İçeriğe Yönlendir

Mondeo V - Anlam Veremediğim Sorunlar

Ahmet Türedi

Recommended Posts

Eyüp Kosif
6 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Devir dalgalanmasını bir kez video ile yakaladım onu youtube yükledim bakarmısınız aynı şekildemi oluyor.

Bu kadar sürmüyor benimkisi, daha kısa sürüyor, ama davranışı çok benzer. Farklı birşey olduğunu düşünmüyorum ama. Yanlış hatırlamıyorsam hava sıcaklığı ~5 derece iken falan yapıyordu.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
1 dakika önce, Eyüp Kosif yazdı:

Bu kadar sürmüyor benimkisi, daha kısa sürüyor, ama davranışı çok benzer. Farklı birşey olduğunu düşünmüyorum ama. Yanlış hatırlamıyorsam hava sıcaklığı ~5 derece iken falan yapıyordu.

Benim + değerlerdede yapıyor.Belli bir nedeni yok gibi.Dün sabah -2 idi yapmadı bugünde 0 derece de yine yapmadı.Yarın belli olmaz yapar.

Antalyada kaldığım günlerde yapıyor orda gündüz 10 derecenin altına pek düşmediği halde yinede yapıyor.Video çekmeye kalktığımda yapmıyor şansıma :)

Sadece paylaştığım videoyu çekerken şansıma yaptı.Bir kaç video daha yakalasam serviste fikir vermesi için iyi olacak ama her günde aklıma gelmiyor video çekmek.

Yorum bağlantısı
Eyüp Kosif
1 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Benim + değerlerdede yapıyor.Belli bir nedeni yok gibi.Dün sabah -2 idi yapmadı bugünde 0 derece de yine yapmadı.Yarın belli olmaz yapar.

Antalyada kaldığım günlerde yapıyor orda gündüz 10 derecenin altına pek düşmediği halde yinede yapıyor.Video çekmeye kalktığımda yapmıyor şansıma :)

Sadece paylaştığım videoyu çekerken şansıma yaptı.Bir kaç video daha yakalasam serviste fikir vermesi için iyi olacak ama her günde aklıma gelmiyor video çekmek.

+5 derece civarında demek istedim :)  şahsen beni rahatsız etmiyor bu durum, ki yolda aracımdan çıkan her sesi dinlerim, arka koltuk kenarından gelen trim sesini bile duyarım o derece takıntılıyım, ama bu salınımı görmezden geliyorum önemsiz olduğundan. Yine de sizi rahatsız ediyorsa servise bildirin tabii ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Sabah ilk çalıştırmada aynı dalgalanma bende de oluyor çoğu kez. Yazılımsal birşeydir diye düşünüyorum ben önemsemedim.

Diğer konu serviste denenebilir. Eğimli bir yerde, bulurlar onu.

Arıza kaydı yoksa sorun yoktur meselesi de aynen gıcık bir olay :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
8 saat önce, Saygın Can Oğuz yazdı:

Sabah ilk çalıştırmada aynı dalgalanma bende de oluyor çoğu kez. Yazılımsal birşeydir diye düşünüyorum ben önemsemedim.

Diğer konu serviste denenebilir. Eğimli bir yerde, bulurlar onu.

Arıza kaydı yoksa sorun yoktur meselesi de aynen gıcık bir olay :)

Dalgalanma olayı sanırım pek sorun gibi görünmüyor.Sizdede aynı şekilde ise demek bu motorun karakteristik bir özelliği olsa gerek.Ama yinede servise soracam :)

Çalışmama olayı eğimemi yoksa kat edilen km ve stop edilip ,tekrar marş vurma arasında geçen süre ile alakalı bir durum mu var? biraz zahmetli bir sorun bulma yöntemi olacağa benziyor.

Çünkü sabah veya akşam çalıştırmalarında ayrıca gün içinde diğer hiç bir çalıştırma anında bu sorun meydana gelmiyor.

