapıyormu hiç test ettinmi ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
11 dakika önce, Ali Gök yazdı:

ahmet abi fırıncıya soracaktın problemi ne oldu o iş sormadınmı :D 

yav akıl sır ermicek bişe hakkaten. arabayı dik rampaya park ettiğinde çalışmada problem yapıyormu hiç test ettinmi ?

Valla bugün tekrar gidecem yine deniyeceğim.Olmazsa fırını değiştireceğim :)

valla gıcık oldum bu işe.

Ben Trabzon luyum en dik rampalarda park edip çalıştırdığımda oldu.Hiç sorun çıkartmıyor araç.Yazında olmuyor.Ne oluyorsa kışın oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motor Sıcaklığı ve Süre ile ilgili... 

Buna benzer bir hikaye anlatmıştım ben.. Marketten dondurma alınca çalışmayan araba hikayesi.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
29 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Motor Sıcaklığı ve Süre ile ilgili... 

Buna benzer bir hikaye anlatmıştım ben.. Marketten dondurma alınca çalışmayan araba hikayesi.. 

Evet ama buna sebep olan şey nedir acaba?Benim araçta böyle bir sensör var mı?Neden sadece benim araçta oluyor?2013 model 2 mondeo daha var arkadaşlarımda 1.6 tdci araçlar eski kasa ama motor aynı ne sabahları devir dalgalanması sorunları var nede bu şekilde çalışmama sorunu.Aracımın garantisi bitince serviste kesin öpecekler beni biliyorum :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

enjektörler işiyor olmasın?
motor stop ettikten sonra işeme yapıyor ve araç boğuluyor...

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
14 dakika önce, Ertan Çabuk yazdı:

enjektörler işiyor olmasın?
motor stop ettikten sonra işeme yapıyor ve araç boğuluyor...

Öyle birşey olsa her çalıştırmada bu sorunu yapması gerekmez mi? Kısa süre beklemek ile uzun süre beklemek arasında nasıl bir fark olabilir?Biraz bekleyince işemenin etkisi kalmıyor mu?

Yada neden sadece kışın işiyor :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Buda araç 44.000 kmlerdeyken aynı yerde çektiğim başka video.Kısa sürdüğü için yüklememiştim.Yine aynı fırın :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzinli olsa direk o gelirdi akla ve yukarıda da yazmışızdır belki.. 

Enjektör işerse, kısa süre içinde marşa tekrar basılınca araç boğulur ve çalışamaz ancak marşa basarken tam gaz verilirse araç normal çalışır.

Biraz bekleyince bu yakıt uçar emme yada egzozdan atılır, bu sebeple kolay çalışır.. 

Dizelde buna ihtimal vermiyorum. o hale gelmiş enjektör başka sorun çıkarırdı..  

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Öyle birşey olsa her çalıştırmada bu sorunu yapması gerekmez mi? Kısa süre beklemek ile uzun süre beklemek arasında nasıl bir fark olabilir?Biraz bekleyince işemenin etkisi kalmıyor mu?
Yada neden sadece kışın işiyor [emoji4]
Bir tanıdığın Audi sinde karşılaştık bu sorunla. gerçi o benzinli idi. oradan aklıma geldi dizelde de böyle bir problem olabilir mi diye.
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
4 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Soğuk çalıştırılan motor kısa mesafe kullanılıp stop edilince ve çok kısa süre bekletilip tekrar çalıştırılmak istendiğinde yapıyor

Bu sorunu kısa bir süre yaptığımız kaza sonrası bende 500L de yaşadım, bu soruna ek olarak start stopta devreye girmiyordu benim araçta. 

Ancak bendeki durum şöyle idi, araç çalışıyordu ama sanki sadece kontak açılmış gibi ve araç çalışmıyormuş gibi hiç bir şey devreye girmiyordu gaza dahi basınca araç rölantide çalışıyordu.

Servise start stop için gittim ve start stop düzelince bu problemde ortadan kalktı.

Belki düşük ihtimal ama aküyü kontrol ettirdiniz mi?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
4 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Açıkcası bende akıl sır erdiremedim.Soğuk çalıştırılan motor kısa mesafe kullanılıp stop edilince ve çok kısa süre bekletilip tekrar çalıştırılmak istendiğinde yapıyor.Çünkü ne sabah ne akşam işe gelirken veya iş çıkışında çalışmamazlık yapmıyor.Veya park edip biraz oyalandığım durumlardada yapmıyor.Fırın önünden hariç yapmıyor(belkide fırındaki kadar kısa süre yani o kritik süre kadar hiç bir yerde durmamışımdır ondanda şüphelenir oldum.)Ancak dün akşam spor salonundan çıktım ve eve geldim,bu mesafe  iş ile fırın arasındaki mesafenin yarısından az.Stop edip 1-2 dakida bekledim ve tekrar çalıştırdım aracı araç ilk marşta çalıştı ama sanki biraz zorlandı gibi oldu.Telefon yanımda olmadığı için çekim yapamadım.Sanırım motor sıcaklığı ve bekleme süresi ile alakalı kritik bir durum söz konusu.Tübitak projesi gibi baya bir deneysel çalışma gerektireceğe benziyor bu iş :)

Bence arkadaşlarınızdan ödünç akü alıp deneyin. En ucuz test bu olur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
2 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bence arkadaşlarınızdan ödünç akü alıp deneyin. En ucuz test bu olur.

