İçeriğe Yönlendir

Ön Park Sensörü

Alpay Sumer

Recommended Posts

Alpay Sumer

Merhabalar, Gectigimiz haftalarda aracin orjinal park sensoru beyni tavan anteninden su aldigindan dolayi bozulmustu...Bende yapilmaz gitti diyerek yeni piyasada 100 tl civarinda satilan park sensorlerinden aldim..İs bu ya orjinal beyni bir sekilde yaptirdim.. almis oldugum park sensorunu gondermek istemedim araca on tampona takma fikri geldi aklima... ama nasil?Geri vitesten besleme alsam calismayacak ileri hamlelerde..herhangi bir noktadan far sis vs. kaynak alsam sehir  ici keyif vermeyecek.. buton vs yaptirmak gerekecek diye dusunuyorum ama nasil nereye? cin bir fikir lazim... masallah oda bizim forumda fazlasiyla var ?

( mevcutta konu varsa  birlestirilebilir not:

bilenler bilir bilegim kirik ona sayin? )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Birinci vitesin olduğu yere swich konulur. Bu swich ön park sensörünü harekete geçirir. 1e taktığınızda aktif olur çıkardığınızda kapanır. Enerjisini de ben olsam çakmaklıktan alırdım sanırım. Veya kontak elektriğinden. Sigorta mutlaka koyulmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Birinci vitesin olduğu yere swich konulur. Bu swich ön park sensörünü harekete geçirir. 1e taktığınızda aktif olur çıkardığınızda kapanır. Enerjisini de ben olsam çakmaklıktan alırdım sanırım. Veya kontak elektriğinden. Sigorta mutlaka koyulmalı

1. vitesin oldugu yere swich konur kismini anlamadim. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Vites körüğü sökülür,1.vitesin denk geldiği yere swich koyulur. Vites 1 de iken swich devrede olacağından sensörü çalıştırır..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Senin aracın orjinal park sensörü düğmesi var, bunlardan takıp ona bağlarsan, şık ve kullanışlı olur.

https://resmim.net/f/0kafT1.jpg

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Senin aracın orjinal park sensörü düğmesi var, bunlardan takıp ona bağlarsan, şık ve kullanışlı olur.

https://resmim.net/f/0kafT1.jpg

Aynen var o dugmeden.. cok guzel fikir on gogsun o kismini sokup ona bi paralel kablo cekerek buton isinden kurtulurum. peki butonu kullaninca arkadakiyle karisirmi devre? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu düğme orjinalinde nasıl çalışıyor.
Bas çek mi. ?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu düğme orjinalinde nasıl çalışıyor.
Bas çek mi. ?

yok abi on off gorevi goruyor sadece.. oldu ki kapatmak istedin sensoru tiklayip kapatiyorsun otmuyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Güzelmiş.. işin daha kolay.. 

Tamamen harici bir hat çekeceğin için arka sensör ile karışmayacak. 

Sağlam bi yerden elektrik al, sigorta ile de koru.. 

Kolun düzelsin. yaparsın sen bunu.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

@Mehmet Özyürek abi sen bilirsin benim sis fari olayini. Eger ki konsoldaki park dugmesi bir devreyi tamamlayan tetik veren dugme ise paralel almak ise yaramaz. Opel aracindan bahsediyoruz :)

Benim fikrim geri vitese gecikme rolesi veya devresi. Geri vitese takilinca on park sensoru rolesini tetikleyecek hem on hem de arka sensor calisacak. Geri vitesten cikinca da yanastigi surece otecek ve gecikme rolesi atiyorum 20 sn kadar calisip otomatik olarak kapanacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
3 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Güzelmiş.. işin daha kolay.. 

Tamamen harici bir hat çekeceğin için arka sensör ile karışmayacak. 

Sağlam bi yerden elektrik al, sigorta ile de koru.. 