Bugün eğimle alakalı mıdır diye aynı mesafeyi gidip düz bir yere park edeceğim aynı bekleme süresi sonrası çalıştırmayı deneyeceğim bakalım aynı sorun meydana gelecek mi?Açıkcası sabırsızlanıyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Baş
On 17.01.2018 at 08:48, Ahmet Türedi yazdı:

Araçta anlamadığım nadirende olsa sabahları ilk çalıştırmada aracımın rolantisinde dengesizlik oluyor.Bazen 1500 devirde çalışıyor 5-10 sn sonra normale dönüyor.Bazense 1000-1500 devir arasında sürekli ayağımla gaza basıp çekiyormuşum gibi rolanti oynuyor.En fazla 10 sn civarı sürüyor.Sonra herşey normal.Aksi gibi her gün yapmıyor.Ben mantık yürütemedim ,servis aracı bırakın bakalım demişti ancak ben sadece Antalya da servise götürüyorum ve orda hava çok soğuk olmadığı için zaten dalgalanma olmuyor.Boş yere aracı bırakasım gelmemişti.

Şimdi bakım için 1500 km kaldı ve farklı bir sorun daha başladı.

Geçen hafta aracın sağ tekerler hafif yüksek banket gibi bir yerde dururken park edip fırına girdim.Döndüğümde marş bastım ama araç çalışmadı ve 5-6 kez marş bastım sanki mazot bitmiş gibi boşta marş vurdu ve araç çalışmadı.Tam çekiçiyi arayacaktım son kez basayım dedim ve hiç birşey yokmuş gibi çalıştı.

1 hafta oldu hiç bir sorun yoktu,dün aynı fırının önünde aynı şekilde aracı park ettim ve malesef aynı senaryo tekrarlandı.Araç marş vurdu ama çalışmadı.Aynı şekilde 5-6 kez denedim.

En son olarak kontağı kapatıp 5 dakka kadar bekledim ve sonra marşa bastım yine hiçbirşey olmamış gibi çalıştı.

Akü aklıma geldi ama aracın start stop kısa mesafeli sürüşlerde ş.içinde bile devreye girecek kadar dolu.Arkadaşım açı sensörü aracın duruşundan kaynaklı hata vermiş ve aracı korumaya almış olabilir dedi.Yani araç çekici ile çekiliyormuş hissine kapılabilir falan dedi ama aracın sadece sağ iki teker en fazla 10 cm yukarıda duruyordur.

Servise gitmeden önce fikir almak istedim büyük ihtimalle orda sorun yaratmaz ise yine araç kalsın diyecekler en azından bakılması gereken bir yer varsa onları kontrol ettireyim.

Şimdiden fikirleriniz için teşekkürler.

Bu arada araç 2015 model 1.6 tdci mondeo 

2013 yılında sıfır 1.5 dizel fiesta  aldım kış geldi havalar soğudu eksilere düşmeye başladı sabahları arabayı ilk çalıştırıyorsun aynı şekilde rolantide dalgalanma sizin videodan bir farkı yok yani sorunmudur diye videoya çekip servise başvurdum baktılar ettiler geldiler yerinde çalıştırdılar aynı değişen bişey yok canım bi gün sıkıldı gittim başka bir ildeki servise bıraktım arabayı bir gece orda kaldı sabah bide biz çalıştıralım dediler videoyada çekmişler hava eksilerde rolantide dalgalanma yine aynı bana bu rolantide dalgalanmanın sorun olmadığını söylediler bende bir daha uğraşmadım satana kadarda değişen bişey olmadı motor sıcakken rolantide dalgalanma ve hava sıcakken hayatta olmuyor bu durum benim size diyeceğim sakın şurasını sökelim burasını sökelim bakalım derlerse sağınla solunla oynatmayın bilgisayara bağladıklarında arıza kodu çıkarsa  ona göre işlem yapsınlar bence 