Akü sağlam çünkü start -stop hemen devreye giriyor.Akü zayıf olunca devreye girmez.Motor az ısıninca start stop hemen çalışıyor.

Zaten bu olan geçen yılki kışta oluyordu.Bu kışta tekrarlamaya başladı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bu akşam bir denems daha yaptım.Fırının önünde değil 10 metre aşağısında durdum.Aracı stop edip bekledim 2 dakika falan sonra çalıştırmak istedim sonuç araç çalışmadı videoda var zaten.

Sonra aracı olsuğu yerde bıraktım kuaföre gittim geldim.Araç hemen çalıştı ama güzel birşey oldu 500 metre kadar gittim motor arıza lambası yandı.En azından artık bir arıza kaydım var :)

umarım yarın sabaha arıza silinmez.

Sanırım bütün mesele stop ile çalıştırma arasında geçen süre ve motor sıcaklığı ile alakalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Yazılım ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen servis yazılım yeniler.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
2 dakika önce, Saygın Can Oğuz yazdı:

Yazılım ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen servis yazılım yeniler.

Saygın bey neyle alakalı tam bilmiyorum gerçekten ama insanın siniri bozuluyor.Serviste tanıdığım arkadaş var bugün videoları yolladım ustalar hata olduğu anda görmemiz lazım demiş yine.Bu sıkıntı her zaman olan bişey değil uygun zaman ve koşulları sağlamak gerekiyor.Serviste denk gelmezse bişey yok diyip yolluyorlar.Tek tesellim motor arıza lambası yandı.Umarım yarına kadar silinmez.Çünkü bir kez daha hu şekilde lamba yanmış ve sabah sönmüştü.Servis buna dair bir kayıt bulamamıştı.Öyle bir şeyki artık komple bozulsun ne yapılacaksa yapılsın istiyorum.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
1 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Saygın bey neyle alakalı tam bilmiyorum gerçekten ama insanın siniri bozuluyor.Serviste tanıdığım arkadaş var bugün videoları yolladım ustalar hata olduğu anda görmemiz lazım demiş yine.Bu sıkıntı her zaman olan bişey değil uygun zaman ve koşulları sağlamak gerekiyor.Serviste denk gelmezse bişey yok diyip yolluyorlar.Tek tesellim motor arıza lambası yandı.Umarım yarına kadar silinmez.Çünkü bir kez daha hu şekilde lamba yanmış ve sabah sönmüştü.Servis buna dair bir kayıt bulamamıştı.Öyle bir şeyki artık komple bozulsun ne yapılacaksa yapılsın istiyorum.

Arıza kaydı düşmüştür mutlaka. Oradan bulurlar. İlla o an bakmaya gerek yok. KM bilgisi de gidiyor galiba videoda yanlış görmediysem?

Bence dediğim gibi biraz kafa karışıklığı var, yazılım yenileme yaparlar gibi geliyor. Bir kez bende de olmuştu öyle yaptılar halloldu.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
6 dakika önce, Saygın Can Oğuz yazdı:

Arıza kaydı düşmüştür mutlaka. Oradan bulurlar. İlla o an bakmaya gerek yok. KM bilgisi de gidiyor galiba videoda yanlış görmediysem?

Bence dediğim gibi biraz kafa karışıklığı var, yazılım yenileme yaparlar gibi geliyor. Bir kez bende de olmuştu öyle yaptılar halloldu.

İnşallah basit birşeydir. Bakalım yakında öğreniriz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bugün Konya Motorcu ford yetkili servisine aracı götürdüm.Arızanın DPF den kaynaklandığını söylediler.Aracı bilgisayara bağlayarak temizleme işlemi yapıldı.Aracın çalışmamasınıda buna bağladılar.Açıkcası tatmin olmadım ama denemeden bişey söylemek zor.Serviste işlemler bittikten sonra 2 saat kadar motor soğuması için bekledik.Test yaptık ev ile fırın arası mesafe kadar yol gidip durduk 2 dakika kadar bekledik ve araç sorunsuz çalıştı.Zaten çalışmasa şaşardım.Böyle olunca servis yapacak bişey yok dedi haliyle. Bakalım tekrar denemeler yapacağım sonuç ne olacak göreceğiz.Umarım servisin dediği gibi sorun sadece DPF ile alakalıdır.

Fordlarda DPF göstergesi olmaması yüzünden ne zaman temizlik oluyor yada ne zaman olması gerektiğini göremiyoruz malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...