Kolun düzelsin. yaparsın sen bunu.. 

harika yorumlar.. evet harici hat olacak... yok takildim bu ise yapacam.. kar var, kolumda duzelsin ilk is.. peki geri vitesten gecikme rolesi baglayinca geri lambasi gecikmeli soner mi? hele bir de tamponu delmeden panjur arasi  sis yani vs.bi yerlerden montajlayacam gizli sakli bisey olsun... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
47 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

@Mehmet Özyürek abi sen bilirsin benim sis fari olayini. Eger ki konsoldaki park dugmesi bir devreyi tamamlayan tetik veren dugme ise paralel almak ise yaramaz. Opel aracindan bahsediyoruz :)

Benim fikrim geri vitese gecikme rolesi veya devresi. Geri vitese takilinca on park sensoru rolesini tetikleyecek hem on hem de arka sensor calisacak. Geri vitesten cikinca da yanastigi surece otecek ve gecikme rolesi atiyorum 20 sn kadar calisip otomatik olarak kapanacak.

Opel kıl bu konularda :)

Bence çok yorar bu.. ben mesela sabah geldim otoparka direk gireceğim.. durup önce geriye takmam mı gerekecek.. 

Gem modülüne falan bulaşmadan direk hat çekerse olur bence.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Bence en kolayı ve kullanışlısı benim dediğim. 1deyken hep çalışacak ses rahatsız ederse ekran görünür yere konup ses kapatılacak

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Simdi bir toparlayalim: geri lambasindan alinirsa devre modul arkada olacagindan park sensorleri one kadar uzanamayabilir uzatma lazim...Elimde ki sensorun kablosu kisa kalabilir... Gecikme rolesini tipik opel huyu kabul etmeyip bir yerden lamba vs yakar mi? 

onden cakmakliktan veya artik daha mantikli neresi varsa ordan alinip one montaj yapilirsa vites korugu icine swich takilacak yine bir parelel cekilecek ki tetik ise yarasin..bu tetigi oraya denk getirmesi kolay olacak mi? basit gibi aslinda fakat detaylar guzel kilacak... az ugras az kablo az emek pesindeyim...

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Önde sensöre ne gerek varki. Pardon sen Ahlatlıydin :D

senin dukkana girmek farz oldu ?

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

senin dukkana girmek farz oldu ?

Bulabilir misin :fiuw:

Konum atarım ben sana :biggrin:

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Bulabilir misin :fiuw:

Konum atarım ben sana :biggrin:

Sora sora bulunur ? dedigim gibi aractan parca artinca takmadan olmaz ? hadi durma sende dusun ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu forumda, hız sensöründen veri alıp. Hız 10 veya 20 nin altına düşünce otomatik çalışacak şekilde yapabilecek üyeler var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu forumda, hız sensöründen veri alıp. Hız 10 veya 20 nin altına düşünce otomatik çalışacak şekilde yapabilecek üyeler var.

o uyeleri alinlarindan opmek lazim..  Da nerde bende o beceri? ben anca karaduzen iki kablo bi eksi bi arti ? 

en kolay yolu secmem gerekecek.. arka sis e baglayip tuslu kullanma...?

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
5 saat önce, Cem Işık yazdı:

Vites körüğü sökülür

şanzımanı rahat bırak ama

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Bir arkadaş söylemiş banada mantıklı geldi. Sonuçta sen bunu trafikteyken kullanmayacaksın park esnasında kullanacaksın bu durumda geri ve sadece 1. Vites kullanacaksın. Geri de var zaten. 1. Vitese 

BLZ58D.jpg

Z9LPYk.jpg

siviç montajı yapılırsa bence olur ve çok uğraştırmaz seni. Tabi vites bölgesinin yapısını bilmiyorum. Bu siviçlere kablo bağlantısını yapıp sıcak silikonla silikonlarsan sabitlemesini düzgün yapmış olursun. Sigorta koy mutlaka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
40 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bunu yazmak için girdim mehmet abi yazmış :)

Hızı okuyup 10-20 gibi bir hızın altına düşünce sensörün devreye girmesi sağlanır. 

Biraz yazılım gerekir, biraz da elektronik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bunu yazmak için girdim mehmet abi yazmış :)

Hızı okuyup 10-20 gibi bir hızın altına düşünce sensörün devreye girmesi sağlanır. 

Biraz yazılım gerekir, biraz da elektronik.

Biraz yazilim mi ?? 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...