Diğer konu gelirsek 2009 2013 yılın satılan fistalarda buna benzer bir durum söz konusuydu araç sahibi aracını sabah çalıştırıyor işe gidiyor öğle yemeği için eve gidecek marşa basıyor araba çalışmıyor beş dakka bekledikten sonra araba çalışıyor kimi araç sahibi de aracı hep aynı kapalı otoparka park ettikten sonra aynı sorunu yaşıyor kimi hep elektrik tellerinin altına park ettiğinde bu durumu yaşıyor bu konuları ben forumlardan okudum ve bu konularla ilgili videolarda mevcut sizinkide bu duruma benziyor sanki ama fiestalarda bu durumla ilgili yanlış hatırlamıyorsam geri çağırma vardı ve bir modül değiştirmişlerdi bu benim sattiğim fiestada değişmişti diye hatırlıyorum yukarıdaki konular hakkında bende konu açtım ve bişeyler yazmıştım ama konuyu ve yazdıklarımı bulamadım umarım sizde bu sorunları bir çözüme kavuşturursunuz bide  sorunları videoya kaydedin sürekli.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
48 dakika önce, Hasan Baş yazdı:

2013 yılında sıfır 1.5 dizel fiesta  aldım kış geldi havalar soğudu eksilere düşmeye başladı sabahları arabayı ilk çalıştırıyorsun aynı şekilde rolantide dalgalanma sizin videodan bir farkı yok yani sorunmudur diye videoya çekip servise başvurdum baktılar ettiler geldiler yerinde çalıştırdılar aynı değişen bişey yok canım bi gün sıkıldı gittim başka bir ildeki servise bıraktım arabayı bir gece orda kaldı sabah bide biz çalıştıralım dediler videoyada çekmişler hava eksilerde rolantide dalgalanma yine aynı bana bu rolantide dalgalanmanın sorun olmadığını söylediler bende bir daha uğraşmadım satana kadarda değişen bişey olmadı motor sıcakken rolantide dalgalanma ve hava sıcakken hayatta olmuyor bu durum benim size diyeceğim sakın şurasını sökelim burasını sökelim bakalım derlerse sağınla solunla oynatmayın bilgisayara bağladıklarında arıza kodu çıkarsa  ona göre işlem yapsınlar bence 

Diğer konu gelirsek 2009 2013 yılın satılan fistalarda buna benzer bir durum söz konusuydu araç sahibi aracını sabah çalıştırıyor işe gidiyor öğle yemeği için eve gidecek marşa basıyor araba çalışmıyor beş dakka bekledikten sonra araba çalışıyor kimi araç sahibi de aracı hep aynı kapalı otoparka park ettikten sonra aynı sorunu yaşıyor kimi hep elektrik tellerinin altına park ettiğinde bu durumu yaşıyor bu konuları ben forumlardan okudum ve bu konularla ilgili videolarda mevcut sizinkide bu duruma benziyor sanki ama fiestalarda bu durumla ilgili yanlış hatırlamıyorsam geri çağırma vardı ve bir modül değiştirmişlerdi bu benim sattiğim fiestada değişmişti diye hatırlıyorum yukarıdaki konular hakkında bende konu açtım ve bişeyler yazmıştım ama konuyu ve yazdıklarımı bulamadım umarım sizde bu sorunları bir çözüme kavuşturursunuz bide  sorunları videoya kaydedin sürekli.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Dün akşam şansıma iş çıkışı baya yoğun kar yağışı vardı.Aracı çalıştırıp temizliğini yapıp yola çıktım.Fırının olduğu yerin hizasına kadar gittim ve 2 dakkika stop edip bekledim.Beklemeyi busefer düz zeminde yaptım.Sonuç araç direk çalıştı.Ancak diğer günlerden farklı olarak araç kar temizleme esnasında en az 5 dakika rolantide çalışmış oldu.

Tam bir veri elde edemedim.Neyse bugün tatile çıkıyorum çarşamba günüde servise gideceğim zaten bakalım bir teşhis koyabilecekler mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben olsam hemen fırının önüne park edip demerdim. :)

Aslında benimde aklımda fakat başka yerlere uğramam lazım dı deneyemedim.Şimdide 1 hafta izin aldım Ankaradayım yarın Antalyaya döneceğim artık servise danışacağım durumu.Aksi gibi fırın önünde olan olay başka hiç bir yerde başıma gelmedi ne hikmetse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Evet bugün servise gittim tahmin ettiğim gibi hiç bir şey yok dediler.Birde servisteki usta anlattıklarımı hikaye dinler gibi dinleyim garip bir gülümseme ile bana baktı.Adama kafa atasım geldi :)

Şiddete karşıyım ama arada böyle durumlarda aklımdan geçiyor.

Bidahakine yol yardımı arayın dedi.Siz gelene kadar zaten çalışır dedim videoya çekebilirseniz bakalım dedi ama söylediklerim hayal ürünü gibi bakışları vardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
8 saat önce, Hasan Baş yazdı:

Antalyada havalimanı karşısındaki servisemi gittiniz

Hayır manavgatta olan servise gittim.Genelde hep oraya giderim.Otokoça kızdığım için gitmiyorum.Ordada henüz sıfır aldığım aracın bagaj kapağı sallanıyor ve ses yapıyor diye gitmiştim.Servis görevlisi bagaj kapağını biryere çarpmadığınız ne malum demişti.Aynı gaddar düşünceler ozamanda içimden geçmişti. :)

1 saat önce, Ali Gök yazdı:

Birde fırıncıya danışsanız durumu ?

Şuan tatildeyim Seydişehir e dönünce ilk fırıncıya danışayım.Oda fırın küreği ile kovalamaz umarım. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hahaha... 

Ahmet çok güldüm sabah sabah..  

Fırıncının önünde manyetik bi alan vardır belki.. :unsure2:

Neyse konuyu geyiğe sarmayalım. Ahmet gergin, Ahmer sinirli :shok:

Ben ısrarla, fırıncı önünde durulduğu andaki, motor sıcaklığı ve bekleme süresi ile alakalı olduğunu düşünüyorum.. 

Fırıncıdan 5 dakka sonra çıksan muhtemelen sorunsuz çalışacak.. Yada, aynı şartlarda aynı yerde (döndüğünde) tam gaz vererek marş yapmayı dene bakalım.. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
32 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hahaha... 

Ahmet çok güldüm sabah sabah..  

Fırıncının önünde manyetik bi alan vardır belki.. :unsure2:

Neyse konuyu geyiğe sarmayalım. Ahmet gergin, Ahmer sinirli :shok:

Ben ısrarla, fırıncı önünde durulduğu andaki, motor sıcaklığı ve bekleme süresi ile alakalı olduğunu düşünüyorum.. 

Fırıncıdan 5 dakka sonra çıksan muhtemelen sorunsuz çalışacak.. Yada, aynı şartlarda aynı yerde (döndüğünde) tam gaz vererek marş yapmayı dene bakalım.. 

Banada öyle geliyor tatil dönüşü farklı farklı denemeler yapıp video çekmeyi deneyeceğim bakalım.Elimde biraz somut veri olursa belki daha anlaşılabilir olurum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Gök

Ahmet bey nedir durum sebebi buldunuzmu. yada araç devam ediyormu aynı şeyi yapmaya

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Açıkcası sorun nedir bulunamadı.Servis hiç bir sorun yok diyor.Aksi gibi servise gittikten sonra sadece 1 kez yaptı ve aynı fırının önünde ancak bu sefer düz zeminde yaptı.Yani 4 lastikte aynı hizada iken.Duruş şeklinin önemi yokmuş onu anladım en azından.Servis tekrarlarsa yol yardımı çağırın dedi ama araç 5 dakika durup marşa basınca hiç bişey yokmuş gibi çalışıyor.Yol yardımı gelincede çalışacağı için pek bir mantığı olmayacaktı bende o yüzden aramadım.Ve aynı şekilde biraz durup tekrar marş vurunca çalıştı.

Fakat neredeyse 1 ayı geçti hiç yapmadı.Ne oldu ne bitti bende anlayamadım.Sizin mesajı görene kadar sorunu bile unutmuştum nerdeyse :) İnşallah tekrarlamaz.

Ancak ilk çalıştırmadaki o rolanti dalgalanması devam ediyor, onada normal dediler ama bana normal değil gibi geliyor , yapacak bişey yok servislerle uğraşmaktan bıktım  öyle biniyorum  bozulursa gözlerine sokacam arabayı :)

1 saat önce, Ali Gök yazdı:

Ahmet bey nedir durum sebebi buldunuzmu. yada araç devam ediyormu aynı şeyi yapmaya

Yorum bağlantısı
Ali Gök

muhtemelen saçma basit bişeydir  de işte akla gelmiyor neyden olduğu :)

neyse hayırlısı tam durduğu an kafasına vur servisin

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
37 dakika önce, Ali Gök yazdı:

muhtemelen saçma basit bişeydir  de işte akla gelmiyor neyden olduğu :)

neyse hayırlısı tam durduğu an kafasına vur servisin

Büyük ihtimalle dediğiniz gibi basit bir sorun ancak teşhis koyacak usta bulmak malesef zor.Gittiği yere kadar devam bakalım.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Yazılımsal birşey olabilir mi acaba? Veya manyetik alan nedeniyle anahtarsız çalışmanın tam algılayamaması.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
59 dakika önce, Saygın Can Oğuz yazdı:

Yazılımsal birşey olabilir mi acaba? Veya manyetik alan nedeniyle anahtarsız çalışmanın tam algılayamaması.

Saygın bey gerçekten bende neden aynı yerde oluyor bu sorun anlam veremedim.Bugün aynı şekilde fırının önüne gittim stop ettim ,ekmeğimi aldım ,marşa bastım araç ilk marşta çalıştı ama nerdeyse stop edecek gibi oldu yine.Yani yine normal olmayan bir durum var ama neden sadece o fırının önünde ve sadece işten çıkıp direk fırına gittiğimde oluyor anlamadım gitti.Tuhaf bişey var ama çözemedim gitti.

Yorum bağlantısı
Efe Serhan Oğuz

Mazot filtresi kontrolü yaptınız mı en sorunlu yerlerinden birisidir.

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Ahmet bey, bugün bir hikaye yazıldı bir konuda sanırım pointiac aracı olan biri ile ilgili. Kısaca fırının önüne geliş süreciniz km kısa olabilir araç tam ısınmış veya ısınmamış olabilir. Bu da aracın kendisinde bir koruma sistemi devreye giriyor olabilir. Deneme amaçlı aracınızı çalıştırıp harekete başladığınız nokta ile fırın mesafesini bir ölçün ve fırında kaldığınız süreyi de bir ölçün. Sonra aynı şekilde bu sefer fırın değil ama başka bir noktaya surun yine fırında kaldığınız zaman kadar kalın. Eğer aynı problemi yaşarsanız aracın bir koruma sistemi devreye giriyordur. Denerseniz sonucu da buradan bir paylaşır sanız bizde sayenizde öğrenmiş oluruz. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
8 saat önce, Hacı Şenyurt yazdı:

Ahmet bey, bugün bir hikaye yazıldı bir konuda sanırım pointiac aracı olan biri ile ilgili. Kısaca fırının önüne geliş süreciniz km kısa olabilir araç tam ısınmış veya ısınmamış olabilir. Bu da aracın kendisinde bir koruma sistemi devreye giriyor olabilir. Deneme amaçlı aracınızı çalıştırıp harekete başladığınız nokta ile fırın mesafesini bir ölçün ve fırında kaldığınız süreyi de bir ölçün. Sonra aynı şekilde bu sefer fırın değil ama başka bir noktaya surun yine fırında kaldığınız zaman kadar kalın. Eğer aynı problemi yaşarsanız aracın bir koruma sistemi devreye giriyordur. Denerseniz sonucu da buradan bir paylaşır sanız bizde sayenizde öğrenmiş oluruz. Saygılar.

Açıkcası benzer bir deneme yaptım fakat sonuç araç hiç birşey yokmuş gibi çalıştı.Aynı şekilde fırının önünde her durduğumdada sorun yapmıyor.Baya zamandır sorun yoktu mesela dün yine stop edecekmiş gibi olup çalıştı.Video kaydı yapmak için telefonu çıkartığım gün şansa sorunsuz çalışıyor.Kayıt yapmayı unuttuğum zamanlarda sorun oluyor :) 3 harflilerden şüphelenmeye başladım.

8 saat önce, Efe Serhan Oğuz yazdı:

Mazot filtresi kontrolü yaptınız mı en sorunlu yerlerinden birisidir.

Mazot filtresi 43.000 km de yetkili serviste değişti.Şuan 47.000 km de araç onunla alakalı olsa başka yerlerdede sorun oluşması veya daha sık yapması gerekir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...